גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ג'וב הולך וג'וב בא

המינוי המסתמן של ציפי לבני באו"ם הוא הזדמנות לבחון את היסטוריית הג'ובים שלה

ציפי לבני / צילום: חן גלילי
ציפי לבני / צילום: חן גלילי

ציפי לבני. החיבה לג'ובים

יום א' בבוקר. אחרי שה"נסיכה" ציפי לבני (בתם של לוחמי האצ"ל שרה וח"כ איתן לבני) כשלה בפריימריז של 1996, סידרו לה ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנכ"ל משרדו אביגדור ליברמן ג'וב טוב: מנהלת רשות החברות הממשלתיות.

בבחירות שאחרי 1999 לבני נכנסה כחברת כנסת מטעם הליכוד. בהמשך היא שמרה נאמנות למתמודד אהוד אולמרט, עד שאריאל שרון נבחר, ב-2001, לראשות הממשלה. היא עברה איתו לקדימה, והמשיכה שם עם אולמרט. יחד איתם רשמה שיא כשרה בכמה וכמה משרדים (פיתוח אזורי, בלי תיק, חקלאות, עלייה וקליטה, בינוי ושיכון, משפטים, חוץ).

כשמעמדה התערער והפסידה לימים לשאול מופז, עזבה לבני והקימה את "התנועה". כשגם זו החלה להתפוגג, עברה למפלגת העבודה של יצחק הרצוג, תחת שם חדש - "המחנה הציוני". למצער, לא צלחה הדרך לחזור לימי הזוהר הבינלאומיים, כשרת חוץ יוצאת-באה-נואמת.

ואז היא פתחה את השבוע הזה בכותרת ראשית ("ידיעת אחרונות", יום א'): לבני תקבל את תפקיד תת-מזכ"ל האו"ם, במסגרת דיל לנטרול התנגדות ארה"ב למינוי סלאם פיאד לשליח מיוחד בלוב. מאז שקט, לא ברור אם כן או לא.

מה שהזכיר נשכחות: "האם נבחרנו כדי לחלק ג'ובים?!", התריסה השרה דאז לימור לבנת בכנס סוער של אלפי חברי מרכז הליכוד. והאולם כולו השיב: "כן!!!"

שלי יחימוביץ'. החיבה למזכ"לי הסתדרות

יום ג' בלילה. עמיר פרץ, פעם מזכ"ל ההסתדרות, כיהן כיו"ר העבודה כשהתראיין לבכירת עיתונאי ערוץ 2 דאז, שלי יחימוביץ'. זמן מה אחרי, בנובמבר 2005, יחימוביץ' הודיעה על הצטרפותה למפלגת העבודה שלו. התרגשות. שמחה. חיבוקים.

"5.5 שנים עתידות לחלוף, והאהבה הקיצונית בין השניים תהפוך לשנאה פתולוגית, שקשה למצוא כמוה במפלגות הפוליטיות בסביבה, או אפילו בכל מוסד או חברה עמוסים ביצרים" (nrg, 23.7.2011).

אחר-כך הגיע החבר המזכ"ל עופר עיני. "היי, זאת שלי", נשמעה, ב-20.5.2012, הקלטה בעשרות אלפי טלפונים של חברי העבודה. "עופר הוא בעל ברית עוצמתי שלי לכל מאבק חברתי שקיימתי... ככל שעופר יהיה חזק יותר, נוכל להציב משקל נגד משמעותי יותר למדיניות קפיטליסטית הרסנית" ("גלובס", 15.2.2017).

אלה היו ימים שבהם התנוסס השם יחימוביץ' בין ראשוני המועדפים ברשימות הפריימריז הסודיות גם של עופר עיני, העבודה, וגם של חיים כץ, הליכוד והאיש החזק בסיעת עוז, מקואליציית ההסתדרות (כשזה נוגע לאינטרסים, הצדדים מתערבבים זה בזה).

לעיני היא סייעה לשמר את מעמדו הרם בעבודה, לכץ היא עזרה, בשבתה כיו"ר ועדת האתיקה בכנסת, להישאר גם חבר כנסת וגם יו"ר הוועד בתעשיה האווירית לעוד כמה וכמה שנים, והוא עזר לה להוביל ולנצח בכנסת את ההתנגדות ל"תוכנית ויסקונסין".

ואז הוריש עיני את הכיסא לאבי ניסנקורן. איתן כבל התנגד להכתרה, בדצמבר 2011, ודרש לקיים בחירות ולהתמודד מול ניסנקורן. יחימוביץ' יצאה בכוח נגד כבל ותמכה בכל גרונה ולשונה החדה בניסנקורן שניצח.

