גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"יש מקום לדאגה": ההשלכות המטרידות של הבינה המלאכותית

בעיות תעסוקה, אי שוויון שיוחרף וחברות שינצלו הכוח שבידיהן לרעה - הפאנל שעסק בבינה מלאכותית הציג לא מעט חששות

בינה מלאכותית / צילום: שאטרסטוק
בינה מלאכותית / צילום: שאטרסטוק

"אילון מאסק אמר שבינה מלאכותית היא מסוכנת יותר מצפון קוריאה. אז כמה מסוכן זה יכול להיות? מהו התרחיש הכי גרוע?", בשאלה זו פתחה עדי סופר תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל, את הפאנל בנושא בינה מלאכותית במסגרת כנס Journey 2017 של "גלובס" בשיתוף פירמת ארנסט אנד יאנג.

אייל ניב, שותף בפיטנגו, אמר כי "יש מקום לדאגה לגבי תחום הבינה המלאכותית. כי חברות קיימות שאין בהן רכיב בינה מלאכותית - אולי לא יהיו קיימות בעוד עשור. ראינו בעבר שבני אדם יכולים לעשות מניפולציה למערכות בינה מלאכותית, גם אם אין להם הכשרה רשמית לכך, וזאת בניגוד להאקרים שצריכים קצת הכשרה".

ניב הוסיף כי "אין ספק שככל שהבינה המלאכותית הופכת משמעותית לחיינו, כך גם האפשרות כי היא תטעה או תנוצל לרעה, הופכת בעייתית יותר. אם, למשל, חברת אינטנסיקס שבה השקענו תממש את חזונה להפוך למרכז העצבים הניהולי של בתי חולים, הרי שניצול לרעה של המערכת הזו יכול לגרום לכאוס בבית החולים וזה כמובן דבר נורא".

משתתפי הפאנל. "חברות ללא בינה מלאכותית - אולי לא יהיה קיימות בעוד עשור" / צילום: שאולי לנדנר

יובל בהרב, שותף מנהל בקרן SOMV, ציין כי "בני האדם רוצים לפתח בינה מלאכותית משלוש סיבות - כסף, אגו וסקרנות. המניע של הכסף מכוון אותנו בינתיים לפרי הנמוך של התחום - להחליף בני אדם במשימות שהם מבצעים באותה צורה שוב ושוב, כלומר אוטומציה. מכיוון שמעבירים תחילה את המשימות הפשוטות ביותר של בני האדם למכונות, מי שיפגעו ראשונים הם אלה שממילא אין להם הרבה אפשרויות - העובדים שמבצעים היום את המשימות החזרתיות. החיסכון הכספי שינבע מהאוטומציה לא יילך לכיסן של שכבות אוכלוסיה שהעסקתה צומצמה, אלא לבעלי ההון, בעלי החברות המשתמשות באוטומציה. לכן אי השוויון יוחרף. זה קורה מאחר שמי שדוחף את התהליכים האלה הוא המגזר הפרטי ולא ממשלות, ובמגזר הפרטי אף אחד לא מתייחס ולא יכול להתייחס לאספקטים האלה, זה לא תפקידנו".

בהרב ציין כי "בעיה נוספת היא אחידות - אם כל האלגוריתמים המנהלים את חיי בני האדם יהיו זהים, הרי שכל בני האדם יהיו זהים גם הם".

פרופ' רונן פלדמן, מייסד והמדען הראשי של חברת Amenity Analytics, אמר כי "חלוקת העושר תהיה בעייתית יותר בעתיד גם משום שמי שעשיר יקבל אלגוריתמים טובים, ומי שלא - לא יוכל לקנות את האלגוריתמים הטובים. אם לוקחים בחשבון שהאלגוריתמים ינהלו כל אספקט בחיינו, הרי שאי השוויון יוחרף".

אדי אורטיז, סגן נשיא לחדשנות והאצת פתרונות בבנק המלכותי הקנדי, דיבר על בעיית הקצב: "הרגולציה לא עומדת בקצב. הדוגמה הברורה לכך היא השיפוט בתאונות רכב אוטונומי - עדיין לא ברור מי אשם בהן. כך גם בתחום התעסוקה: תיאורטית, אפשר להכשיר את כל העובדים לקריירה חדשה; בפועל, לא בטוח שזה יקרה מהר מספיק".

בהרב הוסיף כי "הבעיה האתית מתחילה בשאלה - מי התיר דווקא לאנשים מסוימים לפתח את המכוניות האוטונומיות כמו שהן, ומי שאל את תושבי עמק הסיליקון אם נוח להם שיסתובבו מכוניות אטונומיות בסביבתם? אף אחד. וכך זה תמיד כשמדובר בטכנולוגיה - אף אחד לא מתיר אותה. כבר היום גוגל מקבלת החלטות של חיים ומוות כי הטכנולוגיה שלה מותקנת בתוך מוצרים צבאיים".

הדוברים ביקשו להתייחס גם להשלכות החיוביות של הבינה המלאכותית. ריץ' שור, ראש התחום הדיגיטלי בארנסט אנד יאנג, אמר: "בינה מלאכותית יכולה לשמש כדי לתעד תוצאות של תהליכים חברתיים שהיום אנו לא יודעים לנבא לאן הם מובילים אותנו, ואפילו של פרויקטים חברתיים ממוקדים - וכך לדעת מה אפקטיבי ומביא אותנו למקום טוב, ומה לא. כך נדע איזו רגולציה להפעיל, כדי, למשל, למנוע את התהליכים השליליים יותר של הבינה המלאכותית עצמה.

"בעיניי, הניבוי לאובדן של מקומות עבודה אומר שאין לנו ביטחון ברגולטורים. אני מאמין שרגולציה נכונה תוודא שאנשים יישארו מועסקים, ועם זאת יהיה לכולנו הרבה יותר זמן פנוי".

פרופ' אמיר קוניגסברג, מנכ"ל וממייסדי חברת Twiggle, המתמחה במסחר אלקטרוני, אמר: "לגבי מסחר אלקטרוני אין לי דאגות. להיפך, אני מאוד סקרן. אני חש שצרכנים מאוד מצפים לחוויות חדשות שהבינה המלאכותית תעניק להם. כשחנויות כמו אמזון קמו, הן העניקו פתאום חוויה מאוד ייחודית של איתור פריט, לעיתים פריט נישה, רכישתו ללא מאמץ וקבלתו עד הבית. אולם מה שאיבדנו הוא היכולת להתייעץ עם המוכר. היום החוויה הזו חוזרת, כלומר מגיעה גם לאונליין, באמצעות הבוטים. הם לא מחליפים תקשורת אנושית ויעבור זמן רב, אולי כמה עשורים, עד שבני אדם לא יזהו האם הם משוחחים עם אדם או עם רובוט, אולם ביכולת לייעץ ייעוץ אישי השינוי הוא קרוב מאוד.

"חוויה חדשה נוספת שפותחה בזכות מהפיכת המידע האחרונה היא חיפוש לפי תמונה דומה, ועוד יותר מזה - ישנה היום תוכנה שמאפשרת לחפש לפי ציור שאתה אולי בורא מדמיונך, והבוט סורק את כל העולם כדי לראות אם מישהו כבר הוציא לפועל את חלומך".

לדעת פרופ' פלדמן ציין, "התרחיש החיובי של הבינה המלאכותית הוא הדמוקרטיזציה של היכולות הרובוטיות, כך שבני אדם יוכלו לסנן תוכן באופן שמיטיב את מצבם, הכלכלי או האחר". בהרב הוסיף כי "היתרונות יכולים להיות בחיסכון בחיי אדם, באמצעות המכונית האוטונומית והרפואה הניבויית"; וניב הלך לכיוון הסמארטפונים: "הטלפון שלנו היום הוא לא באמת טלפון חכם. כל פתיחת אפליקציה או כל שיחה לאשתי דורשת שלושה קליקים לפחות. כל נסיעה בווייז דורשת שוב פתיחה של האפליקציה, חיפוש מסלול ועוד. אם הטלפון שלי באמת היה חכם - הוא היה שומע את השיחה שלי, מבין אותה, ומנבא מה אני עומד לעשות ומציע לי לעשות את זה בקליק אחד".

עוד כתבות

ג'ף הורינג / צילום: יח"צ

המלך של ההייטק הישראלי והמלחמה של אמזון: השבוע שהיה בהייטק

איך הפכה קרן אמריקאית לשליטה של ההייטק הישראלי, חברת המזרנים קספר מספקת לקח למשקיעי ההון סיכון ולמה המשקיעים של הסטארט-אפ היי-בוב לא מתייחסים להטרדות המיניות שנחשפו בו ● מה קרה השבוע בהייטק

אדם מקשיב לתא קולי בסלולר / צילום: Shutterstock

מחקר בארה"ב ובריטניה: עשירים חיים בבריאות טובה כעשור יותר מאשר עניים

מגיל 50, הגברים העשירים ביותר יכולים לצפות לעוד 31 שנים של חיים בריאים – לעומת הפחות־עשירים שיכולים לצפות רק לעוד 22-23 שנים של בריאות

שוחד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הבעל חתם על הסכם תיווך והאישה לא - מי ישלם למתווך?

בית המשפט פסק כי המתווך יקבל רק כמחצית מהסכום שנקבע, מכיוון שלא החתים את האישה על הסכם התיווך, אלא את הבעל בלבד

שופט העליון עופר גרוסקופף בהשבעה לבית המשפט העליון / צילום: שלומי יוסף

מס שבח ומס הכנסה: היילכו שניים יחדיו?

למרות ניצחונה של רשות המסים, פסק דינו של בית המשפט העליון בעניין החברה הזרה PIV BV עשוי להיות שימושי ביותר דווקא בידי ציבור הנישומים

חקלאים בשדה אורז בהודו / צילום: רויטרס - Danish Ismail

תת יבשת בבצורת: כך המשבר בהודו משפיע על התנהוגתה של אומה

הגדלת פערים חברתיים, עלייה בשיעורי הפשיעה ואפילו יותר התאבדויות. המחקרים שעורך ד"ר רם פישמן מדגימים כיצד משבר האקלים פוגע גם בכלכלה, ומשנה לרעה את ההתנהגות האנושית

משתתפי ומשתתפות Valuable 500 Israel/  צילום: איציק יסנוביץ

על תבונה ונגישות: מי השיקו את פורום valuable 500 ישראל

וגם: רגע לפני פרישתו - שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, יצא לסיור פרידה

טריקים חדשים שמפילים תיירים רבים בפח / צילום: שאטרסטוק

דירת נופש שנעלמה וגניבת פרטי אשראי עם מוט סלפי: הטריקים החדשים להונאת תיירים

שיטות הרמאות החדשות להפיל תיירים בפח משתכללות כל הזמן ● למה אנחנו צריכים להיזהר מאנשים שמצלמים סלפי לידינו, ולמה לפעמים צריך להיזהר גם משוטרים?

ח'ליפה חפתר, ראש הצבא הלובי הלאומי  / צילום: Philippe Wojazer, רויטרס

נפט, גז ופליטים: "ועידת שלום" לעתיד לוב נפתחת בברלין

נשיא רוסיה פוטין, נשיא טורקיה ארדואן, שר החוץ האמריקאי פומפאו ונציגים בכירים רבים אחרים מתכנסים היום בברלין לוועידה מיוחדת באירוח הקאנצלרית מרקל בנוגע לעתיד לוב ● שר החוץ האיטלקי לואיג'י די-מאיו: "לאירופה יש הכי הרבה מה להפסיד"

פרויקט מגורים חדש בחיפה / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

דירות שני החדרים עושות קאמבק, ולא רק בתל אביב: מי קונה אותן ולאילו יזמים זה משתלם

בשנתיים האחרונות חלה עלייה חדה במספר הדירות הקטנות, בנות 2-3 חדרים, שנבנות בארץ ● מי קהל היעד שלהן (רמז: לא רק משקיעים), ולמה לא כל היזמים מצטרפים לטרנד?

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

הלחץ מצד אמזון, נייק ואיקאה לא עזר: מושל טנסי יחתום על חוק שמונע זכות אימוץ מלהט"בים

החוק מגן על סוכנויות אימוץ ומעונות שלא מעניקים שירות למשפחות להט"בים ● למרות המחאה, החברות לא הודיעו שהן מתכננות לשנות את פעילותן בטנסי בתגובה להודעת המושל

דונלד טראמפ / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

זו הכלכלה, טמבלים: 3 שנות נשיאות, 5 מגמות בולטות בכלכלה האמריקאית

בתום שלוש שנים בבית הלבן, הכלכלה האמריקאית נמצאת בנסיקה בפרמטרים רבים: אבטלה, עוני, תעסוקה, מדדי הבורסה ועוד • השאלה המרכזית היא האם הגאות צריכה להיות משויכת לטראמפ שלוקח עליה קרדיט, או שמדובר בהמשך מגמה שהחלה בתקופת אובמה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

טראמפ בעצרת בחירות באריזונה / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

כך בנה טראמפ את חומת (התשלום) במו ידיו, והציל את העיתונות

העיתונאים וכלי התקשורת העלו את החשש שדבריו של הנשיא ידרדרו לכדי אלימות ישירה ● עם זאת, השפה של הנשיא הביאה לתופעה מדהימה לא פחות: מספר המנויים והצופים בכלי התקשורת זינק למעלה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד 

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

אריה דרעי / צילום: רפי קוץ

הפעם דרעי מתנהל אחרת מול רשויות התביעה. האם זה מה שיציל אותו מהעמדה לדין?

כששר הפנים אריה דרעי הואשם בפלילים בשנות ה-90, הוא ואנשיו תקפו מעל כל במה את רשויות האכיפה ● זה נגמר בהרשעה ובמאסר ● כעת הוא שוב באותה נקודה, שר פנים שחשוד בפלילים, אבל לפחות ברמה התקשורתית הוא הפיק את הלקחים ● זה בטח לא יזיק לו לקראת ההכרעה בעניינו

הארי ומייגן. / צילום: רויטרס

הארי ומייגן יפרשו - וישיבו 2.4 מיליון ליש"ט למשלמי המסים הבריטים

הארמון הודיע כי השניים גם לא יקבלו עוד מימון ציבורי, וכי עליהם להשיב כספים שקיבלו לשיפוץ ביתם

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

מנדלבליט מסרב לבקשת נתניהו לקבל את מלוא חומרי החקירה

היועמ"ש לסנגורי רה"מ: "חומרי החקירה הרבים שהועמדו לרשותכם במסגרת ליבת חומרי החקירה מקיפים את כל הנדרש עבור בקשת החסינות" ● מטעם נתניהו נמסר בתגובה: "מי שממשיך להתנהל בחוסר שקיפות, כנראה רוצה להשיג תוצאה ידועה מראש"

 הנשיא והבורסה / איור: גיל ג'יבלי

הנשיא והבורסה: השווקים כבשו שיאים חדשים

טראמפ ייזכר כמי שלחץ ותקף את הבנק המרכזי במטרה שיוריד עוד את הריבית מעבר לרמתה האפסית, על מנת להמריץ את הפעילות הכלכלית - גם אם זה בא על חשבון הגדלת החוב ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

עליות בבורסה: מדד ת"א 35 חצה את שיא כל הזמנים; גילת מזנקת ב-15%

מדד ת"א 35 עולה ב-0.4% לרמה של 1,724 נקודות, ת"א 90 מטפס ב-0.2% ● מניית מבטח שמיר מובילה את העליות ומזנקת בכ-10% במחזור גבוה ● טבע מאבדת 4.5%, נייס עולה ב-5.6%

פופאי חוטף תרד / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

המלחמה הגדולה של הטבע על מקורות ברזל

פרופ' יואב קבנצ'יק, נשיא האגודה הבינלאומית לחקר מחלות ברזל, מסביר כיצד הבדלים בין סוגי ברזל ואופני הצריכה שלו משפיעים על הבריאות וטוען שלמרות השיח על רפואה מונעת, רופאים עדיין לא יודעים מספיק על השפעות התזונה

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

אפריקה בידי לוקסי: לפידות קפיטל הבטיחה גיוס של 115 מיליון שקל באג"ח להמרה

חברת ההשקעות של יעקב לוקסנבורג השלימה את כל המקורות הדרושים לה לרכישת הבעלות המלאה בקבוצת אפריקה ישראל ● עם הגופים שהשתתפו במכרז המוסדי נמנים ילין לפידות, קרן נוקד וקרנות הנאמנות של אי.בי.אי ומור