גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זיוף צוואה: מה חשוב לדעת, וכיצד להתגונן?

כיוון שמדובר בנכסים וממון, לא אחת נתקלים בתי המשפט בסוגיה של אמיתות צוואה שהוגשה לרשם הירושות ■ כיצד עליכם לפעול במקרה שקיים אצלכם חשש כזה?

תופעת זיוף הצוואות הינה תופעה מוכרת/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
תופעת זיוף הצוואות הינה תופעה מוכרת/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף משפטיפ

עליונותה החוקית של הצוואה וביסוסה כמילתו האחרונה של הנפטר בכל הנוגע לרכוש שהותיר אחריו, גורמת לא פעם לניסיונות להשפיע על הכתוב בה.

תופעת זיוף הצוואות היא תופעה מוכרת, גם אם לא בסדר גודל מסחרי, והיא מביאה לעוגמת-נפש עצומה, לסכסוכי משפחות עקובים מדם וכמובן לקיפוח היורשים, שמפסידים רכוש המגיע להם כדין. בדרך-כלל מזייף הצוואה הוא אדם המקורב לנפטר, המודע לנכסיו וחומד אותם לעצמו, פעמים בשל תחושת קיפוח ופעמים כתוצאה מרדיפת ממון.

זיוף הצוואה, כמו כל זיוף מסמך משפטי אחר, הוא עבירה פלילית, והעבריין, לכשייחשף, צפוי לעונשים כבדים. בכל מקרה של חשד לזיוף צוואה חשוב לפנות לעורך דין העוסק בתחום על-מנת שיגיש בשמכם התנגדות לקיום הצוואה, שתוגש לרשם הירושות, ויגרום לכך שהתיק יעבור לבית המשפט לענייני משפחה. כמו כן, הוא יסביר לכם אודות האפשרויות העומדות לפניכם: סיכונים וסיכויים.

במקרה שקיים חשש לזיוף צוואה, יש לברר, כחלק מההכנה לקראת בירור התיק, עובדות חשובות הנוגעות לקשר של הנהנה היחיד או העיקרי בצוואה עם המנוח ולבחון סיכויים להגיש התנגדות בשל השפעה בלתי הוגנת או השתתפות פעילה בניסוח הצוואה על-ידי הנהנה ממנה.

העובדה שהחוק מחייב את המוריש לחתום בעצמו על הצוואה עוזרת פעמים רבות לגילוי זיופים. במקרים רבים בהם מועלית התנגדות בשל חשש או חשד לזיוף, ממנה בית המשפט גרפולוג מומחה מטעמו, כלומר מומחה ניטרלי מטעם בית המשפט, אשר יקבע האם החתימה המופיעה על הצוואה היא חתימתו של המנוח ואם לאו.

בפסק דין שניתן לאחרונה בבית משפט לענייני משפחה בתל-אביב פסק השופט מרדכי לוי כי צוואה של מנוחה זויפה על סמך חוות-דעת של גרפולוג. תחילתו של הסיפור בקשישה בת 80 שנפטרה והיורשים החוקיים היחידים היו בתה ונכדה מבנה שנפטר, אשר נכנס בנעליו על-פי החוק. לאחר שהנכד הבין כי אינו מוזכר בצוואה, וכי הודר מירושת סבתו למרות היחסים הטובים ביניהם, פנה לעורך דין על-מנת שזה יגיש התנגדות לבית המשפט לקיום הצוואה.

זיוף צוואה/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

במהלך המשפט טענה הדודה כי לא מפליא בעיניה שהנכד נושל מהירושה כיוון שעבר עם אמו לעיר רחוקה וביקר את סבתו לעתים רחוקות בלבד. הנכד, לעומת זאת, טען להגנתו כי מדובר בבדיה, והוא היה בקשר קרוב עם סבתו, ומשכך אינו יכול להאמין כי היא נישלה אותו מירושתה.

בית המשפט החליט על מינוי גרפולוגית מטעמו שתבדוק את אמיתות החתימה. בחוות-הדעת קבעה הגרפולוגית כי החתימה אינה תואמת את כתב-ידה של הקשישה, וככל הנראה מדובר בזיוף.

בפסק הדין כתב השופט: "לאחר בחינת מכלול הנסיבות והראיות שלפניי, אני קובע כי המתנגדת הרימה את נטל הראיה הנדרש להוכחת טענת הזיוף, ומאידך לא עלה בידי התובעת, אליה עבר הנטל להרים את נטל ההוכחה ולהטות את מאזן ההסתברויות לטובתה, להוכיח את כשרות הצוואה על-מנת שיינתן צו לקיומה".

עוד הוסיף השופט: "משהגעתי למסקנה כי אין לפניי צוואה, ומאחר שטענת הזיוף התקבלה, נדחית בקשתה של התובעת לדחות ההתנגדות וליתן צו קיום". הדודה חויבה ב-35,000 שקל הוצאות משפט, והרכוש התחלק שווה בשווה, בין בתה של הקשישה ובין הנכד.

זיוף מתוחכם יותר הוא זיוף סעיפים בודדים בצוואה, בו החתימה אכן מקורית, אך תוכנה של חלק מהצוואה שונה וזויף. לרוב, עורך דין העוסק בתחום יוכל להבחין בסעיפים שכתובים באופן שונה מן היתר ויוכל להסב את תשומת-ליבו של בית המשפט לכך. הדבר מתאפשר כאשר צוואה מתפרשת על-ידי מספר עמודים, וחתימת המנוח מופיעה רק בסוף הצוואה. במצב כזה מי שמחזיק בצוואה יכול להחליף דף או דפים באחרים המשנים את הצוואה.

