גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אל האינסוף ומעבר לו: ביקור במתחם המבקרים של נאס"א

גם מי שלא חלם להגיע לירח "עד גיל 21" צפוי ליהנות במתחם בקייפ קנברל, פלורידה - וגם מהטבע הנהדר שבסביבה, עם אגמים, נהרות, ביצות ותנינים

החללית אפולו11  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ, קריאייטיב
החללית אפולו11 / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ, קריאייטיב

כמו כל מי שגדל בארץ במאה ה-20 וצרך מסטיק בזוקה, גם אני זכיתי לקבל את הבשורה שעד גיל 21 אגיע לירח, אבל האמת היא שהאפשרות הזו לא עשתה עליי רושם גדול במיוחד כילדה, ואם להודות על האמת, גם כבוגרת לא הכללתי את האופציה הזו ב"וויש ליסט" שלי. לירח עדיין לא הגעתי, אבל אחרי הביקור במרכז החלל של נאס"א באורלנדו, פלורידה, הבנתי למה יש רשימת המתנה של בעלי ממון וידוענים לתוכנית ההטסה הפרטית לחלל. האופטימיים ביותר מדברים על טיסות לחלל ב-2018, אפילו ליידי גאגא כבר נרשמה. תיירי החלל המעטים שיצאו עד עכשיו היו כולם מיליונרים, שכן הציוד וההכשרה עולים כיום לאדם פרטי מיליוני דולרים, אבל החברות שעובדות על חוויות חלל לקהל הרחב מדברות על סדרי גודל שבין 200 אלף דולר לחצי מיליון, ואף פחות מזה.

אבל כדי ליהנות מחוויית חלל ארצית, אפשר תמורת 50 דולר בלבד, מחיר זניח לעומת הפארקים של דיסני באורלנדו, לבלות יום מלא וגדוש בחוויות במתחם המבקרים של מרכז החלל על שם קנדי, שנמצא בשטחי נאס"א בקייפ קנברל (Cape Canaveral). מרכז החלל הטביע חותם משמעותי בשטח סביבו, שזכה לכינוי "חוף החלל" (Space Coast), והוא ממוקם פחות משעה נהיגה מזרחית לאורלנדו. "חוף החלל" כולל רצועה צרה שהופכת דקיקה ככל שמדרימים, וכדי להגיע אליו חוצים שני נהרות ענק (הנושאים את השמות ה"אינדיאני" ו"בננה") כך שבמובן מסוים האזור היבשתי הזה הוא כמעט חצי אי.

להנגיש את החלום

תוכנית החלל האמריקאית נרקמה בסוף שנות ה-50. ג'ון קנדי, הנשיא האהוב דאז, ראה את הרוסים משגרים חללית ובמירוץ המלחמה הקרה מולם רצה לצבור נקודות במהירות האפשרית. לכן סימן כיעד את תוכנית הנחיתה על הירח - "אפולו". למה בפלורידה? ראשית, כי משגרים לכיוון מזרח, עם תנועת כדור הארץ שמסייעת לתהליך. שנית, רצוי כמה שיותר קרוב לקו המשווה שהוא ציר הטיסה בחלל (הקרבה אליו חוסכת דלק). בנוסף, נדרש גם שטח גדול, וכך נפל הפור על האזור הזה.

אבל בעלילה הזו יש טוויסט קטן. קנדי לא זכה כידוע ליהנות מפרי עמלו, כי נרצח בטרם עת. יורשו לינדון ג'ונסון, יליד טקסס, המשיך בתוכנית, אך העביר את מרכז השליטה לטקסס - שמונה שניות אחרי השיגור. לוקל פטריוטיזם? אולי. לפי גרסאות אחרות, נאס"א לא רצתה לשים את כל הביצים בסל אחד. אחרי שנאס"א התמקמה בקייפ קנברל שבצפון-מערב חוף החלל, אוכלס האזור השומם והבתולי בשכונות הראשונות שקמו לעובדים, והוא הלך והתפתח ככל שנאס"א גדלה.

מרכז המבקרים על שם קנדי, שהוקם בשנת 1965, הנגיש את החלום לאמריקאי הממוצע והיה אטרקציה גדולה. הוא מתואר כמוזיאון אינטראקטיבי חינוכי של החלל, ובפועל זהו אתר מדליק לכל גיל, עצום בממדים ישראליים, אבל לא דחוס בקנה מידה אמריקאי. בכניסה מקבלת את הבאים דמות של אסטרונאוט המוכנה להצטלם עם כל המעוניין. הצטלמנו.

האזור הראשון שהמבקר רואה הוא גן הרקטות, והוא די מפעים ממבט ראשון. מעטרות אותו שלל רקטות צבאיות שהוסבו בראשית שנות ה-60 ושימשו את נאס"א (למעט אחת) בפרויקט החלל, כשלכל רקטה יש סיפור פרטי מעניין. לצדן שלל מתקנים מדליקים כמו הגשר של אפולו 11, תא של חללית שאפשר להידחס לתוכו ולהרגיש לשבריר שנייה כמו אסטרונאוט (או מה זו קלסטרופוביה) ועוד.

יש גם סיור מודרך עם סיפורים נהדרים שיוצקים משמעות למוצגים - אל תפספסו. במהלך תוכנית אפולו יצאו תשע טיסות לירח. שתיים ללא נחיתה, אחת חזרה לבסיסה עקב תקלה, ושש נחתו בהצלחה, כשעל סיפונן תריסר אסטרונאוטים שהילכו על הירח. הניגוח של הרוסים עבד, מצד שני השקיעה ארצות-הברית הון בתוכנית, ורק בשנות ה-70 השתנו האינטרסים, החלו בריתות ושיתופי-פעולה, והמגמה הוסבה לתחנת חלל משותפת.

האטרקציות הנוספות במרכז מרוכזות בכמה מבנים. בתערוכה על כוכב מאדים יש אינספור תחנות מעניינות שמספקות ידע וחוויה: משחקים, סרטונים, דגמים, שרטוטים, מתקנים אינטראקטיביים ואפשרות להצטלם בתוך תלבושת של אסטרונאוט ממארס ולשלוח גלויה עם הצילום הביתה. הצטלמנו. בקולנוע האיימקס השכן מוקרן סרט מקסים על החלל ועל ההישגים המרשימים של נאס"א.

ארוחת צהריים עם אסטרונאוט

השלב הבא באבולוציה היו מעבורות החלל, והן נשאו צוותים גדולים יותר ויצאו למשימות שונות בחלל, בהן גם מחקר מדעי. בלב האתר מבנה גולייתי, המוקדש למעבורת אטלנטיס. זו הייתה מעבורת החלל העסוקה ביותר בתולדות נאס"א. היא סבבה סביב כדור הארץ יותר מ-4,000 פעמים וחתמה את תוכנית מעבורות החלל של נאס"א.

בתצוגה שמסביב אפשר ללכת לאיבוד במבוך האפשרויות: עמדות בקרה, מסכים רבים, חלקי מעבורות שניתן לזחול בהן כמו מתקן משחקים משעשע, תא שמדמה חללית בשעת שיגור (לא לבעלי קיבה חלשה), קיר מחווה לכל הטיסות לחלל וקיר זיכרון משנת 2015, שמנציח שתי טיסות שלא שרדו - הצ'לנג'ר בהמראתה והקולומביה בנחיתתה, ואילן רמון אחד שהלוח שלו על הקיר עשה לכולנו צמרמורת.

כחלק מהביקור זכינו לראיון קצר עם האסטרונאוט טום ג'ונס. האסטרונאוטים בנאס"א לא יוצאים לפנסיה, מתברר. בעצם, הם כן, אבל הם ממשיכים לעבוד ומגיעים בתורנויות לאתר כדי לספק לקהל אטרקציה: "ארוחת צהריים עם אסטרונאוט". בשיחה המקדימה סיפר ג'ונס, טייס קרב בצבא האמריקאי שטס ארבע פעמים לחלל, על חוויותיו שאותן פרסם גם בספר.

לשאלה מה הדבר המרגש ביותר הוא ענה בפשטות: "הנוף. להביט בעולם ובאופק, לראות חלל שחור ונופים זה מראה יפהפה. העובדה שאני בן אנוש וקיבלתי מתנה כזו מאלוהים גרמה לי להרגיש בר מזל, אבל גם קטן מאוד, וזה מרגש". בארוחת הצהריים עם הקהל (תוספת של 30-25 דולר לאדם) הוא סיפר על האוכל בחללית (רמז: הכול מוקפא ומיובש, אפילו הגלידה), על משקל החליפה (לא תאמינו: מאה קילוגרם!) ועל הדור הבא בפרויקט החלל. בסוף השתרך תור ארוך להצטלם עם האסטרונאוט בדימוס. הצטלמנו.

סיימנו בסיור רכוב בשטחי נאס"א, וראינו את מבנה הבקרה, האנגר הבנייה, מתקן השיגור, העמדות ואת תצוגת החללית אפולו - סרט על ההיסטוריה של החללית, חדר הפיקוד שלה, תלבושות ואפילו אבנים מהירח. צילמנו.

עזבנו את האתר אחרי שעות רבות, בידיעה שאמנם אי אפשר להספיק כאן הכול, אבל שהמקום מתאים ליום בילוי משפחתי מלא ובמחיר שפוי.

טבע מתחת לאף

מי שבוחר להישאר ב"חוף החלל", יגלה שהאזור העירוני הומה בתי מלון, אתרי נופש ומסעדות וכמובן חופים, אבל נטול אפיל של ממש ומדבר בעיקר ללב הנופש האמריקאי. לעומת זאת, פלורידה עצמה היא יעד מצוין לטיולים. יש בה אגמים, נחלים, ביצות ונהרות לרוב, עם טבע ועם חיי בר יפים ופראיים, ותעשייה של טיולי טבע ואטרקציות.

קחו לדוגמה את קפטן טוויסטר - שמציע שיט ב-airboat, סירה מהירה מיוחדת שנכנסת לעומק הביצות בנהר סנט ג'ונס, ומאפשרת תצפיות טבע על ציפורים, חזירי בר ותנינים. אמנם בחום הצהריים הסתתרו רוב התנינים במים הקרירים, אבל בכל זאת הצלחנו לראות כמה מהם מבצבצים בתוך שפעת הצמחייה שכיסתה את המים, ונהנינו משיט הרפתקני ומהיר, שהיה קצר, אך מסעיר (www.twisterairboatrides.com).

שיט איטי, אבל מעמיק, בספינת תיירים חווינו ב-Island Boat Lines - שיוצאת אל מרחבי נהר הבננה ומפגישה מטיילים עם טבע שנמצא ממש מתחת לאף. הנהר הרחב הוא בית גידול לחי וצומח ייחודיים, והמדריכה שגדלה במקום הפליאה בסיפורים. במשך שעתיים צפינו בשלל עופות מים כמו שקנאים ושחפים, בפרות ים - יצור עצום ממדים השוכן במים ורק לעיתים נצפה בגדות "משתזף" בכיף, בלהקות דולפינים ועוד.

בגני חיות נהנים ילדים ומבוגרים כאחד, אבל Brevard Zoo הוא לא גן חיות רגיל. ראשית, כי הוא נבנה על-ידי הקהילה. שנית, הגן הגדול טובל בג'ונגל של צמחייה סבוכה ומוריקה ויש בו 720 בעלי חיים מ-185 מינים, ואפשר לשוט בלב הגן בקיאק ולראות את בעלי החיים מנקודת מבט אחרת. ואחרון חביב, יש בו פארק חבלים עם אומגות מאתגרות על פני נהרות עם תנינים (אמיתיים!). מי אמר אקסטרים ולא קיבל?

