גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לשכת עורכי הדין: לקדם חקיקה בעניין קבוצות הרכישה

כתבו לשרי האוצר, המשפטים והכלכלה וליו"ר ועדת הכלכלה בכנסת: "מדבר באינטרס ציבורי חשוב, עניין חוצה מפלגות שנוגע לביטחון הציבור והשקעותיו"

עו"ד אברהם ללום/ צילום: יח"צ
עו"ד אברהם ללום/ צילום: יח"צ

"הכתובת על הקיר. איש לא יוכל עוד לטעון 'לא ידעתי, לא שמעתי'. הגיעה העת לעשות מעשה ולקדם חקיקה" - כך כותבים היום (ג') בלשכת עורכי הדין לשרת המשפטים, איילת שקד; שר האוצר, משה כחלון; שר הכלכלה, אלי כהן; ויו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, ח"כ איתן כבל.

כוונתם של שולחי המכתב היא לתחום קבוצות הרכישה, שלפני כשנה וחצי הרעיד את ענף הנדל"ן והסעיר את הציבור הרחב עת קריסתה של קבוצת החברות של ענבל אור, כמו גם התפוצצות פרשת חברת "אדמה" של אורן קובי.

היום, לאחר הפרסומים אודות קשיים בקבוצת רכישה גדולה נוספת, קבוצת יונייטד שרונה במתחם רשות השידור בדרום הקריה בתל-אביב, פנו יו"ר הלשכה עו"ד אפי נוה, וחברי פורום הקניין והמקרקעין בלשכה, עורכי הדין אברהם ללום ויצחק נטוביץ, יחד עם עו"ד זיו כספי, לשרים וליו"ר ועדת הכלכלה, במכתב בו הם מפצירים בה להמשיך ולקדם הצעת חוק שיזמו בלשכה בעבר הנוגעת לקבוצות הרכישה. 

עוד זיו כספי / צילום: יחצ

נזכיר כי מכתב זה מגיע בזמן שבמשרד המשפטים נערכים לפרסם בקרוב את מסקנות הצוות שהקימה שרת המשפטים שקד שעסק בסוגיה זו. בראש הצוות עמד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, שעסק בנושא במשך חודשים ארוכים ואמור לפרסם את המלצותיו להמשך טיפול בנושא.

בלשכת עורכי הדין מביטים מהצד בבעיות של קבוצת הרכישה בדרום הקריה, ובענף קבוצות הרכישה בכלל, וכותבים במכתב כי "תחום קבוצות הרכישה צבר תאוצה רבה במשך השנים, וניתן לראות כיום יותר ויותר יחידות דיור הנבנות במסגרת קבוצות רכישה. לפי הערכה, כיום נבנות אלפי יחידות דיור במסגרת התארגנות של קבוצות רכישה... בפועל מה שקרה בתחום קבוצת הרכישה, כמו בכל תחום פרוץ חסר רגולציה ועם פוטנציאל רווח גבוה, וכמו שהתגלה בתחום ההתחדשות העירונית עובר למועד חקיקת חוק התחדשות עירונית (הסכמים לארגון עסקאות), לצד מארגנים טובים עם ניסיון טוב ומוצלח, חדרו לתחום גורמים עלומים נעדרי כל ידע, ניסיון או מחויבות כלפי הקבוצה או למצגי השיווק, כאשר כל מטרתם בהשאת רווח מהיר והשארת חברי הקבוצה לטפל בעניינם לבדם".

עוד נכתב במכתב: "לפני כשנה וחצי רעדה האדמה עם פרסום דבר קריסתה של קבוצת ענבל אור, שהאירה את כל תחום קבוצות הרכישה במבושיה. בעניין אור נגלו קשיים משמעותיים בדרך ניהולה של קבוצת הרכישה, תוך דגש על קבוצות רכישה למגורים, עד כדי שיווקם של יחידות דיור לא קיימות וכספים שנעלמו עקבותיהם, כל זאת שברקע חברי קבוצה שבורים שנותרו ללא קורת-גג וללא כספם.

"אשר על כן פעלה לשכת עורכי הדין, מתוקף סמכותה בחוק לשכת עורכי הדין ומתוך שירות לציבור, בשיתוף עם ועדת הכלכלה וביוזמת ח"כ אלי כהן (כיום שר הכלכלה), במטרה לנסח תזכיר חוק להסדרת תחום קבוצות הרכישה, וזאת מתוך האנומליה הקיימת בפער שבין הרגולציה המחמירה כלפי יזמי נדל"ן לבין היעדר כל רגולציה כלפי מארגני קבוצות, זאת בו בזמן שאין הבדל אמתי בין רוכש דירה מיזם לבין משתתף בקבוצת רכישה, אשר בדומה לרוכש על-פי רוב אינו בהכרח משקיע מתוחכם אשר השקל מצוי בכיסוי".

בלשכת עורכי הדין ממשיכים ומספרים במכתב כי קידמו החקיקה בנושא תוך העזרות במומחים מהתחום וגיבשו תזכיר חוק ש"נועד לייצר מסגרת מחייבת למארגן הקבוצה והאורגנים הרלוונטיים, לרבות הגדרת חובות אמון כלפי חברי הקבוצה, וקושר את המארגן בהצלחת הקבוצה עד לסיום הפרויקט ומסירת יחידות הדיור לחברי הקבוצה.

"תזכיר החוק בראש ובראשונה מבקש ליצור ודאות ומחויבות כלפי חברי קבוצות הרכישה בדרך של הגדרת תחומי אחריות למארגני הקבוצות והבטחת כספי המשתתפים. כמו כן, התזכיר מנסה לתת מסגרת מוגדרת לשני היבטים עיקריים, שהם משך הפרויקט ועלותו. תזכיר החוק אף מציע, בין היתר, לכלול בהסכם עם המארגן פרטים מהותיים, כגון נטרול הערבות ההדדית, אבני-דרך לתשלום למארגן, התואמים גם את קצב התקדמות הבנייה ואחריותו בפרויקט, מועד מסירת הנכס, עלותו הסופית ועוד".

עוד מציינים שולחי המכתב כי "עם הגשת תזכיר החוק לכנסת, התקיימו מספר ישיבות בנושא, לרבות עם המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, עד שבשלב מסוים הופסק קידום תזכיר החוק וגיבושו לכדי הצעת חוק. זאת במקביל להישכחות הכותרות בעניין אור".

כעת מציינים בלשכת עורכי הדין ובפורום המקרקעין בלשכה כי לטעמם הגיעה העת להמשיך ולקדם את הצעת החוק האמורה: "אנו רואים חשיבות רבה בקידום הצעת חקיקה בנושא ומוכנים להשקיע את כל המשאבים הדרושים על-מנת לקדם נושא חשוב זה. עוד יוזכר כי גם המדינה הביעה את דעתה בעניין החשיבות שבהצבת יעדים מוגדרים כלפי מארגני קבוצות, במסגרת מכרזי רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון, שם מחויבים המארגנים, במסגרת מסמכי המכרז, להעניק שירותים של ניהול ופיקוח הנדסי כלפי חברי הקבוצה, עד השלמת הפרויקט ורישום הזכויות על שם חברי הקבוצה.

"הכנסת, והמכותבים הנכבדים בפרט, כבר הוכיחו כי כאשר המדובר בנושא חשוב ומהותי, יש בכוחם וביכולתם לקדם חקיקה בהליך מזורז וראוי במטרה לקדם אינטרס ציבורי חשוב - כל שכן כאשר מדובר בעניין שהוא חוצה מפלגות ונוגע לביטחון הציבור והשקעותיו". 

עוד כתבות

מייסדי אינטסייטס אלון ארבץ, גיא ניצן וגל בן–דוד / צילום: IntSights

חברת מודיעין הסייבר IntSights גייסה 30 מיליון דולר

את הסבב הובילה קרן הצמיחה קומרה קפיטל ● הגיוס הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-70 מיליון דולר

מרכז החדשנות מבפנים / צילום: כדיה לוי

שיבא משיק מרכז חדשנות דיגיטלית: "נקדם כל פתרון ראוי לבעיות כמו תורים וטעויות"

בית החולים שיבא פתח את מרכז ARC כחלק מרשת בינלאומית שהוא מקים מסביב לעולם ● לסטארט-אפים הוא מציע מימון, מקום לעבוד בו ואפשרות לנסות מוצרים חדשים ● סמנכ"ל רפואה וחדשנות איל צימליכמן: "שותפות היא מילת המפתח. לא כל אחד שומר רק על האינטרסים שלו"

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום, גלובס

חברת הסייבר קייפ של טדי שגיא רוכשת את LTMI האמריקאית ב-128 מיליון דולר

את הרכישה תממן Kape ממניות, מקופת המזומנים שלה ומחוב שתגייס משגיא, שמחזיק ב-70% ממנה, ושיעמיד לה הלוואת בעלים בהיקף של 40 מיליון דולר ● בעקבות הרכישה ידולל שגיא להחזקה של 55.9%

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

הפתרון לעתיד משק החשמל נמצא במצבר של המכונית שלכם

שר האנרגיה שטייניץ הכריז על יעד בצריכת חשמל סולארי: 30% מכלל החשמל ב–2030, לעומת 6.5% כיום • אלא שחשמל סולארי אינו מספק מענה לדרישה הגבוהה בשעות הערב ושימוש בו מצריך גיבוי של אספקה מתחנות כוח מזהמות • הפתרון המתגבש: "שאיבת" החשמל ממצברים של מכוניות חשמליות ● כתבה שנייה בסדרה

7 פצועים בתאונות קורקינט או אופניים חשמליים הגיעו למיון באיכילוב

לראשונה בישראל: "גלובס" ובית החולים איכילוב מפרסמים את מספר הנפגעים היומי בתאונות כלי תחבורה ממונעים

7 פצועים בתאונות קורקינט או אופניים חשמליים הגיעו למיון איכילוב רק אתמול ● בקצב הזה, במהלך השנה יגיעו 2,555 איש שייפצעו בתאונות דומות לביה"ח איכילוב בתל אביב לבדו ● השנה נהרגו כבר לפחות 12 איש ● מהיום ובכל יום, "גלובס" עוקב אחרי מספר הנפגעים

משטרת ישראל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המחוזי: המשטרה תורשה לבצע חיפוש בטלפונים של יועצי רה"מ עופר גולן ויונתן אוריך

זאת לצורך חקירת פרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר ● עופר גולן ויונתן אוריך בתגובה: "במקום שבית המשפט ייתן למשטרה סטירה על שהפרה במתכוון את זכויות היסוד שלנו - הוא נותן לה סוכריה. אבסורד"

הלואו קוסט/ צילום:Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הלואו קוסט חינכו את כל העולם לעבוד אחרת: האם בקרוב נשלם אפילו על שימוש בשירותים בטיסה?

בענף התעופה המגמה ברורה - הרווחיות מכרטיסי הטיסה נשחקת, וחברות התעופה מחפשות עוגני רווח משלימים ● והן אכן מצליחות: בהשפעת חברות הלואו קוסט, כמעט שום דבר כבר לא חינם ● "על כוס מים חברות כבר גובות כסף וגם על אוזניות למערכות הבידור"

מימין ניר קלר ואייל ליפשיץ יזמי BlueVine  / צילום: בלו ויין

חברת הפינטק הישראלית BlueVine גייסה 102 מיליון דולר

את הסבב הובילה קרן הצמיחה הישראלית ION Crossover Partners, משקיעה חדשה בחברה ● צוות BlueVine מתוכנן לגדול ל-400 עובדים לפחות עד סוף 2020 בעקבות הגיוס

האומן17/ אמיר מאירי

עסקת ענק אחרי הליך דרמטי: דמרי ויהלומית פרץ רכשו את מתחם האומן 17 בת"א ב-355 מיליון שקל

המתחם כולל 16 דונם ועל פי הערכת השמאי שוויו הגיע ל-200 מיליון שקל ● המחיר המריא במהלך ההתמחרות על הנכס, שבה לקחו חלק גם החברות יובלים, אקרו וקרן ריאליטי

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

"דרישת החשב הכללי לעצור הוצאות כבר עכשיו - בחוסר סמכות"

היועצת המשפטית של ועדת הכספים, עו"ד שגית אפיק, קובעת כי לחשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, לא הייתה סמכות למנוע ממשרדי הממשלה כבר עכשיו להתחייב על הוצאת כספים ב-2020

גבול ישראל-סוריה ברמת הגולן / צילום: איל יצהר

האיראנים אחראים לירי מסוריה אבל נזהרים שלא להיגרר למהלך רחב

ארבע הרקטות שנורו הבוקר משטח סוריה אל צפון רמת הגולן הן לפי הערכות גורמי הביטחון, ירי של אחת מהמיליציות שמחזיקה איראן בסוריה ● על מה הגיבו האיראנים?

איציק שמולי, העבודה–גשר / צילום: תמר מצפי

האם כדי להפיל ממשלת מיעוט הימין יצטרך לארגן ממשלה חדשה?

האומנם אי-אפשר יהיה להפיל את גנץ בלי חבילת טריפל - ראש, קווים וסידור עבודה? עשינו סדר ● המשרוקית של גלובס

רועי רימשון/ תמונה פרטית

הצצה לחייו של עסק קטן: "על כל שקל שאני מרוויח, המדינה לוקחת בין 50 ל-60 אגורות"

רועי רימשון מהישוב לוטם, מקיים הרצאות על שיריה של נעמי שמר וחוקר עצמאי בנושא ● "המסים שאני נדרש לשלם למדינה בלתי הגיוניים וההוצאות מטורפות" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

בניין ג'רוזלם פוסט בירושלים / צילום: איל יצהר, גלובס

"מטעה צרכנים": הרשות להגנת הצרכן תקנוס את ג'רוזלם פוסט

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה לחברת ג'רוזלם פוסט על כוונתה להטיל עליה עיצום כספי של כ-400 אלף שקל ● לטענת הרשות, ג'רוזלם פוסט הסתירה מלקוחותיה את תנאי הביטול של קורס אנגלית שרכשו באלפי שקלים

חיים שלזינגר  / צילום: יח"צ

אחרי שני אקזיטים: פרופ' חיים שלזינגר מקים מיזם ייעוץ ללא כוונות רווח

היזם הסדרתי הקים מיזם שבו הוא מייעץ לחברות סטארט-אפ צעירות ללא תמורה ● "ראיתי חברות מצויינות שהתפרקו, רק בגלל ניהול"

ההפגנה בשער מפעל אינפימר / צילום: מרתה פיין

הצרות של תמיר לא תמו: בקיבוץ ברקאי מבקשים להוציא את מפעל אינפימר

תושבי הקיבוץ דורשים להוציא את המפעל בטענה כי הוא גורם לזיהום אוויר כבד באזור ● יו"ר אינפימר יובל תמיר: "מקורו של הזיהום לא במפעל. הפליטות של המפעל מנוטרות על ידי המשרד להגנת הסביבה והן מתחת לתקן המחמיר"

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"צינור הגז של פוטין" כמעט הושלם, אבל ממשיך ללבות את היצרים בתוך האיחוד האירופי

הפרויקט השנוי במחלוקת גרר לאחרונה סנקציות, קנסות ועימות פומבי בין פולין לצרפת ● האם האמריקאים יהיו אלה שיטרפדו אותו?

משה כחלון ורוני חזקיהו / צילומים: כדיה לוי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

החשב הכללי מגלה: עמדנו בגירעון ב-2018 בזכות דיבידנד ענק מחברה ביטחונית

החשכ"ל חזקיהו הסביר איך קרה שהגירעון בדצמבר 2018 ירד לפתע ל-2.9%, כשבכל שאר החודשים מספטמבר 2018 ועד היום הגירעון היה גבוה מ-3% ● זה אפשר לשר האוצר כחלון לטעון, זמן קצר לפני ההחלטה על הבחירות, כי לא חרג בשקל מיעד הגירעון

הפגנת יוצאי אתיופיה  / צילום: מאיר המאירי

המחאה תתחדש? השוטר שירה למוות בסלומון טקה יואשם בגרימת מוות ברשלנות

כך הודיעה היום מח"ש לבני משפחתו של טקה ז"ל, שציפו כי השוטר יואשם בהריגה וקיבלו את ההחלטה במורת-רוח ● הירי בטקה, שהתרחש בסוף יוני, הצית מחאה נרחבת של יוצאי אתיופיה נגד המשטרה בכל רחבי הארץ

בנק לימאט בציריך / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לראשונה בעקבות התקנות החדשות: רשות המסים עצרה 3 ישראלים שלא דיווחו כראוי על חשבונות בחו"ל

השלושה נעצרו במסגרת שתי חקירות שונות, לאחר ששמם נכלל ברשימה של בעלי חשבונות בנק בחו"ל שהתקבלה עפ"י חילופי מידע בין מדינות ורשויות מס באירופה ● מדובר במעצרים הראשונים של ישראלים בעקבות תקנות ה-CRS