עיכוב בהשעיית הפעיל החברתי ברק כהן מעיסוק בעריכת דין

זאת עד להכרעת ביה"ד המשמעתי הארצי בערעור שהגיש כהן על החלטת בית הדין המשמעתי במחוז ת"א להשעותו מהעיסוק בעריכת דין למשך שנה וחצי על רקע העמדתו לדין פלילי

עו"ד ברק כהן / צלם: דור מלכה
עו"ד ברק כהן / צלם: דור מלכה

בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין הורה אתמול (ג') על עיכוב ההשעיה של הפעיל החברתי, עו"ד ברק כהן, מהעיסוק בעריכת דין. זאת, עד להכרעת בית הדין המשמעתי הארצי בערעור שהגיש כהן על החלטת בית הדין המשמעתי במחוז תל-אביב להשעות אותו מהעיסוק בעריכת דין למשך שנה וחצי על רקע העמדתו לדין פלילי.

אב בית הדין הארצי, עו"ד חיים קנת, ציין בהחלטתו כי הדיון בערעור כהן יישמע במהלך חודש יולי, כלומר מדובר בעיכוב של 3 שבועות מהמועד שנקבע לתחילת ההשעיה של כהן מעריכת דין. "מבחינת המידתיות, והאינטרס הציבורי וכן האישי של כהן, הנני נעתר לבקשה ומעכב את ביצוע ההשעיה הזמנית עד להחלטה בערעור זה", כתב קנת.

ב-5 ביוני השעה בית הדין המשמעתי במחוז תל-אביב את כהן מהעיסוק בעריכת דין למשך שנה וחצי. זאת, כאמור, על רקע העמדתו לדין פלילי של כהן, מראשי תנועת "באים לבנקאים", בגין הטרדה של ראשי המערכת הבנקאית בארץ - מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, ומנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינן. ההחלטה להשעות את כהן מעריכת דין התקבלה בדעת רוב של הדיינים, עורכי הדין, ונגד דעתו החולקת של עו"ד יוסי בן-דוד, שהתנגד להשעיה.

הדיינים, עו"ד מרווין ניסן כהן ועו"ד מיכל רבינוביץ', כתבו בדעת הרוב כי "ההגנה על האינטרס הציבורי בכללותו וההגנה על לקוחות פוטנציאליים והצורך לשמור ולטפח את אמון הציבור בעורך הדין ובמקצוע עריכת הדין מחייבים את השעייתו של כהן בנסיבות המקרה".

מנגד, עו"ד בן-דוד כתב כי השעיה זמנית של כהן בנסיבות המקרה מהווה "עונש על החשבון" בגין עבירות שכהן טרם נמצא אשם בהן. בן-דוד ציין בנוסף כי נסיבות המקרה צריכות לעורר רגישות רבה בשל המתח בין חופש הביטוי לבין גבולותיו והשאלה של הלגיטימיות בנקיטת הליכים פליליים נגד כהן שטוען למחאה לגיטימית. 

כהן מיוצג בהליך המשמעתי בידי עו"ד אבי אודיז. 

נגד כהן וכמה מחבריו למחאת "באים לבנקאים" הוגש כתב אישום, לאחר שהם הגיעו לביתם של ראשי מערכת הבנקאות, בהם כאמור רוסק-עמינח, ובני משפחתם, כשהם מצוידים במגפון, והקימו רעש במקום בקריאות במגפון. האירוע תועד באמצעותם בווידאו והופץ לאחר מכן בדף ובאתר שפתחו בדיוק לצורך זה.

במקרה אחר נטען כי עו"ד כהן הגיע לבית הספר של בתה של רוסק-עמינח, קרא בקול במגפון קריאות נגד מנכ"לית בנק לאומי ותיעד הכול בווידאו שפורסם בהמשך באתר שהקים. המשטרה טוענת כי ממעשיהם של הנאשמים עולה כי לאורך זמן רב הם פגעו בפרטיותם של קורבנותיהם, אשר סבלו מרדיפה מתמשכת ועקבית, תוך הפרה בוטה של החוק.

ברק כהן הוא מייסד תנועת "באים לבנקאים" ופעיל חברתי שנוי במחלוקת. בחודש שעבר עלה שוב שמו של כהן לכותרות לאחר שהוא צעק, ביקר וגידף את שרת התרבות והספורט, מירי רגב, ברחוב דיזנגוף בתל-אביב. בעקבות המקרה הגישה רגב תלונה למשטרה נגד כהן, וזו פתחה בחקירה נוספת נגדו - הפעם בגין ביצוע עבירה של העלבת עובד ציבור.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988