גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קבלת פנים צוננת במיוחד לנאוויטס: צנחה אתמול 17%

שותפות חיפושי הנפט והגז של גדעון תדמור החלה להיסחר אתמול בת"א, אחרי הנפקה שלוותה בתלאות והפחתת מחיר של 10%

גדעון תדמור / צילום: אוריה תדמור
גדעון תדמור / צילום: אוריה תדמור

קבלת פנים צוננת במיוחד ציפתה לשותפות חיפושי הנפט והגז נאוויטס  פטרוליום, שהחלה אתמול (א') להיסחר בבורסה בת"א. גם לאחר שמחיר ההנפקה שלה הופחת ב-10% בחודש שעבר, ספגו אתמול המשקיעים בהנפקתה צניחה של 17% במחיר יחידות ההשתתפות.

מהלך גיוס ההון של נאוויטס, הנמצאת בשליטת גדעון תדמור, היה לא פשוט, אולם לאחר שני מהלכי הנפקה של חוב והון, הצליחה החברה להשלים גיוס של כ-530 מיליון שקל מהציבור בישראל - כספים שנועדו לטובת פיתוח חיפושי הנפט והגז של השותפות בצפון אמריקה וחיזוק איתנותה הפיננסית.

לפני כשבועיים השלימה נאוויטס גיוס של כ-46 מיליון שקל בת"א באמצעות הנפקה ראשונה של יחידות השתתפות לציבור. כדי להשלים את המכרז המוסדי, שבמהלכו התקבלו ביקושים נמוכים מהצפוי, הפחיתה כאמור החברה את מחיר המינימום בהנפקה בקרוב ל-10%, כשגם היצע יחידות ההשתתפות הוקטן. לצד ההנפקה לציבור, זכתה נאוויטס להזרמה של 15 מיליון שקל מהשותף הכללי, בראשות היו"ר תדמור, כך שבסך הכול הצליחה לגייס כ-60 מיליון שקל לפי שווי חברה של כרבע מיליארד שקל אחרי הכסף.

סכום של 5.2 מיליון דולר מתמורת ההנפקה מיועד להחזר חלק מהלוואה שהעמידה קבוצת דלק לשותפות, שיתרתה עומדת נכון לסוף הרבעון השני על כ-24 מיליון דולר. נוסף על כך, תדמור נתן ערבות אישית לחוב של נאוויטס, בהיקף של כ-6.3 מיליון דולר, וזו הופחתה לאחר ההנפקה לכ-3.5 מיליון דולר. סכום נוסף של 2.8 מיליון דולר מתמורת ההנפקה מיועד להפקדת פיקדון בנקאי, שיחליף ערבות שהועמדה על ידי תדמור בגין מכרז בקנדה.

עוד קודם להנפקת יחידות ההשתתפות לציבור בת"א, השלימה חברה בת של נאוויטס - נאוויטס בקסקין מימון - הנפקה של שתי סדרות אג"ח בהיקף של כ-472 מיליון שקל, שתמורתן מיועדת להשקעה בפיתוח תגלית הענק "בקסקין" במפרץ מקסיקו שבארה"ב, בהיקף של 486 מיליון חביות נפט, שצפויה להפיק בפועל במחצית השנייה של 2019.

גם הנפקת האג"ח לא הלכה חלק, והכסף גויס לאחר ניסיון ראשון לא מוצלח ורק לאחר שהריבית על האג"ח הועלתה ב-1.25%, לרמה של 7.75%, וזאת לצד שינוי שטר הנאמנות באג"ח ושיפור תנאי המלווים. כיום, אגב, עומדת התשואה בשתי סדרות האג"ח הצמודות לדולר (מח"מ כ-3.3 שנים) על 8.8%-9.1%.

זכויות ב-12 פרויקטים בארה"ב

נאוויטס פטרוליום פועלת בתחום החיפושים, הפיתוח וההפקה של נפט וגז טבעי. פעילותה מתמקדת בחיפוש ואיתור פרויקטים בעולם, וכן בפיתוח רישיונות קיימים במפרץ מקסיקו ובביצוע עבודות ראשוניות לעיבוד המידע לגבי רישיונות אלה. נכון להיום, השותפות היא בעלת זכויות ב-12 פרויקטים, הכוללים 20 זיכיונות לקידוח וחיפוש נפט וגז טבעי בארה"ב, במימי מפרץ מקסיקו, דרומית לחופי מדינות טקסס ולואיזיאנה וכן ביבשה במדינת לואיזיאנה. כמו כן, לשותפות רישיון אקספלורציה בים, באזור מזרח ניופאונדלנד בקנדה.

תדמור, מוותיקי תחום חיפושי הנפט והגז בישראל, עמד במשך שנים ארוכות בראשות שותפויות חיפושי הנפט והגז שבשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה, דלק קידוחים ואבנר, בתקופת תגליות הגז הענקיות שבהן לקחו חלק - ים-תטיס, תמר ולוויתן. מלבד היותו אחד מהפעילים הוותיקים בתחום הנפט והגז בישראל, תדמור הוא גם אחד השכירים העשירים במשק. במהלך השנים הוא נהנה מסכומי עתק שזרמו לכיסיו, בעיקר בזכות מימוש אופציות בחברות שונות מקבוצת דלק, בהיקף כולל של מאות מיליוני שקלים, נוסף על שכר של עשרות מיליוני שקלים שגרף.

ועוד בנושאי נפט וגז, חברת אלון חיפושי גז (מחזיקה ב-4% משדה הגז תמר) ששקלה להשקיע בשותף הכללי של רציו (המחזיקה ב-15% מהזכויות בשדה לוויתן), דיווחה הבוקר כי המגעים לא הבשילו לכדי הסכם, וכי "החברה ממשיכה לבחון אפשרויות השקעה נוספות בתחום חיפוש והפקה של נפט וגז טבעי".

עוד כתבות

רה"מ בריטניה, בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

4 ימים לקיצן של 47 שנות חברות: הקרב הכלכלי בין בריטניה לאיחוד האירופי כבר החל

הדלפות מכוונות, שיפור עמדות פתיחה במו"מ מול חברות מסחריות וקמפיין עולמי – כך בריטניה נערכת לקרב על הכלכלה של הממלכה המאוחדת ● נציג האיחוד האירופי: "עלינו לבנות את היחסים עם הממלכה המאוחדת מן היסוד"

מירי רגב, הליכוד / צילום: תמר מצפי

האם תקציב המשרד של מירי רגב גדל בכמיליארד שקל בתקופתה?

השרה רגב טוענת שהוסיפה לתקציב משרדה קרוב למיליארד שקל. הצצנו במספרים ● המשרוקית של גלובס

קובי בראיינט ובתו ג'יאנה בראיינט / צילום: Stephen R. Sylvanie, רויטרס

הטעות הנוראית של חדשות ABC בדיווח על מותו של קובי בראיינט

כתב רשת ABC News, מאט גוטמן, דיווח באופן שגוי בשידור חי למיליוני צופים אמריקאים מהתרסקות המסוק בה נהרג שחקן הכדורסל קובי בראיינט, וטען כי כל ארבע בנותיו נהרגו ● מאוחר יותר גוטמן עלה לשידור כדי להתנצל על הפגיעה ברגשות משפחתו וחבריו של בראיינט וצופי הרשת

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

180 מיליון שקל בחצי שנה: מה עומד מאחורי מבול המימושים של נחום ביתן, מה עושים הספקים ואיך זה ייגמר?

קבוצת יינות ביתן דיווחה על מכירת שני סניפים מרכזיים לויקטורי המתחרה, ובכך ביצעה בתוך חצי שנה עסקאות למכירת סניפים ב–180 מיליון שקל ● הספקים מדווחים על פיגור וביתן קרוב לסגירת קבלת הלוואת ענק מעדי צים בתמורה לשעבודים ● ניתוח "גלובס"

מתוך עשרות אלפי תלונות, לבתי הדין לעבודה הוגשו רק עשרות תביעות / צילומים: רפי קוץ, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

השתקה תאגידית: זינוק של מאות אחוזים במספר התביעות על הטרדות מיניות בבתי דין לעבודה

ב–2010 הוגשו רק 19 תביעות על הטרדה מינית במקומות העבודה וב–2018 לא פחות מ–114 תביעות • אבל לפי סקר של הלמ"ס, שיעור נמוך מאוד מהתלונות מגיע לערכאות שיפוטיות: ב–2017 לבדה הוטרדו 29 אלף נשים במקומות עבודתן, אך לבתי הדין לעבודה הוגשו רק 78 תביעות

סניף טיב טעם ברמת החייל / צילום: אסף לוי

טיב טעם בוחנת הקמת מועדון כרטיסי אשראי ומתאימה מחירים לשופרסל דיל

הרשת שבשליטת חגי שלום מדווחת כי היא בוחנת אפשרות להצטרף למתחרות כמו רמי לוי ושופרסל עם כניסה לתחום כרטיס האשראי החוץ בנקאי ● במקביל מעדכנת החברה על הוזלה של 1,000 מוצרים בחצי מהחנויות שלה והתאמתם למחירי קמעונאית מתחרה אחרת – שופרסל דיל

פסטיבל האביב ביפן בצל נגיף הקורונה. בסין הפסטיבל המפורסם התבטל / צילום: רויטרס

פחד עד מוות: עד כמה הכלכלה הסינית תיפגע מווירוס הקורונה

סארס למול קורונה: כיצד נפגעה הכלכלה הסינית בתקופת התפרצות הסארס בשנת 2002, כמה עלולה לעלות ההתפרצות של הנגיף הקטלני קורונה למשק בסין, ומהם הסקטורים שייפגעו קשות עקב החשש של תושבי סין לצאת מהבית, לקולנוע או לרכבת התחתית?

משרדי פלאפון / צילום: איל יצהר

עיריית גבעתיים בוחנת אפשרות לעבור לבית פלאפון

בספטמבר חשף "גלובס" כי אחרי 22 שנה חברת פלאפון מעבירה את משרדיה מגבעתיים לפתח תקווה ● מאז מחפשת בעלת הבניית, חברת אמות, שוכר חלופי

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

 שירותי בריאות כללית יוצאת למכרז על תקציבי הפרסום והדיגיטל

הקופה מכוונת למשרדים גדולים בלבד ודורשת כתנאי סף לפחות 2 תקציבים בהיקף של 25 מיליון שקל לשנה

אישור משכנתא / צילום: שאטרסטוק

הפרחים למחיר למשתכן: 2019 שברה את שיאי לקיחת המשכנתאות השנתיים

14 אלף לווי מחיר למשתכן הקפיצו את המשכנתאות הגבוהות והביאו את 2019 להיות שנת השיא של כל הזמנים, ואת חודש דצמבר לחודש השיא בלקיחת משכנתאות ● הריבית הנמוכה דרבנה גם רכישת דירות להשקעה ומיחזורי משכנתאות

סונדאר פיצ'איי / צילום: רויטרס

הממשל האמריקאי מעבה את החקירה הפדרלית נגד גוגל

במרכז החקירה עומד החשד כי גוגל ניצלה את מעמדה החזק בשוק הפרסום המקוון כדי להחניק את התחרות ● כמה תובעים כלליים של מדינות בארה"ב ייפגשו השבוע עם פרקליטים במשרד המשפטים הפדרלי כדי לחלוק מידע, במהלך שיכול לאחד את החקירות

חזי בצלאל / צילום איל יצהר

סלקום ואקספון ניהלו עד לאחרונה שיחות למיזוג. למה הן הופסקו?

משלא הצליחו להגיע להבנות לגבי המחיר, החל בעלי אסקפון חזי בצלאל בניסיון להכניס את קשת כשותפה אסטרטגית ● עפ"י ההערכות, המגעים בין בצלאל לסלקום לא הופסקו לחלוטין ועדיין מתנהלים על אש נמוכה

ח"כ היבא יזבק / צילום: יח"צ

מנדלבליט: יש לאפשר לח"כ היבא יזבק לרוץ לכנסת ה-23

הודעת היועץ מנדלבליט הגיעה לאחר קבלת תצהירה של יזבק שבו הבהירה כי אין באמירותיה קריאה לאלימות, אלא לסיום הכיבוש ● במכתב תשובה ליועמ"ש אביחי מנדלבליט, כתבה יזבק כי אמירותיה בראיון הביעו תמיכה בסיום הכיבוש ולא קריאה למאבק מזוין נגד ישראל

פיצול תיקי השקעות מאפשר להתמקד במטרות ספציפיות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

זהירות! קנסות לפניך: הרגולציה החדשה שתחולל שינוי מהותי בכשלי הסליקה

רגולציה אירופית חדשה שתיכנס לתוקף השנה תחולל שינוי מהותי בטיפול בכשלי סליקה ● הרגולציה, שתחול על כל סוגי ניירות הערך, תטיל קנסות קבועים על הצד שיגרום לכשל ● המהלך ישפיע על גופים בישראל וגם על לקוחותיהם, שעלולים לשאת בעלויות הנובעות מכשלי סליקה בעסקאות שבוצעו עבורם

בית הזיקוק של פז באשדוד / צילום: רוני שיצר

קנס של 905 אלף שקל לפז בית זיקוק אשדוד בגין זיהום אוויר

העיצום הכספי הוטל על פז בעקבות אירוע שבמהלכו קרסה מערכת החשמל במפעל, ועשן שחור וסמיך נפלט לסביבה מהלפיד במשך שעה שלמה; החלקיקים שנפלטו, מפאת גודלם הזעיר, יכולים לחדור לעומק הריאות ולכלי הדם ולגרום למחלות שונות

מימין: אליעזר פישמן ועו"ד יוסי בנקל / צילומים: אלון רון ושלומי יוסף

המרדף אחרי הנכסים הנעלמים של אליעזר פישמן מסתבך: עובר לערכאות בינלאומיות

בית המשפט בת"א דחה את בקשת הנאמן של פישמן להצהיר כי נכסים של 100 מיליון אירו מוחזקים עבור פישמן בחו"ל • השופט הפנה את בנקל לבתי המשפט בגרמניה • בנקל: "אגיש תביעות מחוץ לישראל בדיוק כפי שעשיתי עד כה בישראל"

טראמפ ואבו מאזן/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque

אבו מאזן על טראמפ: "כלב בן כלב, זיפת, ערס, הוא לא יאיים עלי"

את הדברים אמר, כך לפי גורמים פלסטינים בכירים, בפגישה עם חברי הוועד המרכזי של הפתח ● "אנחנו הולכים לימים קשים מאוד. נתתי למנגנוני הביטחון הוראה לא לעצור את המחאה"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נגיף הקורונה מרעיד את השווקים: "עלולות להיות השפעות מהותיות"

לאחר עליות חדות בשווקים עולה השאלה האם הגיע הזמן לממש רווחים, ללא קשר לדרמה שנרשמת כעת בצל התפרצות נגיף הקורונה

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

לאחר הפיצול: שלושה מדדים חדשים יצטרפו למדד מניות הנדל"ן של בורסת ת"א

מדדי המניות החדשים, שנוצרו מפיצול מדד הנדל"ן, ייכנסו לתוקף ב-9 בפברואר: ת"א-בנייה, ת"א-מניב ישראל ות"א-מניב חו"ל ● לדברי הבורסה, "התשואה הגבוהה של מדד ת"א-נדל"ן בשנה האחרונה עוררה בשוק ביקוש למוצרים פיננסיים נוספים המבוססים על מניות מענף הנדל"ן"

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

נגיף הקורונה כבר הרג 106 אנשים; מדד שנחאי צונח ב-2.75%

מדובר בירידה דומה לירידה של בורסות אירופה ו-וול סטריט אמש ● מספר הנדבקים בוירוס הקורונה הוא 4,515, כל מסרו הרשויות בסין