גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משרד הפנים מציג: עשרות עסקים לא יזדקקו יותר לרישיון

משרדי הממשלה קיבלו היום את טיוטת רפורמת רישוי העסקים, אשר כפי שנחשף ב"גלובס" מקלה משמעותית על עסקים שאינם בסיכון גבוה ■ בין היתר תוקם ועדה לשינוי כללי רגולציה, ומשרד הפנים יקצה 80 מיליון שקל בשנה עבור תקנים של מפקחים על רישוי עסקים ברשויות המקומיות

קיוסק בתל אביב / צילום: איל יצהר
קיוסק בתל אביב / צילום: איל יצהר

משרד הפנים הפיץ בצהריים את הטיוטה לתיקונים בחוק רישוי עסקים, שמטרתם להקל על הביורוקרטיה הכרוכה בקבלת רישיון עסק. כפי שנחשף ב"גלובס" לפני כשבועיים וחצי, העסקים יחולקו לפי שלוש רמות סיכון - נמוכה, בינונית וגבוהה - כאשר לכל רמה יהיה מסלול אישור מותאם וקצר מהרגיל.

עסקים שיוגדרו ברמת סיכון נמוכה, בהם למשל קיוסקים, מעבדות שיניים ועסקי רוכלות, יוכלו לקבל היתר על בסיס תצהיר בפני עורך דין. לאחר הגשת הבקשה והתצהיר, על הרשות המקומית להגיב בתוך 28 יום לכל המאוחר, ואם לא הגיבה - כאילו אישרה את הבקשה. בעל העסק יכול למעשה לפתוח את העסק בו ביום שהגיש את התצהיר, ותוקף הרישיון במקרה כזה הוא לחמש שנים.

עסקים שיוגדרו ברמת סיכון בינונית יוכלו לקבל אישור בשני מסלולים של היתר מזורז. האחד, לבתי עסק דוגמת מרכול, מכבסה ומסגרייה, שבעליהם יוכלו להגיש בקשה לקבלת רישיון ותצהיר שהם עומד בדרישות לקבלת אישור. על הרשות להגיב בתוך 21 יום לבקשה, ובעל העסק יכול להפעיל את העסק מיד. במידה ולא ניתנה תשובת הרשות המקומית, יש לראות את הבקשה כמאושרת. השני, לבתי עסק דוגמת בתי מרקחת ובתי קפה, שבהם על בעל העסק להמתין 45 יום ממתן הבקשה עד שהוא מפעיל את העסק.

תוקף ההיתר המזורז הוא ל-180 יום, ולאחריהם יקבל בעל העסק רישיון קבוע. חידוש הרישיון ייעשה גם הוא בהליך מזורז.

הליך קבלת רישיון עסק עבור עסקים שמוגדרים בסיכון גבוה, דוגמת תחנות דלק, יישאר כפי שהוא נהוג כיום.

מכון כושר - בלי רישיון

אחד החידושים ברפורמת רישוי העסקים של משרד הפנים, הוא מחיקה של עשרות עסקים מצו רישוי עסקים, כך שמעתה הם לא יזדקקו כלל לרישיון עסק. עם עסקים אלו נמנים, בין היתר, מספרות, מרפדיות, אולפני הקלטות וחלק ניכר ממכוני הכושר.

חידושים נוספים שמציג היום משרד הפנים, הם בין היתר הכשרת חריגות בנייה של עסקים. חריגות מהיתר הבנייה לא ישמשו יותר עילה לאי מתן רישיון עסק כאשר אין בהן סכנה, אין בהן השתלטות ניכרת על השטח הציבורי ולדעת הרשות המקומית עיקר העסק אינו תלוי בחריגה שבוצעה.

בנוסף, גם סוגיית הנגישות של העסקים תשתנה - רשות הרישוי לא תצטרך לתת אישור של יועץ נגישות מטעמה, ובעל העסק יוכל להסתמך על תצהיר של יועץ נגישות מטעמו על מנת להוכיח שהעסק עומד בהוראות הנגישות.

חסם ביורוקרטי נוסף שצפוי להיות מוסר הוא בכל הנוגע לרגולציה - תוקם ועדת יועצים מיוחדת לשינוי רגולציה, כך שבניגוד למצב כיום, שבו כל גוף רגולטורי היה יכול להציב דרישות וסטנדרטים חדשים משלו כדי לתת רישיון עסק, כל שינוי יהיה חייב לעבור דרך ועדת רגולציה שבה יהיו נציגים מכל הסקטורים, על מנת לאשר אותו.

בנוסף לכל השינויים שלעיל, משרד הפנים יקצה 80 מיליון שקל בשנה לפיקוח אקטיבי בכל הנוגע לרישוי עסקים. מדובר בשינוי משמעותי, שכן נכון להיום ישנה רק עובדת אחת במשרד, האחראית על רישוי העסקים. עשרות מיליוני השקלים שיקצה המשרד יממנו תקנים ברשויות המקומיות, בהתאם לגודלן.

במקביל להקטנת הרגולציה, תחול החמרה בסנקציות על בעלי עסקים שיחרגו מהוראות החוק או כאלו שיתברר כי התצהיר שלהם אינו תואם את המציאות בשטח. יוטלו עליהם קנסות ובמקרים קיצוניים רישיונם יישלל.

יצוין כי פורום ה-15, שבו חברות 15 הרשויות המקומיות הגדולות בארץ, מציע רפורמה משלו השונה מזו של משרד הפנים. בשבוע שעבר נחשף ב"גלובס" כי הפורום מקדם רפורמת רישוי עסקים שעיקרה מתן רישיונות עסק לצמיתות והקמת מרכזי רישוי בערים. עוד נחשף, כי הארגונים הכלכליים במשק תומכים בהצעת הפורום הזו, שמאמצת את השיטה הנהוגה בחלק ממדינות אירופה. במשרד הפנים, לעומת זאת, שללו את ההצעה וכינו אותה פופוליסטית.

עוד כתבות

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

"השוק צריך לרדת בעוד 30% כדי להתקרב לשווי הוגן"

דן נילס, המנהל את קרן הגידור Satori: "אם נבדוק את שווי השוק ביחס לתוצר, ל-GDP, נראה שהיחס ביניהם הוא עדיין כ-1.1, וזה יחס שעדיין גבוה מהממוצע ההיסטורי מאז 1970, שעומד על 0.8"

לירון ברייר–דנציגר / צילום: תמונה פרטית

"החודש שילמתי דמי ביטוח לאומי ומע"מ והכול. זה לא יחזור אליי בשום צורה"

לירון ברייר-דנציגר, צלמת ואמנית שהתרגלה ליומן עמוס בשגרה, מצאה עצמה עם גל ביטולים והפסקה חדה בפעילות ● "להיות עצמאי בישראל זה קשה. ולהיות אישה עצמאית, זה עוד יותר קשה. לא מרגישים שדואגים לנו"

דלק / צילום: שאטרסטוק

מחירי הדלק ירדו, אבל ישראל הפכה לשיאנית העולם בגובה המיסוי על בנזין

מחירי הדלק אומנם ירדו ב-17.4% בתחילת אפריל, אך שיעור המס מתוך המחיר של ליטר בנזין זינק החודש לשיא עולמי של 78%

גלעד יפת / צילום: MyHeritage

מנכ"ל מיי הריטג': "אין לנו כוונות אפלות. לא נפיק מידע נוסף מבדיקות הקורונה"

חברת מיי־הריטג' מתכננת להקים מעבדה לבדיקת 10,000 בדיקות קורונה ביום, אך משרד הבריאות החליט להקפיא את הפרויקט ולערוך מכרז עם חברה נוספת ● מאחורי הקמת המעבדה יש סימני שאלה, בין היתר, בגלל השותפה הסינית ● "צריך לתת לנו להקים מעבדה, אין מה לחשוש מהסינים"

מחאת העצמאים  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מענק העצמאים: 72 אלף מהעסקים שנמצאו זכאים יקבלו כ-300 מיליון שקל ביומיים הקרובים

נכון להיום מספר העצמאים הזכאים למענק עומד על כבר על כ-80 אלף איש

חנן פרידמן / צילום: רפי דלויה

לאומי יעניק גרייס של שנתיים ללוקחי משכנתא שהוצאו לחל"ת

בסביבת הבנק מציינים כי אוכלוסיה שעשויה ליהנות במיוחד מהמבצע היא זו של רוכשי הדירות ב"מחיר למשתכן" שירצו לנצל את ההטבה שבה זכו אך שהוצאו לחל"ת ממקום עבודתם

פרויקט המגורים של אלעד לוינשטיין וצמח המרמן בת"א / צילום: אדר' אורית מילבאואר

100 דירות יתווספו לפרויקט של אלעד, לוינשטיין וצמח המרמן בת"א

ב-2018 רכשו שלושת החברות את מתחם אצטדיון הכדורגל לשעבר של מכבי יפו בדרום העיר תמורת 292 מיליון שקל ● בקשתם לתוספת דירות אושרה בוועדה המקומית ● שטח הדירות הממוצע בפרויקט יצטמצם

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי / צילום: אלון רון

בעזרת הלוואה מבעל הבית: תמיר כהן מצטרף לגרעין השליטה בשיכון ובינוי

יו"ר שיכון ובינוי ואיש אמונו של בעל השליטה, נתי סיידוף, ירכוש מידיו כ-4% ממניות החברה תמורת כ-200 מיליון שקל - ויקבל אופציה לרכישת 7% נוספים

יחידת חירום צבאית נכנסת מצויידת לתחנת רכבת בספרד / צילום: Carlos Gil, Associated Press

ספרד: נמשכת מגמת הירידה במספר המתים מקורונה

674 בני אדם מתו ביממה האחרונה מקורונה בספרד ● ספרד ואיטליה דוחפות את גוש האירו להנפקת "אג"ח קורונה" כדי לגייס מיליארדי אירו לממן את התוכנית ● היקף המתים בגרמניה נכון לעכשיו עומד על כ-1,400 בני אדם

גיוס הון / צילום: Shutterstock

למרות הקורונה: גיוסי ההון בחברות הייטק הגיעו לשיא ברבעון הראשון

גיוסי ההון בחברות הייטק עמדו על 2.74 מיליארד דולר ב-1,339 עסקאות שבוצעו ברבעון הראשון, כך לפי דוח של חברת המחקר IVC ומשרד ZAG ● עם זאת, הרבעון השני של השנה צפוי להיות חלש בשל מגפת הקורונה

איתי הראל, שותף מנהל בקרן פיטנגו / צילום: תמר מצפי, גלובס

גיוס של 70 מיליון דולר לחברה המוציאה את הבדיקות מן המעבדה

בגיוס החברה האמריקאית השתתפה קרן פיטנגו הישראלית

 

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

מנכ"ל רשת לעובדים: "היקף הפרסום ירד, בקרוב צעדי קיצוץ נוספים"

אבי בן טל פנה שוב במכתב לעובדי רשת וכתב כי "בימים הקרובים נודיע על צעדים נוספים שמטרתם לשמור על רשת 13 וחדשות 13 כחברות איתנות ועצמאיות מחד ועל מקום עבודתנו מנגד"

דן אריאלי / צילום: איל יצהר, גלובס

דן אריאלי נגד הקורונה: המדינה מגייסת את הכלכלה ההתנהגותית למיגור המגפה

למרות לוחות הזמנים הלא ריאליים, הערפל סביב זהות המזמין והעובדה שבמשרד הבריאות לא מכירים את הפרויקט, הצליח אריאלי להגיש הצעה למכרז הבזק החשאי

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

רבע מהמדינה מובטלים באופן רשמי: מעל מיליון דורשי עבודה בישראל

בסוף השבוע נרשמו 4,710 דורשי עבודה ומאז החל המשבר בתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 887,283 דורשי עבודה חדשים ● המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל עומד על כ-1,050,000

עידן עופר / צילום: יוסי כהן

הבנקים הלכו לקראת עידן עופר: הפחיתו את מחיר מניית כיל המהווה תנאי לפירעון 250 מיליון דולר ע"י החברה לישראל

לאחר הפחתה של 20% במחיר שנקבע, צריכה כעת מניית כיל לאבד שליש מערכה כדי להגיע למחיר המעודכן

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

מידרוג צופים כי הקורונה תפגע בבנקים בטווח הקצר אך תתרום למיתוג וליעילות בטווח הבינוני

במידרוג סבורים כי רמת הלימות ההון של הבנקים טובה וצפויה לספוג את נזקי המשבר ● עם זאת, צפוי לחץ על רווחיות הבנקים כתוצאה משחיקה בהכנסות שאינן מריבית ובהכנסות מריבית נטו, ובשל קיטון צפוי בתיק האשראי לאור התכווצות הפעילות הכלכלית

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

ענף הרכב נדבק בנגיף: ירידה במכירות לחודש מרץ

השפעות ראשונות של משבר הקורונה וסגר התחבורה: קריסה של 36% במכירות הרכב במרץ, צניחה דו ספרתית בצריכת הדלקים

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

משרד התקשורת מעריך: לא נידרש לחקיקה שתעצור את ניידות המספרים

תהליך החקיקה לעצירת ניידות המספרים הוא למקרה קיצון בלבד שנראה כרגע שאינו באופק ● שר התקשורת אמסלם מקיים היום דיון בנושא

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

לפרקליטות אין צל של ספק: מתנגדת לקיום משפט חוזר לרומן זדורוב

הפרקליטות סבורה כי חלק נכבד מבקשתו של זדורוב למשפט חוזר אינו אלא ניסיון לערעור נוסף על פסק הדין בעניינו, והוא שב וממחזר את הטענות שעלו במהלך משפטו ● "הבקשה למשפט חוזר שזורה בטענות בעלות אופי קונספירטיבי וחסרות בסיס"

דובי אמיתי / צילום: יח"צ

עתירה לבג"ץ: הפתרונות של המדינה למגזר העסקי - "לעג לרש"

מרבית הארגונים המייצגים את המגזר העסקי התאחדו והגישו עתירה לבג"ץ נגד תוכנית הסיוע של המדינה לעסקים ● לטענתם, התוכנית כוללת פתרונות דלים מדי, ויש ליצור באופן מיידי מנגנון פיצוי או קרן תשלומים לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה