גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתי יהיה בישראל אצטדיון כדורגל בבעלות פרטית?

בארה"ב מימנו התושבים 12 מיליארד דולר ב-15 השנים האחרונות לבניית אצטדיונים לבעלי הון פרטיים ■ גם באירופה אצטדיונים עוברים לידי בעלי הקבוצות ■ אצלנו: הטוטו והעיריות שמשקיעים בבניית המתקנים לא ישחררו לעולם את הנכסים הללו לגורמים פרטיים

יאנקי סטאדיום בניו יורק. עלות בנייה כוללת של 2.3 מיליארד דולר / צילום: רויטרס
יאנקי סטאדיום בניו יורק. עלות בנייה כוללת של 2.3 מיליארד דולר / צילום: רויטרס

לפני שבועיים הזדמן לי לשבת בשלושה אירועי ספורט בניו-יורק בתוך כמה ימים - משחק פתיחת העונה (Opening Day) של ניו-יורק מטס ב"סיטי פילד סטדיום" בקווינס, משחק פתיחת העונה של ניו-יורק יאנקיז ב"יאנקי סטאדיום" בברונקס, ומשחק סיום העונה הסדירה של קבוצת ההוקי ניו-יורק איילנדרס ב"ברקליס סנטר" בברוקלין. נעזוב לרגע את החוויה יוצאת הדופן שהעיר הזאת מציעה לחובב ספורט: 11 קבוצות ספורט מקצועניות בחמש הליגות המקצועניות הגדולות (פוטבול, בייסבול, כדורסל, הוקי קרח, כדורגל) שמארחות בעיר כ-370 פעם בשנה לא כולל משחקי פלייאוף. נתעלם לרגע מהעניין התרבותי: ה-Opening Days הם אירועי חג לא רשמיים. המשחקים נערכים בשעות הצהריים המוקדמות ביום רגיל של אמצע השבוע והמשרדים נאלצים להפסיד עשרות אלפי עובדים שנוטשים את מקומות העבודה ונקראים לדגל. גם מחירי הכרטיסים ליום הזה הם בהתאם.

שלושת האצטדיונים הללו נמצאים ברדיוס של פחות מ-10 ק"מ זה מזה וחדישים כמעט לחלוטין במונחי ספורט - כולם נחנכו אחרי 2009. והם מייצרים מזומנים מכל כיוון אפשרי. התור לבירה בכל אחת מנקודות הזמן במשחקי הבייסבול ארך 10 דקות לפחות. תכפילו 12 דולר לכוס בירה ב-40,000 אוהדים - והגעתם להכנסה של חצי מיליון דולר למשחק מבירה בלבד, עוד לפני נקניקיות, המבורגר וכו'. לפני כרטיסים, תאי צפייה, שילוט. היאנקיז והמטס מכניסות מכל משחק כזה יותר מ-3 מיליון דולר. לאן הולך הכסף? מה השאלה בכלל - לקבוצות עצמן.

שתי קבוצות הבייסבול הניו-יורקיות חתמו בזמנו עם רודי ג'וליאני על הסכם שלפיו הן משלמות לעיריית ניו-יורק רק 4% מההכנסות מכל משחק בית, ו-35% על אירועים שהם לא אירועי ספורט. האיצטדיונים בתמורה שייכים לבעלי הבית, בעלי ההון, לא לעירייה. למרות שהעירייה הייתה זו שהשקיעה באמצעות כספי ציבור סכום כולל של 1.8 מיליארד דולר בשני האצטדיונים המדהימים הללו בעוד הקבוצות, כלומר בעלי הקבוצות, שהאצטדיונים שייכים להם, השקיעו כ-805 מיליון דולר בלבד. האצטדיון של היאנקיז, שמוחזק בבעלות משפחת סטיינברנר, מומן ב-1.2 מיליארד דולר מכספי משלם המסים הניו-יורקי - המימון הציבורי הגדול אי פעם לקבוצת ספורט פרטית.

העירייה נהנית מחלקה במשוואה: כספים שנכנסים מחניות, פעילות עסקית סביב האצטדיון, תחבורה, ובערים פחות משמעותיות מניו-יורק - הבטחה שלפיה הבעלים/הקבוצה שמקבלת אצטדיון לא יעזבו את העיר וייקחו את הקבוצה למקום אחר.

המחשבה שבעלי קבוצות הם הבעלים של האצטדיונים היא מוזרה בעיקר במוחו של חובב ספורט ישראלי. כאן הרגילו אותנו שאצטדיון תמיד שייך לעירייה ולרשות המקומית. למה? מהרבה סיבות. עניין של מקרקעין ששייך לרשות המקומית, או המימון המרכזי של הטוטו בבניית המתקנים שלא יכול להינתן לגוף פרטי. חוץ מזה שאף בעלים, לפחות עד הגעת מיטש גולדהאר, לא היה משוגע מספיק כדי להשקיע מאות מיליוני שקלים כדי לבנות אצטדיון רציני ולשלם תחזוקה של כמה מיליונים בשנה. רק שעכשיו דברים השתנו - גולדהאר כן דיבר על אצטדיון. ואמיר כבירי לפני שברח מהפועל תל-אביב הגיע לטענתו להסכמה עם קבוצת משקיעים סינים שתשקיע בבניית אצטדיון בבת-ים. אבל השורה התחתונה היא שהביורוקרטיה תמיד מנצחת: כמו שזה נראה כרגע, לא תהיה קבוצת ספורט בישראל שתחזיק ברשותה אצטדיון ביתי גם במאתיים השנים הבאות.

לחוסר היכולת לבנות ולהיות בעלים של אצטדיון יש הרבה משמעויות. הראשונה, היא הופכת קבוצת ספורט בישראל לחסרת נכסים לחלוטין. קחו לדוגמה את מכבי תל-אביב בכדורסל - מותג הספורט החזק ביותר לאורך שנים כאן, איזה נכסים יש למועדון הזה? כלום. היכל הספורט ביד-אליהו שמזוהה כאולם הביתי של הצהובים שייך לעיריית תל-אביב ומנוהל על ידי העירייה, למועדון אין גם מגרש אימונים בבעלותו. המשרדים שהוא יושב בהם הם בשכירות ואינם שייכים לו. כשבקבוצה גלגלו בעבר את הרעיון להנפיק את הקבוצה בבורסה, מה הם יכלו להציע לציבור? מוניטין בלבד.

מה יש להם, אם כך, לבעלים על קבוצת ספורט בישראל- אפס נכסים פיזיים; התחייבות מופרכות למשכורות שחקנים; התחייבות לתשלומי שכירות המתקנים לעירייה; גזענות; ובצד החיובי: פוטנציאל הכנסה (שנמוך תמיד מפוטנציאל ההוצאה), ובעיקר PR.

אצטדיונים הם מקור רווח משמעותי לא רק בגלל אירועי הספורט שנערכים בהם. בכל העולם קבוצות מתפעלות אירועים נוספים ומגדילים את ימי הפעילות, מה שמאפשר להם להגדיל את המחזור ולהשקיע בסופו של דבר ברכישת שחקנים. גם בעת ההחלטה להתחדש ולעבור לאצטדיון גדול או מתאים יותר, הם נכס מוחשי שהופך נכס נדל"ני שמממן עבור הבעלים את האצטדיון הבא - למשל, אצטדיון הייבורי של ארסנל שנהרס ב-2006 והפך לשכונת מגורים שמימנה עבור הבעלים של הקבוצה חלק משמעותי מהבנייה של אצטדיון "האמירייטס" החדש. האצטדיון החדש מכניס לסטן קרונקי, הבעלים האמריקאי של ארסנל, כסף גדול מעבר לכדורגל - הופעות של ברוס ספרינגסטין, קולדפליי, ועידות ואירועי חברות; ב-2008 אירחו שם את המפגש בין ראש הממשלה הבריטי גורדון בראון לנשיא צרפת סרקוזי.

בעולם הולכים אמנם בכיוון של איחוד בעלות בין אצטדיונים לבעלי הקבוצות אבל הדרך עוד ארוכה, ואנחנו בחברה טובה. לפי דוח שהוציאה אופ"א ב-2013, רק 21% מקבוצות הכדורגל שהשתתפו במפעלים האירופיים באותה שנה החזיקו באופן ישיר באצטדיון שבו הן משחקות, בעוד הרוב המכריע (56%) השכירו את המגרש מהרשות המקומית או מהמדינה.

המתח בין בעלי ההון לרשויות המקומיות קיים תמיד. גם מבחינה משפטית הסוגיה בעייתית: לא פשוט להעביר החלטה על כספי ציבורי לבניית אצטדיון שישרת קבוצות פרטיות. בארה"ב העניין הגיע עד לקונגרס ולנשיא ברק אובמה שבהצעת התקציב של 2016 ניסה להפסיק את המימון של אצטדיונים על ידי הרשויות. אין סיבה שהציבור יממן את בעלי ההון, הסביר הנשיא. זה לא עבר, כמובן. נכון לתחילת 2016, בארה"ב בלבד שילם הציבור ב-15 השנים האחרונות סכום של 12 מיליארד דולר למימון אצטדיונים של בעלי הון פרטיים. בין 1991 ל-2010 נפתחו ברחבי המדינה 101 אצטדיונים חדשים, ורוב הכסף הגיע מהציבור.

במקומות שבהם הרשות המקומית או העירייה התעקשו שלא לממן אצטדיון חדש או להיטיב את תנאי ההסכם עבור הבעלים, השתמשו הבעלים בנשק יום הדין - 10 קבוצות ספורט מקצועניות בליגות הגדולות עברו לשחק בעיר אחרת, רובן המוחלט בגלל עניינים של מימון אצטדיון חדש. ב-2019 יירשם עוד מעבר, כאשר קבוצת הפוטבול אוקלנד ריידרס תעבור מאוקלנד (קליפורניה) ללאס וגאס (נבאדה) אחרי שהצעת המימון הציבורית של עיריית אוקלנד לבניית אצטדיון חדש לא הייתה נדיבה מספיק - רק 200 מיליון דולר מתוך עלות אצטדיון כוללת של 1.3 מיליארד דולר.

בישראל קבוצות כדורגל ממשיכות להיות שבויות בידי עיריות ורשויות מקומיות, שגוררות את האוהדים על בסיס קבוע לעיר אחרת - מכבי תל-אביב מארחת בנתניה; הפועל תל-אביב ובני יהודה בפתח-תקווה; ורעננה בנתניה.

עשור של תשתיות ספורט

עוד כתבות

לי אור אברבך / צילום: איה אפרים

ממשיך להשתנות: שורה של מינויי בכירים ושינויים מבניים בחטיבת הרדיו של תאגיד השידור הציבורי "כאן"

ל"גלובס" נודע כי עומר פרנקל ימונה לעורך בכיר "כאן קול המוזיקה", תומר מולוידזון לעורך בכיר "כאן 88" ורועי דלמדיגו לעורך בכיר "כאן גימל" ● בנוסף ימונה קובי מנורה למפיק הראשי של תחנות המוזיקה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

ד”ר איציק מזרחי/ צילום: איל יצהר

"יקר בישראל, אבל התיירים מגיעים למרות המחירים. זה פרדוקס": מנכ"ל בוקינג ישראל בראיון

ד"ר איציק מזרחי, מנכ"ל בוקינג ישראל, מסביר בראיון ל"גלובס" מדוע הפכה פלטפורמת הזמנות מקומות הלינה והאירוח הבינ"ל לכל-כך פופולרית ● "מדד ההצלחה של בוקינג דומה במידה רבה לפורמט של ייעוץ עסקי שכולל ניהול תשואה וניהול תוכן כדי למקסם את העבודה"

אניטה אלברס / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

הלוחשת לסלבס: הפרופסורית שהופכת את מפורסמי הוליווד לאנשי עסקים מצליחים

פרופ' אניטה אלברס מהרווארד, שחקרה סיפורי הצלחה של כוכבי בידור וספורט, רוצה לעזור להם להפוך גם לאנשי עסקים טובים יותר ● בשביל זה היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פופולרי ומלמדת קורס בנושאי מיתוג וניהול מו"מ, שמחבר בין סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים לבין הוליווד ועולם הספורט

המלכה אליזבת' / צילום: Yui Mok, רויטרס

מחפשים עבודה? המלכה אליזבת מחפשת מנהל מדיה חברתית

בעבור שכר בגובה 233 אלף שקלים לשנה (50 אלף ליש"ט), מנהל המדיה החברתית יצטרך לעבוד 37.5 שעות בשירות הוד מלכותה

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

שי נוביק/ צילום: איל יצהר

"למשקיעים לא אכפת שהצלנו עכברים. הם רוצים ניסויים קליניים"

זו הפעם השנייה שיזם הביוטק שי נוביק לוקח חברה כושלת, יוצק אותה לשלד בורסאי ומנסה להוציא אותה מהבוץ ולגרום למשקיעים להאמין בפתרון הרפואי שהיא מפתחת ● זה הצליח לו עם פרולור והורמון הגדילה – האם הוא יצליח עם אנלייבקס והתרופה לתגובה קטלנית של המערכת החיסונית?

בינה  מלאכותית/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

שנות ה-20 יהיו העשור של הבינה המלאכותית

אף מדען רציני לא חושב שרובוטים מתוסכלים יצאו למסע הרג בעתיד הנראה לעין, אבל הקהילה המחקרית משוכנעת שהעשור הקרוב עשוי להיות העשור של הבינה המלאכותית ● אז מה צפוי לנו?

דונלד טראמפ, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי / איור: אפרת לוי, גלובס

נמאס לכם לבחור? עשינו לכם את העבודה לקראת סוף השבוע

הבחירות שנגזרו עלינו בפעם השלישית הובילו אותנו לתחושת מיאוס מבחירה, אפילו כשזה נוגע לפודקאסטים ● אל חשש, עשינו בשבילכם את העבודה, וריכזנו בעבורכם את הפודקאסטים מבית "גלובס" שהכי אהבתם בשבוע החולף ● פודקאסט לשבת ● האזינו

צמד שחקני קרלינג רוסיים עם חולצות "אתלטים אולימפיים מרוסיה" באולימפיאדת החורף ב־2018 /צילום:  Shutterstock

ההשעייה הרוסית הגדולה מאירועי ספורט בגלל סמים - פחות מהותית ממה שנראה

על פניו זה נשמע דרמטי - רוסיה לא תוכל להשתתף או לארח אירועי ספורט גדולים בשנים הקרובות ● הלכה למעשה, היא לא תכננה לארח אף טורניר גדול שעלול להיפגע ● בנוסף, הנוכחות של הספורטאים הרוסים בולטת - גם בלי דגל

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

טראמפ וארדואן / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

החלטה היסטורית בארה"ב: הסנאט הכיר רשמית ברצח העם הארמני

ההחלטה, שהינה בעיקר מוסרית והצהרתית, מגיעה על רקע מערכת היחסים הרעועים בין ארה"ב וטורקיה בשנים האחרונות ובמיוחד בעקבות מעורבותה של טורקיה במלחמת האזרחים בסוריה באחרונה ● על פי דיווחים בטורקיה, בעקבות החלטת הסנאט, טורקיה הוציאה בשעה האחרונה זימון לשגריר ארה״ב באנקרה לשיחת נזיפה

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

קצין ומרגל/ צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

אנטי־רומן: הסרט החדש של רומן פולנסקי גנרי ונטול ברק

"קצין ומרגל" של רומן פולנסקי נעדר חידוש וברק, ויוצרו רומז שגם הוא קורבן רדיפה, ממש כמו דרייפוס, גיבור הסרט

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידיאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה

משפחה שכזאת/ צילום: נגה שדמי ואן דה ריפ

מונוגמיה זה פאסה? למה המודל של אבא, אמא, שני ילדים וכלב כבר לא עובד להרבה מאוד אנשים

יותר ויותר אנשים תרים אחר יותר ויותר פתרונות עבור מודל הזוגיות שלהם ● האם מודל המונוגמיה והמשפחה הגרעינית סיימו את דרכם ההיסטורית? ● יש מצב

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

מארק צוקרברג/ צילום: שאטרסטוק

הרגולטורים בארה"ב נגד פייסבוק: חקירה נגד הרשת החברתית בחשד לטקטיקות המסכלות תחרות

רגולטורים בוושינגטון ביניהם רשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לפתוח בחקירה נגד פייסבוק על רקע הריכוזיות הרבה שיש לחברה בחלק מהפלטפורמות שלה והמוצרים שהחברה מציעה, כך לפי גורמים המעורים בפרטים בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל" ● בעקבות הדיווח, מניית הרשת החברתית מאבדת כעת כ-2.5% במסחר בוול סטריט

דקר הסלעים, מין בסכנת הכחדה / צילום: אורן קליין

בגלל הדייגים: מינים בסכנת הכחדה לא נכנסו לרשימת המינים המוגנים

לפני כשנה חתם השר אלקין על הכנסת דקר הסלעים וטונה כחולת סנפיר לרשימת הדגים המוגנים ● אך בסופו של דבר, בעקבות לחץ הדייגים, החליט לא לכלול אותם ברשימת המינים שיזכו להגנה מפני דייג

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

בכיר במשרד הבריאות: "אין מישהו במערכת שיכול להחליף את רוטשטיין"

אינסידנט שהתרחש באירוע התרמה להדסה בארה"ב הביא למכתב דרישה של ארגון נשות הדסה, שבו הן דורשות להדיח את רוטשטיין ● גורמים במשרד הבריאות ציינו כי לא בטוח שלמכתב יש תוקף משפטי כלשהו, לאור העובדה שהארכת הכהונה כבר אושרה