גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"לאחרונה חל שינוי דרמטי בתפיסת ההשמנה בעולם הרפואה"

מדוע מומלץ לצרוך תה ירוק ולהימנע מחומרים משמרים, איך תרופה נגד סוכרת יכולה לסייע בירידה במשקל ומהי נקודת האיזון של הגוף ■ ד"ר דרור דיקר, מומחה להשמנה והמנהל האקדמי של כנס Diaobesity המתקיים בימים אלה, מסמן את מגמות הטיפול החדשות

דר אביבית ברנר / צילום: יחצ
דר אביבית ברנר / צילום: יחצ

החברה שלנו לוקה, כך נדמה, באובססיביות מסוימת למזון. מצד אחד מסעדות גורמה ותוכניות בישול כובשות כל פינה, ומנגד דיונים בלתי נגמרים על דיאטה, הרזיה ותפריט אישי. האם אתה צמחוני, פלאו או אטקינס? אולי אתה נמנע מאוכל מעובד? למה אתה אלרגי ורגיש? מה מנפח אותך? מה אתה אוהב או לא אוהב? ומה עמדתך, חשוב לנו מאוד לדעת, בסוגיה הרת הגורל של הכוסברה - האם אתה בעד או נגד?

בעולם כזה, האם יש עוד מה לחדש בסוגיית ההשמנה וההרזיה? "מי ששואל שאלה כזאת, כנראה לא יודע שזה התחום שמתרחשת בו ההתפתחות הגדולה ביותר בעולם הרפואה", אומר ד"'ר דרור דיקר, מנהל מחלקה פנימית בבית החולים בילינסון ומומחה לטיפול בהשמנה מטעם האיגוד האירופי ללימוד וחקר השמנה. הוא גם מנהלו האקדמי של Diaobesity, הכנס הראשון של החברה הישראלית לחקר וטיפול בהשמנת יתר, המתקיים בימים אלה.

"ממש בשנים האחרונות, חל שינוי דרמטי בתפיסת ההשמנה בעולם הרפואה", אומר דיקר, "ממצב רפואי-קוסמטי, המאפיין אדם עם בעיית משמעת עצמית ויכול להיפתר בפרדיגמה של פחות קלוריות ויותר פעילות גופנית, היום אנחנו מבינים שזו מחלה פיזיולוגית שבאים בה לידי ביטוי מגוון מנגנונים גופניים שלא התאימו את עצמם לעולם המודרני. לכן כל פתרון שיתבסס רק על הגבלת קלוריות והגברת פעילות גופנית - דינו להיכשל".

אשמת האוביסוג'נים

אחד השינויים שדיקר מדבר עליהם הוא בתפיסה של קלוריות. "אם פעם טענו שקלוריה היא קלוריה וכולן שוות, היום אנחנו מבינים שזה בדיוק הפוך", הוא אומר. "קלוריה היא לא אותה קלוריה בתזונה עתירת שומן ודלת שומן, ויותר מכך, קלוריה ממזון מסוים לא תשמין באותה מידה אותי ואותך. הדבר תלוי במבנה הגנטי, במבנה החיידקי ובתזונה ההיסטורית. כיום אין לנו עדיין הכלים להתאים את התזונה באמת באופן אישי על בסיס הנתונים הללו, ולכן אנחנו צריכים לבצע תהליך של ניסוי ותעייה".

שינוי נוסף הוא ההבנה שבמזון יש גורמים כימיים המשפיעים על תחושת השובע מארוחה מסוימת וגם על "נקודת האיזון". נקודת האיזון היא הנקודה שבה כל גוף מרגיש בנוח, ואם נחרוג ממנה הגוף בדרך כלל יחזור אליה. "לאנשים יכולות להיות נקודות איזון שונות לאורך חייהם", אומר דיקר. "עכשיו אנחנו לומדים מה קובע את נקודת האיזון ומה משפיע עליה. בהדרגה מתגלים המשתנים העיקריים: שעות שינה, רמות פעילות גופנית, תרופות שלוקחים. בלי שנשנה את הפרמטרים הללו, יהיה לנו יותר קשה להתנגד לשינויים במשקל. לכן אנחנו אומרים היום שהשמנה היא מחלה פיזיולוגית שאינה תלויה רק בכמות האוכל. זו לא מחלה של כישלון אישי או גרגרנות, אלא של שונות ופיזולוגיה".

- אם זו מחלה, האם יש גורמים "מזהמים" שיוצרים אותה ותרופות שיכולות לרפא אותה?

"אנחנו בהחלט רואים השפעה של חומרים מסוימים על ההשמנה. למשל תה ירוק, אנחנו מאמינים היום שיש לו השפעה חיובית על המיקרוביום, על הרכב חיידקי המעי, ועל העמידות לאינסולין. אנחנו רואים בניסויים שהוא עוזר להרזיה ולשמירה על רמות אינסולין נמוכות. לעומת זאת, אמיר תירוש מאוניברסיטת בן גוריון, ידבר בכנס על השפעות שליליות של חומרים משמרים מסוימים על הסיכון לסוכרת ולהשמנה".

בעבר, חוקרים הראו את ההשפעה הפרו-דלקתית של החומרים הללו בבעלי חיים, ולהשפעה הדלקתית יש קשר לעלייה במשקל. ההשפעה של חומרים משמרים מצד אחד ושל תה ירוק וחומרים נוגדי חמצון מצד אחר היא אמנם בשוליים של הירידה במשקל, אולם סך כל ההשפעות השוליות מצטבר לטובת או לרעת ההתערבות התזונתית. הגורמים הסביבתיים הגורמים השמנה מכונים היום על ידי חוקרים בתחום "אוביסוג'נים", בדומה לגורמים המובילים לסרטן, הנקראים "קרצינוג'נים". "בניסויים בבעלי חיים הראו שבין שתי קבוצות עכברים שצרכו אותה תזונה בדיוק ועסקו באותה פעילות גופנית בדיוק, חלה השמנה אצל מי שנחשפו לחומרים הללו, אף שאין בהם שום קלוריה", אומר דיקר. "לעומת זאת, לתרופות נגד השמנה יש בשנים האחרונות הצלחה לא מבוטלת. תרופות ה-GLP1 שניתנות לטיפול בסוכרת ניתנות היום במינון גבוה יותר גם לטיפול בהשמנה. אנחנו רואים את ההשפעה שלהן על המרכזים במוח שמגיבים למזון ושולטים באכילה. כמו כן, אושרה בשנים האחרונות לשיווק תרופה בשם בלוויק (לורקסרין בשמה הגנרי), המגרה קולטנים לסרוטונין במוח".

- כמו תרופות נוגדות דיכאון.

"כן, אבל התרופה הזאת היא ספציפית אך ורק לקולטנים לסרוטונין שנמצאים במרכז הרעב והשובע במוח. היא מעלה את השובע, והתוצאות מרשימות מאוד במונחי השמנה - 5%-8% ירידה במשקל במחקר שנמשך שנתיים".

- זה מספיק?

"זה בהחלט משנה את הסיכון להידרדר לסוכרת. זה גם נתון ממוצע. יש מטופלים שהתרופה לא עוזרת להם ואחרים הפחיתו 15% במשקל".

בכל זאת, הדרך לשינוי תפיסתי אצל רופאים ומטופלים עוד ארוכה. מחקר מ-2016 הראה שרופאים רושמים תרופות לסוכרת פי 15 מתרופות להשמנה, אף שמספר האנשים הסובלים מהשמנה מסוכנת בארה"ב הוא גבוה כמעט פי ארבעה ה ממספר חולי הסוכרת. נראה שרופאים וחולים גם יחד עדיין רואים בהשמנה בעיה שניתן לנצח ללא תרופות, באמצעות כוח רצון ושינוי התנהגותי בלבד, בעוד שהסוכרת נתפסת כמחלה "אמיתית".

התזונה משפיעה גם על אזור ההשמנה

- לרוב האנשים שמנסים לרזות יש מושג איזו תזונה עובדת בשבילם, אבל הם מתקשים להתמיד בה. האם זה עניין אישיותי או שגם זה קשור בהשפעת הסביבה?

"רמות השובע מהמזון, החשקים והמוטיבציה - כולם מושפעים מאינספור גורמים - גנטיים, סביבתיים, חינוכיים. לאט לאט גם אלה מתחילים להתפענח, אבל אנחנו רק בתחילת הדרך. אנחנו יודעים היום לזהות אזורים במוח שקשורים לתגובת הטעם הטוב וליכולת להימנע. אצל אנשים שמנים, אנחנו רואים שהטעם הטוב מעורר בהם דווקא פחות תחושה של תגמול. נראה שאדם שמן לפעמים אכן נהנה מאוד מאוכל, אבל הוא צריך כמות רבה יותר ממנו כדי ליצור אותה רמת הנאה. כך, אצל אדם אחד כמות קטנה של שוקולד תוביל לסיפוק וכמות גדולה יותר למיאוס או לבחילה. ואצל אדם שמן יותר, אותה כמות שוקולד אולי תוביל רק לתחילתו של אותו סיפוק וכלל לא תקרב אותו לרוויה. מטופלים שלקחו תרופת ה-GLP1, שעוזרת בשחרור אינסולין, מדווחים על שינוי בדפוסי הטעם וגם ביכולת השליטה".

לדברי דיקר, גם ניתוח קיצור קיבה עשוי לשפר את חוש הטעם. "ככל הנראה הוא מוביל לעלייה בהפרשת הורמוני השובע ואלה בתורם משפרים את התגובה המוחית לאותות שמגיעים מהאוכל. במקביל, גם קיבה גדולה יותר לא מאותתת שהיא מלאה".

- אחרי ירידה במשקל, האתגר הכי גדול הוא למנוע עלייה חזרה, וזה נכון גם להתערבויות יעילות כמו ניתוחים בריאטריים.

"זה המאבק העיקרי של העתיד. היום לא ידוע הרבה על הגורמים שמובילים לתחילתה של עלייה מחודשת במשקל. עם זאת, הולך ומצטבר מידע על כך שהכלי האולטימטיבי בשמירה על המשקל אחרי ירידה היא פעילות גופנית. בשלב הירידה זה פחות חשוב. אפשר להפחית במשקל בלי להקפיד על פעילות גופנית, אולם נראה שהפעילות עוזרת לשמר את נקודת האיזון החדשה.

"מחקר שעקב אחרי אנשים שירדו 30 ק"ג ויותר ושמרו על משקלם מצא כי רבים מהם הקפידו על פעילות גופנית במשך 200-300 דקות בשבוע, הם צרכו תזונה של 1,500 קלוריות, שקלו את עצמם בכל יום וראו טלוויזיה פחות מ-10 שעות בשבוע, כלומר לא התאפיינו בסגנון חיים 'יושבני'. המסר הוא שהפעילות הגופנית היא המפתח לשינוי נקודת האיזון".

- נשמע שאלה פשוט אנשים עם משמעת עצמית גבוהה יותר משל אחרים.

"אז איך הם השמינו מלכתחילה? לאור מה שאנחנו יודעים היום על השמנה, יותר קל לי להאמין שלפעילות הגופנית יש גם השפעה פיזיולוגית על היכולת להסתפק בתפריט המקוצץ ולשבוע ממנו ועל היכולת לשלוט בדחפים. בכל מקרה, אם הם אובססיביים, זה משתלם להם".

דיקר משוכנע שהמחקר בתחום ההשמנה רק מתחיל כיום להתפתח ואנחנו עוד צפויים לגלות גורמים פיזיולוגיים וסביבתיים נוספים להשמנה, דרכים חדשות לקטלג סוגי השמנה, טיפולים חדשים ומשטרי תזונה חדשים המתאימים באופן ספציפי למטופלים שונים. אחד המחקרים בכיוון הזה שיוצגו בכנס הוא של איריס שי מאוניברסיטת בן גוריון. שי בדקה את האופן שבו שינוי תזונתי משפיע על חלוקת השומן בגוף ומצאה שתזונה ים-תיכונית משפיעה על מיקום רקמת השומן וההרכב שלה, כלומר פחות שומן בטני ויותר שומן בחלקי גוף אחרים. "החלוקה מחדש משפיעה לטובה על הסוכרת ועל הסיכון ללקות במחלות לב, אפילו אם לא יורדים במשקל", אומר ד"ר דיקר.

מחקר נוסף אמור לסמן את תחילתו של ניסיון לחלק את ההשמנה לסוגים, לצורך טיפול מותאם אישית, באמצעות בדיקת מעבדה של רקמת השומן.

התוצאה עשויה להפוך את המגמה בתחום ההשמנה, שכיום הולכת וגוברת ברוב מדינות העולם. "בישראל בלבד, השמנה גררה הוצאה של 8 מיליארד שקל מיותרים ב-2008", אומר דיקר. "בהשקעה פחותה מכך בהרבה, אפשר לעשות שינוי".

מחקר חדש: השמנה פוגעת בסיכוי של אדם להגשים את פוטנציאל הגובה שלו

צוות חוקרים ישראלי הצליח להראות לראשונה בבני אדם, שהשמנה בגיל ההתבגרות עלולה למנוע מאדם להשיג את פוטנציאל הגובה החזוי לו על פי הגובה של הוריו. עד כה, היה ידוע שבני נוער שמנים מתחילים להתבגר מוקדם יותר ולכן נכנסים לגיל ההתבגרות כשהם גבוהים יותר, אולם לאחר מכן הגובה מתאזן.

ד"ר אביבית ברנר וצוותה בדקו לראשונה מה קורה אצל בני הנוער הללו אחרי שהם מפסיקים לגדול ומצאה שהגובה של בני נוער שמנים מאוד ביחס לחזוי להם נמוך בהשוואה לקבוצת בני נוער במשקל תקין.

"למי שהוריו גבוהים והוא די גבוה בעת הכניסה שלו לגיל ההתבגרות, זה פחות חשוב. למי שממילא מודאגים מהגובה, זה יכול להיות עוד דבר שיש להביא בחשבון בהחלטות על הטיפול בהשמנה", אומרת ברנר.

לברנר ישנן כמה השערות מדוע השמנה משפיעה על הגובה. האחת היא שמאחר שההתבגרות המינית מתחילה מוקדם יותר, היא מואצת ולכן מסתיימת מוקדם יותר, לפני שהילד הספיק לגבוה. הורמון הלפטין המופרש מרקמות שומן מוביל להתבגרות מהירה יותר של העצמות, וכאשר "גיל העצמות" הוא יותר מגיל הילד, פירוש הדבר שהעצמות יפסיקו לצמוח מהר יותר. חומר אחר המופרש בעקבות ההשמנה, שמוביל לייצור מוגבר של אסטרוגן, גורם גם הוא לסגירת "חלון הגדילה" של העצמות מוקדם יותר. "וישנה ההשערה שלי, של העומס המכני", מוסיפה ברנר.

אחד הממצאים המעניינים הוא שדווקא אצל בני נוער שמנים שכן הגיעו לגובה תקין נמצאו עדויות להפרעות הורמונליות המקושרות עם הפרשת יתר של אינסולין. האם ייתכן שמנגנון הפרשת היתר של האינסולין, שהוא הגורם המקשר בין השמנה לסוכרת, נוצר כדי לעודד את הגוף לצמוח למרות ההשמנה? לדברי ברנר, עדיין אי-אפשר לומר זאת, אך זו השערה הגיונית. "אינסולין נקשר לקולטנים שהם חלק מציר הפעילות של הורמון הגדילה ומשפעל אותם".

מה שכן אפשר לומר, לדבריה, הוא ש"כשאנחנו רואים ילד שמן שבכל זאת הגיע לגובה של הוריו, אנחנו לא בטוחים כיום שזה סימן טוב".

מחלת ההשמנה לא פוסחת על ישראל

עוד כתבות

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: למה כולם מדברים על אסטרטגיית יציאה ומה אפשר ללמוד ממלחמת העולם השנייה

איך נחזור לשגרה ומה כבר בטוח לא נעשה ● כיצד ישפיע השיבוש של הקורונה על אורח החיים שסיגלנו ועל הכלכלה הגלובלית ● מי ישלם את החוב אחרי המשבר, ולמה כדאי לזכור את מה שקרה אחרי מלחמת העולם השנייה ● שש הערות על מה שניתן לראות גם בתוך ערפל אי הוודאות

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

משרד האוצר בהבהרה חריגה: "הסגר יוסר בבוקר כמתוכנן"

במשרד הבריאות ביקשו להאריך את המגבלות שהוטלו ערב ליל הסדר ובראשן תנועה בין הערים ● במשרד האוצר מתנגדים ובהודעה חריגה מסרו הערב כי המגבלות יוסרו בשש בבוקר כמתוכנן

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

אתר בניה בבוסטון שעבודתו מושהית עקב התפשטות נגיף הקורונה / צילום: David Goldman, Associated Press

כוח עליון נוסח אמריקה: איך מתמודד ענף הנדל"ן בארה"ב עם הקורונה

בישראל הוחלט בשבוע שעבר שהתפרצות הקורונה בישראל לא תוכר ככוח עליון שיאפשר לקבלנים לאחר במסירה ● ומה קורה בחו"ל?

נכנסים לבית - שירלי דן בהרצליה / צילום: שי אדם, גלובס

אירופי עם לב חם: הבית בהרצליה שכל אחד היה רוצה להעביר בו בידוד

בבית בן ארבע הקומות שתכננה שירלי דן בהרצליה נעשה ניסיון לחמם את החללים הבהירים באמצעות רצפת עץ, רהיטים שחורים וקירות מחופי לבֵנים

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

סיפורי ליל סדר בימים שלפני הקורונה

עברנו את פרעה, נעבור גם את הקורונה: שייקה לוי, דב מורן ואחרים על לילות סדר בלתי נשכחים

ליל סדר כזה לא היה לנו מעולם ● רגע לפני שהציבור מתיישב לשולחן הסגר, ביקשנו מבכירים במשק, אנשי רוח ופוליטיקאים לחזור אל ליל הסדר הזכור להם ביותר בחייהם ● בימים שלפני הקורונה

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

נעמה קוטרמן, מפיצה סחורה עבור חקלאים / צילום: יאיר עוז

הישראלים שוויתרו על תשלום שכר הדירה ואלו שממשיכים לשלם לעוזרת

בעלת הבית שוויתרה על שכר הדירה, התיכוניסטית שמספקת אוכל לנזקקים, הפנסיונר שממשיך לשלם לעוזר, השכירה בחל"ת שמסייעת לחקלאים והפעיל החברתי שגייס 2 מיליון שקל ליתומי הקורונה • כמה דוגמאות מייצגות לביטויי האלטרואיזם המציפים אותנו בימי הקורונה

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

צלעות טלה במרינדת סחוג / צילום: דן פרץ

לא רק גפילטע: אוכל יהודי מעודכן, לא מה שחשבתם

ההגדרה לאוכל יהודי בארץ ובעולם היא כבר מזמן לא רק כבד קצוץ וגפילטע פיש ● המטבח היהודי-איטלקי מתערבב עם היהודי-הולנדי, עם המזרח אירופי ועם הישראלי, ויוצר שעטנז טעים ומשמח ● וגם: יין שמגיע עד הבית

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים