גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

במקום ניתוח: הצנתורים המולטי-דיסציפלינרים תופסים תאוצה

יותר ויותר הליכים רפואיים, כולל פרוצדורות כירורגיות מורכבות, נעשים היום במסגרת הליך צנתורי ■ הללו חוסכים מהמטופל ניתוח פתוח, המחייב ביצוע חתך עמוק בעור - על כל משמעויותיו והשלכותיו הרבות על הגוף

חדר צנתורים בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר  /צילום: יח"צ
חדר צנתורים בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר /צילום: יח"צ

*** הכתבה בשיתוף הרצליה מדיקל סנטר

צנתורים משמשים כבר שנים לא מעטות בטיפול בבעיות בבלוטת הערמונית של הגבר, במוח, בלב, בכלי דם זעירים ועוד. כיום מדובר בהליך מקובל ונפוץ מאוד - ומבחינת רופאים רבים זוהי גם גישה עדיפה בהרבה ומומלצת במיוחד, החוסכת ניתוח פתוח. הצנתור מבטיח למטופל אשפוז קצר יותר ותהליך החלמה קל ומהיר יותר; הוא גם אינו דורש הרדמה כללית כמו בניתוח 'רגיל', וכמובן - הוא פולשני פחות ולכן גורם לפחות סיבוכים.

עד כמה מועדף כיום הצנתור על פני הניתוחים ה'פתוחים'? אם נחזור לרגע לתחום הלב, נגלה כי הצנתורים הפכו לגישה המועדפת לטיפול בהיצרויות ובחסימות בעורקים הכליליים (עורקי הלב), עד כדי ירידה של 32% במספר ניתוחי המעקפים המבוצעים על ידי מנתחי לב בעשור האחרון. במילים אחרות, הצנתור תופס נפח גדול יותר ויותר בתחום זה, וניתוחי המעקפים הקשים והמורכבים נדחקים הצידה.

ככלל, נערכים כיום בישראל בכל שנה כ-40 אלף צנתורים מולטי-דיסציפלינריים (בתחומים שונים) - מגמה אשר צפויה לגדול ולהתרחב בשנים הקרובות.

מומחים בארץ ובעולם מגדירים את הצנתור כפתרון אלגנטי לבעיות בריאותיות שונות. הוא נחלק, בגדול, לשתי קטגוריות מרכזיות: צנתורים אבחנתיים, אשר מטרתם היא אבחון הבעיה והגדרתה; וצנתורים טיפוליים, שמטרתם לטפל בבעיה שאובחנה, בין אם במסגרת הצנתור האבחנתי ובין אם בכל בדיקה אחרת.

האבחון הופך פשוט ומדויק יותר בעת צנתור, הודות לאפשרות להזריק חומר ניגודי - חומר אשר בולט בזמן בדיקת דימות כמו רנטגן, CT ועוד - או להחדיר מתמר אולטרסאונד היישר אל האזור הנבדק.

הטיפול הופך פשוט יותר משום שהצנתר מאפשר ליטול דגימת רקמות זעירה, לשחרר פיזית סתימה בכלי דם ואף לטפל ולבצע פעולות כירורגיות ממוקדות באזור שאליו הוחדר - כל זאת דרך פתח זעיר שנעשה לרוב ביד או במפשעה.

ממוקד, נקודתי, יעיל ומהיר

המומחה לרדיולוגיה אבחנתית, וסקולרית ופולשנית, ד"ר אלכסנדר בלינקי, אשר פועל בין היתר בחדרי הצנתור המתקדמים של בית החולים הפרטי "הרצליה מדיקל סנטר", מסביר כי שיטת הטיפול שבה הוא מתמחה מאפשרת לו לבצע פעולות פולשניות, אבחנתיות וטיפוליות, תחת הנחיית אמצעי דימות (שיקוף, אולטרסאונד ועוד), כך שניתן לטפל נקודתית ובצורה יעילה בכלי דם או בגידולים שונים - "תוך פגיעה זניחה באיברים סביבם, ובדרך כלל תחת הרדמה מקומית בלבד".

ד"ר אלכסנדר בלינקי/ צילום: יח"צ

- מהו צנתור וכיצד הוא נעשה?

"במהלך צנתור מוחדרת צינורית דקה וגמישה, לרוב דרך עורק במפשעה או ביד. בקצה הצינורית ישנו מוביל מתכתי, שמאפשר לה להגיע אל הנקודה המבוקשת בווריד או בעורק. הפעולה נעשית תחת שיקוף רנטגן, שמאפשר לרופא הצופה בצג לנווט את הצינורית בתוך הגוף. הצינורית מסוגלת לנוע בכל חלקי הגוף, דרך ורידים ועורקים שקוטרם עולה על 0.8 מ"מ".

- האם צנתור או שימוש במחטים במסגרת זו דורש אשפוז?

"רוב הפעולות בתחום הרדיולוגיה הפולשנית הן אמבולטוריות ואינן דורשות אשפוז כלל, או מצריכות אשפוז קצר של פחות מ-48 שעות. בגלל האלחוש המקומי, מתבקשים המטופלים לצום שש שעות לפני הצנתור ולא ליטול באותו יום תרופות מדללות דם. לעיתים נדרשות גם בדיקות דם מקדימות וכן אישור מקרדיולוג".

לטפל בפרפור פרוזדורים בצנתור וללא הרדמה

הקרדיולוג, ד"ר גרגורי גולובצ'ינר, מומחה להפרעות קצב בלב, הוא מנהל היחידה לאלקטרופיזיולוגיה וקוצבים במערך לקרדיולוגיה שבמרכז הרפואי 'רבין', ועוסק בטיפול בבעיה אף בבית החולים "הרצליה מדיקל סנטר". גם בתחומו חלה התקדמות רבה בכל הקשור לפעולות בצנתור, כאשר מילת המפתח היא אבלציה.

ד"ר גרגורי גולובצ'ינר / צילום: יח"צ

אבלציה לטיפול בפרפור פרוזדורים (הפרעה נפוצה קצב הלב) היא שיטה בהתפתחות מתמדת, בעלת אחוזי ההצלחה גבוהים. בעיקרון אבלציה גורמת לפגיעה מבוקרת בתאים מסוימים בלב ומונעת הפרעות בקצב הלב".

בשנים האחרונות חלה התקדמות של שימוש באבלציה גם בקרב החולים עם פרפור פרוזדורים בשל פיתוח של שיטות חדשניות. לדברי ד"ר גולובצ'ינר, "פרפור הפרוזדורים נחשב להפרעת הקצב השכיחה ביותר כיום, שממנה סובלים יותר מ-2% מכלל האוכלוסייה.

גם האבלציה היא פעולה אשר נעשית במסגרת צנתור, בשתי שיטות: אבלציה בחום (עם אנרגיה בתדירות רדיו) ואבלציה בקור (הקפאה - קריו אבלציה); השיטה השנייה היא המועדפת על ד"ר גולובצ'ינר לטיפול בפרפור פרוזדורים. "לקריו-אבלציה יש כמה יתרונות חשובים: הפעולה קצרה יותר, היא גורמת לפחות כאבים ומתבצעת תחת טשטוש ולא בהרדמה מלאה".

צנתור גם בערמונית: טכניקת ה-PAE

ד"ר אמיר פאר, אשר שימש בעבר כמנהל מחלקת רדיולוגיה פולשנית בבית החולים "אסף הרופא", מבצע זה תקופה בבית החולים "הרצליה מדיקל סנטר" צנתור בגישה חדשנית - טכניקת ה-PAE - לטיפול בתסמונת הערמונית המוגדלת (BPH). לדבריו, "50% מהגברים המבוגרים מעל גיל 60, סובלים מתופעה זו, המובילה למכלול של תסמינים, אשר גורמים להפרעה משמעותית לשגרת החיים של המטופל".

ד"ר אמיר פאר/ צילום: יח"צ

- כיצד נעשה הטיפול הצנתורי בערמונית?

"הטיפול בערמונית מוגדלת שפירה נעשה בעזרת שתי טכנולוגיות עיקריות: טיפול כירורגי וטיפול צנתורי. יש לציין כי הצנתור בערמונית מבוצע אך ורק במצב שבו הערמונית המוגדלת היא שפירה, וכשלא מדובר בגדול ממאיר".

ד"ר פאר מדבר על היתרונות המרכזיים שבפעולת הצנתור: "הצנתור נעשה בהרדמה מקומית ולא כללית, אין כל פגיעה בתפקוד המיני או בפוריות הגבר, ומעל הכול - לא נגרמת תופעת הפליטה האחורית (זרימת נוזל הזרע לאחור ופנימה, במקום כלפי חוץ) האופיינית לטיפול הכירורגי. נוסף על כל אלו, אין דמם או פגיעה בשופכה, ואף ניתן להיגמל מקטטר קבוע בתוך חודש בלבד.

מדובר בטיפול קל יחסית בעל אחוזי הצלחה גבוהים (כ-95%) וסיבוכים מעטים. החשוב ביותר - הטכניקה הזו היא היחידה שאיננה גורמת לפגיעה כלשהי בתפקוד המיני של המטופל".

צנתורים לטובת המטופל

ההתרחבות וההעדפה של תחום הצנתורים בשנים האחרונות אינן אופנה חולפת, אלא דווקא התקדמות רפואית אשר ממשיכה את המגמה השלטת היום ברפואה המודרנית: בחירה בהליכים כמה שפחות פולשניים - לטובת המטופל, למען בריאותו ולמען התאוששותו המהירה ביותר.

הצנתורים המולטי-דיסציפלינריים מאפשרים לטפל בבעיות קשות מבלי להידרש לפעולה ניתוחית פולשנית, אשר מצריכה כידוע זמן החלמה ארוך ולעיתים קשה מאוד (בהתאם למקום בגוף המטופל). נוסף על כך, מדובר בהליך כואב פחות, ולכן הוא אינו דורש הרדמה מלאה. כל אלו הופכים את הצנתורים המולטי-דיסציפלינריים להליכים המשמשים בעוד ועוד תחומים ומשיגים תוצאות מרשימות.

ד"ר אלכסנדר בלינקי, מומחה לרדיולוגיה אבחנתית וסקולרית ופולשנית בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר ומנהל מערך רדיולוגיה פולשנית במרכז הרפואי רבין.

ד"ר גרגורי גולובצ'ינר, קרדיולוג מומחה להפרעות קצב לב בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר. מנהל היחידה לאלקטרופיזיולוגיה וקוצבים במערך לקרדיולוגיה, במרכז הרפואי רבין.

ד"ר אמיר פאר, מומחה לרדיולוגיה ומצנתר בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר. לשעבר מנהל מחלקת הרדיולוגיה הפולשנית בבית החולים אסף הרופא.

לאתר בית החולים הרצליה מדיקל סנטר 

עוד כתבות

בניין הבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות קלות בוול סטריט בנעילה; אפל ודיסני קפצו לשיא כל הזמנים

המדדים המובילים עלו למרות הדיווח על קשיים בשיחות הסחר, מדד דאו ג'ונס עלה לשיא ● יו"ר הפד אמר בפני הסנאט כי "הסיכונים למערכת הפיננסית נותרו נמוכים" ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב רושם את העלייה הגבוהה ביותר זה 7 חודשים, על רקע הזינוק במחירי האנרגיה ● אמדוקס וטאואר עלו לאחר פרסום הדוחות

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

הרשימה המשותפת והמחנה הדמוקרטי נפלו למלכודת של נתניהו

בנאומו היום בצהריים, סיכל סופית נתניהו את האפשרות לממשלת מרכז-שמאל וחידד את הפערים הקיימים בין כחול לבן לשתי מפלגות השמאל ● פרשנות

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ וליברמן בסיום הפגישה: אין תשובה מדויקת על מתווה הנשיא

עדיין לא חלה התקדמות כלשהי לכיוון הקמת ממשלה ● ביום רביעי הקרוב יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה

הג’יהאד האסלאמי / צילום: Ibraheem Abu Mustafa, רויטרס

הג’יהאד האסלאמי הפלסטיני - ארגון קטן שמנסה לשחק בגדול

מאז עליית החמאס לשלטון ברצועת עזה, הג'יהאד האסלאמי אינו חדל לזנב בו, בפומבי ובחשאי, ישירות ובעקיפין • הג'יהאד עושה לחמאס את מה שעשה החמאס בשעתו לפתח, ואינו מאפשר לחמאס להשלים את המעבר מארגון צבאי לגוף פוליטי אזרחי שיכול לקדם מהלכים מדיניים ● דעה

אופירה ביננפלד / צילום: תמונה פרטית

"אין לי פנסיה מסודרת, והמדינה רק מפריעה לעבוד ולהתפרנס"

אופירה ביננפלד (61), בעלת סטודיו לפילאטיס בקיבוץ מפלסים, מוטרדת מכך שאין לה פנסיה מסודרת • עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

קורנפלקס של אלופים / צילום: תמר מצפי

ארבע שנים לרפורמת הקורנפלקס: איך קרה ששינויי המחירים לא התגלגלו לכיס של הצרכנים

דוח של משרד הכלכלה שהגיע לידי "גלובס" בוחן מהן תוצאות הרפורמה להוזלת יבוא מוצרי מזון לישראל ● העלויות של מוצרים כמו קורנפלקס אכן הוזלו, אך ביד השנייה מוצרי חלב ובשר התייקרו ● "הרגולציה על המזון הרגיש נותרה בעינה, באופן המוסיף להכביד על העסקים בתחום"

מדרחוב בשנג'ן, סין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

איך אומרים בסינית שופינג? סין כבר לא המפעל של כולם

בזמן שהתרגלנו לחשוב על סין כעל "המפעל של העולם", היא הפכה להיות הצרכנית השנייה בגודלה בעולם לאחר ארה"ב ● הצריכה הפרטית של סין מהווה יותר מ-10% מהצריכה הגלובלית, והחברה הסינית בקושי התחילה לגרד את הפוטנציאל שלה

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן ומנכ"ל בזק, דודו מזרחי / צילום: כדיה לוי, רונן טופלברג

האם התוכנית החדשה לפרסית סיבים אופטיים תוכל לעמוד באתגרי המציאות הישראלית

משרדי האוצר והתקשורת הראו חשיבה מחוץ לקופסה בתוכניתם להקים קרן שתממן פריסת סיבים אופטיים באזורים לא כלכליים • האם זו הדרך הנכונה להנחת התשתית לקפיצה הדיגיטלית שדרושה לישראל, והאם חברות תקשורת יכולות לוותר על הכנסות למען הקרן?

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

ראשת מועצת גני תקווה, ליזי דלרי'צה / צילום: אביגיל עוזי

"התחבורה בישראל היא 100 שנה אחורה, צריך פתרונות בתוך היישוב"

כך אמרה ל"גלובס" ראשת מועצת גני תקווה ליזי דלרי'צה לאור החלטת המועצה השבוע לקדם בניית 1,200 דירות בצפון היישוב כחלק מרובע חדש שיכלול גם רבע מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

שלושה ימי שיגורי רקטות: נזק ישיר המוערך בעשרות מיליוני שקלים עד כה

ברשות המסים טיפלו עד כה ב-67 תביעות בגין נזק ישיר שנגרם לאזרחים ● מדובר בנזק לרכוש בעקבות שיגורי הרקטות ולא בנזקים עקיפים בגין אובדן ימי עבודה, תשלומי שכר לעובדים או הפסדי רווחים

שאול שני / צילום: איל יצהר

ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית בעסקה של 486 מיליון דולר

ריבון קומיוניקיישנס הנסחרת בנאסד"ק דיווחה על מגעים למיזוג עם הישראלית של שאול שני תמורת 32.5 מיליון מניות של ריבון ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● תמורת העסקה כולל רכיב המניות, מגיעה לכ-486 מיליון דולר ● העסקה תושלם בעוד כמה חודשים ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של ECI בלונדון לפני כשנה

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

חזרה לשגרה במעברים ארז וכרם שלום

(עדכונים שוטפים) - לפי דיווחים פלסטינים, הפסקת האש, שהושגה בתיווך מצרי, נכנסה לתוקפה החל מהשעה 05:30 בבוקר; מעט לאחר השעה 06:00 נשמעה התרעת צבע אדום בעוטף עזה ● כל מוסדות החינוך חוזרים מחר לשגרה.

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"