גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קריסת מגה עשתה טוב לרוב רשתות המזון הציבוריות ב-2016

רשתות המזון מסכמות שנה מוצלחת ■ טיב טעם עדיין מתקשה לעכל את סניפי עדן טבע מרקט

רמי לוי / צילום: תמר מצפי
רמי לוי / צילום: תמר מצפי

קריסתה של רשת המזון מגה, שנקלעה למשבר ב-2015, סייעה בשנה החולפת למתחרותיה ליהנות מהקיטון בתחרות ולסכם שנת פעילות מוצלחת. הדבר בא לידי ביטוי בעלייה חדה ברווחיהן של הרשתות ב-2016, כשבראש צועדת שופרסל, שתנאי השוק המשופרים התחברו לה יחד עם יישום תוכנית אסטרטגית וצעדי התייעלות שאימצה לפני כמה שנים.

בצד השלילי בולטת לרעה רשת טיב טעם, שתוכנית אסטרטגית חדשה וכן קליטת סניפיה של עדן טבע מרקט (שהיו בידי רשת מגה) הובילו אותה לסכם את 2016 בניגוד למגמה, עם הפסד כבד של כ-35 מיליון שקל.

אלה המספרים המרכזיים של רשתות המזון הגדולות ב-2016:

43% הוא שיעור הצמיחה שהציגה רשת ויקטורי בהכנסותיה השנתיות, שהצטברו ל-1.4 מיליארד שקל. זאת, לאחר שבמהלך 2016 פתחה 11 סניפים חדשים שנרכשו ממגה. גם רשת רמי לוי נהנתה מצמיחה דו-ספרתית במכירותיה, שצמחו ב-14% ל-4.5 מיליארד שקל, בתמיכת פתיחתם של 16 סניפים חדשים ברחבי המדינה. אצל טיב טעם נרשמה עלייה של 12% בהכנסות ל-1.5 מיליארד שקל, שמיוחסת בעיקרה לרכישת פעילותה של עדן טבע מרקט, שהושלמה בספטמבר 2015.

ההכנסות של רשת שופרסל, שמחזור הפעילות שלה גדול יותר משלוש המתחרות המוזכרות יחד, עלו ב-3% ל-11.8 מיליארד שקל - עלייה שיוחסה בעיקרה ל"שינויים שחלים בשוק קמעונות המזון", בלי לפרט מעבר לכך.

4.4% הוא שיעור העלייה במכירות בחנויות זהות שרשמה שופרסל בסיכום שנתי, ובולטת לחיוב ביחס לצמד המתחרות המרכזיות - ויקטורי ורמי לוי -שמציגות מגמה הפוכה, עם נסיגה של כ-3% בסעיף זה.

ברשת רמי לוי מייחסים את השחיקה במכירות בחנויות זהות ל"פעילות של הורדת מחירים במטרה לשמור על מיצובה של החברה כמי שמוכרת את הסל הזול ביותר בכל אזור שבו היא פועלת. בנוסף, 2016 הושפעה מקניבליזציה קלה כתוצאה מפתיחה מאסיבית של סניפים חדשים".

53% הוא שיעור הזינוק ברווח התפעולי השנתי שמציגה שופרסל, שהגיע ל-419 מיליון שקל, אחרי שנהנתה בשנה החולפת מעלייה בפעילות זכיינים המפעילים עמדות מכירה בסניפי הרשת תמורת תשלום עמלה מסך המכירות שלהם, שיפור תנאי הסחר, מרכיבי סל הצריכה, תמהיל המבצעים וההתייעלות שביצעה בעקבות התוכנית העסקית שהוזכרה.

גם רשת ויקטורי נהנתה מזינוק דומה בשורת הרווח התפעולי שלה, ל-37 מיליון שקל, אחרי קפיצה של קרוב ל-50% גם בשורה הגולמית, בעיקר בעקבות שיפור תנאי הסחר שלה מול הספקים בזכות התרחבותה על-ידי רכישת סניפי מגה, וכן מאיחוד המחסנים שלה והתחלת יבוא עצמאי של בשר ודגים.

גם ברשת רמי לוי נהנו משיפור דו-ספרתי ברווח התפעולי, שנתמך גם הוא ברווח הגולמי, בין השאר, בזכות פעילות יבוא בתחום הבשר והגבינות, פעילות המותג הפרטי של הרשת ופעילות עצמאית בתחום הפירות והירקות.

35 מיליון שקל הוא סכום ההפסד השנתי שהציגה רשת טיב טעם, וזאת בעקבות הוצאות חד-פעמיות של כ-32 מיליון שקל שרשמה ברבעון השלישי של 2016 כחלק מיישום תוכנית רה-ארגון שעליה הודיעה הרשת.

בסוף נובמבר 2016 אישר דירקטוריון טיב טעם "אימוץ תוכנית עסקית ואסטרטגית עדכנית לחברה, שמטרתה בין היתר חיזוק כושר התחרות ורווחיות החברה". התוכנית כוללת, בין השאר, צמצום חלק משטחי עדן טבע מרקט ובחינה של סגירת סניפים.

עוד לפני הוצאות התוכנית, למרות שיפור שנתי של 12% ברווח הגולמי של טיב טעם ל-415 מיליון שקל, הרשת הציגה עלייה של 19% בהוצאותיה, בעיקר בשל רכישת פעילות עדן טבע מרקט, וכן עלייה בהוצאות שכר והוצאות אחזקה - והרווח התפעולי של טיב טעם לפני הוצאות רה-ארגון צנח ב-53% ל-17 מיליון שקל.

בטיב טעם מסבירים כי "פעילותה של עדן טבע עדיין פוגעת בתוצאות פעילותה של החברה, אך תוצאות היישום של תוכנית הרה-ארגון, שעליה הודיעה החברה במהלך הרבעון השלישי ובגינה רשמה הוצאות חד-פעמיות של כ-32 מיליון שקל, ניכרות כבר ברבעון הרביעי של 2016, שבו חזרה החברה להרוויח".

"הרשתות התבגרו"

דורין פלס, מנהלת מחלקת המחקר של בית ההשקעות אי.בי.אי, ציינה כי "בסך-הכול הרשתות עברו שלב של התבגרות והתפכחות, ונראה כי רמת התחרות מעט התמתנה בהשפעת קריסתה של מגה וחלוקת הסניפים שלה מחדש".

במבט קדימה פלס מעריכה כי "התחרות יכולה לעלות בעיקר באופן נקודתי במיקומים ספציפיים. צריך לחכות ולראות מה המהלכים הבאים של הרשתות: שופרסל ועסקת רכישת ניו-פארם שעומדת על הפרק; רמי לוי והתוכנית שלו להיכנס לתחום הסניפים העירוניים; והטמעת סניפי מגה, שרכשו ויקטורי ורמי לוי".

עוד ציינה פלס כי "פחות חשוב להסתכל על ההכנסות, אלא יותר לשים דגש על הרווחיות, בגלל שיש מעבר של צרכנים למותגים פרטיים ולמותגי משנה - אבל זה לא אומר שהרווחיות במותגים אלה נמוכה יותר, אלא שהצרכן משלם פחות".

אברכהן שיאן השכר בקמעונות

שיאן השכר במגזר הקמעונות ב-2016 היה איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל, שעלות העסקתו הסתכמה ב-7.4 מיליון שקל. שאר ארבעת בכירי הרשת קיבלו שכר שנתי בעלות של 3.2-2.5 מיליון שקל כל אחד, ונוסף על כך, שילמה שופרסל 800 אלף שקל לרפי ביסקר, שכיהן עד סוף פברואר 2016 כיו"ר החברה בהיקף משרה של 25%.

עלות העסקתו של רמי לוי כמנכ"ל הרשת שבשליטתו הסתכמה בשנה שעברה ב-3.1 מיליון שקל, לצד 1.25 מיליון שקל שקיבלה אשתו, עדינה לוי, כסמנכ"לית וגזברית ראשית של הרשת.

ברשת ויקטורי נהנו בעלי השליטה - האחים אייל רביד (מנכ"ל) ואברהם רביד (סמנכ"ל תפעול ופיתוח עסקי) משכר בעלות של 2.7 מיליון שקל כל אחד, ואביהם, חיים (ויקטורי) רביד, קיבל 2 מיליון שקל בתפקידו כנשיא החברה וסמנכ"ל הכספים.

טיב טעם שילמה לחברת הארגז של חגי שלום 4.4 מיליון שקל, שכללו דמי ניהול של 2.4 מיליון שקל ותגמולים נוספים של כ-2 מיליון שקל, עבור שירותי ניהול, הכוללים גם שירותי מנכ"ל.

תוצאות רשתות קמעונות המזון ב-2016

עוד כתבות

שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט  סלע קפיטל / צילום: איל יצהר, גלובס

"מחיר הדירה לבדו הוא פרמטר של אווילים. השכר עלה וכדי לקנות נכס צריך לעבוד פחות שנים לעומת לפני עשור"

שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט סלע קפיטל, משוכנע שערך הנדל"ן עוד יעלה, מעריך כי הריבית הנמוכה כאן כדי להישאר, ומתנגד להשקעה בפרויקטים לשכירות לטווח ארוך ● ומה בקשר למשרדים? "כל ראש עיר צריך לעבוד בלהביא תעסוקה לעיר שלו"

ג'ם טריק יוקסל, איציק אברכהן, ענת גבריאל, רמי לוי ויפית אטיאס / צילום: אלירן אביטל, יח"צ

הקמעונאים נפרדים ממנכ"לית יונילוור היוצאת ענת גבריאל

וגם: ד"ר צחי גליקמן, סמנכ"ל בכיר וראש חטיבת מערכות חימוש ברפאל, ימונה לתפקיד סמנכ"ל בכיר וראש חטיבת מחקר, פיתוח והנדסה בחברה ● השיחה

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

הקורונה השכיחה את הדוחות הטובים: דלתא הזהירה מפני ירידה ברווח השנה בשל השפעת הנגיף והמניה צנחה

החברה צופה פגיעה של 7-5 מיליון דולר ברווח התפעולי שלה ב-2020 בהשפעת נגיף הקורונה ● ברבעון הרביעי של 2019 צמחו הכנסות דלתא ב-11% לכ-505 מיליון דולר, ואילו הרווח הנקי לבעלי המניות טיפס ב-45% לכ-36 מיליון דולר

חיים סבן, בעלי בפרטנר / צילום: רויטרס

לאחר הכישלון הצורב בפרטנר: חיים סבן מקבע הפסד של מאות מיליוני דולרים בחברת המדיה יוניוויז'ן

קרן ההשקעה האמריקאית סרצ'לייט וחברת ההשקעות פורג'לייט ירכשו מסבן ושותפיו את השליטה בחברת המדיה בשפה הספרדית, וישלמו לפי מקורות שונים כ-800 מיליון דולר עבור 64% מהמניות ● סכום זה משקף ליוניוויז'ן שווי של כ-1.3 מיליארד דולר, נמוך מהותית מהשווי שבו רכשו סבן ושותפיו את השליטה בה

יוני פארן / צילום: איל יצהר, גלובס

טלנובלה בהמשכים: יוני פארן עוזב את דורי מדיה-דרסט

בשוק מעריכים כי פארן יקים חברת הפקה חדשה - באופן עצמאי או בשיתוף-פעולה עם גורמים אחרים

רני צים / צילום: איל יצהר

מידאס של שוק ההון: רני צים ממשיך לרכוש חברות במשבר והמניות מזנקות

חברת מרכזי הקניות הבורסאית של צים צפויה לרכוש את השליטה במידאס, הפועלת עימה להקמת מרכזים מסחריים ביישובים ערביים, תמורת 50 מיליון שקל ● צים: "אמנם בימים אלה, על רקע בהלת הקורונה, השוק קצת מבולבל, אבל זו עסקה אסטרטגית לטווח ארוך"

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

ליאור שמחה יחליף את אביתר דותן כמנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר

שמחה יכנס לתפקיד במאי ● האתגר הראשון יהיה התמודדות עם סוגיית תכנון משק החלב אל מול הממשלה הבאה שתקום

אסף פלד, מנכ"ל החברה ומייסד-שותף / אילוסטרציה: מינט מדיה

סבב שני בשנה: חברת Minute Media הישראלית גייסה 40 מיליון דולר

החברה, שעוסקת בהפצת תכני מדיה שמייצרים גולשים בתחום הבידור והספורט, צומחת ב-120%, והכנסותיה מוערכות בכ-200 מיליון דולר

עבודה בסטארט אפ / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

דוח חדש: כמה משלמות חברות ההייטק הבינלאומיות ואיפה עובדים צעירים מוצאים עבודה?

18.5 אלף משרות פנויות יש בהייטק, שיעור הנשים בתעשיית ההייטק עומד במקום, ויש יותר ערבים וחרדים בתעשייה ● דוח חדש של רשות החדשנות וסטארט-אפ ניישן סנטרל על ההון האנושי מציג את ההזדמנויות ואת הבעיות בתעשיית ההייטק

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

איתות חיובי מקבוצת יינות ביתן: החלה להעביר תשלומים לספקיות המזון

ל"גלובס" נודע כי יינות ביתן החלה להעביר בימים האחרונים את תשלומי החובות לספקיות הגדולות והבינוניות ● עם זאת, ישנן עדיין ספקיות בינוניות וקטנות שטרם קיבלו תשלום ● המהלך מתבצע על אף קשיי התזרים והעובדה שהחברה טרם חתמה על עסקה עם גוף שיעניק לה מימון

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

עסקת הוט-פרטנר: נשיא אלטיס נפגש עם יו"רית פרטנר אסנת רונן

דקסטר גואי, נשיא אלטיס ויד ימינו של פטריק דרהי בעל השליטה בהוט, הגיע לישראל לצורך קידום המו"מ לרכישת פרטנר ● החלטת דירקטוריון פרטנר צפויה בשבועות הקרובים

מפעל תפרון, כרמיאל / צילום: עינת לברון

האופטימיות של תפרון הייתה מוקדמת מדי: עלולה להכיר בהפסד של מיליון דולר ב-2020 בגלל הקורונה

החברה, שהפגינה עד כה אופטימיות זהירה בנוגע להשפעות הקורונה על פעילותה, עדכנה כי תכיר בהפסד, בהנחה שעד סוף חודש מרץ לא יחזרו קבלני המשנה שלה בסין לפעילות סדירה

גל גדות בפרסומת לוואווי/ צילום: מתוך ערוץ יוטיוב

"לעומק התודעה" זכה בתקציב הפרסום הבינ"ל של וואווי בהיקף כ-500 מיליון דולר

המשרד יטפל בכלל הפעילות העולמית של המותג ב-115 המדינות בו הוא פועל ● לזכות המשרד עמדה בין היתר העובדה שליהק לקמפיין המותג את השחקנית גל גדות, עוד לפני שכיכבה בתפקיד וונדר וומן

רועי ורמוס / צילום: שלומי יוסף

נוקד קפיטל סגרה את גלובל אקוויטי ונפרדה מרוקח

חברת ניהול קרנות הגידור של רועי ורמוס ושלומי ברכה סוגרת את הקרן לאחר כשנתיים של פעילות, במהלכן צברה נכסים שנאמדים בכ-200 מיליון שקל

העלמות מס / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

המאבק בחשבוניות הפיקטיביות: שני ישראלים נעצרו בחשד לזיוף והפצת חשבוניות בסך 80 מיליון שקל

מעצרם של השניים הוארך עד ליום שישי ● פרשה זו ואחרות נותנות רוח גבית לתוכנית של רשות המסים, שנחשפה לאחרונה ב"גלובס", לחייב כל בעל עסק שמוציא חשבונית בעל אופי עסקי, בסכום של מעל 5,000, לקבל ממנה אישור מיידי אונליין בזמן ביצוע העסקה

"אנטי-גרטה" נגד גרטה טונברג / צילום: צילום מסך מיוטיוב

"אנטי-גרטה" תנאם לצד הנשיא טראמפ בכנס השמרנים הגדול ביותר בארה"ב

נעמי סייבט בת ה-19, שמכונה מסביב לעולם "אנטי-גרטה" בשל פעילותה כספקנית אקלים, תדבר בוועידה השמרנית הגדולה ביותר בארה"ב ● סייבט פעילה ביוטיוב ממאי 2019 ובסוף השנה שעברה נאמה באירוע שמרני בזמן שגרטה טונברג דיברה בוועידת האקלים של האו"ם במדריד

ברני סנדרס חותם לתומכים לטיניים בתיכון בקליפורניה / צילום: דמיאן דוברגנס, AP

הלטינים באים: האם המיעוט הגדול בארה"ב יכריע מי יהיה הנשיא הבא?

ברני סנדרס מסתמן כמועמד המוביל במפלגה הדמוקרטית בבחירות 2020 לנשיאות ארה"ב, במיוחד לאחר הניצחון בנבאדה ● עם הצבעה משמעותית של האוכלוסיה הלטינית ולקראת ההצבעה הנרחבת ב׳סופר טיוזדיי׳ בשבוע הבא, מה השפעת הקול של המיעוט הגדול ביותר בארה״ב? • האזינו

מתחם אלביט מערכות בנתניה / צילום: בר אל

סקיי ליין נגד אלביט: "הונתה ונישלה אותנו מפרויקט משותף, כשהיא משתמשת בידע שלנו"

חברת העגורנים טוענת כי אלביט והעובד שלה ליאור אביטן נישלו אותה מחלקה בפרויקט משותף לבניית עגורן אוטונומי שנועד להקטין תאונות עבודה ● לדברי סקיי ליין, אביטן השתמש בידע שצבר בעבודה משותפת כדי להקים חברה-בת של אלביט שהוא הבעלים העיקרי בה, תוך שהוא משתמש בשמה

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה /  צילום: יחצ

מיקרוסופט: וירוס הקורונה פוגע במכירות הלפטופים – לא נעמוד בתחזיות

ענקית הטכנולוגיה הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות של חטיבת המחשוב האישי, שאחראית לכשליש מהכנסותיה

נטע כהן/ צילום:   צילום: דיאגו מיטלברג

"לפני 8 שנים היו כמה מאות אנשי הייטק בב"ש. היום רק בפארק ההייטק יש 3,000 – עם משכורת גבוהה פי 3 מבמשק"

נטע כהן, מנכ"ל חברת מסחור הידע של אוניברסיטת בן גוריון, פורש אחרי 16 שנה בתפקיד ● בראיון ל"גלובס" הוא מסביר מדוע העדיף לחתום על הסכמים גמישים ורבים שיקדמו שיתופי-פעולה עם התעשייה ופיתוח של אזור הדרום, במקום להתעקש על מקסום רווחים