מטוס הקרב החדש נחשף: כך הפכו האיראנים לבדיחה

סרטון רשמי של משרד הביטחון האיראני מציג את מה שמוגדר כמטוס חמקן מהדור החמישי, ששמו "קאהר F-313" ■ בצילומים מוצג לראווה כלי הטיס, לצד הסברים על כך שמדובר באחד המטוסים המשוכללים בעולם. האמנם?

מטוס איראני / מתוך הוידאו
מטוס איראני / מתוך הוידאו

סרטון רשמי של משרד הביטחון האיראני מציג את מה שמוגדר כמטוס חמקן מהדור החמישי, ששמו "קאהר F-313". בצילומים מוצג לראווה כלי הטיס כשהוא נוסע על מסלול המראה, לצד הסברים על כך שהוא אחד המטוסים המשוכללים הקיימים בעולם. אך הסרטון, שמטרתו להטיל חשש בקרב מעצמות העולם, מעלה דווקא גיחוך אצל המומחים - הטוענים שמדובר בבדיחה ותו לא.

כבר ב-2013, כשה-F-313 הוצג לראשונה, ציינו בלוגרים ומומחי תעופה שהמטוס קטן מכדי לשאת עליו את כמות התחמושת שאיראן טוענת שהוא מסוגל לשאת. כמו כן, על פי המומחים, נתוני המטוס לא מאפשרים לו לשאת אפילו טייס במהלך טיסה.

אחד המומחים, שביקש להישאר בעילום שם בגלל טבע עבודתו, ציין: "חלק מתיאורי המטוס מעלים גיחוך. הכנפיים ההפוכות שלו מזכירות לי משהו מ'מסע בין כוכבים'". לדבריו, צורת המטוס מעידה שממש לא מדובר בכלי טיס שיכול להיחשב ל"חמקן", כיוון שצורה זו תפעיל כל מכ"ם. מומחים נוספים טוענים כי לא הגיוני שאיראן, שנמצאת שנים תחת סנקציות שלא מאפשרות לה לרכוש כלים וחומרי גלם, תצליח לבנות כלי טיס כל כך מתקדם.

בנוסף, העיתונאי דויד אקס מ-Vice, טוען שעל סמך מראית עין, לחץ האוויר בצמיגי המטוס נמוך מדי, כך שלא סביר שהמטוס יצליח בכלל להמריא - בטח לא כשעליו תחמושת במשקל רב. ואכן, לא נמצאו תצלומים של ה"חמקן" המדובר כשהוא באוויר.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988