גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחיר למשתכן: "מי צריך אלפיים דירות בפאתי נהריה?"

שני מכרזים להקמת 1,200 דירות מסובסדות במחיר למשתכן עומדים להיסגר בקרוב בצפון-מזרח נהריה; קבלנים שקנו קרקעות סמוכות במכרזים "רגילים" עוד בשנת 2014, ומחכים מאז להיתרי בנייה ל-800 דירות, זועמים על המדינה ששינתה את הכללים באמצע המשחק

נהריה שדרות הגעתון / צילומים: פאול אורלייב
נהריה שדרות הגעתון / צילומים: פאול אורלייב

לפני שבועות אחדים פרסמנו כאן ב"גלובס נדל"ן" כתבה שעסקה בשוק הנדל"ן בנהריה. הכתבה נפתחה במכתב של תושב העיר שדיבר על עודף דירות למכירה וקושי למכור. אבל ההיצע הגדול של דירות למכירה בנהריה רק עומד בפתח, וכבר היום לא בטוח שהביקוש יענה על ההיצע הגדול. שיווק של 1,200 דירות מחיר למשתכן כעת בעיר עשוי להשפיע על כל המחירים בעיר, ובינתיים הקבלנים שבונים בעיר בפרויקטים הרגילים כלל לא מצליחים להוציא היתרי בנייה.

מחכים משנת 2014

שני מכרזים פורסמו לאחרונה במודל מחיר למשתכן בנהריה, הנשענים על תב"ע (תוכנית בניין עיר) שכוללת כמה התניות להוצאת היתרי בנייה, התניות שלא ברור בכלל מתי ימולאו.

בעוד מכרזי מחיר למשתכן מתקרבים לישורת האחרונה להגשת הצעות על ידי יזמים, קבלנים אחרים שבונים בשכונות הצפון מזרחיות בעיר מספרים שהם זכו במגרשים סמוכים כבר בשנת 2014 - ועד היום לא הצליחו להוציא היתרי בנייה בגלל אותן ההתניות בתוכנית.

כעת, אותם הקבלנים ניצבים בפני מצב שבו הקרקע כבר נרכשה והתשלומים לרשות מקרקעי ישראל כבר שולמו, אבל אף אחר מהם לא הביא בחשבון שלצד הפרויקטים שלהם ייבנו גם למעלה מאלף דירות מוזלות (המדינה מסבסדת קרקע, פיתוח ומענקים במכרזי מחיר למשתכן בפריפריה). במקביל, אף אחד לא יודע לומר האם בשונה מהמגרשים שלהם, דווקא הפרויקטים של מחיר למשתכן יצליחו להתקדם ולקבל היתרי בנייה, למרות המגבלות בתב"ע.

ראשית הסיפור כבר ב-2014, אז פורסמו כמה מכרזים בשכונה (שלב א'), בהם זכו מספר קבלנים. מאוחר יותר פורסם גם שלב ב' של השיווק, ושוב זכו קבלנים בקרקעות. כלל הזוכים - שרכשו קרקע ל-800 דירות בסה"כ - היו צריכים לעמוד בתנאי המכרז שנקבעו ולשלם את מלוא הסכום עבור הקרקע תוך 180 יום.

בין הקבלנים שזכו היו קבלנים קטנים כגדולים, בניהם החברות י. א אלון בניה, טרקלין ייזום, אזורים, משה חדיף, פרץ בוני הנגב, קרדן נדל"ן ועוד.

היזמים גילו במהלך בדיקת המכרז כי התב"ע כוללת התניות שונות, אך העריכו, או קיוו, כי הבעיות יפתרו בטווח זמן סביר, אחרת המדינה לא היתה מפרסמת את המכרזים. לאחר שהמכרז כבר נסגר התברר כי מדובר בחסמים משמעותיים בהרבה ממה שנראה בתחילה, וכאמור עד היום טרם התקבלו במקום היתרי בנייה.

"את הכסף שילמנו"

הסיבות לעיכוב הן עבודות על קו ביוב מאסף מזרחי לשכונה שאמנם נמצא היום בביצוע, אך העבודות עליו טרם הסתיימו, בהרחבת מתקן טיהור שפכים (מט"ש) שטרם בוצעה והעברת השימוש במט"ש לתאגיד המים מי עמי.

"כל הדברים הללו אינם מאפשרים הוצאת היתרי בנייה בשכונה, ועובדה זו גורמת לנזקים מימוניים מתמשכים כי כאמור את הכסף כבר שילמנו", אומר גורם באחת החברות.

"עכשיו, בזמן שעדיין לא הצלחנו להוציא היתרים, פתאום אנחנו מגלים שהמדינה מפרסמת שני מכרזים של מחיר למשתכן, 1,200 דירות, באותה השכונה. הדבר הזה לא נלקח בחשבון על ידי אף אחד מהיזמים בבואם להציע הצעות למכרזים בעבר, ויותר גרוע מזה, זה עשוי עכשיו להציף את נהריה והאזור בהיצע דירות חדשות".

גורם אחר מדבר על משבר אמון שעשוי להיווצר כעת בין הקבלנים לבין המדינה. "זה לא שחיכינו שערך הקרקע יעלה ובגלל זה לא בנינו - עשינו הכל כדי להוציא היתרי בנייה, אבל זה לא קרה. ועכשיו כשזה מתקרב פתאום המדינה מוסיפה, 700 מטר קו אווירי מהמתחם הזה, יותר מ-1,000 דירות במחיר למשתכן. המדינה מייצרת כללים חדשים למשחק הזה, ולא יכול להיות שהיא לא עומדת בכללים הישנים שהיא עצמה קבעה.

"הם בעצם מסמנים אותנו, היזמים או הקבלנים, כאויבים. זה שבר אמון גדול מאוד. צריך עכשיו אלפי דירות בנהריה? לא. כל מי ששוקל עכשיו לגשת למכרזים של מחיר למשתכן צריך להביא את כל הדברים הללו בחשבון כדי שלא יגיע למצב שיפסיד שם את התחתונים".

"הקו לפני סיום"

על פי נתוני משרד האוצר, המחירים בנהריה טרם ירדו, אולם שיווק של למעלה מ-1,000 דירות מוזלות עשוי להוביל לירידה, בוודאי אם מאות דירות נוספות יקבלו היתר וייבנו מסביב במקביל. אמנם המטרה הכללית של משרד האוצר ושל משרד השיכון היא לייצב את המחירים ואף להוביל לירידה, אבל גורמים בענף חוששים כי במקרה של נהריה הדבר לא נעשה במחשבה תחילה. נוסיף לזה את האפשרות של זכאי מחיר למשתכן שעשויים להגריל את הדירות בעיר הצפונית ולהעמיד אותן להשכרה, ונגיע למצב אפשרי בו אותם רוכשים זכאים עוד עשויים להתקשות להשכיר אותן במחיר המבוקש.

מעיריית נהריה נמסר בתגובה לדברים כי "המכרזים לא פורסמו על ידי העירייה, ולכן האחריות לגביהם לא חלה עליה. העירייה עושה את מירב המאמצים לסיים בהקדם את הההליך התכנוני על מנת לאפשר הוצאת היתר בנייה. כך, למשל, פרוייקט הנחת קו הביוב המזרחי העומד בפני סיום".

במקביל, ממשרד השיכון נמסר כי: "במסגרת פרויקט "מחיר למשתכן" מקדם משרד הבינוי והשיכון את הרחבת העיר נהריה. שיווק המכרזים התקיים על בסיס תחזית למועד סיום ביצוע של המאסף המזרחי לביוב, כפי שנמסר על ידי העירייה. על פי הודעת העירייה יושלמו העבודות עד סוף נובמבר 2017, תוך סיוע תקציבי מטעם המשרד שניתן בעבר, ותוספת שתכלל בהסכם הגג שצפוי להחתם בעיר בעתיד הקרוב. לפיכך, אנו מעריכים כי תהליך הוצאת היתרי הבנייה יוסדר בקרוב ויתאפשר לקבלנים להתחיל בהליך הפעלת הביצוע". מתשובת המשרד עולה כי ככל הנראה אחרי שנים ארוכות נושא המגבלות שמנעו הוצאת היתרים צפוי להיפתר, אולם באם זה יקרה, נשאלת השאלה מה יהיה על הקבלנים שהמתינו כל השנים וכעת יעמדו מול מכרזי מחיר למשתכן מסובסדים.

על כך השיבו במשרד השיכון כי: "באשר לטענת היזמים כי שיווקי מחיר למשתכן יפגעו ברווחיהם, משרד הבינוי והשיכון גאה על פעולותיו הרבות לפיתוח העיר נהריה ועל שיווק יחידות הדיור במסגרת קידום פתרון למצוקת הדיור של הזוגות הצעירים בישראל".

עוד כתבות

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

פרשנות: גם ביום האחרון של הכנסת הח"כים דאגו בעיקר לעצמם. ישראל בוחרת, שוב. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הפעם הראשונה שישראל הלכה לבחירות הייתה סבירה, הפעם השנייה הייתה טירוף, הפעם השלישית נראית כמעשה אובדני ● ככה לא מתנהלת מדינה מודרנית

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

רג'פ טאיפ ארדואן והמט דבוטאולו / צילום: Umit Bektas, רויטרס

ההתנגדות לארדואן גוברת: ראש ממשלת טורקיה לשעבר יציג מחר את מפלגתו

משלחת נציגים מטעם מפלגת השלטון ניסתה להניא את אהמט דבוטאולו מהחלטתו ● בעקבות הסירוב הגביר ארדואן את ביקורתו נגד עריקי המפלגה

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

עסקאות מבוצעות באמצעות מטבעות דיגיטליים / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ה-SEC תובעת יזם בלוקצ'יין ישראלי על הונאה בגיוס 42 מיליון דולר

