גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יש חיים אחרי טבע: ארז ויגודמן ממשיך הלאה עם יצחק סוארי

וגם: מה הקשר בין ליאורה עופר לבין בר רפאלי?

יצחק סוארי וארז ויגודמן / צילום: יוסי כהן
יצחק סוארי וארז ויגודמן / צילום: יוסי כהן

ארז ויגודמן ממשיך הלאה עם יצחק סוארי

מנכ"ל טבע לשעבר מצטרף אל ועדת ההשקעות של קבוצת אלייד ודירקטוריון צ'מפיון מוטורס

כחצי שנה חלפה מאז נאלץ ארז ויגודמן לפרוש מתפקידו כמנכ"ל טבע, וכעת נראה כי הוא ממשיך הלאה ומנתב את דרכו לקראת התפקיד הבא. בינתיים חבר ויגודמן באחרונה אל מקורבו פרופ' יצחק סוארי, יו"ר קבוצת האחזקות אלייד, והצטרף אל ועדת ההשקעות של הקבוצה ואל דירקטוריון יבואנית הרכב צ'מפיון מוטורס, בה היא מחזיקה בין היתר.

תפקידים אלה הם ללא שכר, אולם ל"גלובס" נודע כי ויגודמן ממשיך ומקבל הצעות שונות לתפקידים רשמיים יותר בארץ ובחו"ל, והוא בוחן את כולן.

את טבע נזכיר, עזב ויגודמן בנסיבות לא מחמיאות "כהחלטה משותפת", זאת על רקע שורה של כישלונות ניהוליים ואי שביעות רצון מתמשכת של שוק ההון מביצועי החברה. בסיומה של קדנציה בת שלוש שנים שדווקא נפתחה באופטימיות, הוא הודח מתפקיד המנכ"ל, כאשר אובדן האמון של שוק ההון בחברה בא לידי ביטוי בצניחה של 40% במניית טבע בשנה האחרונה לכהונתו.

בטבע, לעומת ויגודמן, עדיין לא התאוששו, ואת מקומו עדיין ממלא פרופ' יצחק פטרבורג, המוגדר כמנכ"ל זמני עד מינויו של מחליף רשמי. מתחילת השנה נחלשה מניית טבע בכ-15% ומשקפת לחברה שווי נוכחי של כ-117 מיליארד שקל.

את קבוצת אלייד אליה הצטרף ויגודמן, ייסד איל ההון אהרון גוטווירט בראשית שנות השישים, ומלבד יבואנית הרכב צ'מפיון מוטורס, היא מחזיקה גם כיבואנית מוצרי החשמל והאלקטרוניקה ניופאן, ברשת א.ל.מ, ב-19% מקבוצת אשטרום, ב-45% מחברת השילוח UPS ישראל ועוד.

יצחק סוארי וארז ויגודמן / צילום: יוסי כהן

הדברים (והדבורים) החשובים באמת

מנכ"לית עמותת ITWorks ייצגה את ישראל באו"ם

יפעת ברון-גולדברג, מנכ"לית עמותת ITWorks הפועלת לגיוון תעסוקתי, ייצגה בימים האחרונים את ישראל באו"ם.

ברון-גולדברג הגיעה בסוף השבוע לבנייני האו"ם בניו-יורק כנציגה הרשמית של ישראל בכנס נקסוס גלובל, המחבר בין דורות שונים של הפילנתרופיה העולמית ובין יזמים חברתיים ברחבי העולם, התרים אחר פתרונות לבעיות ומשברים עולמיים חשובים ברמה החברתית.

עוד השתתפו בכנס - מייקלה אולמר, ילדה בת 11, שסיפרה על המיזם הפרטי שלה - דוכן לממכר לימונדה שנרקחה לפי מתכון משפחתי עתיק, שרווחיו הוקדשו להצלת אוכלסיית הדבורים הנכחדת. לאחרונה נודע כי רשת Whole foods מעוניינת לרכוש את המיזם בעסקה ששוויה 11 מיליון דולר.

ברון-גולדברג מצידה, קידמה את נושא שילובם של עובדים הממוצבים בשולי החברה.

יפעת ברון-גולדברג / צילום:  תמונה פרטית

על הקשר שבין ליאורה עופר לבין בר רפאלי

אל צומת בילו הגיעו ביום חמישי האחרון ליאורה עופר, בעלת השליטה בעופר השקעות; אבי לוי, מנכ"ל קבוצת מליסרון, משה רוזנבלום, מנכ"ל קבוצת קניוני עופר; ניצן ישראלי, מנכ"ל רשת אורבניקה; אורן בר גיל, סמנכ"ל השיווק של קבוצת הודיס ומוזמנים נוסף מענף הקמעונאות.

המטרה: גזירת הסרט באירוע פתיחת הרחוב החדש ע"ש איש העסקים יולי עופר ז"ל, אביה של ליאורה עופר, במתחם בילו סנטר בקריית עקרון.

מנחם מעודי, מנכ"ל בילו סנטר, הכריז באירוע כי אחרי שיולי עופר ומשפחתו רכשו ביולי 2006 את המתחם, היום הוחלט "להפתיע את משפחת עופר ולקרוא לרחוב הראשי של המתחם על שם יולי ז"ל".

באותה ההזדמנות בירך מעודי גם את רשת אורבניקה על השקת הסניף החדש במתחם, מה שזימן למקום גם את הדוגמנית בר רפאלי, המחזיקה ב-2% ממניות הרשת.

מנחם מעודי, ליאורה עופר ומשה רוזנבלום / צילום: אסף לב

על הקשר שבין כבלים, מכוניות, איטליה ואמנות

פתאום המונח "אולם תצוגה" מקבל משמעות אחרת

מתברר שיש קשר בין אמנות לבין עולם הרכב, ובמקרה הספציפי הזה הוא רלוונטי במידה זו או אחרת לאיטליה ואפילו לכבלים.

בכירי יבואנית הרכב קבוצת סמל"ת בהם מיכאל לוי, יו"ר הקבוצה; אורי להב המנכ"ל ועומר לוי, המשנה למנכ"ל, הגיעו בשבוע שעבר לתערוכה של האמנית הרב-תחומית אריאלה ורטייהמר, רעייתו של איש העסקים איתן ורטייהמר, שמוקמה באולם התצוגה החדש של אלפא רומיאו בהרצליה פיתוח. במקום נערך במקרה או שלא במקרה, גם אירוע ימי המכירות המוקדמות של אלפא רומיאו סטלביו. שמה של התערוכה של ורטהיימר הוא - "כבלים - החופש להשתחרר", ומי שיצא לו להיתקע עם רכבו, אולי יעניק עכשיו לשם הזה משמעות מעט אחרת. כך או כך, התערוכה היא סדרת עבודות בהשראת הביאנלה ונציה באיטליה ונמל יפו, בה מוצגות עבודות אומנות מוארות בטכניקות רחבות ומעורבות העוסקות בנבכי הנפש. עוד הגיעו להתרשם ולפרגן לאמנות: ניר בן שלמה, סמנכ"ל חטיבת FCA בקבוצת סמל"ת, ואיציק צאיג, מנכ"ל אוסם, ורעייתו סינתיה.

עומר לוי, מיכאל לוי, אריאלה ורטהיימר ואיתן ורטהיימר / צילומים: רונן טופלברג

עוד כתבות

מפגינים נגד טראמפ בדאבוס / צילום: רויטרס, Pierre Albouy

מה גילו בגרינפיס על המתכנסים בפורום הכלכלי בדאבוס?

דוח גרינפיס: בזמן שהמתכנסים בדאבוס מדברים על משבר האקלים, השחקנים הפיננסיים של הפורום הכלכלי העולמי מזרימים 1.4 טריליון דולר לדלקים מאובנים

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

נתניהו: "מי שמצביע לכחול לבן, מצביע לבחירות רביעיות"

נתניהו פתח הערב את קמפיין הליכוד באירוע בירושלים ● "אנחנו נחיל את הריבונות על כל ההתיישבות, הכל כלול, בלי יוצא מן הכלל".

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים

פארק התעסוקה כפיר  / הדמיה: ויו פוינט

משרד השיכון יצא במכרזים לקניון ולשטחי תעסוקה בבית שמש

בחודש הבא יפורסמו שני מכרזים להקמת מבנים מניבים בעיר; האחד הינו פארק תעסוקה וקניון ראשון בעיר, השני הוא קרקע לבניית קניון ובניין משרדים חדשים ● ראשת העיר: "בית שמש טובה לעסקים - העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים"

חתימת הסכם קיבוצי בבנק הפועלים / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ללא הפתעות: נחתם ההסכם הקיבוצי החדש בבנק הפועלים, בהתאם להבנות שהוכרזו לפני כשבועיים

במסגרת ההסכם סיימו העובדים וההנהלה תקופה של שנתיים שבהן לא היה לעובדי הבנק הסכם קיבוצי תקף, מאחר וההסכם הקיבוצי הקודם בבנק תם בסוף 2017, ומאז ועד עתה לא הושגו הסכמות לגבי ההסכם החדש

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

דוחות נטפליקס: עקפה את תחזיות הרווח, פספסה בגידול במנויים בארה"ב

הרווח הנקי ברבעון הרביעי זינק פי ארבעה ל-587 מיליון דולר וההכנסות צמחו ב-30% ל-5.47 מיליארד דולר ● הגידול במספר המנויים בארה"ב עומד על 550 אלף, מתחת לציפיות ל-589 אלף מנויים נוספים ● נטפליקס הצליחה לעקוף את הציפיות לעלייה במספר המנויים הגלובליים

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

לאחר ארבע שנים כמעט של מגעים להסדר חוב: בעל בית חדש לחברת אפריקה ישראל

הושלם הסדר החוב השני באפריקה ישראל, שהעביר את השליטה בחברה לידי לפידות של יעקב לוקסנבורג ● מחזיקי האג"ח, שסופגים בהסדר תספורת של מיליארד שקל כמעט, בחרו לוותר על תשלום מיידי של 380 מיליון שקל, לטובת הליכים משפטיים שלא ברור אם יצדיקו את עצמם

מיקי גנור ואבריאל בר יוסף / צילומים: כדיה לוי, אביב חופי

אבריאל בר יוסף נחקר ארבעה ימים ברצף, הפרקליטות נאבקת להשאיר את מיקי גנור בישראל

אבריאל בר יוסף הוא החשוד הבכיר היחיד בפרשת הצוללות שטרם התקבלה לגביו החלטה ● הפרקליטות ערערה על החלטת המדינה לאפשר למיקי גנור לצאת מישראל תוך הפקדת ערבות ● נציג המדינה בדיון: "אם גנור רוצה לברוח, כל מה שהוא צריך לעשות זה לטוס, יש לו רכוש ודרכון גרמני"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

אמרי גלאי / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

התפקיד החדש של מנכ"ל הסניף הישראלי של ענקית המשלוחים Wolt

אמרי גלאי, שהוביל את כניסתה של Wolt לישראל ומילא את תפקידו מאז מאוגוסט 2018, יסיים את תפקידו בישראל ויעבור לניהול אזור באירופה בחברה

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות

חלוקת רכוש לא שוויונית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אופציות וביטקוין במקום הרכב והדירה: איך אפשר לחלק בין בני זוג נכסים כלכליים חדשים שקשים להערכה?

בניגוד לרכב או לדירה המסורתיים, לסוגי רכוש "חדשים" - בהם מטבעות וארנקים דיגיטליים וכן אופציות ומניות בחברות הייטק - אין ערך קבוע, וערכם יכול להשתנות מדי יום מחדש ● האם שופטי בית המשפט לענייני משפחה מסוגלים להתמודד עם הסוגיות החדשות?

חיים פייגלין מנכ"ל צמח המרמן  / צילום: יח"צ

מנכ"ל חברת הנדל"ן שיוצא נגד "מרד" ראשי הערים: "סוג של אנרכיה"

מניית הנדל"ן הלוהטת של צמח המרמן יותר מהכפילה את ערכה בשנה האחרונה ● לדברי המנכ"ל חיים פייגלין, "מחירי הדירות זוחלים למעלה בחודשים האחרונים. תוכנית מחיר למשתכן כנראה הגיעה לסוף דרכה - ומצד שני, המדינה עדיין לא משחררת מספיק קרקעות לבנייה בשוק החופשי"

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

צפו: החל משפט ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט

עם פתיחת משפטו של דונלד טראמפ בסנאט, נחשפת אסטרטגיית ההגנה שלו: כתב האישום אינו טוען שהנשיא הפר חוק כלשהו ולכן אין לו כל בסיס חוקי ● התובעים הדמוקרטים: טראמפ מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים ● סקר: רוב קטן של האמריקאים תומך בהדחת טראמפ

קלאוס שוואב / צילום: רויטרס

מייסד כנס דאבוס: "זה לא פייר להגיד שאנחנו מנותקים מהבעיות של העולם האמיתי"

כנס דאבוס ה־50 נפתח בשוויץ ● הכנס השנתי, שבו הון ושלטון מתערבבים בו האחד בשני, מתמקד השנה במשבר האקלים העולמי ● "אנחנו זקוקים לשיתוף-פעולה קבוע בין המגזר הציבורי והפרטי, כדי לעדכן בצורה מתמשכת את חוקי המשחק", אומר קלאוס שוואב

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

ד”ר גוין סאס, רינה בנבנישתי, אורית בנבנישתי, אפרת ידיד בן עזרא וצחי טולדנו / צילום: טל שובל

דרוש טיפול: אורית ורינה בנבנישתי מחפשות פתרונות

וגם: מי הגיעו לקונצרט של ליידי שירלי לואי וסר פרנק לואי

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

רוברט פרישקו /   צילום: אורון טודורוס

העתיד הוא בשיפור הממשק עם שירות קיים: "האפליקציה כמוצר מתה ב-2015"

מנכ"ל זמינגו, רוברט פרישקו, מסביר מדוע עתיד אפליקציות הבריאות הוא בממשקים לשירותי רפואה ולא כמוצרים בפני עצמם