עוקץ הנדל"ן: גיא מונסונגו נאשם במרמה ועבירות מס במיליונים

מונסונגו מואשם בקבלת דבר במרמה בסך של כ-15.7 מיליון שקל, הלבנת הון בהיקף זהה ועבירות מס בהיקף של כ-15 מיליון שקל ■ הפרשה נחשפה ב"גלובס"

גיא מונסונגו / צילום באדיבות ערוץ 10
גיא מונסונגו / צילום באדיבות ערוץ 10

פרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי) הגישה הבוקר (ד') לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד גיא מונסונגו (חגי שטראוס) בגין קבלת דבר במרמה בסך של כ-15.7 מיליון שקל, הלבנת הון בהיקף זהה ועבירות מס בהיקף של כ-15 מיליון שקל.

כתב האישום מייחס למונסונגו עבירות רבות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הונאת נושים, רישום כוזב במסמכי תאגיד, זיוף, הלבנת הון, עבירות מס, שיבוש מהלכי משפט, הפרת הוראה חוקית ועבירות נוספות. 

לאחר הפרסומים הראשונים אודות החשדות נגד מונסונגו, הוא שינה את שמו במשרד הפנים לחגי שטראוס. 

בסוף 2015 חשף "גלובס" לראשונה את מעלליו של מונסונגו כאשר שיווק דירות למגורים בבית מלון בפינת הרחובות ביאליק וקריניצי ברמת-גן. מונסונגו שיווק דירות לסטודנטים ב-499 אלף שקל, מבלי שהייתה לו בעלות על הנכס שהיה בבעלות חברת הכשרת היישוב. כל מה שהיה ליזם הוא רעיון, שאין כל כוונה בעירייה לממשו, ולפיו המלון יוסב למלון דירות לסטודנטים. 

על-פי כתב האישום, שהוגש בידי עו"ד לילך שלום, במהלך שנת 2015 גמלה בלבו של הנאשם החלטה להרוויח כסף רב בביצוע מעשי מרמה בתחום הנדל"ן, ולשם כך רקם את תוכנית המרמה. במסגרת תוכנית זו, הנאשם פעל למכור זכויות פרויקטים בנדל"ן, ביודעו כי לא ייצאו לפועל, בין אם בשל כך שאין לו זכות חוזית בפרויקטים, ובין אם בשל כך שמעולם לא הגיש בקשות להיתרי בנייה לעיריות.

לפי האישום, מטרת הנאשם הייתה לקבל לידיו במרמה כמה שיותר "דמי רצינות" שגבה מלקוחות הרכישה, שנעו בסכומים של עשרות אלפי שקלים מכל לקוח והגיעו אף ל-200 אלף שקל מכל לקוח. הנאשם השתמש בכסף שהתקבל לשימושיו האישיים הרבים והשונים, ולא למטרות שלשמן התקבל.

על-פי האישומים, בין היתר פעל מונסונגו בשיווק מספר פרויקטים במסגרת תוכנית תמ"א או פינוי-בינוי. מונסנגו, נטען, פעל לשיווק אגרסיבי של הפרויקטים, הקים מערך מכירות משומן וגדול, פרסם את הפרויקטים באינטרנט, בעיתונים ובמסרונים ושכר משרדי פאר כדי לשוות אמינות ורצינות לשיווק.

לטענת הפרקליטות, מונסנגו יצר מצגים כוזבים שונים הכוללים מצגות והדמיות של תכנון הדירות והבניינים שאינן מבוססות על תכנון אמיתי של הפרויקטים, לשם כך השתמש בהדמיות מהאינטרנט או בתכנון דירות שבוצע על-ידי מעצבים שאותם הציג כאדריכלים; וכך יצר מצג כוזב של תכנון בשלב מתקדם של הפרויקטים השונים.

כמו כן, נטען, מונסנגו הכין הסכמי רכישה, שנקראו "טופסי הרשמה", במסגרתם הוצגו מצגים כוזבים שונים. על-מנת לחזק תדמיתו של הנאשם והפרויקטים השונים, נטען, הנאשם ניצל את העובדה שהחל ביצירת קשר עם משרדי עורכי דין שונים, חלקם משרדים גדולים וידועים, והציג בפני לקוחות הרכישה מצגים כוזבים כאילו מלווים את העסקה עורכי דין מסוימים.

עוד נטען כי הנאשם יצר ערבוב בין החברות השונות שהקים או השתמש בהן, באופן שהקשה על הלקוחות לדעת עם איזו חברה התקיים החוזה.

עוד על-פי האישום, מונסונגו מכר זכויות בפרויקטים ברצף זה אחר זה, או במקביל, על-מנת לגבות "דמי רצינות" בהיקף נרחב בזמן קצר ולהגדיל את קופת המרמה ככל שניתן, וזאת מבלי שעשה ולו מהלך אחד לשם הוצאת הפרויקטים מהכוח אל הפועל.

עוד נטען כי כאשר ביקשו חלק מהלקוחות לבטל את עסקת הקנייה, הפעיל מונסונגו, בעצמו או באמצעות הסוכנים, לחץ על הלקוחות שלא לבטל, באמצעות שכנוע, הבטחות רבות שאין מאחוריהם דבר, ובחלק מהאירועים אף איים בפתיחת הליכים משפטיים נגדו הלקוחות.

במסגרת תוכנית המרמה, נטען, פעל מונסונגו במטרה להגדיל את סך תקבולי המרמה ככל הניתן ובמטרה לעשות שימוש ברכוש האסור (כהגדרתו בחוק איסור הלבנת הון) לצרכי תוכנית המרמה ולשימושיו האישיים.

בשל הכרזתו של הנאשם כפושט רגל, פתח באמצעות "אנשי-קש" שונים מספר חברות, כל זאת במטרה להסוות את היותו הבעלים בפועל של החברה ואת העובדה שהוא נהנה מרווחיה.

באישום נוסף, מואשר מונסונגו כי פעל לשיווק פרויקט בנייה נוסף בירושלים, כאשר פעל גם בפרויקט זה במרמה ובהצגת מצגי-שווא, לאחר שנחקר והוזהר בנוגע למעשיו האסורים.

בנוסף, מונסנגו מואשם כי לאחר פתיחת החקירה הפלילית, שיבש מהלכי משפט בכך שיצר קשר באופן ישיר ועקיף עם מעורבים בפרשה שהם עדים פוטנציאליים.

התיק נחקר על-ידי מפלג הונאה מחוז תל-אביב במשטרת ישראל, יחידת יהלום ברשות המסים ויחידת החקירות של הכונס הרשמי במשרד המשפטים. 

עו"ד שרון נהרי, המייצג את מונסונגו, מסר בתגובה: "מרשי מכחיש את העבירות המיוחסות לו וטוען כי הכול נעשה בצורה שתניב למשקיעים רווח. נלמד את החומר הרב ונגיב לו בבית המשפט".

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988