גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסערה המושלמת של חלל תקשורת

איך זה מרגיש לאבד בשנתיים שני לוויינים ועסקה אחת בשווי כמיליארד שקל

הלוויין עמוס 5, שאבד בהמשך בחלל  / צילום: יח"צ
הלוויין עמוס 5, שאבד בהמשך בחלל / צילום: יח"צ

חברת חלל תקשורת  עוברת בשנתיים האחרונות סערה מושלמת. בפרק זמן זה הספיקה החברה לאבד לוויין בחלל (עמוס 5), להיכשל בשיגורו של לוויין אחר (עמוס 6) ולאבד בעקבות זאת עסקה למכירתה לגוף סיני בתג מחיר נדיב של 285 מיליון דולר. לאחר כל זאת, הצליחה חברת לווייני התקשורת שבשליטת שאול אלוביץ' לקום על הרגליים ולגייס מעל מיליארד שקל למימון רכישת הלוויין עמוס 17, אשר מיועד להגיע לחלל ברבעון הראשון של שנת 2019. ואז גם מצאה את עצמה תחת חקירת רשות ני"ע, ביחס לעסקה לחידוש ועדכון מכירת מקטעי הלוויין לחברת yes, הנמצאת אף היא בשליטת אלוביץ'.

השתלשלות אירועים שכזו הייתה משבשת קשות את פעילותן התקינה של חברות גדולות בהרבה מחלל, ואולם לפי שעה החברה מתמודדת בכבוד עם האתגרים האמורים. שווי המניה אמנם קרס בחדות ותשואות האג"ח, שאינן מובטחות בשעבוד על לוויינים ספציפיים, האמירו. ואולם, למרות הטלטלות הרבות החברה עמדה עד היום במלוא התחייבותיה למשקיעים והשכילה להצטייד במזומנים רבים על מנת לרכוש לוויין חדש מחברת בואינג, לוויין המהווה חוליה מרכזית בעתידה של החברה.

הלוויינים הפעילים שבבעלות חלל - עמוס 3 ועמוס 4 - וצבר ההזמנות בהיקף של 515 מיליון דולר הכולל את פעילות הלוויין החכור עמוס 7, בצוותא עם הזכויות של החברה בנקודות השמיים המהוות משאב במחסור, וכן היכולות הטכנולוגיות שלה - הם הנכסים המרכזיים של חלל. למרות הנכסים הללו עתידה מעורפל, וזאת בשל שורה של גורמים המשפיעים על פעילותה, הן מבית והן מצד הסביבה התחרותית.

לשם הדיון במצבה של חלל, נפרק את פעילותה לפעילות בישראל ומחוצה לה. הראשונה מתבססת על צמד לקוחות מרכזיים: ה-לקוחה בהא הידיעה היא yes, אשר הרחיבה בחודש אפריל האחרון את ההסכם הרב שנתי לחכירת מקטעי לוויין מחלל ב-41 מיליון דולר, לסך של 263 מיליון דולר.

קיים סיכון לא מבוטל כי ההסכם בין yes לחלל יוחזר לבחינה מחודשת של בעלי המניות של בזק (החברה האם של yes), נוכח האמירות לפיהם ההסכם אינו משקף נכונה את מחירי השוק הנשחקים ואת העובדה ש-yes הינה לקוח מפתח של חלל הראויה להנחה מהותית.

מפעילות לוויינים חוות לחצי מחירים

בכל האמור בעתיד היותר רחוק של פעילות הטלוויזיה בלוויין של חלל בישראל, סימני השאלה גדולים אף יותר. טכנולוגיית הלוויין נהנית מיתרונות יחסיים באזורי ספר חסרי תשתית קווית להעברת נתונים. ישראל אינה מדינת עולם שלישי, ולפיכך בראייה ארוכת טווח הציבור בישראל יזכה מצדה של בזק ומתחרותיה לתשתית של סיבים אופטיים, אשר תאפשר העברת נתונים בקצבים מהירים לבתים ותטיל צל כבד על נחיצות שירותיה של חלל בתחום הטלוויזיה בלוויין.

לקוח מרכזי נוסף של חלל היא מדינת ישראל, אשר הרחיבה במאי האחרון את ההתקשרות עם חלל ב-34 מיליון דולר. אם נניח לרגע בצד את הרינונים על כך שגם מערכת היחסים עם המדינה קיבלה רוח גבית מקשריו של בעל השליטה, הרי שניכר כי במדינה רואים חשיבות רבה בפעילותה של חלל, ואולם מדובר בלקוח בעל תרומה מוגבלת לשווי הכלכלי של פעילות חלל.

בהתייחס לפעילותה של חלל בחו"ל, הרי שלא ברור מהו הערך המוסף ארוך הטווח של החברה בעולם בו פועלות עשרות רבות של מפעילות לוויין, אשר חלקן מפעילות עשרות לוויינים כל אחת ונהנות מיתרון לגודל.

חברות הלוויין הגדולות בעולם אינן עושות חיל בלשון המעטה בכל האמור בביצועיהן הכספיים, והן חוות לחץ מחירים כבד וקומודיזציה של השירות המרכזי אותו הם מספקות. בהינתן המסה הגדולה של לוויינים משוכללים המשוגרים לחלל בשנים האחרונות ומיועדים להיות משוגרים בשנים הקרובות, וההשקעה האדירה הכרוכה בהצבת לוויין בחלל אשר צפוי להפיק הכנסות למשך זמן ממוצע של 15 שנה, הרי ששחיקת מחירים עשויה לפגוע קשות בשווי הכלכלי של מפעילות הלוויינים.

ראוי לציין כי הביקוש לתקשורת נתונים באזורי ספר צפוי לצמוח בשנים הקרובות, ואולם השמיים עמוסי הלוויינים, יחד עם טכנולוגיות קידוד מתקדמות והלחץ המתמיד להפחתת מחירים, הופכים את סביבת הפעילות העתידית של מפעילי לווייני התקשורת למאתגרת במיוחד. הסביבה הענפית המורכבת מציבה סימן שאלה גדול על כושר התחרות ורמת הרווחיות העתידית של חלל תקשורת.

חלל הוכיחה בעבר לא אחת כי אין למהר ולהספידה, והעובדה שהיא הצטיידה מבעוד מועד במזומנים מאפשרת לחברה לשרת את חובותיה בשלוש השנים הקרובות, בתרחיש בו ההסכם עם yes יכובד. ואולם כושרה של החברה לייצר ערך כלכלי חיובי לבעלי המניות שלה, מותנה בהצלחתה לשגר את עמוס 17 לחלל ולממש את התוכנית העסקית האופטימית שלו.

■ הכותב הוא האסטרטג הראשי של קבוצת איילון. כותב המאמר ו/או החברה עשויים להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

מניית חלל

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל? / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל?

מגרש לבנייה בבנימינה, דירת 6 חדרים חדשה בטירת הכרמל, דירת בת 4 חדרים בזכרון יעקב או קוטג' בחדרה

מטבע דיגיטלי/צילום: שאטרסטוק

יצרנית מכונות כריית הביטקוין מנמיכה ציפיות לקראת הנפקה ראשונית בנאסד"ק

Canaan הסינית, החברה השנייה בגודלה בתעשיית מכונות הכרייה של מטבעות קריפטו, מתכננת להנפיק 10 מיליון ADS במחיר יעד של 11-9 דולרים למניה ● במחיר זה תוכל החברה לגייס לכל היותר 100 מיליון דולר - ולא 400 מיליון דולר, כפי שהעריכה לפני כשבועיים

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

עו“ד איה לביא / צילום: שלומי יוסף

המרכז לנפגעי כתות מבקש להצטרף לערעור עו"ד שהונתה במיליונים את לקוחותיה

עו"ד איה לביא הגישה ערעור לעליון על 3 שנות המאסר שנגזרו עליה, לאחר שהודתה בגניבת 4.2 מיליון שקל מלקוחות ● המרכז לנפגעי כתות: "על ביהמ"ש להתחשב בכך שלביא הושפעה במעשיה מחברות בכת" ● עם זאת, סנגורה מבהיר: "לביא לא חברה בשום כת"

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

רבוע כחול נדל"ן מאשרת חשיפת "גלובס": מגעים מתקדמים לרכישת מניות משפחת גינדי בקניון TLV

החברה עשויה לרכוש את זכויותיה של קבוצת גינדי בקניון TLV ובחברת המגורים, במסגרת עסקה כוללת להסדרת כלל העניינים העומדים על הפרק בין הצדדים

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

נדל"ן בחו"ל / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כיצד לתכנן את השקעתך בנדל"ן בחו"ל

הריבית האפסית והירידה בתשואה על השקעות בנדל"ן בישראל הביאו ישראלים רבים להשקיע בנדל"ן בחו"ל ● בהשוואה לעבר קל היום בהרבה להשקיע, בין אם באופן ישיר או באמצעות חברה ● לכל מבנה עסקה יש השלכות מס שונות ותכנון מס לקוי עלול לאיין את הרווח שנוצר מההשקעה

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן ומנכ"ל בזק, דודו מזרחי / צילום: כדיה לוי, רונן טופלברג

האם התוכנית החדשה לפרסית סיבים אופטיים תוכל לעמוד באתגרי המציאות הישראלית

משרדי האוצר והתקשורת הראו חשיבה מחוץ לקופסה בתוכניתם להקים קרן שתממן פריסת סיבים אופטיים באזורים לא כלכליים • האם זו הדרך הנכונה להנחת התשתית לקפיצה הדיגיטלית שדרושה לישראל, והאם חברות תקשורת יכולות לוותר על הכנסות למען הקרן?

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: אפליקציית Colu מסיימת מחר את הטבת הצבירה המוגדלת ביפו

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל"

אורי לוין, מייסד ויו"ר. זיו תירוש, מייסד ומנכ"ל, Refundit / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ ריפנדיט שייסדו אורי לוין וזיו תירוש גייס 10 מיליון דולר

מדובר בסטארט-אפ המציע אפליקציה שמייעלת ומקצרת את הליך קבלת החזר המע"מ לתיירים בהתאם למדיניות של הארצות בהן הם מבקרים ● את סבב הגיוס הובילה Amadeus Ventures

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב