גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כיצד נעשית צוואה הדדית - ואיך ניתן לשנותה?

בני זוג הרוצים להבטיח את שייעשה בעיזבונם לאחר מות אחד מהם, בוחרים לערוך צוואה הדדית בה הם מורישים את רכושם זה לזה ■ באילו תנאים ראשי מי מבני הזוג לסגת מצוואה כזו?

אפשר לממש ולהעביר רכוש מצוואה הדדית / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
אפשר לממש ולהעביר רכוש מצוואה הדדית / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף משפטיפ

צוואה הדדית היא צוואה אותה עורכים בני זוג, בין במסמך אחד ובין בשני מסמכים נפרדים עם הוראות הדדיות, וזאת על-מנת להבטיח שבמקרה בו אחד מבני הזוג נפטר, והשני נותר בחיים, לא יהיה הנותר בחיים נתון לחסדי הילדים ולרצונם הטוב. בכך מביעים בני הזוג הדדית את רצונם קודם כל לדאוג לבן הזוג האחר ורק אחר-כך לילדים. בצוואה זו מורישים בני הזוג את עיזבונם האחד לשני, ובהמשך, כשבן הזוג השני נפטר, עוברת הירושה ליורשים האחרים, שהם בדרך-כלל הילדים.

צוואה הדדית מבוססת על עיקרון הסתמכות האחד על התחייבות השני להוריש אך ורק למי שבני הזוג החליטו יחדיו כי הוא יהיה היורש. עיקרון ההסתמכות גם מונע בתנאים מסוימים שינוי של הצוואה ההדדית, לאור העובדה שכל אחד מבני הזוג מסתמך על כך ששני הצדדים פועלים יחדיו ובעצה אחת לגבי מה ייעשה ברכושם לאחר פטירת שניהם.

בחירתם של בני זוג בעריכת צוואה הדדית עוד בחייהם מאפשרת גם לכל אחד מהם להגביל את הצד השני בשינוי הצוואה בעתיד ובמיוחד לאחר לכתם מן העולם. למול היתרון בסיטואציה זו, הדבר אף יכול להוות חיסרון במקרים בהם בן הזוג שנותר בחיים חווה שינויים בחייו המביאים לצורך ממשי בשינוי צוואתו, שינויים שחלו מבלי ששני בני הזוג יכלו לצפות בעת שערכו את הצוואה ההדדית.

שינוי הצוואה ההדדית של בני הזוג חל בשני מקרים על-פי הוראות חוק הירושה כפי שתוקנו ב-2005. האחד ברצון שינוי הצוואה כששני בני הזוג עדיין בחיים, והשני במקרים בהם הרצון לשנות את הצוואה הוא של בן הזוג שנשאר בחיים. לשני מצבים אלה יש הגבלות שונות במהותן לגבי מה ניתן לשנות בתוכן הצוואה.

במאמר מוסגר חשוב לציין כי קיים הבדל בין צוואה הדדית שנערכה לפני התיקון לחוק הירושה של שנת 2005 - לבין צוואות שנערכו לאחר מכן. כפועל יוצא מכך, צוואות שנערכו לפני התיקון לחוק - חשוב לבדוק בהן את הניסוח ואת התוכן, וזאת על-מנת שהרצון האמיתי יקוים ויהיה בר-תוקף עם פטירת המצווים.

ביטול או שינוי הצוואה ההדדית כשבני הזוג עדיין בחיים לאחר התיקון לחוק הירושה

במקרים בהם בני הזוג ערכו צוואה הדדית, ובעודם בחיים אחד מהם רוצה לשנותה - לא יהיה כל תוקף לשינוי שיבצע מי מהם, אלא אם מסר הודעה בכתב לבן הזוג השני לפני השינוי.

את מסירת ההודעה לבן הזוג השני יש לעשות בהתאם להוראות החוק, כשקיימת חשיבות רבה באי-הותרת ספק אודות קבלת ההודעה אצל בן הזוג האחר, ובכך מתאפשרת לבן הזוג עריכת צוואה חדשה תוך שינוי האמור בצוואה ההדדית.

החוק קובע כי אם נמסרה הודעה כאשר שני בני הזוג בחיים, הרי שהצוואות של שניהם בטלות, וכל אחד יכול לערוך צוואה משל עצמו ולהורות בה ככל העולה על רוחו.

ביטול או שינוי הצוואה ההדדית כשאחד מבני הזוג כבר אינו בחיים

במקרים בהם בן הזוג שנשאר בחיים מעוניין להביא לשינוי הצוואה ההדדית ולבטלה, והעיזבון טרם חולק - עליו להסתלק ממנו לטובת ילדי או אחי המוריש. משמע: בן הזוג הנותר בחיים צריך לוותר על מה שירש מבן זוגו כתוצאה מהצוואה ההדדית - דהיינו לבצע הסתלקות כללית מהעיזבון (ויתור על חלקו בעיזבון), ורק אז יוכל להנפיק צוואה חדשה השונה מהצוואה ההדדית.

במקרים בהם בן הזוג שנותר בחיים כבר קיבל את חלקו בעיזבון לאחר פטירת בן הזוג, וזאת לאחר ליישומה המלא של הצוואה ההדדית, הוא יהיה כמובן מחויב קודם בהשבת חלקו בעיזבון, אותו קיבל במסגרת הצוואה ההדדית.

עקיפת הוראות הצוואה ההדדית

רבים אינם יודעים שכאשר יש הגבלות על הורשה בצוואה הדדית, בן הזוג שנותר אינו יכול לשנות את צוואתו ההדדית (אלא אם, כאמור, הסתלק מן העיזבון שירש מבן זוגו), אבל הוא יכול במהלך החיים לבצע פעולות בעיזבון שירש ובכך לרוקן מתוכן את הוראות הצוואה של בן זוגו שנפטר.

לדוגמה, בן הזוג שנותר בחיים מנוע מלשנות את הוראות ההורשה, אך הוא יכול במהלך החיים למכור רכוש ולהעביר את תמורתו למי שיחפוץ, ואז למעשה הוא גורע מהעיזבון ומשנה את רצונו של בן הזוג שנפטר. כך אמנם אין הוא יכול לשנות את הוראות ההורשה, אבל הוא יכול עוד בהיותו בחיים לממש רכוש ולהעניק אותו במתנה לאחר - וכך לעקוף את ההוראות שהשאירו בן או בת זוגו שנפטרו.

בכל מקרה, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בעריכת צוואות ובמימוש עיזבונות, על-מנת לנסח צוואה הדדית שעונה על הרצון של כל אחד מבני הזוג ואשר מגנה על האפשרות מפני שינויה לאחר שאחד מבני הזוג הלך עולמו. עורך דין מקצועי יוכל במסגרת החוק לעשות את המקסימום כדי שרצון כל אחד מבני הזוג יקוים לאחר פטירת מי מהם.

עו"ד ומגשרת אלינור ליבוביץ עוסקת בגירושים, דיני משפחה, צוואות וירושות, ובעלת ניסיון של 30 שנה בתחום.

המאמר לעיל הוא על דעת מערכת משפטיפ והכותבת, ואין בו משום תחליף לקבלת ייעוץ משפטי כנדרש.

עוד כתבות

אורי לוין, מייסד ויו"ר. זיו תירוש, מייסד ומנכ"ל, Refundit / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ ריפנדיט שייסדו אורי לוין וזיו תירוש גייס 10 מיליון דולר

מדובר בסטארט-אפ המציע אפליקציה שמייעלת ומקצרת את הליך קבלת החזר המע"מ לתיירים בהתאם למדיניות של הארצות בהן הם מבקרים ● את סבב הגיוס הובילה Amadeus Ventures

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

הארגון שהפסיד בעתירה על סימון מוצרים מיו"ש: "החלטה מבישה שנבעה מסיבות פוליטיות"

ביה"ד של האיחוד האירופי הנחית השבוע מכה על היצוא הישראלי, כשקבע כי חובה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, ממזרח ירושלים ומרמת הגולן, בשל היותם "שטחים כבושים" ● באירופה הנזק לישראל יהיה יותר תדמיתי מאשר כלכלי

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: אפליקציית Colu מסיימת מחר את הטבת הצבירה המוגדלת ביפו

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

בשל הפרת הפסקת האש: בעוטף עזה החליטו לא לקיים מחר לימודים

(עדכונים שוטפים): למרות שפיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, ברשויות החליטו שלא לקיים לימודים, לאחר שרקטה נורתה לישראל ויורטה על ידי כיפת ברזל ● פלסטינים מפגינים בגבול עזה נגד הפסקת האש

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ וליברמן בסיום הפגישה: אין תשובה מדויקת על מתווה הנשיא

עדיין לא חלה התקדמות כלשהי לכיוון הקמת ממשלה ● ביום רביעי הקרוב יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה ללא שינוי סביב רמת השיא; טבע צנחה ביותר מ-4%

הנאסד"ק והדאו ג'ונס ננעלו ללא שינוי, ומדד S&P טיפס ב-0.1% ● דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים הכבידה על מניית טבע ● סיסקו נפלה לאחר תחזית חלשה שסיפקה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

רון פאינרו, מנכ``ל לאומי קארד/ צילום: יחצ בני גמזו לטובה

הפרידה מלאומי מכבידה על תוצאות מקס: ההכנסות עומדות במקום והרווח נשחק ברבעון השלישי ל-27 מיליון שקל

שינויים רגולטוריים, והשלכות הפיכתה של לאומי קארד לחברה עצמאית שנקראת "מקס," ממשיכים להכביד על תוצאות חברת כרטיסי האשראי, שנמכרה מוקדם יותר השנה על-ידי בנק לאומי וקבוצת עזריאלי לידי קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

שיגורי טילים מצפון רצועת עזה לעבר יישובי העוטף / צילום: רויטרס  Amir Cohen

צה"ל תקף שורת יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי בעזה

פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, אך מטח נורה ליישובים הסמוכים לגדר ● בעוטף, באשקלון, בנתיבות ובשדרות לא יתקיימו לימודים ● צה"ל הודיע כי תקף שורה של יעדים של הארגון ברצועת עזה

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

תמר גור קראוזה, רבה רפורמית עורכת חופות / צילום: אורי אלון , גלובס

"אבל מה הסבתא תגיד?!": גם זוגות שבוחרים בחתונה רפורמית - עדיין לא רוצים רבה אישה

תמר גור קראוזה כבר חיתנה 300 זוגות אבל עדיין נתקלת בשאלה: 'תוכלי להמליץ על מישהו בדיוק כמוך רק גבר?' ● אבל היא בכל זאת אופטימית: "קורית כאן מהפכה גדולה שמגיעה מלמטה - הציבור קם ואומר לרבנות אנחנו לא רוצים אתכם יותר. ומהפכות כאלה קורות לאט" ● פרק שלישי בסדרה "העבודה שלי"

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"