תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

V5 אדריכלים: מוביל בהתחדשות עירונית / מדד גלובס מדלן 2016

המדד, שיתוף פעולה בין "גלובס" ואתר מדלן, מעניק מידע אובייקטיבי אודות מומחים בתחום ומידע עדכני אודות עולם התמ"א 38 ופינוי בינוי

המדד להתחדשות עירונית 2016
המדד להתחדשות עירונית 2016

מאז הקמתה של מדינת ישראל גדלה אוכלוסייתה בקצב המכפיל אותה פי שניים כל 35 שנה. גם אם ירד קצב הגידול תגדל הצפיפות בה באפן משמעותי בשנים הבאות. הגישה לתכנון הערים בישראל צריכה לעבור שינוי מהותי כדי להתאים עצמה לצפיפויות העתידיות. תמ"א 38 - שהונחתה על השלטון המקומי מלמעלה - אינה מהווה כלי תכנוני.

המעלה היחידה שלה היא בכך שהיא עוררה כמה רשויות מקומיות להגיב עליה בהכנת תכניות מתאר. אלא שתכניות אלה, אסור שייעשו בחפזה ובוודאי שלא מתוך תחושת התגוננות. ציפוף של האוכלוסיה צריך להעשות ברגישות רבה. עיר איננה אוסף של דירות, אלא בית גידול לערכים תרבותיים וקהילתיים. ערכים אלה נבנים נדבך על נדבך במשך דורות והשמירה עליהם היא תנאי הכרחי לפיתוחה.

הקרקע היא הנכס החשוב ביותר של הציבור. מתפקידו של התכנון האורבני להגדיל את המרחבים הציבוריים על פני הקרקע על חשבון השטח הפרטי, שכן הקצאת שטחים על הקרקע לשימושים פרטיים בעיר צפופה היא בזבוז משאבים ויש להימנע ממנה. תחילה יש להגדיל את היעילות של חלוקת הקרקע במגרשים המיועדים למגורים. התפישה העיצובית של בנינים בודדים הניצבים במרכז חלקות המגורים מבזבזת את הקרקע. הבנין הבודד מבתר את הקרקע ומותיר חריצים צרים במרווחים שבין הבניינים, אותם לא ניתן לנצל ביעילות לטובת הכלל.

לעמוד החברה באתר המדד להתחדשות עירונית>>

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא יומן קורונה?
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988