גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחיר למשתכן: "מי צריך אלפיים דירות בפאתי נהריה?"

שני מכרזים להקמת 1,200 דירות מסובסדות במחיר למשתכן עומדים להיסגר בקרוב בצפון-מזרח נהריה; קבלנים שקנו קרקעות סמוכות במכרזים "רגילים" עוד בשנת 2014, ומחכים מאז להיתרי בנייה ל-800 דירות, זועמים על המדינה ששינתה את הכללים באמצע המשחק

נהריה שדרות הגעתון / צילומים: פאול אורלייב
נהריה שדרות הגעתון / צילומים: פאול אורלייב

לפני שבועות אחדים פרסמנו כאן ב"גלובס נדל"ן" כתבה שעסקה בשוק הנדל"ן בנהריה. הכתבה נפתחה במכתב של תושב העיר שדיבר על עודף דירות למכירה וקושי למכור. אבל ההיצע הגדול של דירות למכירה בנהריה רק עומד בפתח, וכבר היום לא בטוח שהביקוש יענה על ההיצע הגדול. שיווק של 1,200 דירות מחיר למשתכן כעת בעיר עשוי להשפיע על כל המחירים בעיר, ובינתיים הקבלנים שבונים בעיר בפרויקטים הרגילים כלל לא מצליחים להוציא היתרי בנייה.

מחכים משנת 2014

שני מכרזים פורסמו לאחרונה במודל מחיר למשתכן בנהריה, הנשענים על תב"ע (תוכנית בניין עיר) שכוללת כמה התניות להוצאת היתרי בנייה, התניות שלא ברור בכלל מתי ימולאו.

בעוד מכרזי מחיר למשתכן מתקרבים לישורת האחרונה להגשת הצעות על ידי יזמים, קבלנים אחרים שבונים בשכונות הצפון מזרחיות בעיר מספרים שהם זכו במגרשים סמוכים כבר בשנת 2014 - ועד היום לא הצליחו להוציא היתרי בנייה בגלל אותן ההתניות בתוכנית.

כעת, אותם הקבלנים ניצבים בפני מצב שבו הקרקע כבר נרכשה והתשלומים לרשות מקרקעי ישראל כבר שולמו, אבל אף אחר מהם לא הביא בחשבון שלצד הפרויקטים שלהם ייבנו גם למעלה מאלף דירות מוזלות (המדינה מסבסדת קרקע, פיתוח ומענקים במכרזי מחיר למשתכן בפריפריה). במקביל, אף אחד לא יודע לומר האם בשונה מהמגרשים שלהם, דווקא הפרויקטים של מחיר למשתכן יצליחו להתקדם ולקבל היתרי בנייה, למרות המגבלות בתב"ע.

ראשית הסיפור כבר ב-2014, אז פורסמו כמה מכרזים בשכונה (שלב א'), בהם זכו מספר קבלנים. מאוחר יותר פורסם גם שלב ב' של השיווק, ושוב זכו קבלנים בקרקעות. כלל הזוכים - שרכשו קרקע ל-800 דירות בסה"כ - היו צריכים לעמוד בתנאי המכרז שנקבעו ולשלם את מלוא הסכום עבור הקרקע תוך 180 יום.

בין הקבלנים שזכו היו קבלנים קטנים כגדולים, בניהם החברות י. א אלון בניה, טרקלין ייזום, אזורים, משה חדיף, פרץ בוני הנגב, קרדן נדל"ן ועוד.

היזמים גילו במהלך בדיקת המכרז כי התב"ע כוללת התניות שונות, אך העריכו, או קיוו, כי הבעיות יפתרו בטווח זמן סביר, אחרת המדינה לא היתה מפרסמת את המכרזים. לאחר שהמכרז כבר נסגר התברר כי מדובר בחסמים משמעותיים בהרבה ממה שנראה בתחילה, וכאמור עד היום טרם התקבלו במקום היתרי בנייה.

"את הכסף שילמנו"

הסיבות לעיכוב הן עבודות על קו ביוב מאסף מזרחי לשכונה שאמנם נמצא היום בביצוע, אך העבודות עליו טרם הסתיימו, בהרחבת מתקן טיהור שפכים (מט"ש) שטרם בוצעה והעברת השימוש במט"ש לתאגיד המים מי עמי.

"כל הדברים הללו אינם מאפשרים הוצאת היתרי בנייה בשכונה, ועובדה זו גורמת לנזקים מימוניים מתמשכים כי כאמור את הכסף כבר שילמנו", אומר גורם באחת החברות.

"עכשיו, בזמן שעדיין לא הצלחנו להוציא היתרים, פתאום אנחנו מגלים שהמדינה מפרסמת שני מכרזים של מחיר למשתכן, 1,200 דירות, באותה השכונה. הדבר הזה לא נלקח בחשבון על ידי אף אחד מהיזמים בבואם להציע הצעות למכרזים בעבר, ויותר גרוע מזה, זה עשוי עכשיו להציף את נהריה והאזור בהיצע דירות חדשות".

גורם אחר מדבר על משבר אמון שעשוי להיווצר כעת בין הקבלנים לבין המדינה. "זה לא שחיכינו שערך הקרקע יעלה ובגלל זה לא בנינו - עשינו הכל כדי להוציא היתרי בנייה, אבל זה לא קרה. ועכשיו כשזה מתקרב פתאום המדינה מוסיפה, 700 מטר קו אווירי מהמתחם הזה, יותר מ-1,000 דירות במחיר למשתכן. המדינה מייצרת כללים חדשים למשחק הזה, ולא יכול להיות שהיא לא עומדת בכללים הישנים שהיא עצמה קבעה.

"הם בעצם מסמנים אותנו, היזמים או הקבלנים, כאויבים. זה שבר אמון גדול מאוד. צריך עכשיו אלפי דירות בנהריה? לא. כל מי ששוקל עכשיו לגשת למכרזים של מחיר למשתכן צריך להביא את כל הדברים הללו בחשבון כדי שלא יגיע למצב שיפסיד שם את התחתונים".

"הקו לפני סיום"

על פי נתוני משרד האוצר, המחירים בנהריה טרם ירדו, אולם שיווק של למעלה מ-1,000 דירות מוזלות עשוי להוביל לירידה, בוודאי אם מאות דירות נוספות יקבלו היתר וייבנו מסביב במקביל. אמנם המטרה הכללית של משרד האוצר ושל משרד השיכון היא לייצב את המחירים ואף להוביל לירידה, אבל גורמים בענף חוששים כי במקרה של נהריה הדבר לא נעשה במחשבה תחילה. נוסיף לזה את האפשרות של זכאי מחיר למשתכן שעשויים להגריל את הדירות בעיר הצפונית ולהעמיד אותן להשכרה, ונגיע למצב אפשרי בו אותם רוכשים זכאים עוד עשויים להתקשות להשכיר אותן במחיר המבוקש.

מעיריית נהריה נמסר בתגובה לדברים כי "המכרזים לא פורסמו על ידי העירייה, ולכן האחריות לגביהם לא חלה עליה. העירייה עושה את מירב המאמצים לסיים בהקדם את הההליך התכנוני על מנת לאפשר הוצאת היתר בנייה. כך, למשל, פרוייקט הנחת קו הביוב המזרחי העומד בפני סיום".

במקביל, ממשרד השיכון נמסר כי: "במסגרת פרויקט "מחיר למשתכן" מקדם משרד הבינוי והשיכון את הרחבת העיר נהריה. שיווק המכרזים התקיים על בסיס תחזית למועד סיום ביצוע של המאסף המזרחי לביוב, כפי שנמסר על ידי העירייה. על פי הודעת העירייה יושלמו העבודות עד סוף נובמבר 2017, תוך סיוע תקציבי מטעם המשרד שניתן בעבר, ותוספת שתכלל בהסכם הגג שצפוי להחתם בעיר בעתיד הקרוב. לפיכך, אנו מעריכים כי תהליך הוצאת היתרי הבנייה יוסדר בקרוב ויתאפשר לקבלנים להתחיל בהליך הפעלת הביצוע". מתשובת המשרד עולה כי ככל הנראה אחרי שנים ארוכות נושא המגבלות שמנעו הוצאת היתרים צפוי להיפתר, אולם באם זה יקרה, נשאלת השאלה מה יהיה על הקבלנים שהמתינו כל השנים וכעת יעמדו מול מכרזי מחיר למשתכן מסובסדים.

על כך השיבו במשרד השיכון כי: "באשר לטענת היזמים כי שיווקי מחיר למשתכן יפגעו ברווחיהם, משרד הבינוי והשיכון גאה על פעולותיו הרבות לפיתוח העיר נהריה ועל שיווק יחידות הדיור במסגרת קידום פתרון למצוקת הדיור של הזוגות הצעירים בישראל".

עוד כתבות

שלטי השכרה ומכירה בבניין בחדרה  / צילום:  תמר מצפי

הורשע עו"ד שהעלים הכנסות בסך 1.7 מיליון שקל מהשכרת שמונה דירות

ביהמ"ש קבע כי "עו"ד שמואל אריאלי העלים את ההכנסות מהשכרת הדירות במרמה, תוך שימוש פסול בפרטיהם של קרובי משפחתו, כדי לפטור עצמו מהצורך לדווח על הכנסותיו ולשלם מסים כדין" ● "הנאשם עשה שימוש יצירתי במיוחד – אם להשתמש במילים עדינות – בידע המשפטי שברשותו"

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

רשות המסים תשלם לנישום הוצאות חסרות תקדים של 290 אלף שקל

זאת לאחר שבית המשפט קבע כי הרשות ניסתה להתנער מהסכם שומה שערכה עם אותו נישום ולחייבו, שלא בצדק, במס בהיקף כ-30 מיליון שקל

סוס הפוני פרד / צילום: צילום מסך

איך הגיע הסוס המיניאטורי פרד למחלקה ראשונה במטוס?

פרד עלה לטיסה בארה"ב ביחד עם רוניקה פרוזה מאחר שהוא משמש כבעל חיים תומך רגשית ● הרשויות בארה"ב מבקשות להגביל את סוגי החיות שיכולות לעלות לטיסה ● צפו בתמונות

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?

שאול אלוביץ' / צילום ארכיון: יוסי כהן

החלטה גורלית של שאול אלוביץ': מוותר על השימוע בתיק בזק

ל"גלובס" נודע כי אלוביץ' החליט לוותר על זכותו להליך שימוע בפני פרקליטות מיסוי וכלכלה ב"תיק בזק השני" - פרשת המרמה בבזק ● המשמעות: ייאלץ להתמודד כנאשם במקביל עם שני משפטים פליליים – תיק 4000 ותיק בזק

אריאל הרוש / צילום: שלומי יוסף

שחקני בית"ר ירושלים תבעו פיצויי פיטורים - והופנו להתאחדות לכדורגל

ביה"ד לעבודה קיבל את בקשת בית"ר ירושלים לעכב את הדיונים בתביעה שהגישו הכדורגלנים אריאל הרוש, תומר בן יוסף, אוהד סיידוף, שי חדד, רועי זיקרי וברק משה - והעביר את הסכסוך לדיון במוסדות הבוררות של ההתאחדות לכדורגל ● "להעסקת ספורט יש מאפיינים ייחודיים"

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת אישור סופי: סלקום רוכשת את גולן טלקום ב-750 מיליון שקל

סלקום תשלם לגולן 590 מיליון שקל בשני תשלומים: 413 מיליון שקל במועד השלמת העסקה ו-177 מיליון שקל בתוך 3 שנים ● בנוסף, העסקה כוללת את תשלום המזומנים בקופת גולן טלקום וויתור על ההלוואה שסלקום נתנה לגולן ● בעקבות העסקה, אלקטרה צריכה תרשום רווח הון לפני מס של כ-300-330 מיליון שקל

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר

הובלת מכולות מסין לקליפורניה / צילום: רויטרס

משבר הקורונה הוא “מהחמורים שידע ענף הספנות בעשור האחרון”

האטת הכלכלה הסינית מביאה להשעיית עשרות קווים ימיים ומעכבת את קצב הבנייה של אוניות חדשות

 

 

מביטים בדאגה /  צילום: Photo Sam McNeil AP

המפעל הגדול בעולם שובת: מתי, איך וכמה נרגיש את גלי ההדף מסין

כ-5 מיליון חברות קשורות לשרשרת האספקה של המפעלים בסין - מתעשיית המסכים, האופנה, ענקיות הרכב האמריקאיות והגרמניות ועד השמפניה הצרפתית ● "גלובס" מנתח את השפעת הקורונה על התעשיות השונות בעולם, ההודעה הדרמטית של אפל ואת החששות כי המשבר יוביל למיתון גלובלי

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

פרשנות: אלוביץ' מקווה שהשופטים ייטו לו חסד יותר מאנשי הפרקליטות

ההחלטה לוותר על זכותו לשימוע בתיק בזק התקבלה אצל שאול אלוביץ' בראש ובראשונה בגלל האכזבה שלו מתוצאות הליך השימוע שנערך לו בתיק 4000, וגם כדי לא לחשוף את טענות ההגנה שלו בפני התביעה

שעוני פייר קארדן / צילום: יח"צ

רולטיים קיבלה את הזיכיון הבלעדי ליבוא מותג השעונים פייר קארדן

השעונים של המותג ישווקו ברשת חנויות אימפרס ובאתר האונליין שלה וכן בחנויות שעונים נוספות, בטווח מחירים שינוע בין 560-880 שקל

מתוך התוכנית "בואו לאכול איתי" / צילום: מתוך יוטיוב

ב"כאן" מקדמים שיתוף-פעולה עם נטפליקס. לא כולם מרוצים

ל"גלובס" נודע כי תאגיד השידור הציבורי פועל להעלות את התכנים שלו על הפלטפורמה של נטפליקס ● אם המהלך ייצא לפועל, התאגיד לא יקבל תשלום ● מפיקי הטלוויזיה זועמים: "הפרת הסכמי זכויות יוצרים"

עובדי משרד החוץ מצביעים בהונג קונג עם מסיכות / צילום: דוברות משרד החוץ

בצל הקורונה: החלה ההצבעה בנציגויות חו"ל - עם מסיכות

בסין ישנם כ-160 ישראלים בעלי זכות בחירה, אבל רק כ-20 מהם נמצאים היום במדינה ● במהלך היממה הקרובה יצביעו כ-5,200 ישראלים בעלי זכות בחירה ב-77 מדינות

מוחמד בכרי / צילום: Mosab Omar, רויטרס

דעה: לשקרי מוחמד בכרי אין חופש ביטוי

גם המחוזי וגם העליון קבעו כי סרטו של בכרי, "ג'נין ג'נין", גדוש שקרים שאינם נובעים מטעות או מרשלנות, אלא מעשה מכוון כדי לעוות את המציאות ● להגן על הסרט שהוכח כשקרי כחלק מ"ההגנה על חופש הביטוי", זה פשוט לא להבין מהו חופש ביטוי

רביב צולר, מנכ"ל כיל / צילום: נטלי כהן קדוש

כיל מרחיבה את פעילות הפתרונות לחקלאים: רוכשת חברה אמריקאית בכ-30-25 מיליון דולר

חברת Growers פועלת בתחום של עיבוד וניתוח נתונים חקלאיים ● מנכ"ל כיל, רביב צולר: "שילוב הפלטפורמה הייחודית של Growers עם הידע האגרונומי הנרחב של כיל יאיץ את תהליך הפיתוח והחדירה לשוק"

משה ברקת / צילום: תמר מצפי

בודו-טרכטנברג ועבאדי-בויאנג'ו יסייעו לרשות שוק ההון לקבוע מדיניות קבועה בנוגע ל"הוצאות הישירות"

הממונה על רשות שוק ההון מינה ועדה שתבחן את ההוצאות שהגופים המוסדיים רשאים לגבות ישירות מהחיסכון לטווח ארוך של לקוחותיהם עבור תשלום לצדדים שלישיים שמסייעים בניהול ההשקעות ● הוראת השעה מסוף 2017 תהיה בתוקף עד אמצע יוני, ובמסגרתה תותר גביית התשלומים הללו

בני גנץ, בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

נתניהו הזמין את גנץ לעימות טלוויזיוני: "אם אתה לא יכול לעמוד בלחץ של עימות, איך תוביל את מדינת ישראל?"

נתניהו הזמין את גנץ לעימות בראיון בערוץ 20 ● גורם בכיר בכחול לבן: מעטים הסיכויים שגנץ יענה לעימות כזה

תומר וינגרטן  / צילום: סנטינל וואן

חד-קרן חדש: חברת הסייבר סנטינל וואן גייסה 200 מיליון דולר בהובלת אינסייט

סבב שני בתוך 9 חודשים הקפיץ את היקף הגיוסים של סנטינל וואן ל-430 מיליון דולר ● החברה פועלת בתחום של אבטחת נקודות קצה

בניין קבוצת NSO / צילום: AP Photo, AP

מהשב"כ ל-NSO: מינוי נוסף של איש ביטחון לחברת הסייבר התקפי

איש שירות הבטחון הכללי לשעבר, אלי עמר, ישמש כסמנכ"ל מערכות המידע בחברה ● המעבר של אנשי הבטחון  מתפקידים רגישים ובכירים לשורותיה של אחת מחברות הסייבר השנויות במחלוקת בישראל, מזכיר את המעברים של בכירי משרד האוצר לאורך השנים למשרות נחשקות בשוק הפרטי