ואם אתם כבר בסביבה, קבלו המלצה נוספת, אף שאין זה אתר טבע. איליין לרסן היא נהגת מכוניות מירוץ, מתחרה ואף בונה מכוניות בעצמה. היא אף זכתה באליפות העולם ב-Jet Dragster לשנת 2015. במרכז מבקרים שפתחה אפשר להתרשם מהעבודה המדהימה שהיא עושה בקידום סטודנטיות מתחומי הטכנולוגיה והמדעים בסדנה, משלבי הייצור שבהם מסבים מנועי מטוסים למכוניות המירוץ שלה ועד ההרכבה שלהן, מתצוגה של מכוניות ותיקות שבחלקן נהגה בעבר, ובעיקר מיכולותיה המרשימות כמנהלת וכמתחרה (www.elainelarsen.com).

מידע מעשי

כדאי לכוון את ההגעה למרכז המבקרים ליום שיש בו המראה או שיגור של נאס"א. כל מי שמתארח במתקן באותו יום זוכה בהסעה אל כן השיגור וזוכה לראות במו עיניו רקטה מתרוממת לחלל, מחזה בלתי נשכח. עם זאת, המועד נתון לשינויים ולהזזות. ביום שאנחנו היינו שם היה אמור להתבצע שיגור, אבל הוא נדחה ביומיים מסיבות טכניות, ואנחנו החמצנו את האטרקציה. השיגור הבא עתיד להתבצע ב-3 באוגוסט.

יש עוד סיבה שבגללה תיירים מגיעים לאזור פורט קנברל: זהו הנמל השני בעולם בתנועת הקרוזים לקריביים, שיוצאים דרך תעלה מרכזית שבשוליה שורת מסעדות. אם אתם מפליגים, כדאי לשלב את מרכז החלל בתוכנית השיט. אם לא - אפשר לצפות (ואפילו לגעת) בספינות הענק שבאות ויוצאות מהנמל כמו בסרט נע. בכניסה לנמל ניצב ה-Exploration Tower, חיקוי (זול וזעיר) של מלון בורג' אל עראב בדובאי, שכאן משמש כמוזיאון של הנמל ואפשר להיכנס לביקור רק אם צריך לשרוף חצי שעה. הנמל נחמד ואפשר לשבת בערב באחת המסעדות לדרינק כי בעניין האוכל, פלורידה היא לא מעצמה קולינרית. רוב המזון מטוגן ושמן ולא נתקלנו בהרבה מקומות איכותיים.

מזג האוויר חם ולח כל השנה, אבל מומלץ להגיע בחורף. אז פחות חם והרבה יותר כיף.

עוד כתבות

כסף / צילום: שאטרסטוק

כך נוצרו הזדמנויות חדשות במערכת הפיננסית לאורך ההיסטוריה

בשנים האחרונות נדמה שישנו מרדף אחר מציאת הזדמנויות חדשות ויצירתיות לרווח ● אך הדבר מתחיל לפני מאות שנים, והרבה מאז לא השתנה ● מסע היסטורי בעקבות ההתחדשות הפיננסית ● האזינו לפרק פתיחת העונה של הפודקאסט "דוח פינטק"

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

אחמד טיבי בכנס בנצרת: "זה 'מבצע שלום הבלפור' או 'מבצע עוקף מנדלבליט'?"

ח"כ טיבי בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "אנחנו נגד מלחמה, בעד הסדר מדיני ונגד פגיעה באזרחים; יש להפסיק את האש מיד" ● "צריך להפוך את היישובים הערביים ליישובים מתקדמים עם מרחב ציבורי שוקק חיים; הסתיים העידן שמבקשים שנגיד תודה על פירורים"

שריפה כתוצאה מפגיעת רקטה במפעל צעצועים בשדרות / צילום: רויטרס

הדילמה: מערכה בעזה או מערכת בחירות - בקופת המדינה אין מספיק כסף לשניהם

לאוצר יש רזרבה של 1.3 מיליארד שקל, והשאלה היא מה עושים איתה ● אם ישראל תיקלע למבצע צבאי ארוך בעזה, הגירעון התקציבי יקשה על הממשלה להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של העימות ● עם זאת, מחקרים מראים שלעימותים צבאיים יש השפעה מוגבלת על הכלכלה הישראלית

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

הבניין הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

פתיחה יציבה בת"א; שינויים מזעריים במדדים המרכזים

בורסות וול סטריט המשיכו אמש לשבור שיאים: הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי ● אתמול ננעל המסחר בתל אביב בירידות: מדד ת"א 35 ב-0.08%, מדד ת"א 125 איבד 0.13% ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.25%

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

לא הלכתם לעבודה בגלל ההסלמה? כדאי שתדעו מה הן הזכויות שלכם

מהן שתי הסיבות בגינן יש לנו את הזכות להיעדר מהעבודה היום? והאם המעסיק יכול לפטר עובד שלא הגיע לעבודה? עו"ד נעמה שבתאי בכר, מומחית בייצוג מעסיקים, מסבירה

קמפיין שילוט של כנען על אוטובוס דן / צילום: ענת ביין-לובוביץ'

תחנה אחרונה? דירקטוריון דן צפוי לאשר מכירת עד 50% מהחברה לפי שווי של כ-1.2 מיליארד שקל

בית ההשקעות ווליו בייס וקבוצת מנהלים בכירים, העומדים בראש קבוצת משקיעים שגיבשו לצורך הרכישה, מתכוונים לפעול להשבחתה של דן ולהכנתה להנפקה בבורסת תל אביב ● ערב העסקה תרכוש חברת התחבורה את מניותיו של פנחס רוטנברג תמורת כ-130 מיליון שקל

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

המצב הביטחוני: דיזנגוף סנטר נפתח, קניונים אחרים פתוחים למחצה

(עדכון) - בשעות הבוקר מתחם דיזנגוף סנטר בת"א היה סגור במלואו, וגם חלק ניכר מהחנויות הסמוכות ברחוב נותרו סגורות - אירוע חריג שלא זכור כמותו בשנים האחרונות ● בקניון עזריאלי ת"א כמחצית מהעסקים היו סגורים הבוקר, בעוד שעסקי המזון ובתי הקפה נפתחו

יעקב לוקסנבורג / צילום:תמר מצפי

הרשות לניירות ערך בודקת: מדוע לוקסי לא דיווח על בעלי זיקה משפחתית בהנפקה של סאני אלקטרוניקה

סאני אלקטרוניקה קיבלה כתב טענות מנהלי מצד רשות ני"ע בקשר לנתונים בדוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2015 ולשנה כולה, ובקשר לתשקיף שפרסמה החברה להנפקה בספטמבר של אותה שנה ● ל"גלובס" נודע כי מדובר באי דיווח על בעלי זיקה לבעל השליטה לוקסי

המהומות המתמשכות בהונג קונג / צילום: Tyrone Siu, רויטרס

בורסת הונג קונג מובילה את הירידות באסיה על רקע הסלמת המהומות

מדד הנג סנג מאבד 2%, ירידות של קרוב ל-1% בטוקיו ובסיאול ● המשקיעים מחכים להתפתחויות בחזית הסחר, לאחר שהנשיא טראמפ האשים את סין ברמאות ● בוול סטריט נקבעו אמש שיאים נוספים

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

היום מתחיל שלב העדויות הפומביות בתהליך האימפיצ׳מנט נגד נשיא ארה"ב

ועכשיו בטלוויזיה: היום מתחיל שלב העדויות הפומביות בתהליך האימפיצ׳מנט נגד נשיא ארה"ב ● סוף התהליך ידוע מראש: טראמפ יהיה הנשיא השלישי בתולדות ארה״ב שיועמד לדין בסנט ● מסד הטיעון נגד טראמפ: ניסה לסחוט מנשיא אוקראינה הכרזה פומבית שקייב תחקור את יריבו הפוליטי, ג'ו ביידן ובנו, האנטר, שהיה דירקטור בחברת גז אוקראינית ● פרשנות

 

ניר שוחט / צילום: תמונה פרטית

"יש תחושה שהמדינה הונתה אותנו. הוראות הפיצוי השתנו ונותרנו לבד"

ניר שוחט (38) הוא מבעלי מסעדת סושימוטו בשדרות ומוביל את מחאת המסעדנים בדרום, שקוראת לסיוע ממשלתי לעסקים באזור ● "הנזק הישיר שלנו מוערך בעשרות אלפי שקלים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il  

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

מטחים בלתי פוסקים לעוטף עזה ולשפלה; הרוגים בתקיפות צה"ל

(עדכונים שוטפים): הירי התחדש לעבר ישראל ומטחי רקטות נורו לעוטף עזה ונתיבות, שדרות ואשקלון ● לראשונה בסבב הלחימה, אזעקות נשמעו גם במבוא חורון, הראל ולטרון ●  צה"ל הציב מחסומים על הכבישים בעוטף עזה●
● תנועת הרכבות באזור עדיין מושבתת והתושבים נקראו להישאר בקרבת המרחבים המוגנים ● כל הפרטים בפנים

ורה סילבה, פרופ' מוניק פנחס, ח"כ אורית פרקש הכהן, ד"ר נורית גל והדס מרזל  / צילום: ארן דולב

מי הכניסו אנרגיות חדשות להתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה

בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה באילת ובו התקיים מושב שעסק במידת הייצוג של נשים בתחומי החשמל והאנרגיה

אריה בלדגרין / צילום: יחצ

תרופה חדשה ליורוג'ן: רכשה זכויות למוצר חדש לטיפול בסרטן בדרכי השתן

המטרה היא לשלב את המוצר של אג'נוס יחד עם תרופה קיימת בצנרת המוצרים של יורוג'ן ● מניית יורוג'ן עלתה אמש ב-3% בנאסד"ק בעקבות ההודעה

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

אייסייט זכתה בחוזה של 15 מיליון דולר לאספקת מערכות ליצרן רכב אמריקאי

החברה פיתחה מערכת ראיית מכונה למעקב אחרי הנהג ברכב אוטונומי ● אייסייט לא נקבה בשם היצרן, אך מדובר בשני דגמי רכב חדשים, שייצורם מיועד להתחיל ב-2021

 

ניר ברקת, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם לשלושת תיקי נתניהו הפתוחים קדמו 16 שנסגרו?

מרוב רצון להוכיח שנטפלים לנתניהו, ניר ברקת תופר לו תיקים חדשים. פרמנו ● המשרוקית של גלובס

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

יוחננוף מקטינה את התגמול לבעלי השליטה: שכרו החודשי של המנכ"ל איתן יוחננוף יקטן בכ-30% ל-180 אלף שקל

הנפקת המניות הראשונית של רשת המזון מתקדמת: תגייס כ-460 מיליון שקל לפי שווי של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף" ● כ-100 מיליון שקל מתמורת ההנפקה מייעדת יוחננוף לחלוקת דיבידנד, שממנו ייהנו בעיקר בני המשפחה השולטת

שערי קניון דיזנגוף סנטר נעולים / צילום: שני מוזס, גלובס

ירידה של 10% בהיקף הקניות היום לעומת יום שלישי בשבוע שעבר

לפי נתוני חברת שב"א (שירותי בנק אוטומטיים) בין השעות 9:00 ל-12:00 הייתה ירידה של 33% בסכום ההוצאות בכרטיסי אשראי