גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לשכת עורכי הדין: לקדם חקיקה בעניין קבוצות הרכישה

כתבו לשרי האוצר, המשפטים והכלכלה וליו"ר ועדת הכלכלה בכנסת: "מדבר באינטרס ציבורי חשוב, עניין חוצה מפלגות שנוגע לביטחון הציבור והשקעותיו"

עו"ד אברהם ללום/ צילום: יח"צ
עו"ד אברהם ללום/ צילום: יח"צ

"הכתובת על הקיר. איש לא יוכל עוד לטעון 'לא ידעתי, לא שמעתי'. הגיעה העת לעשות מעשה ולקדם חקיקה" - כך כותבים היום (ג') בלשכת עורכי הדין לשרת המשפטים, איילת שקד; שר האוצר, משה כחלון; שר הכלכלה, אלי כהן; ויו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, ח"כ איתן כבל.

כוונתם של שולחי המכתב היא לתחום קבוצות הרכישה, שלפני כשנה וחצי הרעיד את ענף הנדל"ן והסעיר את הציבור הרחב עת קריסתה של קבוצת החברות של ענבל אור, כמו גם התפוצצות פרשת חברת "אדמה" של אורן קובי.

היום, לאחר הפרסומים אודות קשיים בקבוצת רכישה גדולה נוספת, קבוצת יונייטד שרונה במתחם רשות השידור בדרום הקריה בתל-אביב, פנו יו"ר הלשכה עו"ד אפי נוה, וחברי פורום הקניין והמקרקעין בלשכה, עורכי הדין אברהם ללום ויצחק נטוביץ, יחד עם עו"ד זיו כספי, לשרים וליו"ר ועדת הכלכלה, במכתב בו הם מפצירים בה להמשיך ולקדם הצעת חוק שיזמו בלשכה בעבר הנוגעת לקבוצות הרכישה. 

עוד זיו כספי / צילום: יחצ

נזכיר כי מכתב זה מגיע בזמן שבמשרד המשפטים נערכים לפרסם בקרוב את מסקנות הצוות שהקימה שרת המשפטים שקד שעסק בסוגיה זו. בראש הצוות עמד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, שעסק בנושא במשך חודשים ארוכים ואמור לפרסם את המלצותיו להמשך טיפול בנושא.

בלשכת עורכי הדין מביטים מהצד בבעיות של קבוצת הרכישה בדרום הקריה, ובענף קבוצות הרכישה בכלל, וכותבים במכתב כי "תחום קבוצות הרכישה צבר תאוצה רבה במשך השנים, וניתן לראות כיום יותר ויותר יחידות דיור הנבנות במסגרת קבוצות רכישה. לפי הערכה, כיום נבנות אלפי יחידות דיור במסגרת התארגנות של קבוצות רכישה... בפועל מה שקרה בתחום קבוצת הרכישה, כמו בכל תחום פרוץ חסר רגולציה ועם פוטנציאל רווח גבוה, וכמו שהתגלה בתחום ההתחדשות העירונית עובר למועד חקיקת חוק התחדשות עירונית (הסכמים לארגון עסקאות), לצד מארגנים טובים עם ניסיון טוב ומוצלח, חדרו לתחום גורמים עלומים נעדרי כל ידע, ניסיון או מחויבות כלפי הקבוצה או למצגי השיווק, כאשר כל מטרתם בהשאת רווח מהיר והשארת חברי הקבוצה לטפל בעניינם לבדם".

עוד נכתב במכתב: "לפני כשנה וחצי רעדה האדמה עם פרסום דבר קריסתה של קבוצת ענבל אור, שהאירה את כל תחום קבוצות הרכישה במבושיה. בעניין אור נגלו קשיים משמעותיים בדרך ניהולה של קבוצת הרכישה, תוך דגש על קבוצות רכישה למגורים, עד כדי שיווקם של יחידות דיור לא קיימות וכספים שנעלמו עקבותיהם, כל זאת שברקע חברי קבוצה שבורים שנותרו ללא קורת-גג וללא כספם.

"אשר על כן פעלה לשכת עורכי הדין, מתוקף סמכותה בחוק לשכת עורכי הדין ומתוך שירות לציבור, בשיתוף עם ועדת הכלכלה וביוזמת ח"כ אלי כהן (כיום שר הכלכלה), במטרה לנסח תזכיר חוק להסדרת תחום קבוצות הרכישה, וזאת מתוך האנומליה הקיימת בפער שבין הרגולציה המחמירה כלפי יזמי נדל"ן לבין היעדר כל רגולציה כלפי מארגני קבוצות, זאת בו בזמן שאין הבדל אמתי בין רוכש דירה מיזם לבין משתתף בקבוצת רכישה, אשר בדומה לרוכש על-פי רוב אינו בהכרח משקיע מתוחכם אשר השקל מצוי בכיסוי".

בלשכת עורכי הדין ממשיכים ומספרים במכתב כי קידמו החקיקה בנושא תוך העזרות במומחים מהתחום וגיבשו תזכיר חוק ש"נועד לייצר מסגרת מחייבת למארגן הקבוצה והאורגנים הרלוונטיים, לרבות הגדרת חובות אמון כלפי חברי הקבוצה, וקושר את המארגן בהצלחת הקבוצה עד לסיום הפרויקט ומסירת יחידות הדיור לחברי הקבוצה.

"תזכיר החוק בראש ובראשונה מבקש ליצור ודאות ומחויבות כלפי חברי קבוצות הרכישה בדרך של הגדרת תחומי אחריות למארגני הקבוצות והבטחת כספי המשתתפים. כמו כן, התזכיר מנסה לתת מסגרת מוגדרת לשני היבטים עיקריים, שהם משך הפרויקט ועלותו. תזכיר החוק אף מציע, בין היתר, לכלול בהסכם עם המארגן פרטים מהותיים, כגון נטרול הערבות ההדדית, אבני-דרך לתשלום למארגן, התואמים גם את קצב התקדמות הבנייה ואחריותו בפרויקט, מועד מסירת הנכס, עלותו הסופית ועוד".

עוד מציינים שולחי המכתב כי "עם הגשת תזכיר החוק לכנסת, התקיימו מספר ישיבות בנושא, לרבות עם המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, עד שבשלב מסוים הופסק קידום תזכיר החוק וגיבושו לכדי הצעת חוק. זאת במקביל להישכחות הכותרות בעניין אור".

כעת מציינים בלשכת עורכי הדין ובפורום המקרקעין בלשכה כי לטעמם הגיעה העת להמשיך ולקדם את הצעת החוק האמורה: "אנו רואים חשיבות רבה בקידום הצעת חקיקה בנושא ומוכנים להשקיע את כל המשאבים הדרושים על-מנת לקדם נושא חשוב זה. עוד יוזכר כי גם המדינה הביעה את דעתה בעניין החשיבות שבהצבת יעדים מוגדרים כלפי מארגני קבוצות, במסגרת מכרזי רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון, שם מחויבים המארגנים, במסגרת מסמכי המכרז, להעניק שירותים של ניהול ופיקוח הנדסי כלפי חברי הקבוצה, עד השלמת הפרויקט ורישום הזכויות על שם חברי הקבוצה.

"הכנסת, והמכותבים הנכבדים בפרט, כבר הוכיחו כי כאשר המדובר בנושא חשוב ומהותי, יש בכוחם וביכולתם לקדם חקיקה בהליך מזורז וראוי במטרה לקדם אינטרס ציבורי חשוב - כל שכן כאשר מדובר בעניין שהוא חוצה מפלגות ונוגע לביטחון הציבור והשקעותיו". 

עוד כתבות

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

סקר הסקרים

שלושה ימים לבחירות: ליברמן עדיין מחזיק במפתח להכרעה, השאלה היא מה הוא יעשה איתו הפעם

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

מסתירים את עמדתכם הפוליטית? אתם לא לבד ואין לזה קשר לשמאל או לימין

סקר "גלובס" ומכון שילוב מגלה: האמירה שרק מצביעי ימין מעדיפים שלא לגלות עבור מי הם מצביעים היא במקרה הטוב מיתוס ● לפי הממצאים, הישראלים מרגישים הכי בנוח לגלות למשפחה למי הם עומדים להצביע, והרבה פחות לחברים ולקולגות בעבודה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בפברואר

אתמול באיכילוב: 4 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

דעה: קשה להיות מצונן בימים של קורונה

כשאני מתעטש, אף אחד כבר לא אומר לי לבריאות. במקום זה אני מקבל מבטי פחד ותיעוב ● גם בלי להיות בבידוד, אני מודר

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

בעקבות משבר הקורונה: אל על נערכת לפיטורי 1,000 עובדים

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין הורה לסמנכ"לים בחברתו לגבש תוכנית מיידית לפיטורי עובדים ● היום דיווחה החברה על הפסקת טיסותיה לאיטליה ולבנגקוק ועל דחיית השקת הטיסה לטוקיו ● בנוסף דיווחה אל על כי נזקי משבר הקורונה עלולים להסתכם בפגיעה של עשרות מיליוני דולרים בהכנסות

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

עוד הנפקת נדל"ן של תשובה: אלעד מגורים החדשה תנסה לגייס 100 מיליון שקל באג"ח

באחרונה השלים בעל השליטה יצחק תשובה הנפקת אג"ח של חברת אלעד גרופ, המרכזת את פעילותו בצפון אמריקה

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

בני גנץ ובסאם גאבר / צילום: הערוץ הערבי ואתר פאנט, יח"צ

בכחול לבן נזכרו לחזר אחרי הקול הערבי, אבל הפיצו מסרים סותרים

לאחר שנתניהו פתח בקמפיין לעידוד הצבעה בקרב החברה הערבית, גם בכחול לבן התראיינו לעיתונות הערבית ● על דף המסרים: ניסיון למזער נזקים בשל התמיכה בתוכנית טראמפ, אבל גם שתי עמדות מנוגדות לגבי חוק הלאום

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

גנץ פיטר את היועץ ישראל בכר בעקבות פרסום הקלטת

אתמול פורסמה ב"חדשות 12" קלטת שבה נשמע בכר אומר שגנץ יחשוש לתקוף את איראן וכי הוא יהיה ראש ממשלה לא אמיץ ● כחול לבן: "בכר נקלע למארב מתוכנן שכלל ניצול אישי, שימוש באמצעים פסולים והונאה - שיטופלו בציר המשפטי"

ירון בלוך/ צילום:עמרי מירון

הפספוס החוץ-בנקאי של לאומי: לאומי פרטנרס מובילה את הנפקת מימון ישיר לפי שווי כפול מזה שבו מכרה את חלקה

פחות משנתיים לאחר שלאומי פרטנרס מימשה את חלקה במימון ישיר לפי שווי של 750 מיליון שקל, מונפקת חברת האשראי הצרכני לפי שווי כפול ויותר ● במקום אקזיט של 300 מיליון שקל, נותרה לאומי פרטנרס "תקועה" עם החזקה במניות חברה פרטית מקבוצת צור שמיר

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

אל תפחדו מ"יפניזציה": תשואות האג"ח בשפל וזה לא אומר כלום על הצמיחה

התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדה היום לשפל היסטורי על רקע החשש מנגיף הקורונה ● תשואות אג"ח אולטרה־נמוכות מעידות יותר על עמדותיהם המשתנות של בנקאים מרכזיים מאשר על התחזיות לצמיחה כלכלית

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכניות ענק בחיפה ובקריות, וסיוט נדל"ני בבית שמש. כותרות הנדל"ן

הסכם הגג הראשון לשנת 2020 יצא לדרך ובמסגרתו ייבנו 19 אלף דירות בקריית אתא ● בחיפה הציגו תוכנית לחידוש שכונה בה מתגוררים כ-15% מתושבי העיר ● רני צים ממשיך להתרחב, ולמה מנכ"ל משרד האוצר בעבר, ויו"ר קרן הריט סלע קפיטל לא רואה רווחיות בחללי העבודה המשותפים