ערן אייל, מנכ"ל ומייסד הסטארט-אפ Shopin, שפעל באמצעות חברת UnitedData, מואשם ע"י רשות ני"ע האמריקאית כי הונה מאות משקיעים בהנפקת המטבע הדיגיטלי שביצע לפני כשנתיים ● אייל הודה באישומים פליליים בתביעה קודמת שהוגשה נגדו בניו יורק

ריצ׳רד טראמקה ודונלד טראמפ / צילום: רויטרס

בין טראמפ לטראמקה: דרמה כפולה בוושינגטון

הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים הכריז מלחמה על הנשיא – ומיד אח"כ חיבק אותו ● המלחמה היא השלב הסופי של האימפיצ'מנט: העמדתו למשפט הסנאט ● החיבוק הוא הסכם סחר חדש בצפון אמריקה, יותר מטריליון דולר ● והאיש שאיפשר את ההסכם הוא מנהיג האיגודים המקצועיים ריצ'רד טראמקה, שהסיר את הווטו שלו

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"עימות חזיתי בים הבלטי": ארה"ב בדרך לסנקציות על צינור הגז "נורד סטרים 2"

בית הנבחרים האמריקאי החל בהליך הטלת סנקציות על חברות המעורבות בהקמת צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לאירופה, בניסיון לטרפד את הפרויקט ● ארה"ב פותחת חזית כפולה: מול רוסיה - אך גם מול בעלות בריתה באירופה, ובמיוחד גרמניה

סתיו שפיר / צילום: איל יצהר, גלובס

שפיר לכחלון ולשטייניץ: "הקפיאו את הזיכיון של כיל במפעלי ים המלח"

ח"כ סתיו שפיר פנתה לשרי האוצר והאנרגיה בעקבות פרסום "גלובס" כי באוצר וברשות המסים נדהמו ממהלך חשבונאי של כיל המאפשר לה להימנע מתשלום מס בהיקף 400 מיליון שקל ● "אלה לא תרגילים חשבונאיים, זו הונאה"

אביגדור ליברמן  / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ליברמן: אתמוך בחנינה לנתניהו תמורת פרישתו - אך לא בחסינות

לדברי ליברמן, אמש ניסו שרים בליכוד, ובהם יריב לוין, לשכנע את נתניהו לוותר על חסינותו כדי להקים ממשלת אחדות ● "נתניהו הפך לנטל. אף אחד לא רוצה לראות אותו בכלא, אבל אף אחד גם לא רוצה לראותו במערכת הפוליטית, וכולם מוכנים לתת לו לצאת בכבוד"

בוריס ג'ונסון, פדרו סנצ'ז, סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס

הדמוקרטיה הכי פחות יציבה במערב? גם במדינות האלה הממשלות נופלות חדשות לבקרים

3 מערכות בחירות בבריטניה בתוך 4 שנים, 4 בספרד בתוך 4 שנים, 61 ממשלות באיטליה מאז תום מלחמת העולם השנייה ושתי מערכות בחירות בשנתיים באוסטריה - הן חלק מהסיפור של הדמוקרטיות המודרניות ● "גלובס" מביא את הלקחים העיקריים שניתן ללמוד מהעשור האחרון באירופה

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בריטניה מצביעה: תורים נרשמים בבחירות המכריעות של העשור

עד כמה ישפיעו הבחירות על עתיד הברקזיט ועל הליש"ט, מיהם המועמדים המובילים שמתמודדים, ומה חוזים הסקרים? ● "גלובס" מציג שורת שאלות ותשובות לגבי הבחירות

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו הודיע לבג"ץ: אתפטר מכל תפקידיי כשר עד סוף השנה

הודעת נתניהו מגיעה כמענה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד נתניהו והיועמ"ש, בה היא דורשת את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר ואת יציאתו לנבצרות מתפקידו כראש הממשלה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

לאומי פרטנרס במו"מ מתקדם לרכישת 10% מחברת ריטיילורס של פוקס לפי שווי של 600 מיליון שקל

החברה הבת ריטיילורס מחזיקה בזיכיון להפעלת המותג נייקי בישראל ובקנדה והמותג פוט לוקר בישראל ● ללאומי תוענק אופציה לרכישת 10% נוספים בתוך ארבע שנים, לפי שווי של 750 מיליון שקל לפחות

דונאלד טראמפ/ צילום: רויטרס

טראמפ חתם על צו שמיועד להחניק התבטאויות אנטישמיות בקמפוסים

נשיא ארה"ב: "זה המסר שלנו לאוניברסיטאות: אם אתן רוצות לקבל סכומים אדירים מהממשל הפדרלי, אתן חייבות לדחות אנטישמיות" ● חוגים בשמאל האמריקאי: הצו יביא להגבלת חירות הדיבור

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

מיה יניב / צילום: יחסי ציבור ועד עובדים

המשימה החדשה של הוועד בסלקום: לגרום לעובדים להתפקד למפלגות

ועד עובדי סלקום עורך בשעה זו כנס ומפגיש את עובדים עם פוליטיקאים, בהם דוד ביטן ואלעזר שטרן ● המטרה: לקדם כוח פוליטי שיפעל לשינוי כללי הרגולציה בשוק התקשורת