גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פנס: "ממשל טראמפ מחויב באופן חד-משמעי לנאט"ו ולאירופה"

בנאום במינכן בפני מנהיגי המדינות החברות בנאט"ו ובאיחוד האירופי, הבהיר סגן נשיא ארה"ב כי הממשל החדש "ישמור על נאמנות" לבעלות בריתו ו"מחויב למנוע מאיראן נשק גרעיני שיאיים על ישראל"

אנגלה מרקל / צילום: רויטרס
אנגלה מרקל / צילום: רויטרס

סגן נשיא ארצות-הברית, מייק פנס, הבהיר היום (שבת) כי ממשלו החדש של הנשיא דונלד טראמפ "מחויב באופן חד-משמעי" לברית נאט"ו ולשותפות עם מדינות אירופה. בנאום שנשא בפני "ועידת מינכן לביטחון", שבה התכנסו מרבית מנהיגי מדינות אירופה ובכירים ממדינות העולם, ביקש פנס להציג לראשונה את עיקרי מדיניות החוץ של וושינגטון.

"נשמור על נאמנות לנאט"ו", קרא פנס, שזכה למחיאות כפיים מהקהל, בו ישבו בין היתר קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג ונשיאים וראשי ממשלה של מדינות נוספות החברות בברית הצבאית הבינלאומית, כמו גם שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב. פנס ציין את נוכחותם של חיילים אמריקאים על אדמת אירופה, והבהיר: "אם מישהו מטיל ספק במחויבות האמריקאית, הוא צריך רק להסתכל על ההשקעה האמריקאית בביטחון ובשגשוג באירופה".

סגן הנשיא הוסיף כי רוסיה מחויבת לכבד את הסכמי מינסק לקידום תהליך השלום במזרח אוקראינה, והבהיר: "דעו כי ארצות-הברית תמשיך לדרוש מרוסיה אחריות למעשיה, גם בעודנו ממשיכים לחפש קרקע משותפת" עם הממשל במוסקבה. "ימיהן הגדולים של ארצות-הברית ושל אירופה עוד לפנינו", קרא פנס.

כמו כן, הוא התייחס למדיניות הממשל החדש במזרח התיכון, וציין כי "ארצות-הברית תחת טראמפ מחויבת לכך שאיראן לעולם לא תשיג נשק גרעיני, שיוכל לאיים על בעלות בריתנו ברחבי העולם, ובעיקר ישראל". פנס הדגיש כי הבית הלבן ממשיך לקדם תכנית להשמדת ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש) ב עיראק ובסוריה, אולם לא סיפק פרטים נוספים לגבי אופי המאמצים.

"נאט"ו חייבת להמשיך ולהתפתח, על מנת להתמודד על אתגרי היום והמחר", קרא פנס, והפציר בשותפותיה של וושינגטון להמשיך בהפניית משאבים למאבק בטרור. "אנחנו חייבים לעשות יותר. אנחנו חייבים לשלוט בעולם הדיגיטלי, כפי שאנחנו דומיננטיים בעולם הפיזי, ולהישאר צעד אחד קדימה לפני יריבינו".

"חופש העיתונות הוא אחד מעמודי התווך של הדמוקרטיה"

שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, נשא אף הוא דברים בוועידה ואמר כי נאט"ו הוא ארגון ששייך לתקופת המלחמה הקרה וכי יש לכונן סדר עולמי שישקף תפיסה חדשה, "פוסט-מערבית". הוא הוסיף כי על רוסיה ונאט"ו לשוב ולשתף פעולה. עוד אמר לברוב כי הטענות שרוסיה מנסה לערער את היציבות במערב הן חסרות בסיס. לדבריו, ארצו רוצה ביחסים פרגמטיים עם ארצות-הברית והמתיחות בין שתי המדינות אינה טבעית.

לפניו נאמה מרקל בפני באי הוועידה השנתית, ואמרה ברמיזה למצב בארצות-הברית תחת ממשלו החדש של טראמפ כי "חופש העיתונות הוא אחד מעמודי התווך של הדמוקרטיה". כמו כן, בהתייחסות להגבלת מהגרים ומבקשי מקלט ממדינות בעלות רוב מוסלמי לתחומי ארצות-הברית, הבהירה הקנצלרית כי "דת האסלאם אינה מקור הטרור".

לדברי מרקל, יש צורך לשלב את המדינות המוסלמיות במאבק בטרור האסלאמיסטי. היא הוסיפה כי על המדינות החברות באיחוד האירופי לשתף פעולה עם רוסיה במאבק בטרור האסלאמי. "המאבק בטרור הוא תחום אחד שבו יש לנו אינטרסים משותפים, ואנו יכולים לפעול במסגרתו יחד", הבהירה.

שר החוץ בממשלה של מרקל, זיגמר גבריאל, טען כי גרמניה לא תוכל להגדיל את תקציב ההגנה שלה לרמה שדורש נאט"ו, בעוד פוליטיקאים רבים, לדבריו, קוראים להפחתת המסים. הוא הבהיר כי גרמניה מחויבת לברית הצבאית, אולם טען כי המדינות החברות חייבות להתמודד עם הגורמים הבסיסיים לאיומים, כמו שינוי האקלים ועוני, במקום להתמקד רק בתקציבי ביטחון.

לטענת גבריאל, גרמניה צריכה לקבל "הנחה" מהיעד שנקבע לתקצוב נאט"ו - 2% מהתוצרת הגולמית הלאומית של כל מדינה - בשל העובדה שהיא מימנה את קליטתם של יותר ממיליון פליטים בשנים האחרונות. הוא ציין כי ברלין הוציאה על כך 40-30 מיליארד אירו, "כתוצאה מהתערבויות צבאיות כושלות בעבר".

