גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אחד הרגעים השחורים בקריירה שלי - כשמשכנו את ההנפקה"

חן ליכטנשטיין, מנכ"ל קבוצת אדמה: "המשבר הכריח אותנו להסתכל בצורה מפוכחת על המציאות. זה לא היה קל, אבל זה הביא אותנו למקום שממנו התחלנו להמריא" ■ פורטפוליו 

חן ליכטנשטיין / צילום: אלון רון
חן ליכטנשטיין / צילום: אלון רון

חן ליכטנשטיין

גיל: 50. תפקיד: מנכ"ל קבוצת אדמה

אני: משימתי, מובנה. עם השנים הפכתי ליותר עגול ורך, למדתי לתת יותר מקום להקשבה ושיתוף.

משפחה: ההורים של אמי הביולוגית, דליה, הגיעו מפולין לקיבוץ פרוד בשנות ה-30, ומאוחר יותר התיישבו בתל-אביב. משפחה סוציאליסטית. סבא היה מדריך בשמו"צ (השומר הצעיר) כשהתאהב בסבתא, בת הרב, שקפצה מהחלון כדי לברוח איתו לארץ. הוא היה חבר הוועדה המסדרת של מפא"י, חבר מועצה בעיריית תל-אביב וממייסדי "משען". הצד של אבא מגיע מאוסטרו-הונגריה ובודפשט. סבא היה מדריך סקי ואחד החניכים שלו התרסק לתוך האח בביתה של סבתא וכך הם הכירו. גם הם עלו בשנות ה-30 והתיישבו בתל-אביב. הוא הקים את משרד האדריכלות א. ליכטנשטיין. אמא הייתה מורה בעירוני ז' ביפו. אבא היה בנקאי.

אמא ז"ל: כשהייתי בן שנתיים התגלה אצלה סרטן בשד. בסבב הראשון היא גברה עליו ובסבב השני הוא התפשט בצורה אלימה והכריע אותה. ידעתי שהיא חולה ובגיל שבע, כשאושפזה שוב ואני הייתי אצל דודה שלי, אמרו לי שהיא נפטרה. היא המשיכה ללמד עד הרגע האחרון.

ילדות: שנתיים אחרי שאמא נפטרה, אבא פגש את אילנה, אלמנה עם שלושה ילדים. כשהתחתנו, אבא אימץ את הילדים שלה והיא אימצה אותי. אבא שלה היה ממקימי קיבוץ גבעת חיים והיה ארבע פעמים מזכיר הקיבוץ המאוחד. כשהייתי בן תשע עברנו לקיבוץ, ללינה משותפת, וקיבלתי משפחה חדשה. ההסתגלות לא הייתה קלה. מעבר להבדלים התרבותיים למדתי להכיר את האחים החדשים שלי והיום הקשרים שלנו קרובים ואוהבים. אחרי כמה שנים נבחרתי להיות ראש חברת הנוער בקיבוץ. אבא עזב את העבודה בבנק לטובת הכותנה ושני האחים שלי ואני היינו עובדים איתו. למדתי בתיכון במעגן מיכאל ובחרתי לעשות בגרות בפיזיקה, אף על פי שהיינו שני ילדים בכיתה.

יעל: אשתי, חיפאית. הכרנו במחנה קיץ של מכון ויצמן. יש לה דוקטורט בביו כימיה ושני פוסט דוקטורטים. באיזשהו שלב היא החליטה לעשות הסבה, למדה עיצוב והיום היא מוכרת בחנויות מוזיאונים סימניות מרקמה. יש לנו שני ילדים ואנחנו גרים במושב בני ציון.

לימודים: אחרי שירות כקצין בצנחנים, עשיתי שני תארים במקביל, במשפטים ובפיזיקה. התפרנסתי ממלגות ומעבודה בלילות בחברה לאיטום גגות ובחברת שמירה. עשיתי התמחות אצל מישאל חשין ז"ל בבית המשפט העליון ובמשרד של יגאל ארנון ז"ל. אחריה החלטתי לעשות שני דוקטורטים במקביל במשפטים ובמנהל עסקים באוניברסיטת סטנפורד.

ארה"ב: הגענו לקליפורניה, יעל עשתה שם פוסט דוקטורט ואני קיבלתי מלגות ללימודים ולא הייתי צריך לעבוד. הבכור נולד שם ואחרי חמש שנים וחצי, אחד הפרופסורים הציע לי להתנסות בעסקים. כך התחלתי לעבוד בגולדמן-זקס. תוך עשרה שבועות היינו בניו-יורק לתקופה של התנסות ואז עברנו ללונדון לשבע שנים. גרנו בהמפסטד, הבן השני נולד שם ואני עבדתי בתחום המיזוגים, בעיקר של בנקים פרטיים בשוויץ. כשהבכור היה בן עשר, הבנו שאם אנחנו נשארים בחו"ל, המשפחה תתפרק. רצינו לתת להם את תחושת השייכות והחלטנו לחזור לישראל.

ישראל: החזרה הייתה טבעית. בגולדמן-זקס הציעו לי לפתוח סניף בארץ, אבל אחרי שנים קרוב ללב של החברה, פחות התאים לי לעסוק בשיווק ומכירות. ניסו להחזיר אותי לאקדמיה והפגישו אותי עם פרופ' אבישי ברוורמן (שהיה גם בשלב כלשהו חבר כנסת מטעם מפלגת העבודה). הוא היה אז דירקטור באדמה, אז מכתשים אגן, והוא חיבר אותי למנכ"ל - שלמה ינאי.

מכתשים אגן: מוניתי לחבר הנהלה, כממונה על הפיתוח העסקי. משם עברתי לניהול התפעול והובלתי את השינוי הארגוני שיזם ארז ויגודמן והקמתי את חטיבת התפעול האחודה כאשר כמצ'יינה הסינית קנתה את חלקה והפכנו לאדמה.

אדמה: חברת האגרוכימיה החמישית בגודלה בעולם. עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של מוצרים להגנת הצומח. ב-2014 הסינים קנו את המניות של IDB והפכו לבעלים. ויגודמן היה המנכ"ל כשהסינים קנו את השליטה והציע לי להיות המשנה שלו. הייתי אחראי על האינטגרציה וכשנסעתי לסין, מנכ"ל כמצ'יינה הציע לי לשמש במקביל כמנכ"ל החברה ששולטת ב"אדמה", מה שאפשר לבצע את האינטגרציה גם מלמעלה וגם מלמטה. כשארז עבר לטבע, התבקשתי לשמש כמנכ"ל.

סינג'נטה: יצרנית של זרעים וחומרי הגנת הצומח, כמונו, רק שהם מוגני פטנט ואנחנו גנריים. כל אחת מהחברות נפרדת לגמרי, אבל ישנם שת"פים ותחרות.

הדברה ביולוגית: עד כה הוכח שהכימיה הכי אפקטיבית בהדברת הצומח. מבחינה בריאותית, יש עלינו רגולציה כבדה ויש מאמצים להסדיר מה מותר ומה אסור לרסס בישראל, ואני בעד - כי גם חומרים שהם לכאורה טבעיים עלולים להיות מזיקים לאדם.

משבר: עמדנו להנפיק בנאסד"ק ואחד הרגעים השחורים בקריירה שלי היה כשהחלטנו למשוך את ההנפקה. שוק האגרוכימיה והחקלאות התחיל את הצניחה שהוא נמצא בה כבר שלוש שנים, והמשקיעים, שקראו את זה לפנינו, לא באו. כינסנו את העובדים. עמדתי מולם ואמרתי: "נכשלנו". זה לא היה קל, אבל זה הביא אותנו למקום שממנו התחלנו להמריא. המשבר הכריח אותנו להסתכל בצורה מפוכחת על המציאות. התמקדנו בליבה, הידקנו את תנאי האשראי לספקים, הורדנו מלאים ומאז אנחנו בעלייה מתמשכת. עשינו שינוי מבני עמוק ואז החלטנו להנפיק אותה בבורסה הסינית דרך חברת סנונדה, הנפקה מאוד מוצלחת.

מדיניות דיבידנדים: עוד לא נקבעה, אבל מאז שכמצ'יינה בתמונה, לא הייתה חלוקת דיבידנדים.

ישראל: המטה שלנו יישאר בארץ, חד משמעית.

מתחרים: מונסנטו ובאייר, דאו ודופונט, BASF.

עלות שכר: השכר שלי, שנחשב גבוה במונחים מקומיים, הוא ממוצע-מינוס יחסית לבעלי תפקידים מקבילים לי בעולם והוא דרך לבטא איזון בין הרצון למשוך אנשים טובים לתועלת שהם מביאים לחברה. אני בעד להגדיל את השתכרות העובדים תמיד.

סינים: כבן קיבוץ לשעבר, אין לי שום קושי לעבוד עם קומוניסטים. זה מורכב, אחר, אבל מעניין ומפרה. עד כדי כך, שהצעתי להם להפוך לחבר מפלגה, אבל כשאמרו לי שאצטרך לוותר על הדרכון הישראלי שלי, ויתרתי. הפחד מהסינים מיותר. העולם צריך לעשות מאמץ להבין אותם, כי אין לנו פריבילגיה אחרת. הם הכלכלה הגדולה בעולם.

בריאות: חשובה לי מאוד. אני מקפיד על תזונה נכונה, רץ, מתאמן בחדר כושר, עושה ריצות ניווט.

פנאי: משתדל להיות כמה שיותר עם המשפחה, נמצא המון במטוסים, אבל מתעקש לא לוותר על הבילוי עם הילדים. לא מזמן נחתי בשלוש וחצי לפנות בוקר ובשש וחצי כבר הייתי בדרך לנחל עמוד עם אחי.

תפיסת עתיד: אני מרגיש מסופק ומלא אתגרים והנאה בחברה והתפקיד מעניק לי תחושה שאני יכול להשפיע. כמו שלימדו אותנו בסטנפורד, לשנות חיים, ארגונים ועולם.

עוד כתבות

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

הגיע הזמן שהפרקליטות והמשטרה יפנימו את המסר המרסן של ביהמ"ש העליון בסוגיית החילוטים

בזמן שהמשטרה והפרקליטות ממשיכות במגמה של חילוט אגרסיבי של רכוש של חשודים ונאשמים בפלילים, שיש מי שיאמר שנועד בין היתר להגביר את הלחץ על חשודים בחקירותיהם - ביהמ"ש העליון חושב אחרת ● בשורה של פסקי דין מעביר העליון לשתי הרשויות מסר שלפיו היד שלהן על הדק החילוטים והתפיסות היא קלה מדי, והגיע הזמן שירגיעו ● פרשנות

אבי בן אסאייג / צילום: יחצ

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה ארצי בחברת אסם

זאת על רקע כוונת החברה לסגור יחידות ומפעלים ולהעביר פעילות לחו"ל ● לטענת ההסתדרות, המשמעות היא שבתוך שבועיים ההסתדרות יכולה לנקוט צעדים ארגוניים, לרבות שביתה ● אסם בתגובה: העילה האמיתית לסכסוך - העברת מפעל טבעול לקריית גת

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: האם העליות צפויות להימשך

הפד יפרסם את פרוטוקול הישיבה האחרונה בה הוחלט להוריד את הריבית ● שוק האג"ח ימשיך לעמוד במוקד לאחר האיתות בשבוע החולף לקראת מיתון ● מחר יתפרסמו בשוק המקומי נתוני הייצור התעשייתי ופדיון בענפי המשק לחודש יוני ● ביום חמישי יפורסמו נתוני הייצור באירופה ובארה"ב ● התחזית השבועית של "גלובס"

איילת שקד מול עמיר פרץ / צילום: כדיה לוי

האם צריך להגביל את זכות השביתה? איילת שקד ועמיר פרץ ראש בראש

מצד אחד עיקרון המשילות המהותי בימין הכלכלי, ומהצד השני המלחמה הסוציאל-דמוקרטית למען זכויות העובדים ● "גלובס" מפרסם את תפיסתם של איילת שקד ועמיר פרץ, שני פוליטיקאים משני קצוות הקשת הפוליטית, בנושא החשוב של זכות השביתה במילותיהם

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בלי בתי ספר בימי שישי, עם מס גודש: המלצות בנק ישראל לשיפור הפריון

פריון העבודה בישראל נמוך ב-24% לעומת מדינות ה-OECD, והפער הזה לא מצטמצם בשנים האחרונות ● הסיבות: איכות חינוך נמוכה, תשתיות תחבורה לא מספקות והשקעה בעיקר בענפי ההייטק ● דוח מיוחד של חטיבת המחקר של בנק ישראל מציע שורת המלצות, שעשויות להביא בטווח הארוך לתוספת של 20% לתוצר

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

חברת הפארמה החיפאית שעקפה את טבע: נובוקיור מחיפה נסחרת לפי שווי של יותר מ-9 מיליארד דולר

בחודשים האחרונים מניית נובוקיור נמצאת בנסיקה, ולא על בסיס חלום בלבד - המערכת שלה מטפלת בחולי סרטן ומאריכה חיים, ויש לה קבלות על כך ● המוצר המוביל של החברה הוא קסדת גירוי חשמלי, המיועדת להאטת התפתחות של סרטן מוח מסוג גליובלסטומה - מוצר שקיבל לפני כחודש שיפוי ביטוחי בארה"ב

ג'ו מויניאן / צילום: אתר החברה

בעקבות ביקורת של רשות ני"ע: מויניאן נאלצה להפחית 79 מיליון דולר משווי נכסיה במנהטן

לפי החברה, היא גילתה טעות לא מהותית בדוחותיה בעקבות שאלות שהפנתה אליה רשות ני"ע ביוני 2019, הנוגעות לסבירות הנחות מסוימות שעמדו בבסיס הערכות השווי לשני נכסים במנהטן ● הפחתת השווי העבירה את החברה להפסד נקי של כ-72 מיליון דולר ברבעון השני

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

איילת שקד: "קוראת לנתניהו לחדול ממתקפות בתוך גוש הימין"

יו"רית מפלגת ימינה בסיור בגוש עציון: "צריך להחיל את הריבונות על גוש עציון. זה קונצנזוס. צריך לנצל את התקופה שיש לנו נשיא אוהד בבית הלבן ולהחיל את החוק הישראלי"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בין המסורת של הטכניון למסורת של סל התרופות

בזמן שבטכניון הציגו הנהלה חדשה בלי אף אישה, ליצמן מינה מקורב ליו"ר סל התרופות ● וגם: הבחירות המשיכו לספק לנו כותרות השבוע ● פרשנות

סירי. חוסר גבולות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כפירת מלאי: איך השפע חיסל את דת המותגים סופית?

אולי קשה להאמין בכך, אבל הימים שבהם המותגים היו דת חלפו מן העולם, ולא נראה שצפוי להם קאמבק ● למה? שפע! הסיפור של ההיצע האינסופי הוא הטרגדיה של המותגים

עמוס דב סילבר, מייסד טלגראס / צילום: כדיה לוי, גלובס

עמוס דב סילבר, מקים טלגראס, הוסגר מאוקראינה לישראל

בית המשפט באוקראינה אישר את הסגרתו של עמוס דב סילבר, מקים רשת הסחר בסמים "טלגראס", לשם העמדתו לדין בישראל בגין עבירות סמים, הלבנת הון ועבירות נוספות ● לשיטת המשטרה והפרקליטות, "טלגראס" פעלה החל משלב מסוים כארגון פשיעה לכל דבר ועניין, שבראשו עמד סילבר

זהר זיסאפל / צילום: יונתן בלום, גלובס

הוא משקיע בתחום הרכב, מזהיר מפני בועה ולוטש עיניים לבינה מלאכותית: זהר זיסאפל לא עוצר

כמעט 40 שנה לאחר שהקים עם אחיו את חברת רד, זהר זיסאפל לא מוריד את הרגל מהגז ● הוא משקיע בעשרות סטארט-אפים, מדלג מתחום לתחום, ועכשיו הוא מחפש את הטכנולוגיה הבאה ● "לענקיות הטכנולוגיה יש כוח אדיר, וצריך לפעול נגדן, אך כוחן לא גדול מאשר היה בעבר"

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

מדד ת"א 35 מחק את העליות אחרי נתון הצמיחה המאכזב

המשק רשם צמיחה של 1% בלבד ברבעון השני של 2019 ● ת"א 90 עלה ב-1%, מדד הבנקים טיפס ב-0.7% ● נדחתה העסקה למכירת סומוטו, והמניה צנחה; טרם נמצא פתרון להסרת תוכנות החברה ממערכת ווינדוס ● חלל תקשורת דיווחה על הרחבת הסכם מתן שירותי תקשורת בלוויין עמוס 17 לשנה נוספת

אלכס שניידר, בעלים משותף של מישורים / צילום: Viktor Korotayev, רויטרס

הסכסוך בין בעלי השליטה במישורים: בלוטרייך דורש משניידר להימנע מלהמליץ על רחל תורג'מן כדח"צית בחברה

באסיפת בעלי מניות החברה המתוכננת בימים הקרובים הם יתבקשו לאשר בין היתר את מינויה של רחל תורג'מן, שאת מועמדותה העלה על הפרק אלכס שניידר ● גיל בלוטרייך במכתב לנציגי שניידר: "מוטב לבעלי השליטה שלא להציע מועמד מטעמם לדח"צ בסבב הנוכחי"

עסקה / צילום: Shutterstock

לאחר 13 שנים: אושרה סופית מכירת קולנוע העצמאות בבת ים

בית המשפט העליון קבע כי הקולנוע נמכר כדין ע"י הנאמן של בעליו שפשט את הרגל, ודחה את הערעור שהגיש אדם בשם אלי עובדיה, שטען כי המבנה שייך לו בשל הלוואה שהעניק בעבר לבעל הקולנוע

ההפגנה בפתח תקווה הערב / צילום: דוברות העבודה

מאות מפגינים בפ"ת על יחס המשטרה לאזרחים ועל המעצרים

המעצרים גרמו לאהוד ברק לפרסם ציוץ שהעלה את חמתו של יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה ● ראשי המחנה הדמוקרטי, ניצן הורוביץ ואהוד ברק, עם מועמדי הרשימה, יעל כהן-פארן, נועה רוטמן, מוסי רז וסמדר שמואלי, הגיעו לקחת חלק בהפגנות

עו"ד יהונתן קלינגר, אלי בז'רנו, מני רוזנפלד / צילום: שלומי יוסף, ניצן בר

מחזיקי הביטקוין יוצאים לקרב נגד הבנקים שמסרבים לשרת אותם

בשורה של תביעות ופניות שהוגשו באחרונה ונחשפות כעת ב"גלובס", מתחילים מחזיקי מטבע דיגיטלי ישראלים להיאבק בסירובם הגורף של הבנקים לאפשר להם להפקיד כספים או לפתוח חשבונות ● בעתירת חופש מידע שהוגשה השבוע, נדרש בנק ישראל להציג לציבור את מדיניות הבנקים בעניין

ניוזלטר הייטק הון סיכון מנהל סטארטאפ   / צלם: save as

קנטאר מדיה זכתה במכרז על מדידת הרייטינג ל-7 השנים הבאות

גברה על חברת נילסן ● בוועדת המדרוג הוחלט להשתמש בהזדמנות זאת להשביח את שיטת המדידה באופן שתתאים לעידן החדש: לא עוד נתוני צפייה נפרדים לטלוויזיה ולדיגיטל, אלא תוצאה אחת שמאגדת את נתוני הצפייה בכל הפלטפורמות

מירי רגב / צילום: אמיל סלמן, הארץ

התביעה של המתחרים, החזרה המוזרה ממנה והכסף הגדול: מה מסתתר מאחורי מכרז "לא לדאוגוסט"?

חברת אינטלקט, אשר הפסידה במכרז להפקת פרויקט הדגל של משרד התרבות לטרגט - מפיקת חגיגות ה-70, תבעה את המשרד בטענה להעדפה של המתחרה ● אז מדוע ברגע האחרון נסוגה, אחרי שכבר פנתה לביהמ"ש? ● בענף ההפקה חוששים שמדובר רק בקדימון לטקס הדלקת המשואות

ד"ר יעקב מנדל (מימין), צ'ארלס הוסקינסון, גל לנדאו-יערי ומשה חוגג, באוניברסיטת תל אביב / צילום: ישראל הדרי

מכון הבלוקצ'יין של משה חוגג איבד מנהל לטובת ג'יי פי מורגן

ד"ר יעקב מנדל פרש מניהול המכון, שהושק רשמית לפני כשלושה חודשים באוניברסיטת ת"א ומונה לתפקיד ניהולי במרכז מצוינות הבלוקצ'יין של ג'יי פי מורגן בהרצליה ● ד"ר ארי אחיעז מונה במקומו למנהל המכון, שהוקם בסיוע תרומה של 7 מיליון שקל מחוגג, בעלי בית"ר ירושלים ויו"ר קרן סינגולריטים