גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רמ"י לקרן קיסריה: ההנחות מבוטלות, דמי החכירה יעודכנו

רמ"י דורשת דמי חכירה שנתיים של 2% ומבטלת את האפשרות להעביר בעלות במגרשים ללא אישור מראש ■ החברה לפיתוח קיסריה: "רמ"י מתנהלת כאחרון הסחטנים"

משרדי קרן קיסריה / צילום: איל יצהר
משרדי קרן קיסריה / צילום: איל יצהר

רשות מקרקעי ישראל מבטלת את ההסדרים המיוחדים עם קרן קיסריה, שמהם נהנו רוכשי וילות ביישוב היוקרתי, ודורשת תשלום דמי חכירה שנתיים של 2% על אזור התעשייה למפרע. כמו כן מודיעה רמ"י כי מ-16 בפברואר השנה לא תתאפשר עוד העברת בעלות במגרשים לבנייה ללא אישור מראש של המדינה.

במכתב תשובה מטעם הקרן, מזהירים עורכי הדין שלה כי מדובר "בהחלטות חד-צדדיות קשות ביותר, בעלות משמעויות מרחיקות לכת" וכי עצירת שיווק הווילות בשכונות 12 ו-13 הנמצא בעיצומו "תסב נזקים עצומים" לקרן ולרוכשים.

ההודעה על ביטול ההסדר נכללה במכתב ששיגרה לקרן עו"ד מניה לייקין, המשנה ליועץ המשפטי של רמ"י. במכתב הסבירה לייקין את ביטול ההסדר בכך ש"המניעים שעמדו בבסיס ההסדר האמור אינם מתקיימים עוד, ואין כל הצדקה להמשך הקניית הבעלות במגרשים אלה בתשלום זעום של 2.5% מערך המגרש".

רמ"י: "תפקידנו לבחון את ההסדר"

במקום ההסדר הישן, מציינת לייקין לגבי אזור התעשייה כי "רשות מקרקעי ישראל עומדת על קביעת דמי חכירה שנתיים מעודכנים בשיעור של 2% לשנה ביחס לכלל הנכסים אשר הוחכרו על ידי הקרן בחכירת משנה, לרבות תקופת העבר". לגבי הווילות, מבקשת רמ"י לנהל מו"מ על תשלום גבוה יותר מהסכום הנוכחי - 2.5% מערך המגרש.

הסכסוך בין הצדדים פרץ לאחר שהקרן הודיעה לרמ"י על סירובה לשווק דירות במסלול "מחיר למשתכן" במסגרת פרויקט לבניית 3,500 דירות בשכונת אור ים באור עקיבא.

קרן קיסריה, שהוקמה כשותפות בין המדינה למשפחת רוטשילד ב-1962, קיבלה מהמדינה בחכירה קרקעות בהיקף של כ-30 אלף דונם באזור קיסריה ואור-עקיבא והתחייבה להשתמש בהכנסותיה מפיתוח הקרקעות לקידום ההשכלה הגבוהה בישראל.

במסגרת זו נהנתה הקרן מהטבות מס מפליגות, עד כדי פטור מלא מתשלום מסים, שסייעו לה להגיע להכנסות בהיקף של מאות מיליוני שקלים משיווק קרקעות להקמת מאות וילות עבור רוכשים עשירים ובהם משפחת נתניהו, עו"ד מיקי צלרמאייר, והאוליגרך הרוסי ולרי קוגן.

הכנסות נוספות זורמות לקרן מאזור התעשייה על קרקעות של הקרן ובעתיד צפויה להיבנות שכונת אור ים על הקרקע שנמצאת בתחום השיפוט של אור עקיבא. למרות זאת, בפועל העבירה הקרן לטובת ההשכלה הגבוהה סכומים קטנים יחסית וסכומים אחרים הועברו למטרות שאינן קשורות להשכלה גבוהה, כפי שגילה מבקר המדינה בביקורת שערך בקרן. המדינה אינה מפרסמת את הדוחות הכספיים של הקרן, אף שבבעלותה מחצית מהקרן.

במכתב תשובה שהעבירו לרמ"י עורכי הדין של קרן קיסריה אמיר לויצקי, מנחם טולצ'ינסקי ואלעד מירוויס, ממשרד טולצ'ינסקי-שטרן-מרציאנו-כהן-לויצקי, כותבים השלושה כי הסדר התשלום של 2.5% מערך המגרש נהוג זה 50 שנה ולא ניתן להביא לביטולו המיידי והרטרואקטיבי ללא הנמקה מפרטת ושינוי נסיבות מהותי. "אנו סבורים כי אין כל תוקף להחלה מיידית של ביטול ההסדר שעה ששיווק המגרשים בשכונות 12 ו-13 נמצא בעיצומו", כותבים עורכי הדין, "החלטתכם להודיע על ביטול ההסדר באופן מיידי תיצור עיוותים בזכויות הקנייניות בבתי המגורים ביישוב ותסב למרשותינו נזקים עצומים".

עורכי הדין מוסיפים וטוענים כי לדרישות רמ"י לתשלום דמי חכירה שנתיים מעודכנים בשיעור של 2% בשנה על כלל הנכסים שהקרן העבירה ולהתנות את העברת הבעלויות בנכסים בהסכמת המדינה מראש - אין בסיס משפטי בשטר החכירה של הקרן מ-1962.

במכתב תשובה מטעם רמ"י כותבת לייקין כי "עמדת הרשות הוצגה בפני נציגי הקרן בפגישות שהתקיימו במהלך החודשים האחרונים והדברים אף עולים בבירור מתוך חוזה החכירה. אזכיר כי הוצע לנציגי הקרן להציג מסמכים/חומרים אשר תומכים בטענתכם, אולם, מלבד קבלת העתק מחוזה החכירה בין ממשלת המנדט לבין יק"א משנת 1921 לא הועברו אלינו מסמכים כלשהם".

לייקין מוסיפה כי "בניגוד להאשמות הקשות הנטענות על ידיכם, מתפקידנו כרשות המופקדת על ניהול מקרקעי המדינה, לבחון מחדש הסדר זה והבסיס המשפטי לכך ולא להסתפק בטענת הקרן של 'מה שהיה הוא שיהיה'".

"הקרן לא לקחה שקל מהמדינה"

בתגובה נמסר מהחברה לפיתוח קיסריה: "רשות מקרקעי ישראל מתנהלת כמו אחרון הסחטנים ודורשת מהחברה לפיתוח קיסריה כספים בניגוד להסכמים הקיימים כיום בין הגופים. רמ"י נוקטת בשיטה של איומים כנגד מנהלי הקרן והחברה לפיתוח קיסריה.

"בשנים האחרונות מקדמת החברה לפיתוח קיסריה בקצב מהיר את הקמת אור ים, מתחם מגורים הכולל 3,500 יח"ד ומשויך מוניציפלית לאור עקיבא. מיד עם אישורה של התוכנית העירייה והחברה חתמו על הסכם לפיתוח בשטח בסכום של יותר מחצי מיליארד שקל, שיהווה מנוף פיתוח למתחם החדש ולחידוש השכונות הוותיקות בעיר.

"עיריית אור עקיבא תומכת בהקמת השכונה ורואה בה מנוף צמיחה לעיר כולה, ופרט לפיתוח השכונה החדשה ייהנו גם השכונות הוותיקות בעיר מתנופת פיתוח מהיטלי השבחה משמעותיים שאמורה הקרן לשלם לקופת העיר.

"החברה לפיתוח קיסריה, בתיאום מלא עם עיריית אור עקיבא, מבהירה לכל היזמים כי תהליך השיווק של השלב הראשון בשכונה ובשכונות המגורים של קיסריה נמשך כרגיל וכי אין בעימות המלאכותי שיצרה רמ"י כדי לעכב או למנוע את העברת זכויות החכירה ליזם שיזכה בתהליך הפניה להצעות מחיר שיזמה החברה.

"צר לנו כי במקום למלא את ייעודה ולקדם עוד ועוד פתרונות דיור איכותיים בחרה רמ"י, מטעמים השמורים עמה, לפעול בניגוד ליעד האסטרטגי הלאומי ולעשות שימוש לרעה בסמכויות המוקנות לה מכוח הדין ומנסה בדרכים פסולות לעכב את תחילת הבנייה של 3,500 דירות בשכונת אור ים שבאור עקיבא, שניתן להתחיל ולהקימן באופן מיידי.

"בכך, לא רק שרמ"י שוב מהווה גורם מעכב במקום גורם שמעודד בנייה, אלא שניסיונות הסחיטה ומקסום רווחי רמ"י באים על חשבון המשפחות הצעירות. הדבר חמור שבעתיים נוכח העובדה שנציגי רמ"י השתתפו בכל הדיונים שקדמו לאישורה של תוכנית אור ים ואף תמכו באישורה.

"בשונה ממצג השווא, שלצערנו גם 'גלובס' בחר להיות שותף בו, יודגש כי משפחת רוטשילד מעולם לא לקחה שקל מהמדינה ולא מהקרן. נהפוך הוא, האדמה, כמו גם כספי הקרן, כל כולם תרומה של משפחת רוטשילד למדינה ולפיתוח האזור.

"לאורך השנים עמדה קרן רוטשילד קיסריה (ועודנה עומדת) במלוא התחייבויותיה על פי שטר החכירה ביחס לקרקעות. רמ"י לא הוציאה כל דרישה לקרן להגדלת דמי החכירה, כך שברור לכול שלקרן אין היום יתרת חוב כלשהי בקשר עם דמי החכירה. בכל מקרה גם אם רמ"י הייתה מוציאה דרישה לתוספת הרי שלקרן עומדת הזכות להגיש השגה על הסכומים במנגנון של בוררות.

"הברון רוטשילד, הנדיב הידוע, רכש החל משנת 1882 יותר מ-500 אלף דונם קרקעות בארץ ישראל ועליהן הוקמו יותר מ-40 יישובים. עם הקמת מדינת ישראל, העניקה משפחת רוטשילד את אדמותיה ברחבי הארץ כמתנה למדינה, תרומת הקרקעות הגדולה ביותר שניתנה למדינה.

"המשפחה הקימה את קרן רוטשילד קיסריה והעבירה לה קרקע של כ-30 אלף דונם באזור קיסריה והזמינה את המדינה להיות שותפה בקרן. במסגרת השותפות עם המדינה נחתם ב-1962 הסכם חכירה מול רשות מקרקעי ישראל ועל קרקע זו הוקמו לתפארת עד היום קיסריה ופארק התעשייה.

"יצוין, כי גם אם הייתה קיימת לקרן יתרת חוב בדמי חכירה (וכאמור, הדבר איננו נכון), הרי שעצם קיומו של חוב אינו יכול לשמש עילה בידי רמ"י לצורך סירוב לבקשה להיתר בנייה. בחירתה של רמ"י לכרוך סמכות מנהלית מכוח דיני התכנון והבנייה בסוגיות כספיות מובהקות הנה כריכה אסורה.

"מדובר בפעולה של רשות מינהלית הנעשית בחוסר סמכות, שהנה בלתי מידתית ואשר חורגת, בחריגה קיצונית, מכל מתחם סבירות שהוא. קרן רוטשילד קיסריה תפעל בכל הדרכים העומדות לרשותה כדי למנוע את הפגיעה החמורה בזכויותיה של הקרן, כמו גם בפיתוחה של אור עקיבא, כתוצאה מהתנהלות פסולה זו".

עוד כתבות

מרכז ביג באירופה / קרדיט צילום: ביג

ביג רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ומנהלת מו"מ לרכישת הקניון שבנתה אביב ארלון במדינה

חברת הנדל"ן המניב ממשיכה להרחיב את פעילותה בסרביה ותשקיע כ-43 מיליון אירו בשלוש עסקאות חדשות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א: מניית אגוד זינקה בכ-8% לאחר העדכון של רשות התחרות