"אנחנו חייבים למצוא 25 מיליארד אירו תוך זמן קצר כדי להגיע למטרה של נאט"ו", הסביר גבריאל, "אין לי מושג איפה נוכל למצוא אותם, ובוודאי שלא אם אנחנו חותמים על הסכמים שאפתניים להפחתה במסים באותה העת". הוא סיכם: "בואו נשמור על הכיוון, אבל לא ניצור מרוץ נשק חדש, שבעצמו יפגום בביטחוננו".

אתמול נאם בפני באי "ועידת מינכן לביטחון, הסנאטור הרפובליקני הבכיר ג'ון מקיין, ואמר כי התפטרותו של היועץ לביטחון לאומי מייקל פלין, בעקבות מגעים עם שגריר רוסיה בוושינגטון, מעידה על "אי סדר" בממשל טראמפ. לדבריו, "אני חושב שנושא פלין מראה במובנים רבים את אי הסדר בממשל. יש הרבה מה לעשות".

בנוסף לכך, שר הביטחון אביגדור ליברמן משתתף גם הוא בוועידה, וצפוי לשאת נאום מחר בבוקר. אתמול הוא נפגש במינכן עם עמיתו האמריקאי ג'יימס מאטיס, ודן עמו בסוגיית הגרעין האיראני. בפגישה בין השניים, הראשונה מאז מונה מאטיס לתפקיד, אמר ליברמן כי "שלוש הבעיות העיקריות שעמן עלינו להתמודד הן: איראן , איראן ואיראן".

ליברמן הוסיף כי יש צורך בהקמת "קואליציה אמיתית ויעילה שתתמודד עם הטרור שהיא מפיצה בעולם, עם פיתוח הטילים שהיא עוסקת בו ועם מרוץ החימוש הגרעיני שלה". עוד טען שר הביטחון כי איראן היא "חוט מקשר" בין קוריאה הצפונית לבין חיזבאללה ומשטר אסד.

עוד כתבות

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

ביניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

את הדברים הללו אמרה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

גיל הפרישה / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

הוויכוח על גיל הפרישה לנשים: להאריך או לא להאריך

העלייה בתוחלת החיים מדלדלת את קופות הפנסיה, וכבר לא מאפשרת להתעלם מהפתרון המתבקש: העלאת גיל הפרישה לנשים ● השאלה היא מה אמורות לעשות נשים שרוצות להמשיך לעבוד, אך לא מוצאות עבודה בגלל אפליה על בסיס גיל ● 'ליידי גלובס' פנה למנהלות הבכירות בישראל, כדי שיתפסו צד בוויכוח

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל" ● חשיפת תקנות מטעם משרד הבריאות עדיין אין פירושה שישנה הסכמה עם כל הגורמים הקשורים בעניין וכי הוסרו כל החסמים לייצוא, אולם היא לכל הפחות מעידה כי הדיון מתקדם ואיננו תקוע

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

שיגורי טילים מצפון רצועת עזה לעבר יישובי העוטף / צילום: רויטרס  Amir Cohen

צה"ל תקף שורת יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי בעזה

פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, אך מטח נורה ליישובים הסמוכים לגדר ● בעוטף, באשקלון, בנתיבות ובשדרות לא יתקיימו לימודים ● צה"ל הודיע כי תקף שורה של יעדים של הארגון ברצועת עזה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

אושר בן חמו / צילום: תמונה פרטית

"זה עסק שביום נכנסים אליו 30-40 לקוחות, ובעת אירוע ביטחוני - כלום, רק זבובים"

אושר בן חמו (28) הוא בעלים שותף של בית הדפוס "המדפיסים בע"מ" בשדרות ● "יש לנו קירות משותפים עם המפעל שנשרף, וכשנכנס כיבוי האש, הם שפכו המון מים, וזה הרס לנו הרבה ציוד" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il   

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: תסתיים הטבת הצבירה המוגדלת ביפו בחסות העירייה באפליקציית Colu

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

סיון שלחין / צילום: גני פפרמן

“קשה להיות עסק עצמאי בישראל, ובעוטף עזה זה קשה פלוס פלוס”

לסיון שלחין (37) יש עסק לשיווק דיגיטלי והיא מלווה עסקים קטנים מאוזר עוטף עזה ● "להיות בעלת עסק בעוטף זה אומר שכל כמה חודשים צריך לעצור הכל" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

משהו לא בסדר/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

7 וידויים מטלטלים על החיים בצל חרדה. כמעט מכל דבר

שבעה אנשים בחרו להסיר את מסך הבושה כדי שתוכלו להכיר ולהבין מהי החרדה ● אלה סיפוריהם ● מרימים את מסך הבושה, פרויקט מיוחד

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

קווין לאב / צילום: רויטרס

כושר עמידה: הספורטאים מוציאים מהארון את הדיכאון והחרדות

קשר השתיקה סביב קריסות נפשיות של ספורטאים הותר בשנים האחרונות, והם מספרים על דיכאונות וחרדות ● אבל גופי הספורט עדיין לא מעניקים תמיכה פסיכולוגית ● התוצאה: הפסדים

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

כשפרקליט המדינה מבקש טובות משופטים מכהנים ומעורכי דין פרטיים

אין כמובן בעיה כלשהי עם רצון פרקליט המדינה להתגונן כנגד אותה מתקפה ● בעיני, זה חלק חשוב ואף קריטי מתפקידו. אין גם מניעה לפנות לקבוצה של לשעברים שיתנו כתף למה שהוא רואה כמאבק על הבית ● הבעיה היא בפנייה הגלויה הן לשופטים מכהנים והן לבעלי עניין מול הפרקליטות ● דעה

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב