גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאות מיליוני שקלים כבר נשרפו: מה עושים עם הנבחרת הזאת?

ב-8 השנים האחרונות השקיעה ההתאחדות לכדורגל 214 מיליון שקל בנבחרת ישראל ■ מאחר שהפוטנציאל הכלכלי של העפלה לטורניר גדול הוא עצום, צריך לראות איך הופכים את הכרטיס הזה לזכייה ■ פתרון מס' 1: מאמן טוב, זר ויקר, לחוזה ארוך מאוד

ישראל מול ספרד / צילום: רויטרס
ישראל מול ספרד / צילום: רויטרס

לאן הולכת נבחרת ישראל בכדורגל? א. לכישלון הבא. ב. לשום מקום. ג. אחורה. ג. אחורה, אבל עוד לא הגענו לתחתית, יש ממש טיפה.

תבחרו מה שאתם רוצים. הכול כנראה נכון. אתמול סיימה הנבחרת עוד קמפיין מוקדמות ללא העפלה, ה-18 ברציפות שהנבחרת נכשלת בו. ומאחר שהקמפיין הבא הוא ליורו 2020 - אז ישראל הצליחה לרשום הישג לא פשוט: 50 שנים לפחות מאז שהעפילה לטורניר גדול.

במקרה של הטורניר שהסתיים אתמול בהפסד ביתי לספרד, המצב מעט שונה: אי אפשר לכנות את אי ההעפלה הנוכחית כישלון, מאחר שאף אחד לא ציפה שישראל תעפיל מבית שמשחקות בו ספרד ואיטליה. ישראל נכשלה כמובן במדדים אחרים - הכדורגל הגרוע וחסר ההשראה שהיא שיחקה, כמות הנקודות שהשיגה לעומת הציפייה (הציפייה של מי? של ראש ההתאחדות? של הקהל? של שרת הספורט?), והדרך שבה הצליחה לדחוק את הקהל ממנה. אסור לטעות: הקהל הישראלי ממלא את סמי עופר וטדי במשחקי נבחרת בשנים האחרונות רק כדי לראות את היריבות (איטליה, ספרד) או לנשום מקרוב שחקנים גדולים (גארת בייל) ולא כדי לחוות את הנבחרת שלו.

אם רוצים ללכת יותר רחוק בכישלון, די לראות איך הנבחרת הזאת מסיימת קמפיין - התמונה שבה מצולמים שחקני הנבחרת בעת הנחיתה בשווייץ לקראת המשחק בשבוע שעבר בליכטנשטיין - בג'ינסים קרועים, ללא תלבושת הנבחרת, ללא התלבושת המחויבת של הספונסר אדידס - מגדירה באופן הטוב ביותר את הנבחרת הזאת. לא, זו לא קטנוניות. ככה הנבחרת הזאת נראית.

שליש מהתקציב זה מספיק?

"שיקחו את הכסף ויעבירו אותו לג'ודו, שייט וטניס", "שישלחו את כולם להיות חובבנים, כמו פעם". כולם מכירים את האמירות הרגילות אחרי כישלון של הכדורגל. אבל מה לעשות - זה לא עובד ככה. וזה לא ישתנה, אולי פה ושם בשוליים, כפי שכבר קורה בשנים האחרונות. עכשיו השאלה היא מה עושים כדי שזה כן יצליח.

מאחר שמדובר בספורט תחרותי ופופולרי, העפלה לטורניר גדול היא כן חזות הכול. ככה זה עובד. אין מה לדבר על תשתיות והאם כמות הכדורגלנים פה היא בסיס מספיק רחב לפירמידה שממנה תצמח נבחרת מנצחת. יש מספיק דוגמאות לפירמידות צרות במדינות אחרות שהרכיבו נבחרות מנצחות ומעפילות. לפעמים לא צריך תשתית ומספיק שחקן גדול אחד שלוקח נבחרת שלמה על הגב (וויילס של גארת בייל). ולפעמים מקדשים יותר מדי איזו "שיטה שממנה צריך ללמוד", ונבחרות שנראה שעלו על מודל ייחודי חזרו מהר מאוד לסורן ולכישלונות.

מבחינה כלכלית, ההתאחדות לכדורגל לא יכולה להתנער מהכישלונות של הנבחרת. כי למרות שההתאחדות מציגה את שלל הפעילויות השלה בתחום התשתיות והנוער והפיתוח של הכדורגל במדינה - עדיין הנבחרת הזאת היא זו שאוכלת ושואבת להתאחדות נתח משמעותי מאוד מהכסף. בשמונה השנים האחרונות (מאז 2009) השקיעה ההתאחדות לכדורגל בפעילות השוטפת שלה כ-630 מיליון שקל ("הוצאות עבור פעילות" - הכוונה לכלל ההוצאות, בניכוי הוצאות הנהלה וכלליות והוצאות מימון). כך עולה מהדוחות הכספיים שמפרסמת ההתאחדות. מתוך הסכום הזה כ-214 מיליון שקל הושקעו בנבחרת ישראל. הנתונים כוללים גם את נבחרת הנוער, הנבחרת הצעירה ונבחרת הנשים.

במילים אחרות, הנבחרת שראינו אתמול ומקבילותיה (נוער, צעירה ונשים) שורפת להתאחדות כשליש מהכספים שלה.

האם מבחינה כלכלית עושה ההתאחדות מספיק כדי להביא את הנבחרת להצלחה? לא בטוח. 27 מיליון שקל בשנה (6 מיליון אירו) עבור הפעילות של כלל הנבחרות הייצוגיות זה לא כסף עצום. מצד שני, אם יש להתאחדות לכדורגל כרטיס לוטו אמיתי, שיכול להביא לה כסף שהיא מעולם לא ראתה - זו הנבחרת הלאומית.

אבי לוזון, כששימש כיו"ר ההתאחדות לפני עופר עיני, התבטא בעבר כי העפלה של הנבחרת תסגור להתאחדות לכדורגל את כל הבעיות הכלכליות שלה ברגע אחד. לוזון, איש כספים, ידע על מה הוא מדבר. עבור העפלה לטורניר היורו האחרון העניקה אופ"א לכל נבחרת 12 מיליון אירו - סכום המקביל ל-60% מההכנסות השנתיות שמייצרת ההתאחדות לכדורגל בישראל; עוד לפני בונוסים נוספים שהספונסרים ישלמו לנבחרת עבור העפלה; עבור 32 הנבחרות שיעפילו למונדיאל 2018 תקצה פיפ"א 700 מיליון דולר - מתוך זה 12 מיליון בלבד לכל נבחרת עבור העפלה לטורניר.

לפני מספר חודשים פרסמה ההתאחדות של וויילס את הדוחות הכספיים של שנת 2016. השורה התחתונה של הדוחות הללו, שכוללים העפלה היסטורית של הנבחרת לאליפות אירופה באותה שנה, נראית ככה: בזכות הבונוסים מאופ"א רשמה ההתאחדות הוולשית הכנסה שנתית של 21 מיליון ליש"ט - למעלה מפי שניים מההכנסה שנרשמה שנה קודם לכן. 44% מההכנסה באותה שנה משויכים לבונוסים שקיבלה הנבחרת של גארת בייל עבור העפלה ליורו 2016.

מה עשו עם הכסף של העלייה ליורו 2016? "השקענו אותו מיד בחזרה בנבחרת", הסבירו בהתאחדות הוולשית. זה כמעט הספיק להם לעוד כרטיס לוטו: אתמול החמיצה וויילס עלייה היסטורית למונדיאל (הפסד 0-1 ביתי לאירלנד).

זה לא רק הכסף - ההעפלה הזאת והטירוף סביב הנבחרת הוולשית קיצרו תהליכים ולקחו את הכדורגל במדינה כמה שנים טובות קדימה. תחשבו לרגע אפילו עלינו: כמה סיפורים ומיתולוגיות וגיבורים לאומיים מחזיק הענף הזה בישראל משלושה משחקים ביוני 1970.

לא לבנות על הדוד חיים

טוב, ברור שכולם רוצים להעפיל לטורניר גדול כדי ליהנות מהקופה הגדולה. השאלה היא איך עושים את זה. ברגע שבהתאחדות לכדורגל יפנימו שיש כאן גם פוטנציאל כלכלי שמחייב היערכות מיוחדת, הם יעשו קודם את הצעד המתבקש - הפקדת הנבחרת בידיו של מאמן לאומי זר, שיודע דבר או שניים על לקיחת נבחרות לאומיות כושלות לטורנירים גדולים. זו לא נוסחת קסם, אבל זה יכול להיות רק מאמן שלא נמצא כאן ולא אימן כאן יום אחד ולא ניזון מהאבק הפוליטי של ההתאחדות וההתחשבנויות של איזה שחקן להזמין ואיזה לא; לא יזמין שחקנים מהבוידעם שעבר זמנם (בניון); מאמן שיקבל את הנבחרת ל-3 קמפיינים לפחות (6 שנים) וייבחן רק על התוצאות שלו בקמפיין השלישי. לא אחרי המשחק השני בקמפיין הראשון; מאמן שעולה הרבה כסף כי פוטנציאלית הוא יכול להחזיר הרבה כסף להתאחדות.

נכון להיום ההתאחדות לא קרובה לשם. לפי הדוחות הכספיים האחרונים, ההתאחדות העסיקה מאמנים בשנים האחרונות עבור שכר שנתי של כ-1.2 מיליון שקל. אף מאמן רציני מאירופה לא יבוא לפרויקט כזה עבור שכר של 280 אלף אירו.

עופר עיני הגיע להתאחדות כדי להבריא אותה כלכלית אחרי ההרס שהשאיר אבי לוזון. הוא הצליח לייצב אותה, לצמצם חובות, סיים תוכנית קיצוצים נרחבת בכוח אדם ובהוצאות תפעול. יש עוד דברים שאפשר לטפל בהם כדי להשיג את הכסף הנדרש - כמו עלות התחזוקה של אצטדיון רמת גן, שכרגע לא נותן כלום מלבד הסכם חכירה ל-49 שנים שמאפשר להתאחדות למקם שם את משרדיה עד שנת 2033. בהסכם בין ההתאחדות לכדורגל לעיריית רמת גן קיים סעיף שמאפשר לשני הגופים לחלוק בהכנסות מ"מופעים שאינם משחקי כדורגל". כמה מופעים רציניים התרוממו שם בחמש השנים האחרונות? האצטדיון שאירח בין 2009 ל-2011 את לאונרד כהן, אלטון ג'ון, דפש מוד, מטאליקה, בוב דילן, פול סיימון ומדונה, הצליח להביא לכאן לאחרונה את קניה ווסט ועכשיו את המופע של הדוד חיים בקרקס.

אני לא בטוח שקניה ווסט או הדוד חיים הם הפתרון למצוקה של ההתאחדות. אבל אחרי שסידר את השורות - זה הזמן של עיני להתחיל את הצמיחה. הוא יכול לעשות את זה עם הנבחרת. ודווקא אחרי עוד כישלון מהדהד, תהיה לו לגיטימציה מלאה ללכת על מהלך דרסטי משמעותי. כל מהלך אחר, של עוד מינוי מאמן ישראלי (אבוקסיס?) או מאמן זר בינוני לתקופה קצרה, הוא עוד מאותו תבשיל מקולקל.

מיליונים יש תוצאות אין-התאחדות ונבחרת

עוד כתבות

פרויקט תמ"א 38 / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה - לאור המצב: על הממשלה לשקול הארכת תוקף תמ"א 38

רשויות המדינה אמנם עושות מאמצים להבטיח ודאות בשוק, ויש דברים שאפשר לקדם גם בימים אלה, אולם כדאי כבר לחשוב הלאה

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

בנימין נתניהו עם נפתלי בנט / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

בנט בביקורת על הסגר הכללי; גורם בסביבת נתניהו: שיבצע את שהוטל עליו

"חייבים לעבור ממדיניות הפטיש למדיניות הפינצטה", כתב הערב שר הביטחון נפתלי בנט בפוסט פייסבוק ● בסביבת נתניהו לא היו מרוצים והגיבו כי "במצב חירום מצופה משר בממשלה להתנהג בצורה אחראית ולקיים את הדיונים בפורומים המקצועיים בממשלה ולא בתקשורת"

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בעזרת 8200: מאגרי הנתונים שהממשלה פרסמה על הקורונה

קבצי אקסל עם נתונים על כמאה אלף בדיקות, ועל מספר המבודדים, עלו לאתר מאגרי המידע הממשלתיים ● איסוף המידע והנגשתו מבוססים בין היתר על שיתוף הפעולה של הממשלה עם יחידת המודיעין 8200 ● גורמים בתעשייה שבדקו את המאגר: "לא מספיק אבל התחלה טובה"

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

גוגל והסנאט האמריקאי אסרו על עובדיהם להשתמש בזום

בגלל פרצות אבטחה: גוגל שלחה דוא"ל לכל העובדים שהתקינו את אפליקציית שיחות הווידאו הפופולרית והודיעה להם כי האפליקציה תיחסם עוד השבוע ● וכמה ישראלים חגגו את ליל הסדר באפליקציה?

נעמה קוטרמן, מפיצה סחורה עבור חקלאים / צילום: יאיר עוז

הישראלים שוויתרו על תשלום שכר הדירה ואלו שממשיכים לשלם לעוזרת

בעלת הבית שוויתרה על שכר הדירה, התיכוניסטית שמספקת אוכל לנזקקים, הפנסיונר שממשיך לשלם לעוזר, השכירה בחל"ת שמסייעת לחקלאים והפעיל החברתי שגייס 2 מיליון שקל ליתומי הקורונה • כמה דוגמאות מייצגות לביטויי האלטרואיזם המציפים אותנו בימי הקורונה

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

מסכות שמיוצרות במדפסת תלת מימד  / צילום: Marcio Jose Sanchez, Associated Press

קוד פתוח וטכנולוגיות חינמיות: כך מתגייס ההייטק למאבק בקורונה

מעבדת בדיקות, פיתוח וייצור של מכונות הנשמה ואפליקציה לזיהוי התפשטות של המחלה - פיתוחים שנעשו בקוד פתוח מאפשרים לגורמים בכל העולם להשתמש בהם בחינם כדי להילחם בקורונה

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

מטוסי אל על חונים בנתב"ג, שהתרוקן מנוסעים / צילום: Ariel Schalit, AP

התחזית הקודרת של ארגון התעופה העולמי לא פוסחת על ישראל

לפי בדיקת ארגון התעופה העולמי, משבר הקורונה עומד לפגוע משמעותית בענף התעופה בישראל ויוביל לירידה משמעותית של מיליוני נוסעים בביקוש לטיסות ● המחזור הכספי של החברות הישראליות צפוי לרדת בכ-2.3 מיליארד דולר בעקבות עוצר הטיסות

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

חלוקת מזון לנזקקים בחג בצל הקורונה  / צילום: כדיה לוי, גלובס

סולידריות במשבר או שינוי לטווח ארוך: האם האחדות החברתית תישאר גם כשהמגפה תחלוף?

החברה הישראלית המורגלת בתקופות משבר מתגייסת גם בימי הקורונה, ויוזמות אזרחיות וולנטריות לסיוע למוחלשים בחברה שוטפות את הארץ ● מומחים מנתחים אם 'ההתארגנות של השטח' תחלוף עם היעלמות הנגיף, או שהאנרגיה הזו תהפוך לתודעה שלפיה סולידריות צריכה להיות מוסדית

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

חבילת חילוץ של הפד הובילה את וול סטריט לנעילה חיובית, מניות חברות התעופה טסו

הפד הכריז על תוכנית 2.3 טריליון דולר לתמיכה בעסקים ● שיעור האבטלה בארה"ב עומד על 4.4% ● נעילה חיובית באירופה, הפוטסי זינק ב-2.9% ● נעילה מעורבת בבורסות אסיה: בורסת אוסטרליה זינקה, הניקיי ביפן ירד

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

הקורונה במספרים / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

האם מספר החולים היומי באמת בירידה? הגרפים של מגפת הקורונה בישראל

כמה חולים אובחנו היום לעומת השבוע שעבר? כמה מהם במצב קשה וכמה כבר החלימו? כמה בדיקות כבר בוצעו בישראל וכמה מהן יצאו חיוביות? ● ״גלובס״ מציג את סיפורה של המגפה בישראל בשישה גרפים פשוטים ● בשיתוף עידן דרדיקמן ורות השקס

אצטדיון רמת גן / צילום: איל יצהר

אסטרטגיית היציאה של הספורט הישראלי: פחות מתקנים, פחות תקציבים והרבה יותר מסים

האוצר מבקש (ויקבל) קיצוץ של עשרות אחוזים בתקציב הספורט ● בינתיים כבר הוקפאו קולות קוראים לבניית מתקנים בעקבות מצב הרשויות המקומיות ● בנוסף, הבור התקציבי מחזיר לשולחן תוכניות מגירה כמו ביטול הטבות המס לספורטאים זרים