גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתי בית הדין הרבני ידחה תביעה לשלום-בית - ומה כולל ההליך?

כשאחד מהצדדים מבקש שלום-בית, ביה"ד הרבני יצטרך להכריע האם מדובר בטקטיקה שנועדה להביא להישגים בהליך הגירושים - או שאכן מדובר בבקשה כנה להשבת בן הזוג לחיק המשפחה ■ מהם השיקולים המנחים אותו בקבלת ההחלטה?

הרבנות הראשית תל אביב  יפו / צילום: תמר מצפי
הרבנות הראשית תל אביב יפו / צילום: תמר מצפי

הכתבה בשיתוף משפטיפ

תביעה לשלום-בית מוגשת אך ורק במסגרת בית הדין הרבני, והיא למעשה אקט חד-צדדי של אחד מבני הזוג - בין אם במקרה בו בן הזוג המגיש את התביעה לשלום-בית אינו מעוניין באמת להתגרש ומשוכנע שאפשר לשקם את חיי הנישואים; ובין אם התביעה לשלום-בית מהווה צעד טקטי במסגרת ההליך המשפטי של הגירושים.

ישנן פעמים בהן בית הדין ימליץ לצדדים לפנות לייעוץ זוגי וידרבן את הצד המעוניין בגט לשקול זאת בשנית, וישנם מקרים בהם בית הדין יתרשם שמדובר בצעד טקטי ולא ימצא מקום להמליץ על חזרה לשלום-בית.

כל אחד מבני הזוג, גבר או אישה, יכול ורשאי להגיש לבית הדין הרבני תביעה לשלום-בית, בה הוא מפרט את הסיבות לשבר בין הצדדים ובין היתר מנמק מדוע השבר אינו סופי, או מסביר בתביעתו זו כי האשם נעוץ אך ורק באחד הצדדים - כלומר בצד השני - וכי יש לנסות להשיבו לדרך הישר ולהביא לשלום-בית.

כך למשל, אישה נבגדת, שבעלה מתרועע עם אחרות, יכולה לעתור לפתחו של בית הדין הרבני בתביעה לשלום-בית, ובין יתר העתירות יכולה היא לבקש כי בעלה יחזור בו מדרכו הרעה וישוב לחיק המשפחה.

תביעה כזו יכולה להיות אמיתית וכנה, היוצאת מלב האישה הרוצה לשקם את המשפחה ולהחזיר את בעלה לחיקה - אולם היא עשויה להוות גם צעד טקטי כדי להשיג הישגים דווקא בבית הדין הרבני, שעשוי לנטות לצידה ולצדד בעמדתה, אם היא אישה הממלאת את חובותיה אשר ננטשה או נבגדה על-ידי בעלה.

מתפקידו של בית הדין הרבני להכריע איזו בקשה היא טקטיקה בצל הליך גירושים, כלומר בקשה שנועדה להשיג הישגים משפטיים - ואיזו בקשה היא אמיתית ומיועדת להשיב את השלום על כנו במשפחה. כך למשל, במסגרת תביעה לשלום-בית יכולה אישה להגיש תביעה למדור ספציפי, אשר ימנע לפחות למשך זמן מסוים מן הבעל להגיש תובענה לפירוק שיתוף בנוגע לדירת המגורים של המשפחה.

בני זוג הנמצאים בהליך הגירושים מבינים שבקשה לשלום-בית היא חבל-ההצלה האחרון בכל הנוגע להמשך נישואיהם. על-מנת שהליך זה יצליח ויגרום להם לשוב לחיי זוגיות משותפים, יש צורך בשיתוף-פעולה מלא של שני הצדדים, רצון לעשות ניסיון אמיתי וכן. מכאן שתביעה לשלום-בית תוגש לרוב על-ידי בן הזוג שלא יזם את הגירושים וברצונו לתקן את המצב.

במסגרת תביעת שלום-הבית המוגשת לבית הדין הרבני, על המבקש לפרט מהן הסיבות לכך שעל בית הדין הרבני לתמוך בהליך זה ולתת פסק דין לשלום-בית. מנגד, באפשרותו של בית הדין לדחות הבקשה.

גם במקרה בו בית הדין הרבני הוציא פסק דין לשלום-בית לאחר שהשתכנע כי המניעים כנים ולא טקטיים, אין הדבר מחייב את בן הזוג השני, שהרי אי-אפשר לכפות אהבה וגם לא שלום-בית. מי שלא מעוניין להתגורר ולחיות עם בן זוגו או בת זוגו - אי-אפשר להכריח אותו או אותה לעשות כן.

ועדיין, סירובו של בן הזוג להליך זה של שלום-בית לאחר מתן פסק הדין, עשוי להוביל את בית הדין הרבני להגדיר את בן הזוג כ"מורד" ולהטיל עליו סנקציות שונות. בית הדין יכול לחייב בעל במזונות גבוהים נוכח פירוק חיי הנישואים מסיבה בלתי מוצדקת וכו', או להבהיר כי הוא עשוי לחייב במלוא דמי הכתובה. מנגד, אישה המסרבת לשלום-בית עשויה להפסיד זכויות אישה כגון הזכות למזונות אישה (להבדיל ממזונות ילדים) ואת דמי כתובתה.

במקרים בהם בן הזוג השתכנע, והוא מעוניין לתת הזדמנות להליך של שלום-בית, בית הדין הרבני דואג להפנות את שני הצדדים למספר מחייב של פגישות במסגרת של ייעוץ זוגי. במקרה שההליך צלח והביא לשלום-בית, שני הצדדים חותמים על הסכם מאושר ומחייב בבית הדין, בו מפורטות ההסכמות אליהן הגיעו במסגרת הייעוץ הזוגי.

במקרים בהם הניסיון לשלום-בית לא צלח, ומתקיימת הסכמה הדדית לגירושים של בני הזוג, גם אז מנוסח הסכם ובו פירוט תנאי הגירושים, לרבות ההסכמה לתת ולקבל גט, מזונות ילדים, חלוקת רכוש, איזון משאבים ופירוק השיתוף בדירה או בנכסים אחרים ככל שישנם.

ישנם מקרים בהם בית הדין הרבני ישתכנע כי הצד שהגיש את בקשת שלום-הבית עשה זאת מטעמים פסולים ואינטרסנטיים, ואז לא ייתן לו סעד. בנוסף, בית הדין הרבני יכול להגיע אף למסקנה כי בין בני הזוג לא קיים סיכוי ממשי להשכנת שלום-בית. הדבר יביא לדחיית הבקשה לשלום-בית ולהמלצה של בית הדין להתגרש בהסכם. בית הדין יימנע מלחייב בגירושים גם אם אין סיכוי לשלום-בית, כל עוד לא הוכחה עילה המחייבת בגירושים, כגון בגידה או מעשה כיעור חמור.

על-מנת לשכנע את בית הדין הרבני כי הצד המבקש שלום-בית עושה זאת ממניעים טקטיים ואינטרסנטיים בכדי להשיג יתרונות בהליך הגירושים, חשוב שכלל ההליך ילווה בעורך דין העוסק בתחום הגירושים, אשר מופיע גם בבית המשפט לענייני משפחה וגם בבית הדין הרבני. רצוי גם שעורך הדין יהיה בעל ניסיון רב ביכולת לשכנע את בית הדין הרבני מתי הבקשה לשלום-בית היא תרגיל טקטי, ואין בה כל רצון אמיתי וכנה להביא לתיקון הזוגיות - ומתי הדברים אמיתיים.

בית הדין הרבני, שאינו מקבל בהבנה את רצונו של מי הצדדים לפרק את הנישואים, רואה לא פעם את הבקשה לשלום-בית ככנה, אם היא מוגשת בעיתוי הנכון ובאופן הנכון. זאת גם כשברור לכל הצדדים כי עומדים מאחוריה מניעים תועלתניים.

מאחר שהחלטה על גירושים ופירוק התא המשפחתי היא הצעד המשמעותי ביותר בחיים, ויש לו השלכות כלכליות רחבות-היקף - רצוי כאמור לשכור עורך דין מנוסה, שיסייע לכם לקבל החלטות פעולה בצורה הנכונה ביותר ויתווה עמכם אסטרטגיה מתאימה, אשר תקצר את זמן ההליך והתקופה הלא נעימה שלכם ושל ילדיכם.

עו"ד ומגשרת אלינור ליבוביץ עוסקת בגירושים, דיני משפחה צוואות וירושות ובעלת ניסיון של 30 שנה בתחום.

הטור לעיל הוא על דעת מערכת משפטיפ והכותבת, ואין בו משום תחליף לקבלת ייעוץ משפטי כנדרש.

עוד כתבות

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל? / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל?

מגרש לבנייה בבנימינה, דירת 6 חדרים חדשה בטירת הכרמל, דירת בת 4 חדרים בזכרון יעקב או קוטג' בחדרה

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

הארגון שהפסיד בעתירה על סימון מוצרים מיו"ש: "החלטה מבישה שנבעה מסיבות פוליטיות"

ביה"ד של האיחוד האירופי הנחית השבוע מכה על היצוא הישראלי, כשקבע כי חובה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, ממזרח ירושלים ומרמת הגולן, בשל היותם "שטחים כבושים" ● באירופה הנזק לישראל יהיה יותר תדמיתי מאשר כלכלי

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפסדי WeWork תפחו ל-1.25 מיליארד דולר ברבעון בעקבות פתיחת משרדים חדשים

ההפסדים של We, הבעלים של חברת חללי העבודה המשותפים, גדלו יותר מפי שניים ברבעון השלישי ● ההסבר העיקרי לגידול בהפסדים הוא שמספר המשרדים ברשת צמח לשיא, והחברה לא הצליחה לשלוט בעלויות

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל"

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

רבוע כחול נדל"ן מאשרת חשיפת "גלובס": מגעים מתקדמים לרכישת מניות משפחת גינדי בקניון TLV

החברה עשויה לרכוש את זכויותיה של קבוצת גינדי בקניון TLV ובחברת המגורים, במסגרת עסקה כוללת להסדרת כלל העניינים העומדים על הפרק בין הצדדים

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

השקעות אלטרנטיביות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השקעות אלטרנטיביות - סיכונים מגלקסיה אחרת

בשעה טובה רשות ני"ע החליטה לבחון את מה שמכונה השקעות אלטרנטיביות ● מהמסמך שחיברה אפשר ללמוד מה הם סימני האזהרה החשובים בתחום זה, אבל מעבר לכך חשוב שהמשקיע ישאל אם הוא יכול לעשות בהשקעות אלה את כל הבדיקות הדרושות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן ומנכ"ל בזק, דודו מזרחי / צילום: כדיה לוי, רונן טופלברג

האם התוכנית החדשה לפרסית סיבים אופטיים תוכל לעמוד באתגרי המציאות הישראלית

משרדי האוצר והתקשורת הראו חשיבה מחוץ לקופסה בתוכניתם להקים קרן שתממן פריסת סיבים אופטיים באזורים לא כלכליים • האם זו הדרך הנכונה להנחת התשתית לקפיצה הדיגיטלית שדרושה לישראל, והאם חברות תקשורת יכולות לוותר על הכנסות למען הקרן?

הנשיא דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

ג'ון בולטון: אינטרסים פיננסיים מכתיבים מדיניות טראמפ כלפי טורקיה

טראמפ אירח אתמול את ארדואן בבית הלבן והכריז: "אני אוהד גדול של נשיא טורקיה" ● ארדואן מתח ביקורת על הקונגרס האמריקאי מעל בימת הבית הלבן ● טראמפ: "יש לנו יחסים מצוינים עם הכורדים"

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

בשל הפרת הפסקת האש: בעוטף עזה החליטו לא לקיים מחר לימודים

(עדכונים שוטפים): למרות שפיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, ברשויות החליטו שלא לקיים לימודים, לאחר שרקטה נורתה לישראל ויורטה על ידי כיפת ברזל ● פלסטינים מפגינים בגבול עזה נגד הפסקת האש

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב