גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כלכלת אירופה מתאוששת, אך הצעירים עדיין לא מוצאים עבודה

גוש האירו מציג צמיחה עקבית ואבטלה שהולכת ויורדת ■ מצד שני, המשרות מזדמנות ועם שכר נמוך - מה שמזכיר למתווי המדיניות שאיום התסיסה הפוליטית לא נעלם

תור בכניסה ללשכת התעסוקה במדריד / צילום: רויטרס
תור בכניסה ללשכת התעסוקה במדריד / צילום: רויטרס

אירינה צולקה בקושי עבדה מאז שסיימה את התואר בהנדסה אזרחית לפני כמעט 10 שנים. כשהשיגה סוף-סוף עבודה בקיץ הנוכחי, היא הפכה לפקידת קבלה במלון - והיא מרוצה. "הייתי קרובה לאסון מוחלט", אומרת היוונייה בת ה-33, "ואני חושבת שאני בת מזל".

בפינות רבות של אירופה, מחיר המיתון הוא מיליוני מובטלים. למרות השיפור האחרון בצמיחה הכלכלית ביבשת, רבים נותרו חסרי תעסוקה וללא סיכוי רב למקומות עבודה חדשים.

בסוף 2016, כמעט מחצית ממחוסרי התעסוקה באירופה היו מובטלים לפחות שנה, בהשוואה ל-13% בארה"ב. ובעוד ששיעור המובטלים הוותיקים בארה"ב נחתך בחצי מהשיא שנרשם במשבר הפיננסי, באיחוד האירופי הוא בקושי ירד. רבים מאלו שמוצאים עבודה תקועים במשרות של התמחות או במשרות זמניות שמהן הם מנסים להיחלץ.

בכמה ממדינות אירופה, האבטלה המבנית - ה"רצפה" שמתחתיה קשה לשיעור האבטלה לרדת - היא כעת בשיעור כפול מזה שבארה"ב. אבטלה מבנית יכולה לנבוע משינויים טכנולוגיים או מחוקים שמייקרים גיוסי עובדים ופיטורי עובדים, והיא יכולה לשקף אי-התאמה בין כישורי העובדים והכישורים שהמעסיקים צריכים. היא גבוהה במיוחד בדרום האירופי שנותר בקשיים.

למרות המצב הזה, התמונה הכלכלית באירופה לא הייתה כה בהירה זה שנים. ביום רביעי האחרון עדכנה בריסל את מדידת הצמיחה במרחב האירו ברבעון השני השנה ל-2.5% בקצב שנתי, בהשוואה לאומדן ראשוני של 2.3%, מה שאומר שהמרחב הזה צומח במשך 17 רבעונים רצופים (ארבע שנים ורבע).

הצמיחה הסולידית בתוצר הורידה את שיעור האבטלה במרחב האירו ל-9.1%, הנמוך בשמונה שנים. האבטלה בגרמניה לא הייתה כה נמוכה מאז איחוד המדינה לפני 25 שנים. בספרד, האבטלה שהגיעה ל-27% לפני ארבע שנים ירדה כעת ל-17% והיא ממשיכה לרדת. בשבוע שעבר דיווחה פורטוגל ששיעור האבטלה ברבעון השני ירד אצלה ל-8.8% מ-10.1% ברבעון הראשון השנה.

דווקא על רקע השמחה על הקאמבק האירופי, צלקות המיתון בשוק העבודה מאתגרות את קובעי המדיניות ומזכירות שהתסיסה הפוליטית עדיין לא נעלמה.

ספרד כמקרה מבחן

המצב בספרד - הדוגמנית האירופית של הבראה כלכלית, עם שנה שלישית ברציפות של צמיחה מעל 3% - הוא מקרה בוחן. ספרד יצרה אמנם 1.6 מיליון מקומות עבודה משנת 2013, אך ההבראה הזאת גבתה מחיר. כ-90% מהמשרות החדשות הן זמניות, לעתים רק כמה ימים, לפי נתוני הממשלה.

אלה הן בעיות שקיימות זה עשרות שנים בספרד, והרפורמות בשוק העבודה לא פתרו אותן.

פריחה תיירותית בדרום אירופה בקיץ הנוכחי, עם שיעורי שיא של כניסות מבקרים לספרד (עד לפיגועים בברצלונה), יוון ופורטוגל, מניעה את הצמיחה הכלכלית בהן, אבל גם עומדת במוקד הוויכוח על איכות מקומות העבודה החדשים. פקידי ממשלה אומרים שמשרות באיכות גבוהה יותר וחוזי עבודה קבועים יותר יגיעו כאשר ההבראה הכלכלית תהיה עמוקה עוד יותר. האיגודים ודוברי האופוזיציה אומרים שהשינויים בשוק העבודה אינם מהירים מספיק.

בספרד, רבע מכל המשרות החדשות הן בתיירות, לפי אומדנים רשמיים. משרות רבות הן עונתיות, בשכר נמוך וללא סיכויים התקדמות.

ביוון קיימים כעת 341,000 מקומות עבודה שקשורים לתיירות, עלייה של 30% בארבע שנים, עם מאות אלפי משרות נוספות שקשורות באופן בלתי ישיר למגזר הזה. התיירות אפשרה לאירינה צולקה למצוא עבודה באי היווני לפקאדה, והורידה את שיעור האבטלה ביוון לפחות מ-22% לעומת כ-28% ב-2013. אבל המעסיקים היוונים מפטרים יותר ויותר עובדים מבוגרים ומנוסים יותר, ומחליפים אותם בעובדים זמניים או חסרי ניסיון, אומרים בכירים בענף התיירות.

עם מחסור באופציות תעסוקה אחרות, יוונים רבים משלימים עם המצב החדש. "המנטליות של שנות ה-80 וה-90, שאנחנו לא רוצים להיות המלצרים של אירופה, השתנתה", אמר מנוליס קרמולגוס, ראש התאחדות המלונות באי סנטוריני.

אפילו עבודות כאלה בשכר נמוך הן יעד נחשק ללגיונות המובטלים הוותיקים באירופה. המצב הגרוע ביותר הוא בדרום היבשת. באיטליה כמעט 50% מהמובטלים - 1.2 מיליוני בני אדם - חסרי תעסוקה כבר שנה ויותר, השיעור הגבוה ביותר במדינה מערבית גדולה, לפי נתוני OECD. שליש מהבוגרים האיטלקים הם חסרי מעש.

כמה מדינות אירופיות רושמות התקדמות. שבדיה, למשל, מתגאה בשיעור נמוך במיוחד של אבטלה מתמשכת (מובטלים ותיקים), כתוצאה מהשקעה בהכשרת מבוגרים ובהסבה מקצועית. באיטליה, מנגד, האבטלה המבנית עלולה להגיע ל-10%, אומרים כלכלנים. בספרד היא עלולה להגיע עד 15%, להערכת הכלכלן מרסל ינסן - לעומת פחות מ-5% בארה"ב.

אחד ההסברים לכך הוא העדר מיומנויות. באיטליה גם הכלכלה בהסתיידות עורקים ואינה מייצרת משרות חדשות בשירותים או תחומי היי-טק בקצב מהיר דיו כדי לקזז את האובדן של מקומות עבודה במגזר הייצור, שהיה עמוד השדרה של הכלכלה הלאומית. "איטליה פשוט לא מייצרת מספיק מקומות עבודה", אומר ספטנו סקביו, נשיא חטיבת מנפאואר לצפון אירופה, הים התיכון ומזרח אירופה.

ללא הכשרה

מאחר שהרוב הגדול של עובדי המגזר הפרטי מועסק במקומות עבודה קטנים, מעטים מקבלים את ההכשרה הנדרשת שתהפוך אותם לבעלי כישורים בשוק העבודה.

בספרד מספר גבוה יחסית של תלמידים נשרו מלימודי תיכון או ויתרו על לימודים אקדמיים בתחילת העשור שעבר, בשנות הבום הנדל"ני במדינה. התוצאה: לרבים מהם אין כיום הכשרה למציאת עבודה קבועה טובה.

סילביה מארוטו, ספרדייה בת 27, כבר עבדה ביותר מתריסר מקומות מאז שסיימה לימודי תיכון לפני 10 שנים. ב-3 השנים האחרונות היא עוזרת מנהלית בשירות הדואר הספרדי במדריד, כשהיא מפוטרת ומוחזרת לעבודה אחרי חצי שנה בכל פעם.

היא תשמח לקחת כמה קורסים באוניברסיטה כדי לשפר את סיכוייה בשוק העבודה, אבל ללא כסף ולוח עבודה קבוע, היא לא תוכל ללמוד. ההבראה החזקה בספרד נראית רחוקה ממנה בכמה קילומטרים. "אין לי חזון לעתיד, מעבר לחודשים שבהם אני עובדת", היא אומרת.

שיעור המובטלים במשך שנה ויותר

עוד כתבות

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

חגיגת קניות בנובמבר? לא לשוק המזון: קיטון של מעל 100 מיליון ש' במכירות

אף שרשתות המזון הצטרפו למבצעים של חודש נובמבר, ענף מוצרי הצריכה רשם ירידה של 2.7% ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

נמשכות שביתות התחבורה בצרפת; ביום רביעי תוצג תוכנית הרפורמה בפנסיות

היום ומחר תצומצם תנועת הרכבות ברחבי צרפת בכ-85%, ובפריז 14 קווי מטרו מתוך 16 יהיו סגורים ● הרקע למחאה - הרפורמה המקיפה שמתכננת הממשלה בפנסיות של עובדי החברות הממשלתיות

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

הממשלה אישרה: תוכנית מחיר למשתכן תוארך גם ל-2020

זאת בשתי פעימות: בפעימה הראשונה יימשך שיווק הדירות במסגרת התוכנית עד ליוני 2020; לאחר מכן, בכפוף למקור תקציבי ובאישור הממשלה, התוכנית תימשך עד לסוף 2020 ● כיוון שמדובר בממשלת מעבר, ההחלטה טעונה בחינה של היועמ"ש

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

שמן תעשיות: השריפה בחוף שמן הותירה הפסד של יותר מ-10 מיליון שקל

את הרבעון השלישי של השנה סיכמה שמן, העוסקת בייצור ושיווק של שמנים, בהפסד של 8.5 מיליון שקל ● זאת בעקבות הוצאה חד-פעמית של יותר מ-10 מיליון שקל בקשר לשריפה

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

בג"ץ הקפיא את רפורמת הקנאביס הרפואי, איך יושפע השוק?

בסוף השבוע הקפיא בג"ץ חלקית את האסדרה החדשה בקנאביס וקיבע את המחיר למטופלים שקיבלו את הרישיון לפני הרפורמה, עד חודש מרץ • מה יקרה עכשיו ומה יכול משרד הבריאות לעשות כדי להפחית את המחירים בלי לגרור את המגדלים להפסדים • "גלובס" עושה סדר

צילום: איל יצהר. צולם במפעל חלל של התעשייה האווירית

הישראלית הבכירה בתחום החלל ממליצה לישראל לשגר אישה לירח

ד"ר דגנית פייקובסקי, מהדמויות הבכירות בתחום האסטרונאוטיקה בעולם, מסבירה למה כדאי להשקיע בחלל, ולמה מומלץ למדינת ישראל שהאדם הבא שתשלח לחלל יהיה דווקא אישה

איציק בנבנישתי,/ צילום: תמר מצפי

מתיחות ביחסים בין פרטנר להוט סביב עתיד השותפות ברשת

פרטנר חוששת שהוט מנסה להתמזג עם סלקום והוט חוששת מאי הוודאות לגבי בעלי השליטה העתידיים בפרטנר

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הוועדה שלא קמה התחקיר שלא נעשה, הלקחים שלא הופקו: במערכת הביטחון לא למדו מפרשת הצוללות

ועדה שמונתה לקביעת כללים בנושאי רכש לא פעלה, ובכירים במערכת הביטחון טוענים כי לא הופקו לקחים ● משרד הביטחון: הוטלו מגבלות על עבודה מול מתווכים

דקטלון תל אביב / צילום: יחצ

ענקית הספורט הצרפתית דקטלון מקימה מרכז לוגיסטי בישראל

בין המועמדות להקמת המרכז: החברה לפיתוח קיסריה • דקטלון חתמה חוזים לפתיחת שלוש חנויות נוספות בארץ

פטיש דין משפט גזר דין עתירה דין וחשבון / צלם: פוטוס טו גו

עתירה: התקציב לשיקום שורדות זנות לא נוצל – ועלול לרדת לטמיון

המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות עתר לבית המשפט נגד משרדי הרווחה והאוצר, בטענה שהכסף המוקצה עבור שיקום נשים בזנות לא הגיע ליעדו, ועשוי לשוב לקופת האוצר עם תום השנה ● בית המשפט הורה למדינה לנמק בתוך שבוע מדוע לא נעשה שימוש בתקציב

אמיר אוחנה, שלמה (מומו) למברגר, אביחי מנדלבליט / צילומים: רפי קוץ, לשכת עורכי הדין

משפט שלמה של אוחנה ומנדלבליט: העימות של שר המשפטים והיועמ"ש על ממלא-המקום של שי ניצן

אמיר אוחנה מאמין ששלמה למברגר יכול לכהן כמ"מ פרקליט המדינה ● אבל למברגר הוא המועמד המועדף של היועמ"ש, ולאוחנה חשוב להראות שהוא הבוס ● למה ליאת בן-ארי לא מועמדת להחליף את שי ניצן? יכול להיות שהתשובה נמצאת בכלל אצל בודהא ● פרשנות

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

תנגוס בתן ביס? אפליקציית משלוחי האוכל Wolt מתרחבת לרמת השרון

אפליקציית המשלוחים, שהחלה לפעול בישראל לפני כשנה בת"א, מרחיבה את אזור הפעילות ונכנסת לרמת השרון ● להערכת החברה, השירות החדש מקצר את זמני ההמתנה למשלוח מ-90 דקות ל-31 דקות בממוצע ● כיום עובדת Wolt עם כ-500 מסעדות

נפגעי הקורקינטים - סופ"ש 6-7 בדצמבר

הסופש באיכילוב: 16 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

ההכנסות מארנונה ברשויות המקומיות צפויות לצמוח בשנת 2020

הסיבה לגידול הצפוי בהכנסות של הרשויות המקומיות מארנונה, היא נוסחת העדכון של משרדי הפנים והאוצר שלפיה המס המוניציפלי יעלה החל משנת 2020 ב-2.58%

דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון בפסגת G& / צילום: ארין שאף, רויטרס

חמישה דברים שאתם חייבים להתייחס אליהם לפני ששבוע המסחר מתחיל

תאריך הטלת המכסים של ארה"ב על סין מתקרב בצעדי ענק ● הפד צפוי להכריז על גובה הריבית בעוד הציפיות להפחתתה מתרחקות ● הבריטים שוב ילכו לקלפיות ● והאם בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח? ● התחזית השבועית של "גלובס"

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: "יש יהודים בארה"ב שאינם אוהבים מספיק את ישראל"

בנאום לפני כנס של המועצה הישראלית-אמריקאית, ארגון של מהגרים ישראליים בארה"ב, מנה טראמפ את פעולותיו למען ישראל והכריז: "אני מקיים את הבטחותיי" ● הצהיר: לא בטוח שאעזוב את הבית הלבן אחרי שמונה שנים ● "אל תצביעו בעד הדמוקרטים – הם ייקחו לכם את כל הכסף"

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

ממש ברגע האחרון: ה"הפתעות" שהחביאו ח. מר טלרד, אחים יעקובי ושמן תעשיות

השריפה בחוף שמן בחיפה הסבה לחברה שמן נזק של יותר מ-10 מיליון שקל ● פרויקט של ח. מר באיים הקריביים שלא הושלם בזמן עלה לחברה בהפסדים ● צמצום פעילות התקשורת של חברת טלדר בארה"ב גבה מחירת ענק בדוחות, ואילו בקבוצת אחים יעקובי הניסיון לשקם את חברת אורתם סהר נגמר בהסדר חוב

עמנואל "מאני" פאקיו. מתאגרף, פוליטיקאי ושחקן / צילום: Joe Camporeale, רויטרס

כוכב הקריפטו: מי הסלב הבא שינפיק מטבע?

הנפקת המטבע הדיגיטלי של כוכב האגרוף הפיליפיני "מאני" פקיאו בחודש שעבר ציינה שלב חדש בשימוש בטכנולוגיה למונטיזציה של הערצת המונים ● מטבע ליברה לסלבריטאים כנראה לא יגיע בקרוב, אבל אפשר לפנטז על הפוטנציאל

ריאנאייר / צילום: שאטרסטוק

אפקט בואינג: ריאנאייר תסגור את הקו לנירנברג בחודש מרץ הקרוב

חברת הלואו קוסט מנמקת את המהלך בעיכוב בקבלת מטוסי הבואינג 737 מקס 10 ● המשמעות – ביטול הקו הישיר מת"א לנירנברג שבגרמניה הפועל כיום בתדירות של שתי טיסות שבועיות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מלחמת גרסאות עם וושינגטון: סיפוח הבקעה עלה או לא עלה בשיחה עם פומפיאו?

ראש מחלקת המזרח התיכון בבית הלבן נשאל על כך ביום שישי במסגרת תדרוך עיתונאים בוושינגטון, והכחשתו הייתה גורפת ● למרות זאת, נתניהו מתעקש היום: "והעליתי את הנושא בפני פומפיאו, ואני מתכוון להעלותו בפני ממשל טראמפ"