מדד ת"א 35 ננעל ללא שינוי, מדד ת"א 125 רשם עלייה קלה של 0.06% ומדד ת"א 90 עלה ב-0.3% ● רשות התחרות הודיעה כי לא תערער על החלטת ביה"ד לתחרות לאשר את מיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד ●  ביג רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ● פריון טיפסה בעקבות דיווח על שת"פ בתחום הפרסום הדיגיטלי

המחיר היקר שמשלמים על הקלות בהיתרי בנייה / צילום: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המחיר היקר שמשלמים על הקלות בהיתרי בנייה

בעלי זכויות מעדיפים פעמים רבות להיענות לדרישות של מחלקות הנדסה בעיריות ומבקשים הקלות על סעיפים שלאו דווקא מוגדרים כך בחוק, כדי לחסוך בזמן ובביורוקרטיה ● הדיירים עשויים לשלם על כך כאשר יידרשו לשלם בהמשך היטל השבחה

הכנסות והוצאות / צילום: Shutterstock

הלמ"ס: לפחות 42% ממשקי הבית היו במצב של אוברדראפט; שליש נושאים הלוואות שלא קשורות למשכנתא

26% מאלה שהיו באוברדראפט קיבלו לפחות פנייה אחת מהבנק בשל חריגה מהמסגרת ● כמעט 2 מיליון משקי בית מחזיקים בחסכונות מסוגים שונים; ל-87% מהחמישון העליון יש קרן פנסיה - פי 2.6 מאלה שבתחתית ● ומה גובה ההלוואה הממוצעת למשק בית?

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

שתי חברות ישראליות שנסחרות באוסטרליה גייסו כמה מיליוני שקלים בהנפקות פרטיות

החברות הן אפסווילאג', שמפתחת תוכנה לעסקים קטנים, והרמד, שמפתחת מוניטור לשימוש בהריון

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אכזבה וכעס במשרד התקשורת על העתירה נגד מכרז הדור החמישי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לעיכוב מכרז הדור החמישי בסלולר, ובמשרד התקשורת מתכוונים להתנגד לכך במלוא המרץ

אלון מאסק. / MIKE BLAKE / צילום: רויטרס

אלון מאסק קונה גם את השכנים: אלה הנכסים עליהם הוא הוציא 100 מיליון דולר בתוך 7 שנים

כמו מיליארדרים אחרים לפניו - בכל במה שנוגע לנדל"ן שלו, מאסק נוהג לקנות את כל השכונה: ב-7 השנים האחרונות, מאסק וחברותיו בע"מ צברו אשכול של 6 בתים בשני רחובות בשכונת בל אייר שבלוס אנג'לס וכן אחוזה בת 100 שנה בצפון קליפורניה ליד מטה טסלה

לוגו: האח הגדול

הוט שידרו פורנו בערוץ "האח הגדול" - במה יפוצו הצופים?

הפיצוי - במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד הוט, בעקבות מחדל שבו באמצע שידורי ערוץ "האח הגדול" שודר בטעות סרט פורנו, ועברו מספר דקות עד שהתקלה תוקנה

תלמידים, סטודנטים / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

מכון אהרן נגד המל"ג: "הנתונים מוטעים, הפערים בין המגזר היהודי לערבי רק גדלו"

חוקרי מכון אהרן במרכז הבינתחומי טוענים כי המדדים שהמל"ג מציג מוטעים, ובפועל הפערים ברמת ההשכלה בין המגזר הערבי ליהודי מעמיקים ● המל"ג: "שיעורם של הסטודנטים הערבים בתואר ראשון עלה מכ-10% ב-2010 לכ-18% ב-2019. אנחנו גאים על כך"

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

טיוטת ההסכם מוכנה, והמכשול היחיד לממשלת אחדות - החסינות לנתניהו

ל"גלובס" נודע כי בין כחול לבן והליכוד יש כבר טיוטת הסכם ממשית, הקובעת כי נתניהו יהיה רה"מ עד חודש מאי, ואח"כ יפרוש ולא יכהן בתפקיד מיניסטריאלי או יהיה חבר בקבינט, אך יקבל עדכונים ביטחוניים ומדיניים ויוגדר "ראש ממשלה בנבצרות" ● בינתיים נתניהו לא מתייחס לסוגיית החסינות

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

מאבק על עשרות מיליוני דולרים: ענקית השבבים ברודקום ניצחה את רשות המסים

רשות המסים דרשה מברודקום לשלם מס של כ-150 מיליון שקל בגין רכישת Dune ● המחוזי קיבל את ערעור ברודקום נגד דרישת רשות המסים וחייב את הרשות בהוצאות ● בדרך משרטט השופט את גבולות המס שיוטל על עסקאות אקזיט שבהן נעשה "שינוי מודל עסקי"

מיכה קאופמן/  צילום: שלומי יוסף

לאחר זינוק של 90% ביום המסחר הראשון: מניית פייבר ירדה אל מתחת למחיר ההנפקה

היום מסתיימים 180 הימים שבהם בעלי המניות בחברת הטכנולוגיה הישראלית היו מנועים ממכירתן, ונראה כי בשוק חוששים מפני אפשרות של מימושים במניה

שוחד / איור: יזהר כהן

הותר לפרסום: חשודים בפרשת שחיתות בגוף ביטחוני יועמדו לדין

זאת בכפוף לשימוע ● עפ"י החשד, עובדי ציבור בגוף ביטחוני לקחו שוחד מחברות העוסקות במכירת ציוד לגופי ביטחון, בתמורה לכך שיקדמו עסקאות מכר בין גוף הביטחון וגופי ביטחון נוספים לבין החברות המשחדות

גאיה / צילום: תמונה פרטית

רשת הקוסמטיקה גאיה קוסמטיקס סוגרת את החנויות ותישאר באונליין בלבד

הרשת שמנתה עשרה סניפים סגרה לאחרונה שישה מתוכם וצפויה לסגור גם את הארבעה שנותרו לה • נועה תשבי, שהחזיקה במניות הרשת עד לאחרונה, נפרדה ממנה

המפקחת על הבנקים, חדוה בר והממונה על רשות התחרות, מיכל הלפרין / צילום: כדיה לוי, יוסי זמיר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"בעיות ממשיות": פסק הדין על מיזוג אגוד חשף תמונה מטרידה של מפת התחרות בבנקים

עיון בפסק הדין של ביה"ד לתחרות שאישר את מיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד מלמד כי השופט קיבל חלק מהטענות של רשות התחרות לגבי בעיות מהותיות בתחרות בתחום וקבע כי יש להן בסיס ● רשות התחרות לא תערער ותאפשר את המיזוג

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 9 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מה אפשר לקנות במיליון שקל / צילומים: איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות במיליון שקל במרכז הארץ?

דירת חדר וחצי בבת ים, דירת 2 חדרים בחולון, דירת 3 חדרים ברמלה או בבני ברק

מטוס הדרימליינר העשירי של אל על הנקרא אילת  / צילום: יוחאי מוסי

כמה תעלה לכם טיסת הניסוי בקו החדש של אל על לאוסטרליה?

ההודעה ההיסטורית על בחינת הפעלת הקו הישיר לאוסטרליה יצאה עם פרסום דוחות אל על לרבעון השלישי ● אלה לוחות הזמנים והמחירים של הקו הניסויי החדש

עודד פורר, ישראל ביתנו / צילום: יוסי כהן

האם ועדת הכספים קיפחה את כל המגזרים חוץ מאשר החרדים?

עודד פורר, הנציג של ישראל ביתנו בוועדת הכספים, זוכר הטיה גורפת לטובת החרדים - בדקנו בטבלאות ● המשרוקית של גלובס

אוטובוס של "דן" / צילום: תמר מצפי

דן חייכן: כל אחד מחברי חברת התחבורה יקבל כ-430 אלף שקל

קבוצת משקיעים שגיבש בית ההשקעות ווליו בייס תרכוש 40% ממניותיהם של יותר מאלף חברי דן לפי שווי חברה של כ–1.3 מיליארד שקל, ותקבל אופציה לרכישת 10% נוספים ● טרם העסקה ימכור פנחס רוטנברג, נכדו של מייסד חברת החשמל, את מניותיו בדן תמורת 140 מיליון שקל