גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זה שמאכזב וזה שמחלק

הדהרה של גבאי, הקרב על קולות החיילים והעודפים הווירטואליים. השבוע שהיה

אבי גבאי/ צילום: דוברות הכנסת
אבי גבאי/ צילום: דוברות הכנסת

הפוליטיקאי של השבוע

אבי גבאי דוהר על חולשת השמאל. בשבת בבוקר התמסר למבחן באנגלית מדוברת בשבתרבות בבאר-שבע, המשיך בסדרת אמירות שחידדו ועיקצצו את עורו של השמאל החרדי - הוא לא יישב עם "הרשימה המשותפת", לא חייבים לפנות התנחלויות, וגם ביקר (אירוע נדיר במפלגתו הנוטה תל-אביבה) בירוחם ובדימונה. השבוע נוספה גם ח"כ זהבה-מרצ- גלאון לפורשי "המחנה הציוני" - מנואל טרכטנבג, הפרופסור המשועמם, ואראל מרגלית, ה"קיבינימט" המאוכזב. גבאי הכניס לדיכאון את החברות והחברים שכל כך רצו שינוי - הם לא באמת התכוונו לשינוי שרצו וקיבלו.

וגם מתחילה התפכחות. איפשהו התחילו להבין-להפנים שבדרך למימוש החלום הגדול להפלה, חיסול ומחיקה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הם פגעו, הרחיקו, העליבו והשניאו עצמם על בוחריו, מיליון אישה ואיש, ולא חשוב מה האידיאולוגיה הבסיסית שלהם (במציאות שאחרי הסיסמאות, הרי אין באמת הבדל מעשי בין הימין הפוליטי לשמאל הפוליטי).

כך קרה שכוחו המכריע של המרכז הפוליטי הפגוע, פריפריה חברתית-גיאוגרפית, נטה יותר ויותר ימינה. את זה גבאי רוצה לשנות - וה"חברים" לא מסוגלים לבלוע.

הקרב על "קולות החיילים"

מצב החקירות הרגיש שבו נמצא שר הרווחה והעבודה חיים כ"ץ (בלה"ב 433 בעניין חשדות הנוגעים לתעשייה האווירית, וברשות ניירות ערך בעניין מניות נצב"א, שממצאיה הועברו לפרקליטות), והאפשרות שיוגש נגדו כתב אישום שייאלץ אותו לפרוש מהממשלה, מהכנסת ומהרשימה העתידית של הליכוד בבחירות הבאות - כל אלה משחררים כמה מאות אלפי בוחרים המזוהים עם מערכת הביטחון ועם התעשיות הביטחוניות ובני משפחותיהם ממחויבותם האינטרסנטית לשר כ"ץ, שתמיד "דאג" להם ו"טיפל" בהם היטב.

המאבק על חסדי הקבוצה הענקית הזאת, שיכולה להכריע בחירות, התקיים עד היום בשקט (גם בגלל התחשבות במצבו העדין של הידיד-העמית כ"ץ), אבל הוא מתחיל לפרוץ החוצה. ביום רביעי ביקר כחלון יחד עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט את חיילי יחידת דובדבן (לזכות השר ייאמר: הוא לא לבש את הבאטל-דרס המסורתי), ותחת המילים "לבטא את הוקרת החברה והמדינה" הבטיח סדרת הטבות לצבא ולמילואים.

במקביל, התברר ששר הביטחון אביגדור ליברמן פועל במרץ להגדלה משמעותית של תקציב הביטחון, דרישה לעוד כמה מיליארדים תחת הכותרת: הרוסים, האיראנים והסורים על הגדר. זה אומר: תקווה לעוד הרבה כסף שיוזרם לתעשיות הביטחוניות הממשלתיות והפרטיות ויממן את עשרות אלפי עובדיהן, הפחתה משמעותית של הצמצומים ("צעדי התייעלות") שהתחייב להם הצבא בהסכם החמש-שנתי שחתם עליו לפני כשנתיים, וגם מימוש החלום לניפוח משרות ותנאים לפקידים במשרד הביטחון ומערכות הביטחון האחרות.

וזוהי רק ההתחלה. ככל שיתקרבו ההכרעה בעניינו של כ"ץ ומועד ההכרזה על הבחירות הבאות, יגבר המאבק על לבו וחיבתו של הכוח הפוליטי הגדול של "מערכת הביטחון".

הטייקון של השבוע

משה כחלון, שר האוצר, ממשיך לחלק כסף שאין לו ולספר סיפורים על "עודפים" לגמרי וירטואליים. 700 מיליון שקל, הסכים בתחילת השבוע, ילכו למילוי כיסי הפנסיה התקציבית של בכירי האוניברסיטה העברית.

עכשיו מתכוננות להצטרף לטרנד ניצול כספי הציבור אוניברסיטאות נוספות, המכללות הנתמכות, גם מערך השופטים דורש את שלו, אחריהם יבואו הפרקליטים בשירות הציבורי וכך הלאה. השבוע המשיך גם בכיוון הפחתת המסים. בחוק ההסדרים הפחית כחלון את המס למקבלי שכר של עד 20,000 שקל ובתחילת השבוע הזה דובר על כוונה להפחית גם למקבלי 20,000-30,000 שקל בחודש (הגזר: 40% מהם מהנדסים ואנשי היי-טק שמקבלים הצעות טובות מחו"ל ויש הבנה ציבורית להקלות מס עבורם; המקל: 60% מהם פקידים במרחבי השירות הציבורי שמנצלים לרעה את כוחם המאורגן ואין תמיכה ציבורית לשלם להם יותר). בתחילת השבוע רמז כחלון על הפניית 14 מיליארד שקל "עודפי הכנסות" להורדת מס חברות ומס הכנסה (מה זה חשוב שמדובר בהכנסות חד-פעמיות מעסקת מובילאיי ומ"חברות הארנק"), ברביעי כבר דיבר על "מהלך משמעותי" לתמרוץ משרתי המילואים, בהמשך לסבסוד החודשי הקבוע של "מחיר למשתכן" והעלות הכבדה, ידועה ולא ידועה, של הידידות החמה (מדי?) עם אבי ניסנקורן, שותפו לקואליציה בהסתדרות. וזה רק שבוע אחד בחיינו.

לעניין ההכרזות הגאות על "עודפי" מיליארדים שיש לו לחלק - רק נזכיר לנדיב הידוע שבמצב הטוב תסתיים 2017 בגירעון של 2.1%, שזה אומר גירעון-חור של 23 מיליארד שקל. וככל שהוא מדבר יותר על עודפים, כך רבים יותר עטים עליהם - עד כדי חשש שהשנה תסתיים בגירעון המקורי שנרשם בתקציב, 2.9%, שזה חוסר של 30-31 מיליארד שקל.

stella-k@globes.co.il

עוד כתבות

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

למה ממשלות לא מתלהבות ממעקב הקורונה של גוגל ואפל?

למה שתי ענקיות הטכנולוגיה קבעו כללים כל כך נוקשים למערכת המעקב שלהן אחרי התפשטות הקורונה ואיך אפשר לבקש מאזרחי המדינה לשתף עם הממשלה את המיקום שלהם ומידע אישי נוסף מבלי לעורר חשדות בנוגע להגנת הפרטיות?

שדרה מרכזית בשטוקהולם, שבדיה. חנויות פתוחות והמון אנשים בחוץ, עסקים כרגיל. / צילום: David Keyton, Associated Press

דווקא בזמן מיתון: האם המודל הסקנדינבי יציל את כלכלות העולם?

בתקופה שברחבי העולם שכירים רבים הפכו מובטלים, ועצמאיים נמצאים בקשיים גדולים, נשאלת השאלה האם הגיע זמנה של הכלכלה לאמץ את הסוציאל-דמוקרטי של סקנדינביה ● האזינו

עופר בלוך / צלם: רוני שיצר

ביקושים גבוהים גם בזמן משבר: חברת החשמל גייסה כמיליארד שקל

בהודעת חברת החשמל לא נמסרו פרטים לגבי זהות הרוכשים, אך צויין כי היא עוררה ביקושים ערים בשוק ההון המקומי וכי היקף הביקושים הגיע לכ-2.2 מיליארדי שקל

אנטילופות ישראליות במרחב הפתוח של הספארי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש כיסוי ביטוחי לרכב שנפגע מעדר אנטילופות בפארק הספארי?

בהחלטת ביהמ"ש העליון נקבע כי בשונה ממקרה שבו רכב נפגע ממתקן נפץ שהוצמד אליו, כאשר עדר אנטילופות פוגע ברכב בספארי מדובר בתאונת דרכים ויש כיסוי ביטוחי לנפגעים

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

קרן נוי רוכשת מקבוצת דלק את תמלוגי העל של כריש ותנין

היקף העסקה כ-318 מיליון שקל ● קבוצת דלק התחייבה גם לפעול לאיגוח תמלוגי העל ממאגר הגז לווייתן בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותן בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2017 על רקע סירובה של בזק להפריש את הכסף בדוחותיה לאחר שחוות דעת של משרד התקשורת קבעה כי היא תספוג נזק של מאות מיליוני שקלים מרפורמת השוק הסיטונאי

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מתחזקות העליות באירופה; הנפט עולה, הזהב יורד

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● הנפט נסחר במגמה חיובית וחוזה מסוג ברנט רושם עלייה של 0.3% לרמה של 35.25 דולר לחבית

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משפט דרייפוס והקופסה השחורה: איך סיקרו את משפט נתניהו בעולם?

פתיחת משפט ראש הממשלה התקשתה להתברג לראש סדר היום באתרי החדשות בעולם ● כלי התקשורת האיטלקים דיווחו על ההאשמות ב"שמפניה וסיגרים" בעוד הכתב הצרפתי הבחין במפגינים מוחים נגד "משפט דרייפוס"

סניף סטארבקס באילינוי. פנתה במכתב לבקש הנחה / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

גם סטארבאקס ו-WeWork מבקשות הנחה בשכירות

נגמר העידן של חוזים ארוכי טווח? בעלי נכסים כבר מבינים שהמציאות תחייב להתאים את חוזי השכירות להכנסות

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

סיקור משפט נתניהו ב"חדשות 13" / צילום: יח"צ

פתיחת משפט נתניהו: מה היה הרייטינג של משדרי החדשות?

פתיחת המשפט של ראש הממשלה התקיימה בשעות שאינן עתירות רייטינג, אך הרייטינג שנרשם למשדרי החדשות שיקף עלייה משמעותית בהיקפי הצפייה: 6.7% ל"חדשות 12" ו-4.3% ל"חדשות 13"

 ג'יבלי מאייר את משפט נתניהו / צילום: חן מענית, גלובס

כך תופסים את הרגע הנכון: מאייר "גלובס" גיל ג'יבלי בטור מיוחד

במעל שלושים שנות עבודה ב"גלובס", המאייר גיל ג'יבלי זכה לאייר מהשטח את המשפטים הגדולים של השנים האחרונות ● איך מתכוננים למשפט, מה החששות הכי גדולים ומי ביקש את האיור שלו מבית המשפט?

עמית משיח / צילום: יח"צ

אפקט הקורונה: פיטורים, קיצוצי שכר ושינויים בצמרת מקאן ת"א

במכתב שנשלח אמש לעובדי החברה על ידי המנכ"ל עמית משיח הוא העריך כי מדובר במשבר שיימשך עוד תקופה ארוכה ● אתמול הודיעו במשרד על פיטורי כ-35 עובדים, ושכרם של כל המשתכרים מעל 10 אלף שקל קוצץ

בית המשפט החדש בבת ים / צילום: איל יצהר, גלובס

אושרו 532 יחידות דיור באזור התעסוקה של העיר בת ים

מטרת התוכנית שהופקדה הינה להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים ● בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה והקמת שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

אין כניסה למי שאינו אזרח ישראל, אלא אם כן מדובר באברך ומשפחתו

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד, יקבלו היתר לכך ● האם בתקופה שבה החזרה לשגרה נעשית בהיסוס ובחשש מפני גל שני נכון לאפשר למאות תלמידים להגיע לישראל ודווקא מארה"ב מוכת הקורונה?

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

אנרג'יאן משיבה לשטיינמץ: "לא היה לו חלק בעסקת מאגרי הגז – מהלך תאב בצע"

חברת האנרגיה אנרג'יאן ומנכ"לה מתיוס ריגאס הגישו כתב הגנה לתביעתה של שותפות צבר של שטיינמץ, שדרשה ממנה יותר מחצי מיליארד שקל, בטענה כי אנרג'יאן וריגאס עשקו אותה כשדחקו אותה מהבעלות על "כריש" ו"תנין" • "שטיינמץ ביקש לרתום את החברה לשטות במדינה"

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ, גלובס

יו״ר האופוזיציה לפיד: "משפט נתניהו התחיל בהסתה פרועה נגד שלטון החוק"

יו"ר האופוזיציה התייחס היום בישיבת סיעת יש עתיד-תלם לפתיחת המשפט נגד ראש הממשלה ● "מדינת ישראל בסכנה מבפנים, מראש הממשלה ומהשרים"