גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הערכות: אמי פלמור תומכת באוהד עיני לתפקיד השמאי הממשלתי

עיני, לשעבר שמאי רמ"י, נהנה מתמיכתה של מנכ"לית משרד המשפטים פלמור ■ השמאי הנוכחי אלדרוטי המשיך לספק לכחלון את נתון מחירי הדירות שנאסר לפרסום

חיים מסילתי / צילום: שלומי יוסף
חיים מסילתי / צילום: שלומי יוסף

ועדת האיתור לבחירת השמאי הממשלתי הראשי החדש במשרד המשפטים, שיחליף את טל אלדרוטי בתחילת חודש יוני, אמורה להתכנס מחר (ב') כדי לקבל הכרעה. אם יהיו קשיים מיוחדים בתנועה בירושלים בגלל ביקור נשיא ארה"ב, יתקיים הדיון ביום ג'. בראש ועדת האיתור עומדת מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, שמתוקף תפקידה היא יו"ר מועצת שמאי המקרקעין.

על פי הערכות של מקורבים לוועדת האיתור, המועמד המוביל והנהנה מתמיכתה של פלמור הוא שמאי המקרקעין אוהד עיני, מי שהיה שמאי ראשי של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). עיני סיים את עבודתו ברמ"י לפני כשנה, אחרי תקופה קצרה בתפקיד מנהל המרחב העסקי ירושלים, בעקבות קשיים ניהוליים. עיני נהנה גם מתמיכה של בנצי ליברמן, שהיה מנכ"ל רמ"י (כיום עומד לדין משמעתי באישום של ניגודי עניינים).

שני מועמדים מובילים נוספים לתפקיד הם איל מידן, סגן השמאי הממשלתי הראשי כיום, וגילי בלולו, מנהל מחוז ירושלים באגף השמאי הממשלתי. מועמד נוסף הוא השמאי הפרטי הוותיק קובי ביר.

נתון אלטרנטיבי

השמאי הממשלתי הראשי נותן שירותי שמאות לכל משרדי הממשלה, ובעיקר לרמ"י. לאחרונה הורעו היחסים בין השמאי הממשלתי לבין משרד האוצר, בעקבות הלחץ שהפעיל שר האוצר, משה כחלון, להפסקת פרסום הסקירות של השמאי הממשלתי על השינויים במחירי הדירות, נתון שהסתמך על מחירי דירות 4 חדרים ב-16 הערים הגדולות.

למרות ההנחיה של כחלון והפסקת הפרסומים בתחילת 2017, אלדרוטי המשיך לייצר את המדד, אם כי לא פרסם אותו, אלא העביר את הנתונים והממצאים לידי כחלון וצוותו. זאת, בהסכמה שקטה שכחלון יעשה בהם שימוש כרצונו, אולם הנתונים לא יפורסמו בציבור.

בחוגי השמאים צופים, כי השמאי הממשלתי החדש שייבחר לא ינסה לחדש את פרסום המדד הוותיק שאת פרסומו אסר כחלון.

ביום חמישי האחרון הודלפו לערוץ 2 נתוני אלדרוטי לרבעון הראשון של 2017, ולדברי מעורבים בעניין, הם פורסמו משום שהצביעו על ירידה של 0.6% במחירי הדירות יחסית לרבעון האחרון של 2016. עם זאת, על פי הנתונים של אלדרוטי, ב-12 החודשים שהסתיימו בחודש מארס 2017 עלו מחירי הדירות ב-6%, שיעור המצביע על התמתנות בקצב עליית מחיריהן.

גורם המקורב לנושא אומר, כי כאשר הנתון הסמוי שסיפק אלדרוטי לכחלון הצביע על עליית מחירים הוא הוסתר, ואילו כאשר הנתון הסמוי של אלדרוטי התגלה כנוח לכחלון - כמו הנתון האחרון על הרבעון הראשון של 2017 - הוא הודלף לתקשורת.

במקביל ובהמשך לאיסור של כחלון, יו"ר לשכת שמאי מקרקעין הקודם, אוהד דנוס, פעל על פי המתודולוגיה של אלדרוטי ופרסם נתון אלטרנטיבי של מחירי הדירות, באופן שנראה כאקט של מחאה. פרסום הנתון האלטרנטיבי בציבור ובאתר הבית של שמאי המקרקעין הכעיס מאוד את כחלון וצוותו ברבעון הראשון ונטען כלפיו שהוא מוטה ולא מדויק, למרות שהתברר כי הנתון של הלשכה היה נכון.

מדד חדש

בעקבות הבחירות ללשכת שמאי מקרקעין, בהן נבחר לפני כחודש היו"ר החדש חיים מסילתי, הורה מסילתי להפסיק את עריכת ופרסום הנתון האלטרנטיבי של לשכת השמאים, והנתון הורד מאתר הלשכה. מסילתי הודיע, כי אין בידי הלשכה מספיק כלים להמשיך את עריכת ופרסום המדד במתכונת הקודמת, וכי בכוונתו לייצר מדד איכותי שייבחן מחירי דירות 3-4-5 חדרים ברחבי הארץ, על בסיס נתונים אמין ויציב.

מסילתי מינה את השמאית הוותיקה נחמה בוגין לעמוד בראש צוות ליצירת מדד חדש, שלא ברור כרגע מה יכלול, באיזו מתודולוגיה הוא ייערך, והאם יפורסם ובאיזה היקף.

היו"ר הקודם דנוס אומר: "הלשכה פרסמה עד כה מדד במתודה מחקרית המבוססת על נתוני מס שבח, שאומצה על ידי שני שמאים ממשלתיים ראשיים ועל ידי. נראה לי שראוי להמשיך במסורת זו, ובפרט נוכח אווירת סתימת הפיות בשיח הפוליטי הקיים. לשמחתי הרבה אני כבר אינני בתפקיד ואני מאחל למחליפי הצלחה רבה"

מסילתי אמר היום ל"גלובס": "תפקיד לשכת השמאים לדאוג לשוק הוגן ופרנסה ראויה לציבור השמאים. תפקיד הלשכה איננו ליצור מערכת כותרות לעיתונים, אלא להיות אוטוריטה מקצועית בתחום הנדל"ן. המדד החדש שנייצר יהיה איכותי, מחובר לשטח ויעמוד מאחוריו בסיס נתונים איתן, יציב ומבוסס, והנתונים יעובדו על ידי אנשי מקצוע. עם המדד נציג את המלצותינו".

עוד כתבות

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

בעזרת הפד? בשלושת החודשים מאז שהחל לקנות שטרי אוצר, מדד 500 S&P טיפס ב-11%

האם אלון מאסק מטסלה, שמנייתה הכפילה את עצמה בתוך רבעון, צריך לשלוח פרחים לפדרל ריזרב? לא בטוח בכלל ● אז מה גרם לזינוק בשוק המניות?

יחסי ציבור, קמפיין, מסיבת עיתונאים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ארבעה כלי תקשורת הצטרפו לארגון העיתונאים העצמאי

כלי התקשורת שעברו הם קבוצת "הארץ-דה מרקר", "טיים אאוט-וואלה" ו"ערוץ עשרים"

אבי ניר / צילום: תמר מצפי

קשת 12 יוצאת למהלכים דרמטיים בשוק התקשורת. מה עומד מאחוריהם ומהם הסיכונים

ערוץ הטלוויזיה החזק בישראל מקדם במקביל שני מהלכים שעשויים לייצר טלטלה בשוק התקשורת ולהוות מנועי צמיחה לחברה ● מהם הסיכונים בהקמת N12 ובחבירה לאקספון?

גליה שילה-סום, לונדון / צילום: אלבום פרטי

להיכנס לחדר לידה ולצאת עם חשבונית של 127 אלף דולר

גליה שילה-סום זוכרת מצוין את האחות הצמודה שנענתה לכל קריאה שלה כשילדה בארה"ב, וגם את זאת שזרקה אותה מהמיטה כשילדה באנגליה ● היום היא חיה בלונדון, מגדלת ילדים בריטיים מנומסים ותוהה איך יסתדרו אם יחזרו פעם לארץ ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם"

רובוטים מסנני קו"ח / צילום: שאטרסטוק

כך תרשימו את הרובוטים שמסננים את קורות החיים שלכם

מערכות בינה מלאכותית עשויות להעמיק את ההטיות הקיימות בארגונים, אבל אפשר לצמצם נזקים

חזי בצלאל / צילום: יוסי כהן

חזי בצלאל מצא שותף לאקספון: קשת עשויה לרכוש 50% מהחברה

שתי החברות מתכננות להקים מיזם טלוויזיוני אינטרנטי חדש שייתכן שיהיה בשיתוף-פעולה עם קבוצת RGE ולהתחרות ישירות בהוט, ב-yes, בפרטנר ובסלקום

סתיו שפיר / צילום: יח"צ

לא מבינים איך סתיו שפיר מצאה את עצמה ללא בעלי ברית ומחוץ לכנסת? זה ההסבר

חברת הכנסת סתיו שפיר, שצמחה במחאה החברתית, הביאה רוח לחימה אקטיביסטית גם לכנסת • אלא שאויבים שצברה מימין ומשמאל טוענים שהיא עסוקה רק בתדמית • למרות שפרשה, שפיר עוד לא אמרה את המילה האחרונה ● ניתוח

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

המשרד להגנת הסביבה הוציא צו סגירה למפעל הביטומן של בזן

הצו ייכנס לתוקף רק בחודש אפריל בכדי לאפשר היערכות משקית ● למרות שבז"ן מודעים לדרישות הסביבתיות כבר מ-2016, החברה לא נערכה כיאות והמשמעות כעת היא הפסקת הייצור עד סוף השנה לפחות ● בזן: "נמשיך להשקיע משאבים משמעותיים במטרה לשמור על הסביבה"

מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר  / צילום: גדי דגון, יח"צ

מנהל התיקים של קוטלר מכר עבורו מניות הפועלים רגע לאחר שהחל בתפקיד המנכ"ל

מכר עבורו מניות הבנק בכ-72 אלף שקל ונותר עם מניות בהיקף 33 אלף שקל ● מקורביו של קוטלר מציינים שעוד טרם כניסתו לתפקיד המנכ"ל כל החזקותיו הועברו לנאמנות עיוורת ומנוהלים על ידי גורם בלתי תלוי וללא ידיעתו

בורסות אסיה סין יפן / צילום: רויטרס

בורסות אסיה נסגרו בעליות שערים; בורסות אירופה בעלייה

מניות הרכב ביפן נמצאות בעלייה עם מאזדה שעולה ב-5.7%, סובארו שעולה ב-4.27% ומיצובושי שעולה ב-3.8%

יצחק כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

סגן שר האוצר מוותר על המינוי לשר השיכון: "לא רציתי שמינויי יהיה על חשבון פיטוריה של השרה שאשא ביטון"

סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס הודיע שהוא מוותר על התפקיד בשל הבעייתיות שנוצרה עם העברת שאשא ביטון לתפקיד שרת הרווחה ● פסיקת בג"ץ מלפני כשבועיים קבעה שאין לעשות סבבים פנים ממשלתיים בתקופת מעבר וכי ניתן למנות שרים רק מתפקידי שרים שעזבו באופן מוחלט

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה סגרה את היום בעליות: ת"א 35 קפץ 0.7%, פריגו ואלוני חץ הובילו את העליות

טבע, שקפצה ב-20% בשני ימי המסחר הקודמים, הוסיפה 0.3% לערכה ● אלוני חץ זניקה ב-3.5% ושיכון ובינוי ב-2.2% ● לאומי שוקי הון: "הסכם הסחר בין סין לארה"ב מגולם במלואו במחירי המניות"

רן פוליאקין / צילום: LUZ Corporate Photography

חברת ההדמיה הרפואית הישראלית, Nanox, הודיעה על סגירת סבב גיוס של 26 מיליון דולר

חברת ההדמיה הרפואית הישראלית משלימה גיוס כולל של 55 מיליון שקל בפרויקט הליבה שלה - מכשיר רנטגן קטן ומוזל

דונלד טראמפ, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי / איור: אפרת לוי, גלובס

השמש שוקעת מעל הים: המלצות האזנה לסוף השבוע

אחרי כמה ימים על שמש, הגשם חוזר ואיתו המשפחתיות ● נצלו את ימי הגשם והמנוחה עם הילדים (או לבדכם) בכדי להינות מעוד פודקאסט נהדר מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

סקר הסקרים

סקרים ראשונים אחרי סגירת הרשימות: כמה מנדטים לאיחוד הימין?

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

שדרות בפארק / הדמיה: סטודיו אנטון ברונשטיין, יח"צ

אור ירוק לבניית שכונה בת למעלה מאלף דירות בצפון שדרות

ארבע שנים אחרי שאושרה תוכנית לבניית שכונה חדשה בת למעלה מ-1,000 דירות בצפון העיר, חתמה הוועדה המקומית על מתן היתרי בנייה למאות דירות ● "ראש העירייה: "למרות שגרת חירום של 20 שנה העיר מתפתחת"

נתניהו ואדלשטיין / צילום: רויטרס

דעה: אדלשטיין צריך ללכת עד הסוף ולקבוע תקדים

חוות-הדעת שהוגשה השבוע ליו"ר הכנסת בעניין דיוני החסינות מחייבת אותו לבחור: לקיים את החוק ולאבד בכך את אהדת מפלגתו - או להפר את החוק ולומר שלום לכהונה אפשרית במשכן הנשיא ● אלא שיש גם דרך שלישית, והיא עוברת דרך התקדים של כפירה בחוות-הדעת המשפטית ● דעה

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

בחזרה לתקופת הנייר: האיסור של טראמפ על עיתונאים למניעת זליגת מידע פנים

החל מחודש מארס השנה יאסר השימוש בטכנולוגיה כלשהי על ידי עיתונאים בחדרי הכינוס של מחלקת העבודה האמריקאית לפני פרסום הודעות, וזאת על מנת למנוע זליגת מידע טרם פרסום ההודעה לציבור

קמפיין בזק עם גידי גוב ורמי פורטיס / צילום: מתוך יוטיוב

סקר הפרסומות: 9 מיליון הכי אהובה השבוע, בזק הכי זכורה

גיאוקרטוגרפיה: עם כניסת חוק סימון המוצרים לתוקף עלה לאוויר קמפיין אגרסיבי של משרד הבריאות, שנועד ליידע את הקהל ולהסביר את מהות הסימונים; הקמפיין אומנם לא זוכה לשיעורי אהדה גבוהים וממוקם רק במקום האחרון בדירוג הזכירה, אך מבחינת אהדה הוא ממוקם במקום השלישי והמכובד

בנייה בירושלים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"ההון הנדרש לרכישת דירה בת"א יותר מהכפיל את עצמו בחלק מהשכונות"

באילו ערים יש הכי הרבה עסקאות, איפה הכי השתלם לרכוש דירה, ומה קורה בשוק היוקרה? ● אתר מדלן עשה סיכום של שוק הנדל"ן בעשור האחרון, ואלה שלוש המגמות החשובות