גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכתובת על הקיר הדיגיטלי

אנשי תקשורת, מודלים חדשים משנים את הענף - חבל שנהיה מופתעים

מודעה דיגיטלית בטיימס סקוור / צילום: רויטרס
מודעה דיגיטלית בטיימס סקוור / צילום: רויטרס

אנחנו נפגשות רגע לפני פאנל על עולם העבודה המשתנה. היא כתבת מוכרת באחת מרשתות הטלוויזיה, וסביבנו מתנהל דיון על רשות השידור, בעד ונגד הסגירה, יש או אין ערך לערוץ ציבורי, אבל השיחה שלנו עוסקת בעניין אחר, בעבודה, ואני תוהה בקול עד כמה רחוק היום שבו עובדים נוספים בערוצים אחרים ימצאו את עצמם באותו מצב. הכתובת על הקיר נראית כמעט מכל כיוון. במישור המקומי, קחו למשל את הפיצול של "רשת" ו"קשת" וההשלכות שלו על חברת החדשות. אמנם בהתחלה הן אמורות לחלוק בה אבל בהמשך, אם וכאשר אחת תקנה והשנייה תקים, יהיו כאן אולי יותר ערוצי חדשות אבל פחות תקציבים לכל אחד.

במישור רחב יותר של הענף, השבוע עברה Netflix לראשונה את ערוצי הכבלים במספר המנויים בארה"ב, ויותר מכך, לראשונה רואים ירידה רבעונית במספר המנויים לערוצי הטלוויזיה בתשלום. במילים אחרות, אנשים מתנתקים מערוצי הטלוויזיה המסורתיים ועוברים לרשת. אי-אפשר להניח שהתופעות האלה לא ישפיעו על אנשים, על מקצועות ועל קריירות. גם כאן זו לא שאלה של "אם" אלא של "מתי" ואיך בדיוק זה יראה.

שינויים בעולם התקשורת אינם דבר חדש. כמו מכונות הדפוס, הטלגרף, הטלוויזיה ושאר ערוצי התקשורת, גם האינטרנט לא שינה רק את האופן שבו אנחנו מתקשרים מידע וחדשות אלא גם את המהות של מידע וחדשות וכתוצאה מכך גם את תפקידם של העוסקים בתחומים אלה. זה שנים רבות שעולם התקשורת הוא מנוע חשוב בחברה, בכלכלה, בפוליטיקה. חופש הביטוי, אחד מבסיסי הדמוקרטיה, כרוך בעולם הזה, וכבר במאה ה-18 הגדירו בבריטניה את התקשורת כרשות הרביעית, נוספת על שלוש הרשויות של השלטון - רשות שתפקידה להפיץ מידע ודעות וליצור שיח נגד עריצות שלטונית.

הרי דמוקרטיה נשענת על אזרחים מעודכנים ולתקשורת תפקיד היסטורי לוודא שפעילות הממשל ידועה לציבור, שעמדות הציבור ידועות לממשל וכן לנהל ולחשוף את כולם לדיונים, לעמדות, לרעיונות שונים. בעידן הטכנולוגי, דווקא העניין האחרון הוא החשוב ביותר: ברשת אנחנו אמנם יכולים לקבל מידע ולהשמיע את קולנו, אבל גם למדנו שהיא מקילה עלינו לשקוע בסביבה של אנשים עם דעות דומות לשלנו ולסנן החוצה את אלה שדעותיהם שונות.

מאחר שאי-אפשר להניח שנחפש באופן יזום את הדעות האלה, תפקידה של התקשורת בערוציה השונים להציף אותן, לעורר דיון, להציג נקודות מבט מגוונות. ואם תטענו שערוצי התקשורת אינם אובייקטיביים, יש מקום בכל זאת לבדוק מה בינם לבין בלוגים למשל או פורומים ברשת שמנוהלים על ידי אדם או קבוצה שהתארגנו לשם קידום אג'נדה מסוימת. אובייקטיביות היא עניין יחסי.

כבר היום אנחנו רואים שמודלים חדשים משנים את ענף התקשורת, והם מיתרגמים גם לשינויים בהיקף כוח העבודה ובאופני ההעסקה, ולשינויים ביכולות הנדרשות בתפקידים ובמקצועות קיימים, ועל אחת כמה וכמה במקצועות חדשים. לכן חשוב להבין לאן נושבת הרוח, ממה צריך להיפרד והיכן יש הזדמנויות למנף ניסיון ולרכוש יכולות חדשות.

על פי מחקר המקצועות של World Economic Forum, דווקא בעולם התקשורת הדרישה ליכולות היא יציבה יחסית. רק כרבע ממה שמוגדר יכולות בתעשייה עובר שינוי. אבל זה לא כל הסיפור, כי השינוי אינו רק בשינוי היכולות במקצועות התקשורת, אלא גם באופן שבו עובדים, כיצד מוגדרת התוצאה, איך היא נמדדת והיכן היא משודרת.

צמיחה של אתרי חדשות דיגיטליים

בזמן שבמערכות העיתונים נעלמות משרות, יש צמיחה בעולם ה-Native Digital News, אתרי חדשות דיגיטליים, שנולדו ככאלה, להבדיל מאתרי חדשות שהקימו מערכות מסורתיות. על פי מכון המחקר Pew Research Center, בעשור אחד אבדו יותר מ-16,000 משרות בעיתונות ועוד 38,000 משרות במגזינים ורק חלק קטן מאלה נקלטו באתרים החדשים.

קחו לדוגמה את Huffington Post שנוסד ב-2005 והגדיר את עצמו אתר חדשות ודעות. ב-2012 הוא דורג מספר אחת בתחום החדשות הפוליטיות על פי תנועת הקוראים. האתר כולו הוא אגרגציה של חומרים ממגוון ערוצים ענק וכל הפעילות הזאת נעשית באמצעות 200 עובדים, רובם בתפקידי עריכה. התוכן נכתב על ידי אנשים שאינם מקבלים מהאתר שכר. מדוע? כי הוא מהווה עבורם ערוץ הפצה משמעותי, והפצה דיגיטלית היום יוצרת מותג עבודה לכל דבר, ומותג מביא שכר.

בשנים האחרונות גם ניתן לראות שעיתונאים ידועים מכלי תקשורת מסורתיים עוברים לפעילות דיגיטלית חדשה. עיתונאים מ"ניו יורק טיימס" ומ"טיימס" שעברו ל"יאהו" או ל-Mashable - אתר מדיה דיגיטלית שנוסד ב-2005 בסקוטלנד, נבחר כעבור ארבע שנים על ידי "טיימס" לאחד הבלוגים הטובים ביותר ויש לו היום מיליוני עוקבים בערוצים החברתיים השונים.

גם אפשר לראות שינוי באופן צריכת התוכן, כולל התוכן החדשותי, שוודאי משפיע על תפקידים ומקצועות. לדוגמה, הפצת תוכן בווידיאו בערוצי הדיגיטל גדלה באופן משמעותי, כולל וידיאו בזמן אמת (Livestreaming) וערוצים ב-YouTube.

מהמחקר עולה שערוצים רבים, שעד לפני כמה שנים לא העסיקו כותבים בשכר, כן מעסיקים היום בשכר. מאפיין נוסף שלהם הוא שהם ממלאים פערי דיווח של הערוצים המסורתיים, למשל בעולמות של עיתונות חוקרת או סיפורים מהעולם בתחומים שונים, כגון טכנולוגיה או ספורט. הערוצים הללו דורשים יכולת לספר סיפור באופן דיגיטלי, וזו יכולת שונה מזו שנדרשת לעיתונות כתובה או לטלוויזיה.

קחו לדוגמה את Vice Media, שנוסד בכלל כמגזין בקנדה. הוא היום אחד מערוצי המדיה החדשים הגדולים והמשפיעים ביותר, אבל אם תבקרו באתר ובתכנים תבינו די מהר שאופן הסיפור שונה מזה שהורגלנו בו בערוצים המסורתיים. לא תמצאו שם טורים של 800 מילה, ודרישות התפקיד כוללות הבנה של עיתונות ויזואלית ויכולת להעביר מסרים ברשתות החברתיות.

גם השוער בחניון הוא מתחרה

טרנד דומה קיים גם בצריכת התוכן שאנחנו שומעים, עם צמיחת הפודקאסטים, קובצי שמע של תוכן המופצים גם הם באופן דיגיטלי. על פי מכון המחקר אדיסון, בשנת 2017, ארבעה מתוך כל עשרה אמריקאים שמעו פודקאסט אחד כזה, ורבע מהם שמעו פודקאסט אחד לפחות בחודש. יותר מ-60% מהאמריקאים שומעים רדיו דרך האינטרנט, לא בהכרח בערוצים המסורתיים.

נחזור אל עולם הטלוויזיה: בשנת 2013 פתח Youtube סטודיו ענק, בהאנגר מטוסים בלוס אנג'לס, עם במות בגדלים שונים, אולפנים, ציוד צילום והקלטה ואפילו אולמות לאימונים, הקרנה ואמפי ליצירת הפקות חוץ. הכול בחינם, בתנאי שיש לכם ערוץ Youtube עם יותר מעשרת אלפים עוקבים (או 1,000 אם אתם מלכ"ר). וזכויות היוצרים? 100% שלכם. עם יותר ממיליארד שעות צפייה ביום, הערוץ צפוי בקרוב לעבור את הטלוויזיה המסורתית כפלטפורמת הצפייה הפופולרית ביותר.

בספרו Thank You for Being Late, מספר תומס פרידמן, כותב טורים מוכר ומוערך ב"ניו יורק טיימס", על היום שבו גילה שהשוער בחניון הוא סוג של מתחרה, לאחר שהאחרון ביקש ממנו שיקרא את הבלוג שלו וייתן לו משוב. הבלוגים, שהתחילו במה שנקרה Web Log, יצרו דמוקרטיזציה של הכתיבה העיתונאית בכך שאפשרו לכל אדם לכתוב על כל דבר, לקשר למאמרים ולספק מידע, ניתוח ודעה. זה בתורו סדק את ההגדרות של מקצועות התוכן והפרשנות במדיה. עידן הרשתות החברתיות המשיך את התהליך כשפתח עבור אנשי התוכן החדשים ערוצי הפצה והסיר את מחסומי הכניסה בדמות העורכים.

אתרים שמגבשים עבורנו מידע, כולל מידע חדשותי, כבר לא חייבים להיות מושתתים על עיתונאים ועל צוותים קבועים. כל אלה שינו לגמרי את הפרדיגמות שעל פיהן פעלה התעשייה. ולא, עוד לא הגענו לשום סוף של תהליך כאן. הדיון שנוצר השנה על Fake News והגילויים על האלגוריתמים שעורכים את מה שאנחנו רואים מבטיחים שהאינטרנט ימשיך לשנות את האופן שבו אנחנו צורכים, מתקשרים, כותבים ומשתפים מידע ודעות, ובתוך כך משנים את ההגדרה של תקשורת ושל המקצועות הפועלים בה. הכתובת הזאת כבר מזמן על הקיר הדיגיטלי, וחבל שנהיה מופתעים.

■ הכותבת היא דירקטור משאבי אנוש באינטל העולמית ובעלת הבלוג "על עבודה וקריירה באמצע החיים",www.niritcohen.com

שיעורי היציבות

עוד כתבות

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

חיפה: התנגדויות תושבי דניה נדחו - ואושר הפרויקט להקמת 226 יח"ד בדרום השכונה

הוועדה המחוזית חיפה הטילה את האחריות על שיפור דרכי התחבורה בשכונה בעת חירום על העירייה, ותוכנית הבינוי תחויב בקבלת אישור ע"י רשות הכבאות ● עמותת המתנגדים הודיעה על כוונתה לערער על ההחלטה

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

גם פתאל בפנים: יותר מ-20 חברות בבורסת ת"א כבר "נדבקו" בווירוס הקורונה וספגו ירידות חדות

בין הנפגעות הבולטות: אוריין, אל על וכנפיים ● היום הצטרפה אליהן פתאל החזקות, לאחר שדיווחה על צפי לביטול הזמנות

השופט דוד רוזן/ צילום: יונתן בלום

הנציב ממליץ לנקוט בצעדים נגד ראש יחידת התביעות: ניסתה לכסות את העובדות

ההמלצה של נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות באה במסגרת בירור תלונה שבה הגיע לנציבות התייחסות שאינה משקפת נכונה את עובדות האירוע של נשוא התלונה

בורסה אסיה / קרדיט: שאטרסטוק

בורסות אסיה אדומות; וירוס הקורונה נוגס בהכנסות של אפל

אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות שפרסמה בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין ● HSBC פספסה את התחזיות ● בארה"ב לא התקיים אתמול מסחר בשל יום הנשיא

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

ארה"ב מתגאה: סיכלנו את פרויקט צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לגרמניה

שר האנרגיה האמריקאי אמר כי הולך להיות עיכוב ארוך מאוד בהשלמת פרויקט "נורד סטרים 2"

רשות המסים תחייב דיווח בזמן אמת על כל עסקה / צילומים: איל יצהר, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חובת הדיווח בזמן אמת על עסקאות של 5,000 שקל: בעלי העסקים ובעלי המקצוע כמרקחה

חשיפת "גלובס" על התוכנית לחייב כל בעל עסק בדיווח בזמן אמת, מסעירה את בעלי העסקים • גם אנשי המקצוע מסכימים כי מדובר בצעד מסורבל שייצור תלות במערכת הממוחשבת של רשות המסים ולא בטוח כי יפתור את בעיית החשבוניות הפיקטיביות • ואיך התוכנית מסתדרת עם הבטחות הפוליטיקאים להקל על עסקים קטנים

ניר שוויקי ומישל קרמרמן / צילומים: ענבל מרמרי, רונן אקרמ

הצלחה לא מחכה לממשלה: מבקשת לאשר מינוי מנכ"לים לרשות השנייה ולמועצת הכבלים והלווין

וגם: עינת וינוגרד מונתה לתפקיד סמנכ"לית הכספים של בזק אונליין ● השיחה 

ערן יעקב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"נוכל להתמודד טוב יותר עם העלמות מס אם נעבור לתהליך של מניעה"

מנהל רשות המסים ערן יעקב התייחס היום לחשיפת "גלובס" בנוגע לתוכנית הרשות לחייב את כל העסקים במשק לדווח על כל עסקה מעל 5,000 שקל ● "לא צריך להתלונן על התהליך אם הוא ימגר את התופעה שפוגעת בכסף של כולנו"

חשיפת המחיר של אייפון 11 / צילום: סטיבן לאם, רויטרס

אפל הודיעה: לא נעמוד בתחזית ההכנסות בגלל וירוס הקורונה

באפל עדכנו כי פעילות הייצור חוזרת לפעול ב"קצב איטי משחשבנו" וכי הביקוש למוצרי החברה בסין נפגע ● המכירות בכל העולם נפגעות

הפגנה של פעילים לאומניים במדינת ג'ורגיה שבארה"ב / צילום: רויטרס

בשנה החולפת: הוכפלה התעמולה נגד מיעוטים בארה"ב

לפי דו"ח חדש של הליגה למניעת השמצה, תועדו 2,713 מקרי תעמולה גזענית של תומכי "העליונות הלבנה" באמריקה בצורה של עלונים ומדבקות ב־2019 – יותר מפי 2 מאשר ב-2018

אזרחים ותיקים בשדה התעופה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הקורונה היא רק תירוץ? סוכני נסיעות זועמים על גל ביטולים בחסות חוק הגנת הצרכן

בהלת וירוס הקורונה חיזקה תופעה שמעמידה היום את סוכני הנסיעות בבעיה: לטענתם, חוק הגנת הצרכן נדיב מדי לאזרחים מעל גיל 65, ומאפשר להם לבטל עסקאות בקלות ● "בעבר היו ביטולים מעת לעת, היום זה טירוף. אנחנו מפסידים מאות אלפי שקלים"

ריאן מואנד / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר ההנפקה מגיעה התביעה: יזם שחיבר בין גולדמן זאקס לחברת המימון החוץ בנקאי מלרן טוען כי הוא זכאי ל-50% ממניותיה תמורת 15 מיליון שקל

עו"ד ירון ברנהולץ טוען כי יזם את העסקה בה אמור בנק ההשקעות האמריקאי להעמיד למלרן מסגרת אשראי של 350 מיליון שקל ● טוען כי "בעל השליטה ריאן מואנד החליט לקטוף את פירות העסקה שיזם בחוסר תום לב קיצוני" ● מלרן: "אין בסיס לתביעה"

הצבעה לבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

היום יחלו להצביע לבחירות בנציגויות הישראליות בחו"ל

ההצבעה תתחיל בשגרירות ישראל בבירת ניו זילנד, וולינגטון בשעה 22:00 שעון ישראל ● הבחירות בנציגויות ימשכו כ-32 שעות עד מועד סגירת הקלפיות בחוף המערבי בארה"ב ביום חמישי בשעה 06:00

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

חבל ההצלה של יינות ביתן מתרופף: הספקים מכנסים ישיבות חירום וסמנכ"ל הכספים המיועד מוותר על המינוי

אחרי שכבר נראה היה שיינות ביתן חוזרת למסלול בזכות ההלוואה הגדולה מקרן כלירמרק, סימני השאלה צפים שוב • לפי שעה לא ברור אם תשלים את העסקה ובאיזה מתווה • ל"גלובס" נודע שבינתיים ספקים בינוניים חוששים ומכנסים ישיבות חירום, וסמנכ"ל הכספים המיועד חוזר בו מהמינוי

חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

(עדכון) - לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות, וכעת הבקשה אושרה גם במליאה ● ח"כ גדעון סער: "כל הרטוריקה של 'עיר מקלט' לא מתאימה כאן" ● משמר הדמוקרטיה לבג"ץ: לבטל את הענקת החסינות לח"כ כץ

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יחצ

אקורד סיום: ויולה מכרה את יתרת המניות שלה במטומי; סמי תותח פרש מהחברה

ויולה החזיקה ב-9.5% ממניות מטומי, ואם מכרה אותן במחיר השוק, הרי שהיקף המכירה עומד על פחות מ-2 מיליון שקל ● למרות הצניחה החדה בשווי מטומי בשנים האחרונות, ויולה כבר החזירה למעשה את ההשקעה הראשונית שלה בחברה

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

הראל ויזל / צילום: איל יצהר

קבוצת פוקס: אם צריך נעבור לייצר בטורקיה, הודו או בנגלדש

כך מסרה הערב ענקית האופנה הישראלית ● למרות זאת, פוקס ציינה כי אופי פעילות הקבוצה הינו במרביתו עונתי, כאשר הזמנות הקבוצה לעונת הקיץ הקרובה כבר סופקו, ולפיכך החברה אינה רואה פגיעה בטווח הקצר בפעילות הקבוצה

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים