גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קופת גמל להשקעה – ככה תחסכו לילדים (וגם לעצמכם)

מהן הטבות המס בהשקעה בקופת גמל להשקעה? ■ כמה ניתן לחסוך? ■ מהם היתרונות בהשקעה זו?

חיסכון פנסיוני בעולם / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
חיסכון פנסיוני בעולם / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

קופת גמל להשקעה, נועדה לעודד את הציבור להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלו , אך יחד עם זאת לא להכביד על הציבור ו"לנעול" אותו עם חיסכון עד גיל פרישה. כלומר, שהחיסכון והמשיכה יהיו מרצונו החופשי של החוסך. המוצר הזה שהושק בסוף 2016 מרכז יתרונות שלא נמצאים במוצרים אחרים - הוא נזיל, הוא מנוהל על ידי גופים מקצועיים בדמי ניהול סבירים (0.6%-0.8%); ניתן לעבור בין מסלולים ללא בעיה ובלי שזה ייחשב כמכירה (אין מס), ניתן לעבור בין קופות של חברות וגם אז לא מדובר במכירה (אין מס); ניתן ליהנות מהטבות גדולות עם מחכים לגיל 60; וניתן לקחת הלוואה מול קופת הגמל להשקעה.

כמו כן, ניתן לחסוך בו באופן חד פעמי (עד סכום של 70 אלף שקל בשנה), וניתן לחסוך דרכו בהוראת קבע - לכן, הוא נוח כחיסכון לילדים.

להשוואת קופות גמל להשקעה

הטבות מס משמעותיות!

החוסכים בקופת הגמל להשקעה יוכלו לחסוך בקופת הגמל לכל תקופת זמן שירצו, וכן הם יוכלו לעבור בין מסלולים שונים בקופה ובין קופות שונות! מבלי שזה יחשב כמימוש ולכן לא יחויבו במס על הרווח. בעת המשיכה של הכסף הם ישלמו מס רווח הון (מס על רווחי ההשקעות). אלא אם הם חוסכים כאמור לפנסיה ואז המשיכה (דרך הקצבה) תהיה פטורה ( עדכונים שוטפים על קופת גמל להשקעה, בתחתית המדריך).

קופת גמל להשקעה היא סוג של קרן נאמנות משוכללת, החוסכים בעצם משקיעים במכשיר השקעה מסוים (והם קובעים את התמהיל שלו, ובהתאמה את רמת הסיכון שלו). הקופות האלו מהוות תחרות גדולה לקרנות הנאמנות וגם לפוליסות החיסכון/ פוליסות ההשקעה של חברות הביטוח.

קופות הגמל להשקעה מפוזרות על פני אפיקים שונים - סולידי, מנייתי, ערבות של מניות והשקעות סולידיות. אגב, ההשקעות בקופות הן עשויות להיות גם השקעות לא סחירות (בדומה להשקעות של גופי הפנסיה), וזה מהווה יתרון ביחס לקרנות הנאמנות שיכולת להשקיע רק בנכסים סחירים.

בכל מקרה, המשקיע קובע את רמת הסיכון ובהתאמה את קופת הגמל להשקעה - זו יכולה להיות קופת גמל סולידית (מק"מ, פיקדונות) ואז זה קרוב להשקעה בפיקדונות, וזו יכולה להיות קופת מנייתית בדומה לפוליסת חיסכון מנייתית או קרן נאמנות מנייתית. כלומר במהות, מדובר במוצר תחליפי למוצרים הקיימים, אבל אם הטבות - מעבר לדמיון, קופת גמל להשקעה עדיפה בזכות יכולת לעבור בין מסלולים ובין קופות (בקרנות נאמנות לא ניתן, בפוליסות חיסכון ניתן לעבור בתוך "הבית" אך לא בין קופות שונות). מעבר לכך, כאמור היתרון הבולט - הטבת מס במידה והחיסכון יהיה לטווח ארוך - משיכת קצבה פטורה ממס הכנסה.

קופת גמל להשקעה - היתרונות

אז בואו נעשה סדר - היתרון הראשון והבסיסי הא שמדובר במוצר לכל תקופה - טווח קצר, טווח בינוני וטווח ארוך. הוא ממש לא כמו קופת הגמל הקלאסית שהייתה לטווח ארוך (לפנסיה) - כלומר מדובר במוצר נזיל.

היתרון השני - המוצר מנוהל על ידי הגופים המוסדיים ודמי הניהול עשויים להיות נמוכים - סביב 0.7% מהצבירה וללא דמי ניהול על ההפקדות. מעבר לכך, זה תלוי ביכולת המיקוח של כל אחד ואחד.

היתרון השלישי של קופת הגמל להשקעה - לא מדובר בכסף קטן; ההטבה הזו מאפשרת לחסוך כספים משמעותיים. נקבעה תקרה שנתית לסכומי ההפקדה בקופת הגמל - 70 אלף שקל, זה הרבה כסף, רוב הציבור בהחלט מסתפק בחיסכון שנתי כזה, והחיסכון הזה הוא שמי - כלומר ניתן לחסוך לכל אחד מבני המשפחה 70 אלף שקל בחודש - זה הרבה כסף, זו הטבה גדולה!

יתרון רביעי הוא כאמור בגמישות - אתם יכולים לעבור בין אפיק השקעה - ממנייתי לכללי, ממנייתי לסולידי וההפך - הכל פתוח. אתם יכולים לעבור בתוך החברה עצמה (לדוגמה מקופת גמל להשקעה סולידית של הראל לקופת גמל להשקעה מנייתית של הראל), ואתם יכולים לעבור בין החברות השונות (לדוגמה מהראל סולידית לקופת גמל להשקעה סולידית של מיטב דש) . המעבר בין הקופות בתוך אותו גוף והמעבר בין החברות השונות לא ייחשב כמכירה וזה נהדר לכם כי אז גם לא תחויבו במס.

על פי מס הכנסה רק בעת מכירה/ מימוש יש לשלם מס וברגע שזה לא מוגדר כמכירה/ מימוש כך, אז אין לכם תשלום מס. המשמעות היא שאם אתם לא צריכים את הכסף, אתם פשוט יכולים לעבור בין האפיקים לפי סגנון ההשקעה שלכם והסיכון שאתם מעוניינים בו על פני תקופה ארוכה ולצבור הטבות שוטפות. תזכרו את זה טוב - כל עוד אין לכם צורך בכסף, אתם יכולים פשוט לעבור בין האפיקים השונים מבלי לשלם מס. ואגב, גם אם אתם צריכים כסף, במקרים רבים עדיף שלא למכור את הקופה, אלא לקחת הלוואה מהקופה בתנאים מצוינים - לרוב פריים מינוס 0.5%. זה עשוי להיות פתרון טוב כי אתם קובעים את גובה ההלוואה, את התקופה שלה, היא בריבית נמוכה ואטרקטיבית וזו דרך לא לפגוע בהטבות המס שלכם.

זאת ועוד - גם אם תצטרכו לממש אותה בשלב כלשהו, עדיין היא עדיפה על פני המכשירים האחרים. אם אתם חוסכים עד לפנסיה אז בכלל אתם נהנים מכל העולמות - אתם לא משלמים בכלל מס. כדי ליהנות מזה צריך שהכסף יימשך כקצבה פנסיונית. משיכת הכסף לאחר גיל הפרישה באופן חד-פעמי (מה שנקרא - משיכה הונית) תחייב במס רווח הון מלא.

יתרון חמישי - קופת גמל להשקעה היא אלטרנטיבה מאוד מעניינת לחיסכון לילדים. אתם יכולים להפריש כמה עשרות או מאות שקלים בחודש לטובת חיסכון לילדים, וליהנות מכל היתרונות המוזכרים כאן. אין מוצר שבאמת יכול להתחרות כיום במוצר הזה. עדיין זה לא מבטיח תשואה נהדרת, זה כבר תלוי בניהול של מנהלי ההשקעות בקופה, אבל תנאי הפתיחה של קופת הגמל להשקעה הם נהדרים לעומת כל המכשירים האחרים.

ומה קורה אם קופת הגמל עוברת ליורשים? גם כאן, תהיה קצבה בלבד, אחרת יהיה תשלום מס. היורשים כפופים לאותו הכלל, ואם הם ירצו למשוך את הכסף באופן חד-פעמי (משיכה הונית), הם ישלמו מס רווחי הון. אם הם ירצו לשמר את הפטור ממס, הם יצטרכו למשוך את הכסף כקצבה, אבל מתי? שימו לב - רק כשהם עצמם יגיעו לגיל פרישה!

כמה יהיה ניתן להפקיד בקופת גמל להשקעה?

בעקבות הלחצים על משרד האוצר מצד הבנקים ומצד קרנות הנאמנות שתופסים את קופת הגמל החדשה כמתחרה ישיר להם, וכן בהמשך להתערבותה של רשות ניירות ערך ובקשתה להגביל את סכום ההפקדות בקופה החדשה, הוחלט כי תוגבל יתרת ההשקעה בקופת הגמל הזו ל-70 אלף שקל בשנה (נמוך מהתכנית המקורית להפקדה של מאות אלפים, ואחר כך הסכום ירד ל-100 אלף ולבסוף נקבע על 70 אלף שקל) . עדיין, כשחוסכים במשך שנים מדובר בהטבה ענקית - בעשר שנים אפשר להפקיד 700 אלף שקל וזה לא קצת וחוסכים בגילי ה-30 פלוס או 40 פלוס יכולים לחסוך ב-20 שנה 1.4 מיליון שקל זה מאוד משמעותי , וההטבה מאוד גדולה - רווחי ניירות הערך והמשיכה אם מגיעים עד לפנסיה, פטורים ממס.

וזה לא רק זה - קופת גמל להשקעה היא שמית, כלומר כל אחד יכול לחסוך בה עד 70 אלף שקל בשנה, אבל גם בת הזוג/ בן הזוג יכול לחסוך גרך הקופה, וגם ניתן לפתוח קופות גמל להשקעה לילדים, כלומר משפחה של 4 נפשות יכולה לחסוך דרך קופת הגמל להשקעה - 280 אלף שקל בשנה, משפחה בת 5 נפשות כבר תחסוך 350 אלף שקל בשנה (וזה כבר כסף מאוד גדול), מדובר על חיסכון פטור ממס בסכום של מיליונים תוך כמה שנים. היתרון המיסוי הגדול, לצד הנזילות, וגם האפשרות להשיג דמי ניהול נמוכים יחסית (בפועל דמי הניהול הם סביב 0.5%) מציבים את קופת הגמל להשקעה כפיתרון טוב לחוסכים רבים, ואפילו כתחליף לחיסכון פנסיוני. הטבות המס על החיסכון הפנסיוני הם עד לתקרת שכר מסוימת (הפרשה של כ-600 שקל מהשכר לשכר של כ-10 אלף שקל), ומאוד ייתכן שבמקום להפריש כספים נוספים לחיסכון פנסיוני, עדיף לאנשים פשוט להפריש את היתרה לקופת גמל להשקעה.

יתרון נוסף של קופות הגמל להשקעה הוא באפשרות לקבל מולן הלוואה. נניח שיש לכם קופת גמל בסכום של 200 אלף שקל, ואתם צריכים 100 אלף שקלים והאפשרות המידית שלכם היא לשבור את קופת הגמל. אבל אז לא תיהנו מכל הטבות המיסוי שבקופה, ולכן יש דרך "לעקוף" את העניין - לקבל מהקופה הלוואה בגובה של עד 80% מהיתרה בקופה לתקופה של עד 7 שנים - ההלוואה הזו לרוב בריבית נמוכה (ביחס לכל האלטרנטיבות - כי יש לה בטוחה טובה), והיא משמרת את ההטבות שלכם!

ההבדל בין קופת גמל להשקעה לפוליסת חיסכון

לצד קופות הגמל להשקעה ישנו מוצר מתחרה שהושק לפני מספר שנים על ידי חברות הביטוח - פוליסות חיסכון/ פוליסות פיננסיות. מדובר במכשיר שמאפשר השקעה ברמות סיכון שונות, אך לא מבטא הטבה פנסיונית (הטבת מס לחוסכים לפנסיה כפי שיש בקופות הגמל להשקעה). המכשיר הזה הפך לפופולרי מאוד בשנים האחרונות, בזכות היותו מכשיר חיסכון נזיל, גמיש, מנוהל (על ידי מנהלי השקעות), שכולל גם הטבות מס (במידה וכאמור עוברים מפוליסה לפוליסה). מעבר לכך, המכשיר הזה לא מוגבל בתקרת השקעה, וזה יתרון ביחס לקופת גמל להשקעה שמוגבלת בהפקדה של 70 אלף שקל בשנה (להרחבה על פוליסת חיסכון).

איך בוחרים קופות גמל להשקעה?

היקף קופות הגמל להשקעה עולה על 12 מיליארד שקל, כאשר השנה צפויות הקופות לעבור את ה-20 מיליארד שקל. מדובר במכשיר הצומח ביותר (בשל ההטבות המוזכרות לעיל - מיסוי, נזילות גמישות).

אפשרויות ההשקעה בקופות גמל להשקעה מגוונות: אפשר להשקיע במסלול כללי שמשלב בין אג"ח למניות (משקל גבוה לאג"ח), אפשר להשקיע במסלול מנייתי ובמסלול אג"חי.

המסלול הכללי הוא המסלול המועדף על ידי הציבור. במבחן התשואות במסלול זה, מובילים בתי ההשקעות ילין לפידות ואלטשולר שחם (לדירוג המלא - כנסו כאן).

קופת הגמל להשקעה הכללית (פלוס כללי) של אלטשולר היא גם הגדולה בתעשייה (לרשימת קופות הגמל להשקעה - תשואות וגודל).

אם אתם בוחנים השקעה בקופת גמל במסלול מנייתי, הנה דירוג קופות גמל במסלול מנייתי; ולאלו שמחפשים קופת גמל במסלול אג"חי, קיים גם דירוג קופות גמל במסלול אג"חי. כפי שניתן לראות הגופים המובילים גם בדירוגים האלו הם ילין לפידות ואלטשולר שחם.

חשוב להדגיש כי ישנן מסלולים סולידיים בקופות גמל להשקעה. קיימת אפשרות להפקיד בקופת גמל סולידית במיוחד, ובהתאמה עם דמי ניהול מאוד נמוכים. מדובר למעשה לתחליף מצוין לפיקדונות - זהו כלי חסכון והשקעה נזיל (עם אפשרות להשאיר לחיסכון ארוך טווח וליהנות מפטור ממס), והוא צפוי לספק תשואה לא נמוכה מפיקדונות. בינתיים הר השקלים בפיקדונות לא זז, הציבור מעדיף שהכסף שלו יישאר בבנקים, אם כי, כבר הצטברו כמה מיליארדים בודדים בקופות הגמל להשקעה הסולידיות.

מדריכים קשורים:

איך משקיעים בגיל 50 פלוס ? - דרך תיקון 190

מדריך קרנות השתלמות - יתרונות וחסרונות

* המדריך נכתב על ידי כותבי מערכת האתר הון, מדריכים פיננסיים. המידע והנתונים במאמר אינם מהווים המלצה לרכוש או למכור מניות, קרנות נאמנות וניירות ערך אחרים; וכן אינם תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

עוד כתבות

בדיקה גנטית / אילוסטרציה: Shutterstock

קליר ג'נטיקס נרכשה ע"י Invitea ב-50 מיליון דולר

קליר ג'נטיקס הוקמה בארה"ב על ידי מורן שניר, בעלה גיא שניר ואביה פרופ' מוטי שוחט, שנחשב לאחד המומחים הבולטים בישראל בתחום הייעוץ הגנטי ● בחברה הושקעו עד היום 2.5 מיליון דולר בלבד, כך שהאקזיט הוא אולי לא ענק, אך ההחזר מרשים

אורי לוין, מייסד ויו"ר. זיו תירוש, מייסד ומנכ"ל, Refundit / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ רפאנדיט שייסדו אורי לוין וזיו תירוש גייס 10 מיליון דולר

מדובר בסטארט-אפ המציע אפליקציה שמייעלת ומקצרת את הליך קבלת החזר המע"מ לתיירים בהתאם למדיניות של הארצות בהן הם מבקרים ● את סבב הגיוס הובילה Amadeus Ventures

בניין הבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות קלות בוול סטריט בנעילה; אפל ודיסני קפצו לשיא כל הזמנים

המדדים המובילים עלו למרות הדיווח על קשיים בשיחות הסחר, מדד דאו ג'ונס עלה לשיא ● יו"ר הפד אמר בפני הסנאט כי "הסיכונים למערכת הפיננסית נותרו נמוכים" ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב רושם את העלייה הגבוהה ביותר זה 7 חודשים, על רקע הזינוק במחירי האנרגיה ● אמדוקס וטאואר עלו לאחר פרסום הדוחות

קורנפלקס של אלופים / צילום: תמר מצפי

ארבע שנים לרפורמת הקורנפלקס: איך קרה ששינויי המחירים לא התגלגלו לכיס של הצרכנים

דוח של משרד הכלכלה שהגיע לידי "גלובס" בוחן מהן תוצאות הרפורמה להוזלת יבוא מוצרי מזון לישראל ● העלויות של מוצרים כמו קורנפלקס אכן הוזלו, אך ביד השנייה מוצרי חלב ובשר התייקרו ● "הרגולציה על המזון הרגיש נותרה בעינה, באופן המוסיף להכביד על העסקים בתחום"

רויטל סויד, העבודה–גשר / צילום: כדיה לוי

אם אוחנה חשף את סודו של חפץ במתכוון, האם יש לו חסינות?

האיום של ניר חפץ לתבוע את שר המשפטים אמיר אוחנה בגלל המידע שחשף עליו עורר תהייה: האם אוחנה, שדיבר מעל במת הכנסת, לא זכאי לחסינות פרלמנטרית? מתברר שלא תמיד ● המשרוקית של גלובס

מדרחוב בשנג'ן, סין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

איך אומרים בסינית שופינג? סין כבר לא המפעל של כולם

בזמן שהתרגלנו לחשוב על סין כעל "המפעל של העולם", היא הפכה להיות הצרכנית השנייה בגודלה בעולם לאחר ארה"ב ● הצריכה הפרטית של סין מהווה יותר מ-10% מהצריכה הגלובלית, והחברה הסינית בקושי התחילה לגרד את הפוטנציאל שלה

סוחר בבורסת פרנקפורט / צילום: רויטרס

נטייה שלילית באירופה על רקע מחסום נוסף בשיחות ארה"ב-סין

גרמניה הצליחה להימנע ממיתון טכני ● מגמה מעורבת באסיה על רקע נתונים מאכזבים של הייצור התעשייתי בסין ● הונג קונג מאבדת 0.8% ● ארה"ב דורשת ויתורים גדולים יותר מצד סין בתמורה להסרת מכסים ● ירידה חדה במספר המשרות החדשות באוסטרליה באוקטובר

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 58% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בטרום-מסחר לאחר צמצום תחזית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ●  צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

הרשימה המשותפת והמחנה הדמוקרטי נפלו למלכודת של נתניהו

בנאומו היום בצהריים, סיכל סופית נתניהו את האפשרות לממשלת מרכז-שמאל וחידד את הפערים הקיימים בין כחול לבן לשתי מפלגות השמאל ● פרשנות

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל? / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל?

מגרש לבנייה בבנימינה, דירת 6 חדרים חדשה בטירת הכרמל, דירת בת 4 חדרים בזכרון יעקב או קוטג' בחדרה

הסמל של גוגל כיום / צילום: רויטרס

גוגל נכנסת לבנקאות דיגיטלית: תציע חשבונות עובר ושב

מדובר בשיתוף פעולה של גוגל, בנק Citigroup ואיגוד אשראי קטן באוניברסיטת סטנפורד שיצא לפועל בשנה הבאה ● גוגל התחייבה שלא תמכור את המידע הפיננסי של המשתמשים בשירות

אורי גייגר / צילום: יחצ

אקסלמד שואפת לשבור שיא לקרן מכשור רפואי: גיוס 400 מיליון דולר

הקבוצה, המשקיעה בחברות מכשור רפואי, מקימה קרן רביעית שתפעל לפי המודל הייחודי שפיתחה: צירוף טכנולוגיות חדשניות למערכי שיווק של חברות מדשדשות • המייסד והשותף המנהל, ד”ר אורי גייגר, מסביר אילו חברות הוא מחפש, מה היתרון של ניו יורק על עמק הסיליקון ומדוע המוסדיים צודקים בכך שלא השקיעו עד כה בקרנות רפואיות שיצאו מישראל

יוסי ורשבסקי, אבי צבי וגולן יוכפז / צילום: איל יצהר, גלובס

מסמכי המיזוג של רשת ועשר נחשפים: "יש את חדשות 2 וזהו. מי שלא אוהב את 2 הולך לחדשות עשר"

המעמד של חדשות עשר והפורמט בו תפעל בערוץ הממוזג היוו חלק משמעותי מהדיונים שערכו הרגולטורים לפני אישור המיזוג ● "גלובס" חושף את התחייבויות שהציגו מנהלי רשת וערוץ עשר בשימוע ● בין הבטחות בעלי המניות: "לחברת החדשות יהיה מנכ"ל שהוא גולן יוכפז"

רון פאינרו, מנכ``ל לאומי קארד/ צילום: יחצ בני גמזו לטובה

הפרידה מלאומי מכבידה על תוצאות מקס: ההכנסות עומדות במקום והרווח נשחק ברבעון השלישי ל-27 מיליון שקל

שינויים רגולטוריים, והשלכות הפיכתה של לאומי קארד לחברה עצמאית שנקראת "מקס," ממשיכים להכביד על תוצאות חברת כרטיסי האשראי, שנמכרה מוקדם יותר השנה על-ידי בנק לאומי וקבוצת עזריאלי לידי קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן ומנכ"ל בזק, דודו מזרחי / צילום: כדיה לוי, רונן טופלברג

האם התוכנית החדשה לפרסית סיבים אופטיים תוכל לעמוד באתגרי המציאות הישראלית

משרדי האוצר והתקשורת הראו חשיבה מחוץ לקופסה בתוכניתם להקים קרן שתממן פריסת סיבים אופטיים באזורים לא כלכליים • האם זו הדרך הנכונה להנחת התשתית לקפיצה הדיגיטלית שדרושה לישראל, והאם חברות תקשורת יכולות לוותר על הכנסות למען הקרן?

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

בורחים למקלט,/ צילום:רויטרס

על החרדה: המחיר הסמוי של החיים במלחמה מתמדת בדרום

תושבי הדרום מתמודדים כבר שנים ארוכות עם חרדה שעלולה להופיע גם בזמני חירום וגם בזמני רגיעה, ולשבש באופן מוחלט את חייהם של הסובלים ממנה • מה ההשלכות על הנפש של מבוגרים וילדים שאינם מכירים חיים במציאות נורמלית

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

מגמה חיובית בתל אביב; דלק בולטת, טאואר מתקנת

יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים מטפסות בכ-6% ומניית בעלת השליטה קבוצת דלק עולה בכ-4.5% ● טאואר מתחזקת אחרי ירידה של כ-4% שרשמה אתמול על רקע פרסום דוחותיה ● דלתא, גלוברנדס וקבוצת גאון מזנקות בעקבות דוחות