גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השינוי כסטארט-אפ

שלושת השלבים ההכרחיים בתהליכי שינוי בקריירה

קריירה/ צילום: צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
קריירה/ צילום: צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

יותר ויותר אני מוצאת את עצמי מרגיעה עוד מישהו שנמצא בתהליך שינוי באמצע החיים, כי למרות שנדמה שמדובר בבלגן, יש בתהליכי שינוי בקריירה שלבים ידועים מראש. בין שאתם יודעים לאן אתם רוצים ללכת ובין שאתם שייכים לקבוצה השכיחה יותר, של אנשים שרק יודעים שהם חייבים לעזוב, הדרכים שבהן תעברו ממקום למקום יהיו בלת-צפויות, אבל לשינוי המתגבש יש צורה ואפשר למפות אותה ולצפות אותה.

שלב ראשון: הכרה

לפחות בתחום הקריירה רובנו אוהבים יציבות, לדעת שאם יחול שינוי הוא יהיה בשליטתנו, על פי בחירתנו. אבל לפעמים היציבות הזאת מופרת - בין אם על ידי גורם חיצוני שכופה עלינו שינוי ובין אם על ידינו עצמנו, בתחושה הגוברת שהדבר שאנחנו עושים עכשיו כבר לא מתאים. זה קורה לרבים - הם מגיעים לעבודה בבוקר ומבצעים אותה, אבל לא מרגישים שהם באמת שם, מחויבים, לא מסוגלים לעשות תוכניות לטווח ארוך, להסתער על המשימה כמו שהיו רגילים. והכי מתסכל, אין להם מטרה והביטחון העצמי והמקצועי מתערער.

זה השלב של בדיקת האפשרויות, של שיחות אינסופיות, של התלבטות. בשלב הזה יש צורך להתייעץ, לסמוך על אחרים, על חברים, על אנשים שעשו בעצמם שינוי, שאולי נמצאים צעד אחד לפניכם, כי אנחנו רוצים שיבטיחו לנו שיהיה טוב בצד השני של שינוי הקריירה. אצל רבים חוסר שביעות הרצון אינו מספיק כדי להתחייב לשינוי ולכן בשלב הזה אנחנו בוחנים לא רק את האפשרויות אלא גם את השבילים אליו - אולי בכל זאת נשכנע את עצמנו שלא צריך, מה רע לנו עכשיו, והנה כל הדברים שנאבד אם נעשה משהו בנידון.

רגשות כמו אשמה ואי-נוחות ביחס למעסיק או אפילו ביחס לעמיתים ולקוחות מאפיינים את השלב הזה. אבל אדם צריך להיצמד למה שנכון לו. אחד האתגרים הגדולים בשלב הזה הוא להבחין בין הזהות שלנו לזהות המקצועית שלנו. על פי מחקר של גאלופ, בארה"ב 55% מהאנשים מגדירים את עצמם על ידי התפקיד שלהם. מבחינתם התפקיד הוא הרבה יותר מאשר עבודה לצורכי פרנסה. לכן ברור ששינוי במסלול הקריירה מעמיד בפנינו את האתגר להבין מי אנחנו מחוץ לכרטיס הביקור שלנו. דרך אחת להתמודד עם האתגר הזה היא לומר לעצמכם שהשינוי הוא לא שאלה של "אם" אלא של "מתי".

תשאלו את עצמכם אם אתם רואים את עצמכם במקום שבו אתם נמצאים עכשיו גם בעוד שנתיים-שלוש, או חמש. אם התשובה היא "בשום פנים ואופן לא", זה יעזור לכם להבין שבכל מקרה עליכם להתחיל לבחון שינוי, וזה לא משנה אם תעשו אותו בחצי השנה הקרובה או בעוד שנתיים.

שלב שני: קבלה

הגעתם להבנה שמה שיש עכשיו כבר לא מתאים ומשהו צריך להשתנות. מבינים, גם אם לא ממש מאושרים מזה ובטח לא מוכנים עדיין להתחייב לשינוי. בשלב הזה אתם אולי לא יודעים מה אתם רוצים בדיוק ואולי כן יש לכם מושג מה המרכיבים שאתם מחפשים (משמעות אחרת, תנאים אחרים). בשלב הזה אתם מנסים לתכנן בכל הכוח את הדרך מכאן לשם. בלי תוכנית, לא תתקדמו.

בספרה Disrupt Yourself, המחברת ויטני ג'ונסון משווה בין מעברי קריירה לחדשנות שמפרקת תעשיות, מאחר שבתהליך של שינוי קריירה, במיוחד באמצע החיים, אנחנו משבשים דבר מה יציב שהשגנו - מעמד, עמדה, מכירים אתכם, מקשיבים לכם, מזמינים אתכם, באים להתייעץ. השינוי שאתם חושבים עליו עכשיו מאיים על כל אלה ומשאיר אתכם עם השאלה: מי תהיו בצד השני?

בשלב הזה, לעתים תרגישו לבד, תהרהרו בשאלה אם עשיתם טעות, אולי אפילו תצטערו. ג'ונסון טוענת שאם אתם מרגישים מבוהלים ובודדים, סימן שאתם במסלול הנכון. שינוי קריירה באמצע החיים מאיים על המעמד, על ההשפעה, אולי גם על היציבות הכלכלית, ולכן הוא דומה לדילמה של יזם שיודע שבין אם יחדש ובין אם לאו, הסיכון לנפילה קיים. וכמו בתהליך חדשנות, שבו מחפשים את השוק שעדיין לא קיים, גם כאן אי-אפשר לצפות את מלוא ההזדמנויות בנקודת הפתיחה. לכן אין טעם להתעכב על הניסיון לצייר את כל הדרך ולהבין את כל ההשלכות שלה. בשלב הזה נחוץ לא תכנון רגיל אלא תכנון מבוסס תגליות. במילים אחרות, לצאת לדרך, לדעת מהם המטרים הבאים שצריך לעבור ולתכנן שוב.

ג'ונסון מצטטת את המשקיע דייב מקלור, שאמר למשקיעים שלו שאם הם מבקשים תחזית הכנסות מסטארט-אפ לא בשל הם מבזבזים את הזמן של כל הצדדים. ובהשאלה, השינוי שלכם הוא הסטארט-אפ הלא בשל, ולכן הניסיון לגבש תחזית לגבי האדם שתהיו בסופו הוא בזבוז זמן.

זה הזמן למפות באופן רחב את האפשרויות, לדבר עם אנשים מעולמות תוכן שמעניינים אתכם או עם אנשים שנראה לכם ש"עשו את זה". בסופו של דבר, כפי שניסחה זאת יועצת השיווק ליז שטראוס, העולם כולו לא יכול להיפגש כדי להחליט מה הערך שלכם, ההחלטה הזאת כולה שלכם.

שלב שלישי: תנועה

תהליך בחינת האפשרויות מתחיל לבסוף להזיז אתכם, ואפשר לראות שבתוך כלל הפעולות שנקטתם יש כאלה שמחייבות אתכם לכיוון החדש. בשלב הזה אתם כבר מוציאים לאור את המחשבות שלכם, מדברים בקול על הכוונה לעשות מעשה. הוא לא חייב להיות פתאומי או קיצוני; הוא לא חייב להיות עזיבת עבודה, לדוגמה. הוא יכול להיות עשייה צדדית, פעילות חדשה, יצירת תשתיות, תכנון. הוא יכול להיות הקמת אתר או בלוג, פתיחת תיק עוסק מורשה או חיפוש עבודה חדשה. גם אם עשיתם צעד קטן, התחלתם.

במישור הרגשי זה שלב חשוב מאוד כי הוא מאפשר לנו להיכנס לאני החדש, לנסות אותו, לבדוק אם הוא באמת אפשרי. במקביל אנחנו מתנתקים מהאני הישן, מהתפקיד, מהארגון, מהמקום שאנחנו מרגישים שכבר לא מתאים לנו. שני התהליכים האלה מאפשרים לנו להתחיל להרגיש איך השינוי ייראה, להיות יותר בטוחים בכיוון החדש שלנו. ואם השינוי הזה נכון עבורכם והוא נעשה מהסיבות הנכונות, תרגישו הקלה, רצון להתחיל לזוז, לצאת לדרך.

אחד האתגרים המעניינים בכל התהליך הזה הוא כיצד לדבר על האני המקצועי שהשתנה. זה אתגר גדול במיוחד לאלה שמתחילים בעשייה מסוג אחר. הקושי הזה להגדיר את עצמנו במענה לשאלה "מה אתם עושים?" משקף את הקושי בשינוי הזהות. אבל בסופו של דבר יגיע היום הזה שבו תגלו לפתע שאתם כבר ממש בצד השני, שהיום אתם לא מי שהייתם ואתם יודעים להגדיר את עצמכם גם לאחרים; שיישמתם את החדשנות בפנים וניהלתם את הסטארט-אפ שהוא אתם.

■ הכותבת היא דירקטור משאבי אנוש באינטל העולמית ובעלת הבלוג "על עבודה וקריירה באמצע החיים", www.niritcohen.com

העבודה שלי

עוד כתבות

מנהל בסטרס/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תנועת האובדים: הנזק האדיר שגורמים דיכאון וחרדה לכלכלות העולם, ומי מנסה להשתיק זאת

הנזקים הכלכליים שמסבים עובדים הסובלים מדיכאון ומחרדה למקומות העבודה שלהם ולכלכלות העולם מוערכים במאות מיליארדי דולרים בכל שנה ● אז למה לרוב גורמי הכוח יש אינטרס דווקא להשתיק את התופעה, ואיך אפשר בכל זאת לטפל בה?

כרמים במחוז מרלבורו. עמק הלואר של ניו זילנד  /  צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

סוביניון בלאן שחבל על הזמן: היקבים הניו זילנדיים מפתיעים

לאחרונה עוקפים הסוביניון בלאנים הניו זילנדיים בסיבוב את מקביליהם הצרפתיים ● אפילו הצרפתים התחילו לפזול לכיוונם

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט: הדאו ג'ונס שבר שיא והגיע לראשונה ל-28 אלף נקודות

היועץ הכלכלי של הבית הלבן לארי קודלו אמר כי ארה"ב וסין קרובות לסיים את מלחמת הסחר ולהגיע להסכם ● אירופה ננעלה בעליות; המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים עלה באוקטובר ב-0.4%; מחירי הדירות ממשיכים לטפס

כך דיווחה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● מחירי הדירות עלו ב-0.2% ● עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי הלבשה והנעלה (6.9%), ירקות ופירות (2%) ומזון (0.7%)

ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר

יש לי חולשה לחוזקות

ב–2001 התפרסם המחקר של מכון גאלופ, שתפר תוכנה לזיהוי חוזקות אינדיבידואליות. ברור שרצתי לבדוק מה החוזקות שלי ● הטור הפותח בגיליון נובמבר של 'ליידי גלובס'

איור: שאטרסטוק

מה אומרים לבוס ואיך יוצאים מהמיטה? התקף החרדה של שי גולדן הוליד פרויקט שמרים את מסך הבושה

הפרויקט הזה נולד בעיצומו של התקף חרדה, והמטרה שלו היא לתת קול ומילים להרבה מאוד אנשים שחיים במחשכים, בהסתרה, בהכחשה, בבושה, בחרדה ● פרויקט מיוחד

מנחם מושקוביץ'/ / צילום:  יונתן בלום

"התחדשות עירונית? עוד נבכה על הפרויקטים האלה": יו"ר ועדת האתיקה בלשכת עוה"ד מדבר על אפי נוה ולהקת שלוה

עו"ד מנחם מושקוביץ, יו"ר ועדת האתיקה הארצית בלשכת עוה"ד ובעל משרד המתמחה בחדלות פירעון ובהתחדשות עירונית, בראיון אישי ● על הילדות במשפחה חרדית, על פרויקטים של תמ"א ועל האתיקה של עוה"ד: "יש ירידה ביחס של עו"ד לשופטים ולקולגות"

פרוייקט דורית סלע / צילום: עודד סמדר, יח"צ

סיפור מעטפת הרמוני של כפריות עם נגיעות מודרניות: הבית המרהיב במרכז הארץ

דורית סלע הפכה בית כפרי לבית עכשווי עם חיפוי באבן בזלת פראית ● בחללים הרחבים החליף הפרקט את רצפת האבן כדי להפחית את תחושת הניכור

 מייק ויקינג /  צילום: Chris McAndrew

"אני האיש הכי מאושר בעולם כיום? אני אחד המועמדים לתואר": ראיון עם האיש שהקים מכון לחקר האושר בקופנהגן

איך זה שהסקנדינבים כובשים פעם אחר פעם את המקומות הראשונים בדירוגי האושר העולמיים? מייק ויקינג החליט להקים את המכון לחקר האושר בקופנהגן, כדי להגיע למסקנות שיסייעו לשפר את איכות החיים של האנושות כולה ● ראיון מיוחד ל'ליידי גלובס'

נלי תגר ורועי אסף ב"בשורות טובות" / צילום: דניאל מילר

איפה הילד? כשטיפולי הפוריות מפרקים כמעט הכול

"בשורות טובות" עוסק בנושא חשוב מאוד - זוג צעיר שעובר טיפולי פוריות - אבל לפעמים מתנחמד מדי

מפלגת הימין הלא־דמוקרטי בספרד חוגגת את התוצאות / צילום: רויטרס - Susana Vera

המגפה הפוליטית שמתפשטת: שפעת ספרדית

זה זן חדש של מגפה שהולך ומתפשט: מספרד, דרך בריטניה ועד ישראל, דמוקרטיות מבוססות מתקשות להרכיב ממשלות ● פעם, פעמיים, אולי שלוש, אפילו ארבע ● מה יהיה? אולי צריך להתחיל לחשוב על דמוקרטיה 2.0

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מדד הדירות מוכיח: חוסר משילות, חוסר מנהיגות והמחסור במישהו שיעצור לרגע לעשות חושבים

מי זוכר שהמטרה של מחיר למשתכן הייתה להוריד את מחירי הדירות? ● תנו להם לדבר על הגי'האד האיסלאמי ועל הנבצרות – ונפוליטיקאים ינהרו לאולפנים בהמוניהם; תנו להם לדבר על מדיניות דיור – והאולפנים יישארו ריקים. ובמצב כזה המחירים עולים ● פרשנות

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

הפלונטר הפוליטי: הגיע הזמן שלנו לצאת לרחובות

זה הזמן שלנו להשמיע קול חזק וברור: די לבזבוז הכספים האדיר, למשיכת הרגליים והטלת ההאשמות ההדדית. לא מעניין אותנו מי אשם ולמה. בחירות שלישיות לא יהיו כאן ● דעה

תמי ועמר בר–לב / צילום: דרור סגל, יח"צ

עד קצה הקרחון: מסע אל הקוטב הצפוני

האם הייתם נוסעים למקום שבו השמש לא שוקעת, בצינה עזה, בלי קליטה סלולרית, עם מקלחת פעם בשבוע, ובכל ירידה אל החוף צריך להצטייד ברובה ואקדח זיקוקים, מחשש לדובים ● תמי בר-לב החליטה שהיופי המרהיב של הקוטב הצפוני שווה הכול ● מסע אל הארכיפלג הארקטי סבאלברד, עם תובנות על הטבע האדיר ועל האדם שהורס אותו

שרי שיבננדה  /  צילום: יח"צ PayPal

“ייקח עוד עשור עד שנגיע לעולם ללא מזומן”: בכיר בפייפאל מספר על החיבה של הישראלים להזמנות מחו"ל

סמנכ"ל הטכנולוגיות של פייפאל, שרי שיבננדה, מאמין שבעתיד נוכל לבצע תשלומים מכל מכשיר, אבל שהחנויות הפיזיות אולי לא ייעלמו לעולם ● בראיון ל"גלובס" הוא מדבר על כניסת הענקיות לתחום התשלומים ומציין ש"הישראלים בחוד החנית של התנהגות צרכנית"

קווין לאב / צילום: רויטרס

כושר עמידה: הספורטאים מוציאים מהארון את הדיכאון והחרדות

קשר השתיקה סביב קריסות נפשיות של ספורטאים הותר בשנים האחרונות, והם מספרים על דיכאונות וחרדות ● אבל גופי הספורט עדיין לא מעניקים תמיכה פסיכולוגית ● התוצאה: הפסדים

פולקסווגן טיגואן / צילום: יחצ

תג מחיר: טיגואן מודל 2019 מרשים, אבל יקר

הטיגואן מודל 2019 מגיע עם מנוע 1.5 טורבו ושלדה משודרגת ושומר על העיצוב המתנשא של קודמו ● המרחב הפנימי מרשים והשלדה הגרמנית מהוקצעת, אבל המחיר ממשיך לזחול כלפי מעלה

המוסד לביטוח לאומי צילום איל יצהר

בתום סבב הלחימה: המדריך לזכויות נפגעי גוף ונפש בפעולות איבה וטרור

מהי פעולת איבה, מי זכאי לפיצויים עפ"י החוק, מהן הזכויות של הנפגע, איך נקבע גובה הפיצוי, ואילו הטבות נוספות ניתן לקבל מהמוסד לביטוח לאומי? כל התשובות בפנים

עין חיניה./  צילום:  יותם יעקובסון

למה יש סערה דווקא סביב עין חיניה, שבתוך הקו הירוק?

עין חיניה, מעיין בפארק ירושלים שבו שרידים ארכיאולוגיים רבים שעבר באחרונה שיפוץ מקיף, עומד במרכז סערה שמערבת טיולים ופוליטיקה ● על מה כל הרעש?

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ לראשי בלוק הימין: שחררו את נתניהו מהתחייבות בלוק 55

חמישה ימים להרכבת הקואליציה: יו"ר כחול לבן פנה לראשי מפלגות הימין וביקש כי יסללו את הדרך להקמת ממשלת אחדות לאומית בין כחול לבן לליכוד ● בנט: "כל ניסיון שלכם להפריד בינינו ייכשל. אנחנו נאמנים לגוש הימין"