השבוע, יום שלישי לקראת חצות, שלחה מכתב והודיעה כי היא מתחברת לסיעתו של... כבל ויוצאת להתמודדות מול ניסנקורן. בהזדמנות זו אמרה שניסנקורן מנסה, באמצעות הסוגיה המשפטית, למנוע התמודדות והוסיפה: "קוראים לזה פחד, ניסנקורן. פחד מהתמודדות. פחד מוצדק של מי שמעולם, בניגוד לי, שלכל כנסת נבחרת מחדש על-ידי הציבור, לא נבחר לכלום. רק מונה ונמשח"

אדוארדו אלשטיין. סוף-סוף נחת

ביקוש ענק השבוע להנפקת אג"ח אי.די.בי פתוח. קרוב ל-1.5 מיליארד שקל. 4 שנים של דם, יזע ודולרים עברו מאז הגיע הנה כדי לממן לנוחי דנקנר את ההישרדות באי.די.בי - עד שהגיעה הבעת האמון הזאת.

"לפני חודשים ספורים פרץ לתודעת הכלכלה הישראלית שמו של אדוארדו אלשטיין (הוא יעקב זיסל אלשטיין), טייקון חרדי ארגנטינאי, שבהוראת רבו, האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו, התגייס כדי להציל את הטייקון נוחי דנקנר. הוא אמנם נבון וקר-רוח, אבל ההחלטות שלו הן אינטואיטיביות" (האתר החרדי "כיכר השבת", 9.6.2013).

נכון להשבוע: אלשטיין מרוצה. יאשיהו פינטו, האסיר מכלא ניצן, יצא בשחרור מוקדם לפני כ-3 שבועות. שבוע אחרי הגיש נוחי דנקנר ערעור לעליון על הרשעתו בהרצת מניות ועל גזר הדין שפסק חאלד כבוב - שנתיים מאסר.

משה כחלון. תתפלל חזק (שהממשלה לא תיפול)

פעם ראשונה ב-10 שנים שמחירי הדירות רשמו ירידה. 1.2%, לא סופי, לא מעודכן ולא עקבי, אבל בכל זאת.

stella-k@globes.co.il

עוד כתבות

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

עקב משבר הקורונה: בנק ישראל הוריד את גובה הריבית במשק ל-0.1%

בבנק המרכזי צופים כעת צמיחה שלילית של כ-5% בשנת 2020 ● מצפים כי תחילת ההתאוששות ברבעון השלישי תביא לצמיחה של כ-9% ב-2021 ● הבנק יפעיל תוכנית להגדלת היצע האשראי לעסקים קטנים וזעירים וירחיב את תוכנית הריפו כך שתכלול גם אג"ח תאגידיות כבטוחה

חנויות סוגרות בניו יורק / צילום: David Boe, AP

מודי'ס: רבע מהכלכלה האמריקאית נמחקה במגפת הקורונה

מניתוח מקיף שנעשה בוול סטריט ג'ורנל עולה כי התפוקה היומית בארה"ב ירדה ב־29% ביחס לשבוע הראשון של מרץ, לפני גל סגירת העסקים

אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

פרשנות: בנק ישראל בזבז את התחמושת כדי להיכנס מתחת לאלונקה. האם הורדת הריבית היתה הכרחית?

השפעתם המעשית של הצעדים שעליהם הכריז נגיד בנק ישראל צפויה להיות מוגבלת, אך נראה כי המניע שמאחוריהם הוא החשוב: רצונו של הבנק המרכזי להיתפס כשותף מלא למאמץ המלחמתי מצד אחד, וחשש שניצוצות הביקורת הציבורית כלפי הבנקים והתנהלותם יתלקחו לתבערה גדולה, מצד שני

מפגינה ליד משכן הכנסת בירושלים בחודש שעבר, במחאה על מדיניות הממשלה במשבר הקורונה  / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

ניר קלקשטיין לנתניהו: "האסטרטגיה הממשלתית למאבק בקורונה לא נכונה"

במאמר שהועבר לראש הממשלה מסבירים המיליארדר ניר קלקשטיין ושותפו ממדינט רואי קידר כי הצלחת ישראל בריסון התפשטות המגפה עלולה להתגלות כמוגזמת ולגבות מחיר יקר ● "כדי להתמודד עם המגפה בצורה סבירה לאורך זמן ישראל צריכה לייצר 'עקומת הכלה'"

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

עליות חדות בבורסה בת"א; פתאל החזקות מזנקת ב-24%

אמש בניו יורק המדדים פתחו את השבוע בעליות חדות של יותר מ-7% ● בנק ישראל הוריד את הריבית אתמול ב-0.15% ל-0.1%; לאומי: "החמרה ניכרת נוספת של הצפי הכלכלי יכולה לפתוח את האפשרות של ריבית שלילית בהמשך"

מרטין אומנסקי / צילום: תמי חוני

“העבודה נעצרה. נקברה, ואין שום דבר באופק”

מרטין אומנסקי (48) הוא שחקן ובמאי ומגלם כבר שנים את דמותו של "שירחן" בהצגה ספר הג'ונגל ● "השחקנים הפסיקו לעבוד לפני כולם ויחזרו לעבוד אחרי כולם, לעבודה שאני לא יודע איך היא תיראה"

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "ממחר ועד שישי סגר מלא. אחרי חג פסח הקלה הדרגתית במגבלות"

ראש הממשלה הודיע הערב כי החל ממחר ב-16:00 ועד יום שישי בשעה 7:00 בבוקר ישראל נכנסת לסגר מלא, ובליל הסדר אסור יהיה לצאת מהבית בכלל החל מ-18:00 ועד למחרת ● "אנחנו נאכוף את הסגר בנחישות"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

דעה: הבנקים לא מלכ"רים, אך לא צריכים להגזים

הבנקים צריכים לעשות מאמצים ולסייע ללקוחות דווקא היום, ולא רק להצהיר שהם מסייעים ונותנים גרייס

השוק בקריית שמונה. ריק בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: שוכרי נכסים? במקרים רבים החוק יעמוד לצידכם

חוק החוזים מאפשר לשוכרים שלא יכולים להשתמש בנכס ששכרו להשתחרר מהשכירות ללא קנס, במקרים מסוימים ● מגפת הקורונה ללא ספק תהיה מקרה כזה

 

בוריס ג'ונסון במסיבת העיתונאים / צילום: אדי מוהאלנד, AP

בריטניה: ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הועבר לטיפול נמרץ

מספרי מקרי הקורונה המאומתים מסביב לעולם עומד על 1,312,494 בני אדם, והנגיף גבה את חייהם של 72,636 אנשים ● בצד החיובי - 275,068 בני אדם כבר החלימו

בורסות אירופה / צילום: Associated Press

ראלי ענק בוול סטריט: הדאו ג'ונס זינק ב-7.7%, מדד הנאסד"ק זינק ב-7.3%

בבית הלבן מדברים על פוטנציאל להתייצבות בהתפשטות המגפה; האטה בספרד, באיטליה ובגרמניה ● נדחתה הפגישה בין מדינות אופ"ק לבעלות בריתן, הנפט איבד גובה ● הזהב זינק ב-3% ● מניית בואינג המריאה בכ-19%

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

אל על: משרד האוצר לא מאשר את חבילת הסיוע לחברה

חברת התעופה עדכנה כי נציגי המשרד מסרו לה בעל פה כי לפי עמדת הצוות המקצועי אין לאשר את החבילה ● אל על: "התמיכה חיונית על מנת לאפשר לחברה להתמודד עם ההשלכות המהותיות של משבר הקורונה"

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

על רקע המשבר: ערבויות חברות התקשורת הופחתה בעשרות אחוזים

המטרה: פינוי משאבים לטובת השקעה בתשתיות ומתוך הכרה בפגיעה שהחברות צפויות לחוות בשל משבר הקורונה

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

מנדלבליט לנתניהו: תוקף כל תקנות החירום עלול להתערער, החלף אותן בחקיקה

היועמ"ש: "הימנעות הממשלה מאישור הצעות החוק המונחות על שולחנה והבאתן לכנסת, עלולה להיות בעלת תוצאות קשות להתמודדות של הממשלה עם נגיף הקורונה"

אורי שהם / צילום: ליאור מזרחי

תקלה קיצונית: נאשם נשפט ונגזר דינו - בתיק של נאשם אחר

התקלה התגלתה כשהנאשם ביקש לקבוע מועד לדיון להקראת האישום - וגילה לתדהמתו כי כבר הורשע, ועונשו נגזר ● השופט בתגובה לתלונה: "אין לי כלים לחקור מי הוא שנשפט לפניי" ● נציב התלונות אורי שהם קבע כי האשם למחדל איננו רובץ לפתחו של השופט, וסגר את התלונה נגדו

אשר לוי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל אורבוטק לשעבר אשר לוי מונה ליו"ר NSO

לוי, שעזב את אורבוטק לאחר מכירתה, משמש גם כיו"ר של חברת לנדא פרינטינג ● באחרונה הצטרפו ל-NSO מספר בכירים עם רקע ביטחוני

כמו לכל דבר, גם לעבודה מהבית יתרונות וחסרונות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

דעה: קשה לסרב למעסיק, אבל לעובדים אסור לקחת חלק בהונאה

מעסיקים שהוציאו עובדים לחל"ת בזמן משבר הקורונה, ובכל זאת דורשים מהם להמשיך לעבוד - הם עבריינים ● לעובדים יש עילת תביעה נגד המעסיק

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

סגר מלא ייכנס לתוקף בשעה 16:00; הלימודים בחינוך המיוחד יחזרו אחרי פסח

רה"מ נתניהו הודיע אמש כי החל מהיום ב-16:00 ועד יום שישי ב-7:00 בבוקר ישראל תיכנס לסגר מלא, ובליל הסדר אסור יהיה לצאת מהבית בכלל החל מ-18:00 ועד למחרת ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,006; מספר המתים עלה ל-60

ראש הממשלה נתניהו דורש מהציבור להישאר בבתים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גלובס" מצטרף לעתירה לגילוי פרוטוקולים של ישיבות הממשלה

העתירה הוגשה לבג"ת כבקשת הצטרפות לעתירות עיתון "הארץ" ומטרתה לפעול לגילוי פרוטוקולים של ישיבות הממשלה בהן דנו בנושא ההתמודדות עם וירוס הקורונה ● "כאשר המידע מוסתר ואינו גלוי, אין ביכולתם של המבקשים למלא את תפקידם בדמוקרטיה – לבחון את ההחלטות ואת דרך קבלתן"

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל