גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הישראלי הראשון בפיפ"א: רונן הרשקו ממריא לניו זילנד

בגיל 46 עוזב רונן הרשקו את ההתאחדות לכדורגל לתפקיד יוקרתי בארגון הכדורגל העולמי - מנהל הפיתוח האזורי באוקיאניה: "יש בישראל הון אנושי טוב מאוד" ■ השחיתות בפיפ"א? "הנטייה היא תמיד לדבר על מה שקורה בבורד"

רונן הרשקו / צילום: שלומי יוסף
רונן הרשקו / צילום: שלומי יוסף

רונן הרשקו הוא קיבוצניק מעינת. אם אתם לא בברנז'ה של הכדורגל, די בטוח שלא שמעתם את שמו, אבל בחודש הבא הוא ירשום הישג שמעטים בעולם יכולים רק לחלום עליו - תפקיד בפיפ"א כמנהל המשרד לפיתוח אזורי של אוקיאניה, אחד משמונה תפקידים אזוריים שפיפ"א מציעה בעולם כולו. הוא יוצב באוקלנד שבניו זילנד וייפרד מהלחות ומבניין ההתאחדות לכדורגל המתפורר ברמת גן, שבו בילה את עשר השנים האחרונות שלו.

איך הרשקו עלה על הרדאר של פיפ"א? בשביל זה צריך לחזור כמה שנים לאחור. הרשקו מקבל מאבי לוזון בהתאחדות לכדורגל הוראה בסגנון, 'לך תביא לישראל את אליפות אירופה לנבחרות צעירות'. הוא עומד ביעד. ביוני 2013 מתקיים בישראל האירוע הספורטיבי הבינלאומי המשמעותי ביותר שאירחה המדינה אי פעם. "אחרי היורו ידעתי שאני יכול להציב לי כיעד כל תפקיד - וגם לעמוד בו", אומר השבוע הרשקו, 46, בשיחה עם "גלובס".

- תסביר לי את האנומליה הזאת. יש לנו עסקנים ברמות הגבוהות בארגוני הספורט בעולם, אבל ספורט אין לנו.

"זה כמו ששחקן מישראל פתאום מגיע לרמות הגבוהות ומקבל חוזה בקבוצה בחו"ל, אבל אתה לא יכול להשיק מזה על הכדורגל בארץ. זה לא פס ייצור שכל הזמן יוצא ממנו מישהו בתפקיד ניהולי. מצד שני, יש פה - לא רק בכדורגל - הון אנושי טוב מאוד וצריך לדעת למקסם ולתת לו להוביל לקדמת הבמה".

- כיוונת לשם? הרי בכלל צמחת מתוך אופ"א.

"לא כיוונתי ספציפית לתפקיד הזה, אבל בשנים האחרונות יש הרבה מעברים מפיפ"א לאופ"א ולהיפך. היו לי לאורך הדרך אפשרויות להתקדם בסקטור הפרטי, אבל תמיד רציתי לצאת החוצה, לפיפ"א או לאופ"א. היורו לנבחרות צעירות בישראל היה מקפצה מקצועית, גם ברמה ההכרתית. כשאתה עובד מול האנשים הבכירים ביותר בכדורגל - ואופ"א היום עושה הכול אינהאוס - אז ברמת הניסיון אתה מתמודד ברמות הגבוהות ביותר. אני חבר בוועדה לפיתוח הכדורגל באופ"א, ושם אתה יושב בשולחן עם האנשים המובילים בכדורגל האירופי ומרגיש שווה בין שווים. אחרי היורו באמת הרגשתי שאני יכול לעשות הכול. זו התחרות ברמת הנבחרות השנייה באירופה. הרגשתי שאני יכול גם לעשות את זה בהצלחה, אבל בעיקר לקבל את ההכרה - בערב הלפני אחרון כשפלאטיני עמד על הבמה ואמר תודה להתאחדות הישראלית ולמדינת ישראל, הוא אמר 'אני רוצה גם להודות באופן אישי לרונן הרשקו'".

- אוקלנד נשמע סידור נחמד. מהי העבודה תכלס ומה היקף התקציבים שאתה אמר לנהל?

"יש בפיפ"א 8-10 משרדים בעולם וכל נציג אחראי באזור הגאוגרפי שלו על פיתוח הכדורגל וההתאחדויות מטעם פיפ"א. הרעיון הוא לדאוג ליישום מדיניות הפיתוח של פיפ"א, הבנויה על שלושה עקרונות - השקעה, השפעה, ופיקוח ובקרה. למשל, ברמת ההשפעה - לבחון אם ההשקעות שנעשו באזור מטעם פיפ"א אכן השיגו את היעד. סך הכספים שאני אמור לטפל בהם במהלך התקופה הוא רבע מיליארד שקל".

- איזו מדינות נמצאות באחריותך?

"ניו זילנד, ניו קלדוניה, פיג'י, סמואה, טהיטי, איי שלמה, קוק איילנד, ונואטו, טונגה, פפואה גיניאה החדשה".

- לעומתן ישראל היא אימפריית כדורגל.

"בכדורגל נשים ניו זילנד וגיניאה החדשה מדורגות גבוה. טהיטי מדורגת גבוה בפוטסל (כדורגל אולמות)".

"בא לעשייה, לא לפוליטיקה"

הרשקו מחזיק בתואר ראשון בחינוך גופני, ובשני תארים בניהול ספורט. בספטמבר הוא יתחיל דוקטורט במחלקה לניהול ספורט בפריז.

- בוא נחזור להצלחה שלנו להשיג ג'ובים בחלונות הגבוהים של הספורט. זה עדיין לא מסתדר לי. אבי לוזון יושב בוועד הפועל של אופ"א, הגוף המשפיע בכדורגל האירופי. יעקב אראל היה בכיר באופ"א. עכשיו אתה.

"זה לא שזה לא מסתדר. גם בענפים אחרים יש אנשים מוכשרים. יש פה הרבה תחרויות בינלאומיות, בשחייה, יורובאסקט, התעמלות. לקבל אירוח של משהו זה לא פשוט, יש תחרות אדירה וגופים בינלאומיים רוצים שזה יהיה מוצלח - אבל עובדה שברמה הניהולית יש כאן יכולות. לדעת למקסם את ההון האנושי - זה הרי העניין. חוץ מזה ששום דבר לא קורה לבד בהתאחדות, יש לנו המון אנשים בהתאחדות שהם בתפקידים מקצועיים מאוד באופ"א, עם המון ניסיון.

"עכשיו, למשל, אנחנו בשלב הסופי של התמודדות על אירוח משחק הסופרקאפ בסמי עופר ב-2019. הגשנו את הבקשה בצורה מקצועית, והנה אנחנו בין שבע המדינות האחרונות בתהליך הסינון. הגענו לטופ. זו דוגמה טובה לשילוב ותמיכה של כוחות במדינה שאפשר לעשות דברים מדהימים. גם עכשיו בחיפה, כששאלו אותי מה הסיכויים שלנו, אמרתי שכולי תקווה שנצליח, ואם לא - אז בפעם הבאה נזכה. ככל שייתנו ביטוי לדרג המקצועי לעבוד - זה יקרה".

- יצאת בזמן מההתאחדות - גוף שמבחינה תדמיתית נתפס רע, ומאז הקמת המינהלת גם איבד את הגלורי.

"אני לא כל כך מסכים שההתאחדות לא רלוונטית מאז הקמת המינהלת. אני רואה את זה מהקולגות שלי באירופה - בבונדסליגה, בפרמיירליג - עדיין יש להם התאחדות כי בסוף הכדורגל זה לא ליגת העל והליגה הלאומית. הפיתוח של הכדורגל, נוער, ליגות חובבים, נבחרות, פיתוח מועדונים - זו ההתאחדות. זו הזדמנות פז לעסוק במה שההתאחדות קיימת לשמה - הדרכה, הכשרות מאמנים, מדיניות".

- הקמת המינהלת היא תהליך טוב?

"תהליך טוב מאוד. ההתאחדות מיום הקמת המינהלת הצליחה להוציא כמה פרויקטים שבעוד כמה שנים טובות יבואו לידי ביטוי. הקמנו חמישה מרכזי מצוינות לאומיים לגילאי 13-14 בבית שאן, נהריה, לוד, באר שבע ושפיים. כשאתה נמצא בצל של ליגת העל כל הזמן, הדברים האלו נעלמים. בשבילי ליגת העל היא טיפה בים. ההתאחדות האנגלית הבינה את זה לפני 5 שנים, והיום זה בא לידי ביטוי בנבחרות הצעירות שמצליחות שם. יצא לי להיות באקדמיה בליברפול, מהטובות והוותיקות, ואתה רואה ביום של אימון איך הצוות של ליברפול נמצא שם ולידו מישהו מההתאחדות. המועדון וההתאחדות האנגלית עובדים יחד. אז נכון, למה שמכבי ת"א תסכים לשמוע תובנות של איש מההתאחדות שבא לאימון שלה. כי אותו דבר קורה באנגליה ושם זה לא מוזר שבאקדמיה של מנצ'סטר סיטי מקשיבים לתובנות של איש מההתאחדות האנגלית. לאורך זמן זה מה שמשנה את הכדורגל".

- חיפשת לצאת מההתאחדות מזמן. לפני שלוש שנים התמודדת על תפקיד מנכ"ל הוועד האולימפי.

"נכון, התמודדתי ולא זכיתי. יש תפקידים בספורט הישראלי שאין בהם ניעות. זה לא כמו במשטרה או בצבא שהכל זז שם, מתחלף אלוף ומתפנות משרות. אלו תפקידים של אחת לשניים או שלושה עשורים. התחלנו את תהליך הסינון 19 מועמדים ובסוף נשארנו שניים - גילי לוסטיג ואני. ואם בסוף מונה לתפקיד לוסטיג - אז לכבוד הוא לי, כי זה אחד האנשים הכי טובים ונעימים שיש פה. בשבילי זה היה גם סוג של הכרה, כי לא באתי מהעולם הזה אלא מעולם הכדורגל. כמו בפיפ"א, כשאתה מגיע לתפקיד בזכות עצמך, זה החוזק - כי אתה שם, רצו אותך. לא כי מישהו סידר לך ג'וב".

- עברתם בשנים האחרונות תקופה קשה בהתאחדות, כולל חקירות על כסף שנעלם וצמצומים בכוח אדם, ועכשיו חשב מלווה שמסתכל על כל שקל שזז. לא סביבת עבודה מדהימה.

"התחושה היא באמת לא קלה. נוצר שינוי ארגוני וצמצומים, והעובדים נאלצו לעבוד קשה ולקחו על עצמם כי המקום הזה הוא בית בשבילם, וזה מעיד על חוזק של ארגון. ולראיה - אחרי כמה שנים קשות, המקום חוזר לפסים ומתאזן. לפעמים דברים כאלו יוצרים טוב, המון תהליכים בריאים קרו בזכות זה. החוסן הזה יסייע בשנים הבאות".

אתה מצטרף לפיפ"א, גוף שידע אינספור פרשות שחיתות לאחרונה - הדחות, חקירות בינלאומיות.

"אני לא יודע מה היה ולא רוצה להתייחס. אני נכנס לגוף שאני יודע מה יש בו כיום ולאן הוא הולך. הנטייה היא תמיד לדבר על מה שקורה בבורד, ופחות לדבר על הצד המקצועי - ושם אני יודע שזה אחרת וברמה גבוהה. חוץ מזה שאני בא לעשייה ולא לפוליטיקה".

- אז מה החלום?

"אני רוצה ליהנות מהחלום עכשיו. לעשות את התפקיד כמו שצריך".

- איפה אתה רואה את עצמך בעוד 8 שנים?

"בתפקיד בעל השפעה בספורט העולמי, לא דווקא בכדורגל. ואם לא בספורט העולמי אז בכל גוף אחר שיכול להשפיע. פונקציה ניהולית בעולם הספורט מקבילה לעולם העסקי, כך שגם העולם הזה פתוח מבחינתי. בכל מקרה, בסופו של יום אני כן רואה את עצמי כאן, בישראל, וזה החלום".

- דקה לפני שאתה נוסע, מציעים לך את תפקיד מנכ"ל ההתאחדות לכדורגל בישראל - עדיין נוסע?

"כן, נוסע".

רונן הרשקו

גיל: 46 (נשוי 2)

מגורים: חבר קיבוץ עינת

לימודים: תואר ראשון בחנ"ג, שני תארי MA בניהול ספורט

בהתאחדות לכדורגל: ראש אגף הנבחרות וההדרכה

הגדרת תפקיד בפיפ"א: מנהל פיתוח אזורי אוקיאניה

בזמן הפנוי: מרתונים, איירון מאן, מירוץ הר לעמק ("130 ק"מ ב-17 שעות")

עוד משהו: שיחקתי עד גיל נערים במכבי פ"ת; שליח של הסוכנות היהודית בקנדה; צבא - שירות בשלדג

עוד כתבות

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ועד טייסי ארקיע נגד היו"ר: "מוביל את החברה לפירוק"

הוועד שיגר מכתב חריף ליו"ר ארקיע בו הוא מאשים אותו בהתנהלות שמסבה נזק לחברה ● דורש לקבל את המושכות בדיונים מול משרד האוצר ● חורמרו: "לא אמרתי פירוק, אם המדינה לא תתעורר מהר ארקיע תישאר בהדממה"

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו

הקורונה במספרים / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

האם מספר החולים היומי באמת בירידה? הגרפים של מגפת הקורונה בישראל

כמה חולים אובחנו היום לעומת השבוע שעבר? כמה מהם במצב קשה וכמה כבר החלימו? כמה בדיקות כבר בוצעו בישראל וכמה מהן יצאו חיוביות? ● ״גלובס״ מציג את סיפורה של המגפה בישראל בשישה גרפים פשוטים ● בשיתוף עידן דרדיקמן ורות השקס

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

עסקה עסקאות ידיים מיזוג לחיצת ידיים חתימת חוזה / צלם: פוטוס טו גו

דעה: האם משבר הקורונה יחשב "כוח עליון" המצדיק השתחררות מכבליו של הסכם אשר נכרת ערב המשבר?

אין בישראל תקדים משפטי רלוונטי ממנו ניתן ללמוד באופן ישיר לגבי המשבר בעיצומו אנו מצויים וזאת אף שנידונו בעבר סיטואציות משבריות שונות ● איך בכל זאת ניתן לפרש את הוראות החוק ולהסיק ממקרים קודמים

דגלי בריטניה ודגלי האיחוד האירופי מונפים מול הפרלמנט בלונדון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מתקרבים להדפסת כסף: בנק אוף אינגלנד יספק מימון זמני לממשלת בריטניה

זאת על מנת לסייע בהתמודדות עם השיבושים בשווקים שגורמת מגפת הקורונה ● בהודעה הרשמית לא פורט סכום המזומן אותו יעביר הבנק אוף אינגלנד לממשלה

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

משרד האוצר בהבהרה חריגה: "הסגר יוסר בבוקר כמתוכנן"

במשרד הבריאות ביקשו להאריך את המגבלות שהוטלו ערב ליל הסדר ובראשן תנועה בין הערים ● במשרד האוצר מתנגדים ובהודעה חריגה מסרו הערב כי המגבלות יוסרו בשש בבוקר כמתוכנן

נעמה קוטרמן, מפיצה סחורה עבור חקלאים / צילום: יאיר עוז

הישראלים שוויתרו על תשלום שכר הדירה ואלו שממשיכים לשלם לעוזרת

בעלת הבית שוויתרה על שכר הדירה, התיכוניסטית שמספקת אוכל לנזקקים, הפנסיונר שממשיך לשלם לעוזר, השכירה בחל"ת שמסייעת לחקלאים והפעיל החברתי שגייס 2 מיליון שקל ליתומי הקורונה • כמה דוגמאות מייצגות לביטויי האלטרואיזם המציפים אותנו בימי הקורונה

דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה / צילום: כדיה לוי, גלובס

"חשובים מכל הם העובדים שהצלחנו לשמור גם בימים קשים אלו"

לדברי דודו זבידה, מנכ"ל קבוצת מבנה, "אנו מנסים ככל הניתן לשמור על השגרה. המרכזים המסחריים והלוגיסטיים שלנו ממשיכים לפעול ברחבי הארץ, גם אם חלקית. לא הוצאנו את העובדים שלנו לחל"ת ואין לנו כוונה כזו"

מטוסי אל על חונים בנתב"ג, שהתרוקן מנוסעים / צילום: Ariel Schalit, AP

התחזית הקודרת של ארגון התעופה העולמי לא פוסחת על ישראל

לפי בדיקת ארגון התעופה העולמי, משבר הקורונה עומד לפגוע משמעותית בענף התעופה בישראל ויוביל לירידה משמעותית של מיליוני נוסעים בביקוש לטיסות ● המחזור הכספי של החברות הישראליות צפוי לרדת בכ-2.3 מיליארד דולר בעקבות עוצר הטיסות