גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"המגבלות בארץ גורמות לפריון עבודה נמוך שמאוד מדאיג אותי"

התעשיין דן פרופר מספר על הקריירה, על הנזק שגורמות המגבלות בארץ לפריון העבודה ולתחרותיות, ומה הוא חושב על מחירי הנדל"ן בישראל ■ ביום ראשון הקרוב יקבל פרופר פרס "מפעל חיים" בערב הגאלה של Dun's 100 שיערך במוזיאון ת"א לאמנות

דן פרופר/ צילום: איל יצהר
דן פרופר/ צילום: איל יצהר

דן פרופר, יו"ר אסם, נושא אחריו קריירה ארוכה שברובה הגדול הובילה את החברה, שהוא בן למייסדיה. חברה שצמחה והתרחבה מאז ייסד אותה אבי המשפחה, אויגן פרופר, יחד עם ד"ר פרנץ קליין, יעקב לורש, עזריאל ויל, שמשון וילמרסדורף, משה קצמן ואליהו חרפק.

פרופר הוא תעשיין ישראלי, ולא פחות מכך איש עסקים מנוסה שיזם ב-1995 את שיתוף הפעולה עם התאגיד השוויצרי נסטלה, שלימים ירכוש באופן מלא את אסם ולפיכך ישמיט את החברה מהמסחר בבורסה בתל-אביב, החלטה שמאחוריה הוא עומד בנחישות וביטחון.

בשבוע הבא (29 במאי) יקבל פרופר פרס מפעל חיים מטעם Dun's 100 של דן אנד ברדסטריט. על השאלה מדוע לדעתו הוא נבחר לקבל פרס שכזה מעדיף פרופר שלא לענות. "זו כמובן שאלה שצריך לשאול אותם, אני כמקבל הפרס, יכול רק לברך על הבחירה. אני מאוד גאה במה שעשיתי לאורך השנים, וגם ממשיך לעשות. אני מסתכל אחורה בגאווה ואני לא מתחרט על הדרך בה בחרתי".

- יש דברים שהיית משנה? היית עושה אחרת?

"בלי שום ספק, עשיתי טעויות. אין מי שנקי מטעויות. אני מאוד שמח שההחלטה שלקחתי בתחילת הדרך, בבחירה בין אקדמיה לבין תעשייה, נפל הפור על התעשייה. יש לי סיפוק ממה שהתעשייה עושה, מזה שיש לה חלק נכבד בבניית הארץ, בביצור המשק, ובחיזוק הכלכלה. אני שמח היות שהייתי אחד מהמושכים בעול הזה - עול שנעים למשוך בו".

- ואכן התלבטת?

"כשסיימתי את הטכניון עמדה בפני הצעה מפתה להמשיך לדוקטורט. החלטתי שעבודה עם אנשים והפיכת חומר למוצר זה דבר שאני מאוד מחובר אליו. לכן בחרתי בדרך שאני הולך בה עד היום".

- חשבת שאסם תגיע למה שהיא היום?

"אז, באותם הימים, היא הייתה חברה של מפעל אחד. בעדינות אומר שהיא לא הייתה משופעת במזומנים, והיו בה יחסי עבודה גרועים. זה היה בשנת 66, מפעל שהוקם על-ידי 7 מייסדים ממש מאפס. להגיע למה שהם הגיעו כבר היה הישג אדיר. כשאני משווה את החברה של אז למה שהיא היום אני יכול לומר שבנינו יצירה אדירה. אסם מעסיקה בארץ 4,500 איש מפעילה 9 מפעלים בארץ ושניים בחו"ל - ארה"ב ואירופה, עם מחזור של 1.3 מיליארד דולר וייצוא מכירות בחו"ל של למעלה מ-200 מיליון דולר. זה גורם הרבה סיפוק לדעת שהובלתי חלק גדול מהמהלכים לכך. כמו למשל ההחלטה שאנחנו תעשיינים. שאנחנו מייצרים בארץ. מפתחים את העובדים שאני קורא להם 'משפחת אסם'.

- דיברת על בעיה ביחסי העבודה בשנות ה-60.

"ותיקי הדור זוכרים את שנות ה-60 בהן יחסי העבודה היו קשים. יצחק בן אהרון היה אז מזכיר ההסתדרות וגולדה מאיר כיהנה כשרת העבודה, ובזמנם היו סכסוכים קשים ומרים בין עובדים למעסיקים, וזה לא פסח עלינו. היום אני שמח להגיד שאחד ההישגים הגדולים מאז היה שיפור יחסי העבודה. היום אנו רואים בעובדים שותפים מלאים להצלחה, המתוגמלים בהתאם. יש דיבור בגובה העיניים. אין מחיצות. 70% מהקידומים אצלנו הם קידומים בתוך החברה, וזה מוטמע בתרבות ארגונית של אסם. מעבר לזה יש לי תורה שמוכיחה את עצמה, שאומרת שככל שאנחנו נצמח כך יהיה פשוט יותר להתייעל.

"בדרך כלל, כשמדברים על התייעלות מיד צצה בראש המילה מפוטרים. אצלנו הפירוש הוא הפוך -אנחנו מייצרים עוד מקומות עבודה. עובד שמתייתר במקום אחד עובר למקום אחר. התוצאה היא שלא רק שמספר העובדים לא קטן, הוא אפילו גדל - והעובד מבין שככל שהחברה גדלה גם המקומות מעליו גדלים ויש לו סיכוי להתקדם. אין אצלנו פיטורי צמצומים. גם כסגרנו מפעלים, תמיד העברנו את העובדים למקום אחר".

 את דבריו, מתבל פרופר בסיפור, "נסטלה בחנו אותנו כשיזמנו את כניסתם בשנת 95, ורצו לבחון את החברה מבפנים בכסות חשאית מסוימת שאני דווקא ידעתי עליה. כעבור שבוע של סיורים, חזר אלי הנציג משוויץ. הייתי מתוח ושאלתי - נו, מה מצאת? הוא ענה 'מצאתי שיש לכם חיידק'. נבהלתי. חששתי שמדובר בסלמונלה. כששאלתי איזה, הוא אמר לי 'יש נאמנות גבוהה לחברה בקרב האנשים, וזה כמו אצלנו בנסטלה'. הציון הגבוה שקיבלנו סלל בפנינו את הדרך".

- ומה על הצרכנים? משהו לדעתך השתנה בישראל מאז המחאה של 2011?

"אני מבקש להזכיר שהמחאה החלה כמחאת דיור. בהמשך נפל עניין הקוטג' בו לדעתי המחיר נבע מטעות חמורה, אבל זה כבר היווה מנוף לפוליטיקאים להעביר את המוקד למזון. אני מדגיש שזה רק לכאורה, כי בסופו של יום כשמנתחים את מחירי המוצרים שלנו, אנחנו מסוגלים להתחרות גם עם חו"ל. עם זאת, המחיר של כל מוצר שלנו מכיל לצערי 30% מיסים ממשלתיים ועירוניים. זה נתון מבהיל. המע"מ הוא 17%, כאשר בחו"ל או שהוא לא קיים על מוצרים כאלה, כמו בארה"ב, וגם באירופה הממוצע של המע"מ הוא 8-7%.

"מוזר שבארץ מוטל מע"מ על מזון בסיסי כמו אוכל לתינוקות ולחם. נוסיף לכך מיסים על חומרי גלם, וגם הכשרות - עצם העבודה של 5.5 יום בשבוע היא ניצול של 20% פחות מההון המושקע. זה מקשה מאוד. בארצות אחרות עובדים 7 בימים בשבוע. יש לנו מפעל באירופה שעובד 7 ימים בשבוע. זה מביא לפריון עבודה נמוך שמאוד מדאיג אותי.

"אם מורידים את אלה - אנחנו תחרותיים. ובכלל, אני מברך על המחאה. לאנשים יש מה לומר ויש להם צורך להתבטא ולכך יש תועלת. גם צעדי שר האוצר בנושא הדיור מתחילה לתת תוצאות חיוביות. אני לא מאמין ששר האוצר כחלון היה נוטל את המשימה הכבדה הזו על עצמו לולא אותה מחאה. הציבור אותת לו מה מקשה עליו, ולכן זה ההישג הגדול ביותר של המחאה. הציבור מבין שיש לו כוח להכריע ולשנות דברים. זה לא חייב לבוא לידי ביטוי רק במזון ודיור".

- המכירה לתאגיד נסטלה מוכיחה את עצמה? גם המחיקה מהבורסה בתל-אביב?

"ודאי. עם כל הכבוד לגודל המרשים של אסם היום. החברה הגיעה לרווחיות שלא הייתה, וזאת במשך 68 רבעונים. נסטלה הביאה לנו מאגר אדיר של מו"פ. היא משקיעה יותר ממיליארד דולר במחקר ופיתוח. בנוסף, יש לנו שפע של ידע שיווקי-מכירתי-עסקי- פיננסי שבא כולו מנסטלה. הנה, לדוגמה, בשנתיים האלה, אנחנו מקימים מפעל חדש בקריית גת ומשקיעים 500 מיליון שקל בארץ. אם מישהו חשש שהם יוציאו את הייצור מהארץ - זו התשובה".

- איפה רואה את אסם בעוד עשור? איפה אתה תהיה בעתיד?

"אשאר כל חיי מעריץ של אסם, אהנה מהפיתוח והגידול. אסם חדשנית ויצירתית, אני רואה את החברה מתחזקת עוד יותר במוצרים הנוכחיים וגם נכנסת לתחומים נוספים, תחומים מסורתיים של נסטלה, ולא אפרט אותם. אני רואה אותה מחזקת את היצור המקומי גם באירופה, למשל את מוצרי טבעול (נרכשה בשנת 1995 ע"י אסם, ש"ד). תחת הנהגת נסטלה, נוביל באירופה את תחום המוצרים ללא בשר. ידידי גזי קפלן ז"ל היה הראשון שחזה את הביקוש לזה כשהקים את טבעול בקיבוץ לוחמי הגטאות, היום טבעול היא כבר מושג באירופה".

עוד כתבות

בורחים למקלט,/ צילום:רויטרס

על החרדה: המחיר הסמוי של החיים במלחמה מתמדת בדרום

תושבי הדרום מתמודדים כבר שנים ארוכות עם חרדה שעלולה להופיע גם בזמני חירום וגם בזמני רגיעה, ולשבש באופן מוחלט את חייהם של הסובלים ממנה • מה ההשלכות על הנפש של מבוגרים וילדים שאינם מכירים חיים במציאות נורמלית

ניר ברקת, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם לשלושת תיקי נתניהו הפתוחים קדמו 16 תיקים שנסגרו?

מרוב רצון להוכיח שנטפלים לנתניהו, ניר ברקת תופר לו תיקים חדשים. פרמנו ● המשרוקית של גלובס

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

פאואל: "ריבית שלילית לא מתאימה לכלכלה האמריקאית"

בעדות שנשא פאואל בסנאט, ציין יו"ר הפד לחיוב את שוק התעסוקה ובמיוחד את שיעור האבטלה הנמוך, שנמצא בשפל של 50 שנה ● לדבריו, "הסיכונים למערכת הפיננסית בארה"ב נותרו נמוכים"

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

למה החמאס יושב בצד ולא מצטרף לג'יהאד?

ישראל רושמת בינתיים הצלחה, כשהיא מצליחה לבודד את הג'יהאד האסלאמי שיכולותיו לפגוע קטנות יחסית

בניין הבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

נמחקו העליות בוול סטריט בצל דיווח על קשיים בשיחות הסחר

יו"ר הפד אמר בפני הסנאט כי "הסיכונים למערכת הפיננסית נותרו נמוכים" ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב רושם את העלייה הגבוהה ביותר זה שבעה חודשים, על רקע הזינוק במחירי האנרגיה ● הדאקס איבד 0.4%, מדריד איבדה 1.2%, מילאנו ירדה ב-0.8%, הקאק השיל 0.2%

מייקל היידן / צילום: יח"צ

הצלחה להנפקת חברת התרופות 89bio של יוצאי טבע; גייסה 85 מיליון דולר, והמניה זינקה

מניית 89bio עלתה 30% ומשקפת שווי חברה של 238 מיליון דולר ● 89bio, המפתחת תרופה לכבד שומני,  הוקמה על בסיס טכנולוגיה שפותחה במקור ע"י טבע

אייל רביד, בעלי ויקטורי / צילום: יח"צ

רשות התחרות אישרה לויקטורי ולפרשמרקט לרכוש סניפים מיינות ביתן

(עדכון) - רשת ויקטורי תרכוש 5 סניפים מקבוצת יינות ביתן ב-63 מיליון שקל; העסקה עדיין לא הגיעה לישורת האחרונה, כיוון שטרם הושגו הסכמות כתובות מכל בעלי הנכסים של הסניפים הנרכשים ● רשת פרשמרקט תרכוש 7 סניפים של יינות ביתן בגוש דן ב-110 מיליון שקל

הבניין הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה ביציבות: טאואר צנחה, מטריקס זינקה ב-7%

מדד ת"א 90 עלה ב-0.3%, מנגד ת"א 35 ללא שינוי ● טאואר סיפקה תחזית הכנסות חלשה לרבעון הבא ● 

פורמולה מערכות זינקה ב-5.44% ● בסקטור הקנאביס טוגדר זינקה ב-15.6%

ערן יעקב/ צילום: רפי קוץ

ארבע חברות, 4 מיליארד שקל רווחים בקופה – כמה מס ישלמו?

בעלי השליטה בארבע חברות שצברו בקופתן 4 מיליארד שקל יידרשו לחלק כ-2 מיליארד שקל דיבידנד וימוסו במס גבוה בעקבות אי-חלוקת הרווחים - כך המליצה "וועדה מייעצת" למנהל רשות המסים בעקבות "מהפכת הדיבידנד הכפוי"

פלורידה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק טראמפ עובר דירה: המיליארדרים של ניו יורק עוזבים אותה לטובת פלורידה

נשיא ארה"ב, שהכריז על אימוץ המדינה הדרומית כמדינת הבית שלו במקום ניו יורק, הוא רק האחרון ברשימה מתארכת של אנשי כספים ועסקים שכבר עשו זאת בזכות מדיניות המס הנוחה ומזג האוויר החם

מהדורת החדשות של ערוץ 12, אמש / צילום: צילום מסך

מרתון שידורי הטלוויזיה: זה לא סיקור, זה דברור

כשהתותחים רועמים, כל ערוצי הטלוויזיה מתגייסים לדובר צה"ל ומשאירים את הצופים עם שידורים חוזרים • התקשורת לא מעזה לבקר את פעילויות הצבא ואת מדיניות הביטחון של ממשלת ישראל, כל ממשלה, באופן מהותי • על התקשורת להיות ביקורתית ועניינית יותר

ראסל אלוואנגר, מנכ”ל טאואר / צילום: איל יצהר

ירידה רבעונית של 41% ברווח התפעולי של טאואר; המניה צנחה 8% בתגובה לדוחות

טאואר ג'אז, שאותה מוביל המנכ"ל ראסל אלוונגר, צופה כי ברבעון הנוכחי מכירותיה יסתכמו ב-312 מיליון דולר, בדומה לרבעון החולף ● את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה החברה עם הכנסות של 928 מיליון דולר - ירידה של 4.3% לעומת התקופה המקבילה ב-2018

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

תמ"א אאוט, בנייה מתחמית אין: נעצרו פרויקטי תמ"א בכפר-סבא

באופן תקדימי החליטה הוועדה המחוזית מרכז לעצור שני פרויקטים שכבר החלו בהליכי תכנון ● בכך קיבלה הוועדה את עמדת עיריית כפר-סבא שיש לקדם באזור בנייה מתחמית על פני פרויקטים נקודתיים ● היזם: "הסיכוי להפלת הפרויקט הולך וגדל"

משה ממרוד / צילום: סיון פרג'

חם לכם? שיא במכירות המזגנים של תדיראן והמניה מגיבה בהתאם

בסיכום הרבעון השלישי עלו הכנסות החברה ב-16% והגיעו ל-270 מיליון שקל ● עוד טרם פרסום הדוחות העלתה חברת מידרוג את הדירוג של תדיראן "נוכח שיפור נמשך בביצועים העסקיים תוך שמירה על פרופיל פיננסי בולט לטובה"

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

משפחת גינדי יוצאת מהאופנה: במו"מ מתקדם למכירת חלקה בקניון TLV למוטי בן משה

בן משה מחזיק כיום במחצית ממניות הקניון המדשדש באמצעות רבוע כחול נדל"ן ● מכירת חלקה של משפחת גינדי, המחזיקה במחצית השנייה של הקניון ופרויקט המגורים הצמוד לו, צפויה להחזיר לידיה הלוואות בעלים של מאות מיליוני שקלים ● הבנקים המממנים כבר אישרו את העסקה

עדי צים / צילום: יחצ

לאחר שהכניס את זהבית כהן כשותפה: עדי צים בדרך להשתלט על השלד הבורסאי וונטייז

הציע תמורת 75% ממניות השלד סכום של 2 מיליון שקל במזומן והכנסת פעילות ריאלית בשווי מינימלי של 30 מיליון שקל, תוך שנה ממועד הקצאת המניות

כחלון בביקור בפרויקט מחיר למשתכן בלוד /  צילום: יוסי אלוני

רמ"י החליטו להאריך את תוכנית מחיר למשתכן בעוד שנה

מנתונים של רמ"י עולה כי מאז הופעלה תוכנית מחיר למשתכן ב-2015 פורסמו מכרזי קרקע עבור 115,912 יח"ד ובוצעו עסקאות עבור קרקע לבניית 90,542 יח"ד

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רשות ני"ע ממשיכה בקידום ניהול תיקים מקוון להמונים; תאפשר לראשונה השוואת תשואות בתיקים מנוהלים

שבועות אחדים לאחר שפורסמה טיוטת ההסדרה ל"ניהול תיקים 2.0", פונה רשות ני"ע לחברות ניהול התיקים בבקשה לסיוע בגיבוש סטנדרטיזציה לאפיון הלקוחות ולחלוקה לאחד מארבעה מסלולי ההשקעה שיהיו בשירות החדש

יוסי ורשבסקי, אבי צבי וגולן יוכפז / צילום: איל יצהר, גלובס

מסמכי המיזוג של רשת ועשר נחשפים: "יש את חדשות 2 וזהו. מי שלא אוהב את 2 הולך לחדשות עשר"

המעמד של חדשות עשר והפורמט בו תפעל בערוץ הממוזג היוו חלק משמעותי מהדיונים שערכו הרגולטורים לפני אישור המיזוג ● "גלובס" חושף את התחייבויות שהציגו מנהלי רשת וערוץ עשר בשימוע ● בין הבטחות בעלי המניות: "לחברת החדשות יהיה מנכ"ל שהוא גולן יוכפז"

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מנכ"ל פלאפון, רן גוראון, יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, יו"ר ועד עובדי פלאפון, יחיאל שמן / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

הסכם קיבוצי חדש בחברת פלאפון בתוקף עד יולי 2022: מה יקבלו העובדים?

ההסכם כולל מענק חתימה בסך 20 מיליון שקל, תוספת שכר של 7%, מענק שנתי, קופת מלגות ללימודים ועוד ● בנוסף תינתן לעובדים אפשרות לפרישה מרצון עם תנאים מיטיבים, יוגדלו תקציבי הרווחה, ויוארכו כל הטבות ההסכם הקיבוצי הקודם ● בסך-הכול כ-400 עובדים יעזבו את החברה