מובן וברור כי אם יש עותקים של הצוואה אצל יותר מאדם אחד, יהיה קל לעלות על הזיוף, שכן הצוואה המקורית והאמיתית תוגש לרשם הירושות או לבית המשפט.

זכרו הדרך הטובה ביותר למוריש להתגונן מזיוף צוואה היא חתימה על הצוואה בפני עדים אצל עורך דין. היתרונות בניסוח הצוואה אצל עורך דין ברורים. עורך הדין שבפניו נערכה הצוואה שומר עותק מן הצוואה, ואם ייעשה ניסיון לזייף אותה או חלק ממנה, ניתן יהיה לעשות שימוש בצוואה שהופקדה אצלו.

ליתר בטחון ניתן גם להפקיד את הצוואה אצל רשם הירושות, וכך תהיה היא שמורה במאגר מסודר ובטוח.

עורך דין מומחה בצוואות ובירושות יכול גם להציף נושאים שייתכן שכותב הצוואה אינו מודע להם, וגם לייעץ באשר למה נכון וראוי לעשות על-מנת לוודא שהצוואה תקוים, ולא תוגש לה התנגדות, ואם תוגש,  סיכוייה יהיו נמוכים עד אפסיים. עלות עריכת צוואה אצל עורך דין היא זניחה ומבטיחה את קיום הצוואה בוודאות גבוהה. 

עו"ד אלינור ליבוביץ עוסקת בדיני משפחה.

*** המאמר לעיל הוא על דעת מערכת משפטיפ והכותבת, ואין בו משום תחליף לקבלת ייעוץ משפטי כנדרש.

עוד כתבות

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

מטבע דיגיטלי/צילום: שאטרסטוק

יצרנית מכונות כריית הביטקוין מנמיכה ציפיות לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק

Canaan הסינית, החברה השנייה בגודלה בתעשיית מכונות הכרייה של מטבעות קריפטו, מתכננת להנפיק 10 מיליון ADS במחיר יעד של 11-9 דולרים למניה ● במחיר זה תוכל החברה לגייס לכל היותר 100 מיליון דולר - ולא 400 מיליון דולר, כפי שהעריכה לפני כשבועיים

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל" ● חשיפת תקנות מטעם משרד הבריאות עדיין אין פירושה שישנה הסכמה עם כל הגורמים הקשורים בעניין וכי הוסרו כל החסמים לייצוא, אולם היא לכל הפחות מעידה כי הדיון מתקדם ואיננו תקוע

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר, גלובס

מחשבים מסלול מחדש למשרד, והזינוק של בית שמש. כותרות הנדל"ן

למה הפקקים בדרך לתל אביב טובים לראשי הערים רמי גרינברג ומוטי ששון? ● ראשת עיריית פריז ומלחמתה במשבר האקלים ● למה חייכו השבוע בעיריית כפר סבא ולמה באשדוד תפסו את הראש ● וגם: תשובות לכל השאלות (כמעט) על המשך דרכה של תמ"א 38

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 43% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

אורי לוין, מייסד ויו"ר. זיו תירוש, מייסד ומנכ"ל, Refundit / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ ריפנדיט שייסדו אורי לוין וזיו תירוש גייס 10 מיליון דולר

מדובר בסטארט-אפ המציע אפליקציה שמייעלת ומקצרת את הליך קבלת החזר המע"מ לתיירים בהתאם למדיניות של הארצות בהן הם מבקרים ● את סבב הגיוס הובילה Amadeus Ventures

 איל זמיר  נדב ארגמן  אבי בלוט בנימין נתניהו ואביב כוכבי בחדר המלחמה בבסיס מטכ”ל/ צילום: קובי גדעון לע"מ

הכין לימונדה: כך ניצל נתניהו את פירות הסיכול המוצלח בעזה

אף אחד לא חושד בדרג הצבאי כי פעל למען הצרכים הפוליטיים של ראש הממשלה בחיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● אבל מהרגע שהמטוסים יצאו למשימת הסיכול וחזרו בשלום, הפך נתניהו כל היבט אפשרי של ההתרחשויות הביטחוניות לכלי לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ וליברמן בסיום הפגישה: אין תשובה מדויקת על מתווה הנשיא

עדיין לא חלה התקדמות כלשהי לכיוון הקמת ממשלה ● ביום רביעי הקרוב יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

בשל הפרת הפסקת האש: בעוטף עזה החליטו לא לקיים מחר לימודים

(עדכונים שוטפים): למרות שפיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, ברשויות החליטו שלא לקיים לימודים, לאחר שרקטה נורתה לישראל ויורטה על ידי כיפת ברזל ● פלסטינים מפגינים בגבול עזה נגד הפסקת האש

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

רון פאינרו, מנכ``ל לאומי קארד/ צילום: יחצ בני גמזו לטובה

הפרידה מלאומי מכבידה על תוצאות מקס: ההכנסות עומדות במקום והרווח נשחק ברבעון השלישי ל-27 מיליון שקל

שינויים רגולטוריים, והשלכות הפיכתה של לאומי קארד לחברה עצמאית שנקראת "מקס," ממשיכים להכביד על תוצאות חברת כרטיסי האשראי, שנמכרה מוקדם יותר השנה על-ידי בנק לאומי וקבוצת עזריאלי לידי קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס