170 אלף מנותקי חשמל: "אירמה" מתקרבת לפלורידה

רוחות של כ-200 קמ"ש הגיעו לאיי פלורידה קיז, והסופה צפויה לפגוע במדינה בשעות הצהריים ■ במיאמי ביץ' ובערים נוספות החלו לאכוף עוצר לילי ■ טראמפ קרא לתושבים להישמע להנחיות: "רכוש ניתן להחליף, חיים לא"

הוריקן "אירמה" מכה בפלורידה רוייטרס
הוריקן "אירמה" מכה בפלורידה רוייטרס

הוריקן "אירמה" ממשיך להתקרב אל חופי פלורידה , והוא צפוי להכות במדינה היום (ראשון) לקראת השעה 15:00 (שעון ישראל). העדכונים האחרונים מצביעים על כך כי ה סופה קיבלה תפנית נוספת לכיוון מערב, באופן שמתרחק במעט מן החוף המזרחי של פלורידה שם נמצאת העיר מיאמי. עם זאת, העובדה כי רוחבה של הסופה הוא 563 קילומטר צפויה לגרום לכך שכל שטחי המדינה, לרבות מיאמי, יסבלו מנזקים קשים.

לקראת הגעתה של הסופה, החלו סופות טורנדו לנשב באזור חופי פלורידה, שבה עד כה נותקו כ-170 אלף בתים מחשמל. הרוחות במוקד ה הוריקן , לפי חזאים במדינה, נושבות במהירות של יותר מ-200 קילומטרים לשעה.

אחרי שהותיר אחריו הרס רב באיים הקאריביים וגבה את חייהם של כ-20 בני אדם, ההוריקן נחלש אמש שוב לדרגה 3, אך לפי הערכות הוא צפוי להתחזק לדרגה 4 לקראת שעות הצהריים. לפנות בוקר החלו רוחות בעוצמה של הוריקן לגעת באיי פלורידה קיז, הנמצאים מדרום לפלורידה.

עם התגברות הגשמים והחשש מהצפות קרבות, המשרד לבריאות הציבור פרסם אזהרה לנהגים וביקש מהם שלא לנהוג אל תוך כבישים מוצפים. עד כה, נפתחו כ-390 מקלטים ברחבי המדינה, בהם שוהים יותר מ-50 אלף איש. יותר משבעה מיליון בני אדם קיבלו הוראה להתפנות מבתיהם, מתוכם כ-6.3 בפלורידה ומאות אלפים בג'ורג'יה השכנה.

בעיריית מיאמי ביץ' וכן בערים נוספות החלו הלילה לאכוף עוצר לילי כדי להימנע ממצב שבו תושבים שיסתובבו ברחובות ייפגעו מן הרוחות החזקות. "מי שיימצא ברחובות בין השעות 20:00 ל-07:00 ייעצר", נכתב בהודעת העירייה. יותר מ-76 אלף איש כבר מנותקים מחשמל.

מושל המדינה ריק סקוט הזהיר הלילה כי המספר עלול לעלות ככל שהסופה תתקרב לפלורידה, וביקש מן התושבים: "הטעינו את המכשירים הסלולריים שלכם כעת כדי שתהיה לכם סוללה למקרה שתצטרכו להשתמש בטלפון". בכדי להימנע משריפת, הורו הרשויות לתושבים לנתק את כל מכשירי החשמל מהשקעים, דבר שיכול להביא לקצר חשמלי, וגם הורו להימנע מהפעלת גנרטורים הפועלים על דלק בתוך בנייני מגורים.

הנשיא דונלד טראמפ כינס את הקבינט בקמפ דיוויד, שם הוא שוהה במהלך סוף השבוע, לישיבה שהוקדשה לעדכונים בנוגע לסופה המתקרבת, וקרא לתושבים להישמע להנחיות הרשויות. הוא ביקש מכל מי שנמצא בנתיב הפגיעה של הסופה "פשוט לזוז הצידה", ואמר לתושבים: "אל תדאגו לגבי הרכוש כרגע, רכוש ניתן להחליף, חיים לא". הוא אמר כי הממשל עוקב אחר המצב מסביב לשעון, וכי הוא נמצא בקשר ישיר עם המושל ריק סקוט.

בשלב זה, צופים המומחים כי הרוחות החזקות יכולות להביא עמן לעלייה של חמישה מטרים במפלס המים, דבר שעלול לגרום להצפות נרחבות באזור קו החוף. אמש, כבר תועדו באזור גשמים עזים ורוחות חזקות.

סקוט אמר אמש כי הוא צופה שזו תהיה "הסופה ההרסנית ביותר שהמדינה ראתה אי פעם". לתושבים שנותרו באזור הוא אמר: "הסופה מתקדמת מהר מכם", והפציר בהם להיכנס למקלטים שמספקות הרשויות. "עליית מפלס המים בארבעה מטרים תכסה את בתיכם", הזהיר סקוט.

הרשויות בפלורידה נערכו היטב בימים האחרונים לסופה, ובזכות הארגון והסדר עזבו רבים את האזורים המיועדים להצפות. "העיר נראית כמו עיר רפאים", אמר אתמול בסיפוק ראש עיריית מיאמי ביץ', פיליפ לוין.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988