גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אנחנו בש"ס מדברים רק לציבור החרדי. חייבים להחליף דיסקט"

ח"כ יעקב מרגי מודה בראיון ל"גלובס" שמצב המפלגה שלו רע: "הסתגרנו בתוכנו, ולכן אנחנו גם יורדים בסקרים" ■ על האפשרות שיחליף בעתיד את אריה דרעי: "אנשים חושבים בתוכם על היום שאחרי"

חכ יעקב מרגי  / צילום: טל שניידר
חכ יעקב מרגי / צילום: טל שניידר

החודשים האחרונים רעים במיוחד עבור תנועת ש"ס. ניסיונות פנים מפלגתיים לייצר את ה"שלום הספרדי", אווירה פנימית טובה יותר בין הפלגים השונים של התנועה, הרב שלום כהן, נשיא מועצת החכמים של התנועה, מצד אחד, והרב שלמה עמאר, הראשון לציון והרב הראשי של ירושלים, מצד שני - התפוצצו בערב שבו פורסמה בחדשות 2 קלטת שהביכה את כל הצדדים.

בתווך נמצא ח"כ יעקב מרגי, יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, מי שנתפס כמקורבו של עמאר וכתוצאה מפרסום הקלטת המביכה הואשם בחתרנות נגד יו"ר ש"ס אריה דרעי. בקלטת, שמתעדת שיחה אישית בין דרעי לבין יעקב כהן, בנו של הרב שלום כהן, דרש דרעי מבן שיחו לנתק את הקשר עם כל יריביו של דרעי במפלגה. עוד בקלטת נשמע דרעי כמאשים את מרגי בחתרנות. לדבריו, מרגי מסתובב ואומר לאנשים בש"ס שדרעי חתם עסקת טיעון עם הפרקליטות ובעוד זמן מה יעזוב את ש"ס. מרגי, לפי אותו שיח יירש את ראשות ש"ס, כיוון שהוא איש אמונו של הרב עמאר.

וכך, ארבע שנים אחרי מותו של הרב עובדיה יוסף, ש"ס מפוצלת, מסוכסכת, מאבדת תמיכה ציבורית בקצב מהיר. יו"ר התנועה נמצא תחת חקירות משטרה, וח"כ בולט לשעבר, יגאל גואטה, סולק כיוון שהתראיין בגילוי לב על חתונת אחיינו ההומו. בשלושה סקרים פוליטיים שפורסמו בשבועות האחרונים, ש"ס מתפוגגת ומידרדרת אל מתחת לאחוז החסימה.

מרגי הוא אחד הח"כים המוערכים ביותר בכנסת. נעים הליכות, קשוב, מתון מאוד בדעותיו הפוליטיות. בראיון ל"גלובס" הוא מספר עד כמה הוא מודאג ממצבה של ש"ס, ומתחייב שמערכת היחסים שלו עם דרעי מצוינת וכי מעמדו לא הושפע מפרסום הקלטות.

"דרעי הבהיר בישיבת הסיעה חד- משמעית שלא היה לי שום קשר למה שפורסם בקלטת", הוא אומר ל"גלובס". "היחסים בינינו בסדר גמור. אנשים תרגמו את הניסיון שלי להביא את השלום הספרדי לאקט של הפיכה. זה לא נכון, צריך לתרגם את זה לניסיון קירוב של הציבור הספרדי סביב מפלגה אחת".

- הסקרים מראים שמצב המפלגה שלכם בכי רע.

"אין ספק שמדובר בנורה אדומה מהבהבת עבורנו. אנחנו צריכים להתחיל לשנות את הדיסקט ולדבר לעם. הציבור הרחב רוצה לשמוע אותנו בנושאים רחבים. אנחנו לא צריכים לשנות את האג'נדה שלנו, אבל כן להתחיל להעביר את מה שאנחנו עושים עבור האנשים".

- זו הסיבה ששתקתם בנושא עבודות התשתית בשבת והישארתם לליצמן את הזירה - כי אתם רוצים להיות מי שמדברים לציבור ישראלי רחב?

"לא. דרעי מוביל את הנושא של השבת יחד עם ליצמן. אבל ליצמן בא והניח איום התפטרות וזה היה מהלך מבריק שלו, כיוון שבסוף הוא לא התפטר. המהלכים שלו אינם מופנים לציבור החרדי, אלא לציבור החילוני הכללי. לצערי, אנחנו בש"ס מדברים כיום רק לציבור החרדי, ולא מספיק לציבור החילוני. אנחנו עובדים למען כולם, אבל לא מתקשרים את זה נכון. חייבים להחליף דיסקט ולהבין שצריך לעשות את הדברים אחרת".

- יש דברים שאתם כבר עושים?

"נצטרך לשנות את ההסברה, לצאת לשטח יותר, להופיע בפני אנשים. הציבור הכללי רוצה לראות אותנו בשטח. בשנים האחרונות יש רשתות חברתיות ו-ווטסאפים, והדברים בפוליטיקה מתרחשים בלי לרדת לשטח".

- כחלון לא עולה, הליכוד לא עולה - לאן נעלמים הבוחרים שלכם בסקרים?

"מתוך סקר של 500 איש, הסוקרים תמיד מפספסים אותנו, כי אנחנו נמצאים גם בציבור הכללי וגם בציבור החרדי. הציבור שלנו מעורב ויכול להיטמע בכל המפלגות אם לא נשמור עליו. חלקים מן הציבור שלנו הולכים לבית היהודי, אחרים ליהדות התורה, ליכוד, כולנו, וחלק יכולים להגיע אפילו עד לתמיכה במפלגת העבודה".

- רק לא ליש עתיד?

"נכון, לא עוברים מש"ס אליהם".

חילונים מתלוננים על הדתה, חרדים על כפייה

כיו"ר ועדת חינוך, הנושא שנמצא גבוה בסדר היום של מרגי הוא תשלומי הורים. בחודש אוגוסט, לאור התחייבות של משרד החינוך שניתנה בוועדת החינוך - שנושא הגבייה יעשה דרך הביטוח הלאומי ושתהיה פעולה להפחתת תשלומי ההורים, אישר מרגי יחד עם חברי הוועדה את גביית התל"ן (תשלומי הורים נוספים). כעבור חודש התאכזב מרגי מהפרת הבטחות על ידי משרד החינוך, וקרא להורים להחרים את תשלומי התל"ן.

לפי נתוני משרד החינוך, בתי הספר גובים כ-1.5 מיליארד שקל לשנה כתשלומי הורים. אך העלות בפועל גדולה בהרבה, כי בתי הספר גובים סכומים נוספים במסגרת סעיף הנקרא "רכישת שירותים מרצון". מרגי אומר שנושא תשלומי ההורים הוא השערורייה הגדולה ביותר היום בתחום החינוך.

"תשלומי ההורים הם ביחס הפוך לרמת ההכנסה של המשפחות. בתי הספר החרדים והדתיים הפכו לאגרסיביים ביותר בנושא גביית תל"ן. יש מוסדות חינוכיים שמרשים לעצמם לגבות מההורים עד ל-7,000 שקל בשנה. למשל, אחת מישיבות בני עקיבא, שהיא תיכון תורני רגיל המתוקצב על ידי המדינה, ועדיין היא הרשתה לעצמה לגבות עוד אלפי שקלים. ההורים התלוננו, משרד החינוך גרר רגליים, בסוף אילצנו את משרד החינוך להחזיר כסף להורים. אבל משרד החינוך מיוזמתו לא אוכף את הנושא".

- לאן הכסף של התל"ן הולך?

"מסתבר שהמוסדות החינוכיים לא קונים בכסף הזה תוכנית לימודים נוספת, אלא פשוט מעבירים אותו להנהלת רשת החינוך. זה חוזר על עצמו גם ברשת בני עקיבא וגם ברשת צביה (של הזרם החרדי לאומי). למקום כמו מדרשת שדה בוקר, אישרו לגבות 16 אלף שקל לתלמיד. צריך להבין שזו סוגיה שהיא לא באזורי הנוחות שלי, לצאת ככה כנגד הציבור שלי.

"כל נושא התל"ן אינו מפוקח על ידי משרד החינוך. אף אחד לא יודע לאן הולך הכסף שגובים, לא בודקים את העלות האמיתית, וזה כאשר החוק אומר חינוך חובה חינם. בתי הספר מחריגים את התל"ן, אך חלקם לא מבצעים בזה רכש של העשרה או לימודים. והחוק קובע שאם לא רכשו בסכומים שעות חינוך נוספות - אז יש להחזיר את הכסף להורים. מישהו מפקח על זה? אף אחד".

- משרד החינוך מתעלם?

"המשרד הקים אגף פיקוח ובקרה, אבל הם לא עומדים בקצב. לא נוח להם לעסוק בזה. יש חקיקה בתחום, אבל אין אכיפה".

- אתה מרגיש בוועדת החינוך את ההתעוררות של זרם ההורים החילוני?

"יש כיום זרם חילוני לא מוכר שמנסה לפעול מחוץ למסגרת החינוך הממלכתי הכללי. אבל חייבים להבין שהמדינה מתקצבת את הזרמים העצמאיים בחסר. התקציב השוויוני בחינוך מגיע לזרמים המוכרים. הזרמים העצמאיים מקבלים הרבה פחות. אני חושש שההורים שמובילים את הפורום החילוני לא ירדו לעומקם של הדברים בנוגע לתקצוב החינוך במדינה, כי אם היו עושים כן, היו מבינים שאין יתרונות בלהיות זרם עצמאי. הרשויות המקומיות, למשל, לא מחויבות להקצות שטחים למבנים, לבנייה. זרמים עצמאיים לא מקבלים שירותים מן הרשות המקומית, והקמת זרם חינוך חילוני נפרד עשויה להיות לא משתלמת כלכלית. דווקא זרם החינוך הדמוקרטי, הבין כבר את הבעיה והיום הם מנסים להיכנס להיות חלק מן הזרמים הממלכתיים".

- אתה מבין את מצוקת ההורים החילונים, שמרגישים זחילה של הדת לתוך כל מקצועות הלימוד?

"אני מקשיב למצוקות שלהם. נתתי לכל הקבוצות וארגוני ההורים את הזמן והבמה להציג את הטיעונים שלהם. אני חייב לציין שהם לא הצליחו להציג משהו מגובש. סיעת מרצ הזמינה לקראת הדיון דוח מחקרי ממרכז המחקרים של הכנסת ומסמך זה קבע שאין הדתה במערכת החינוך. אני מעריך שגם בכיתות של חילונים באזורים מאוד חילונים יש כ-30% שחוששים מהדתה של המערכת ו-70% שמרגישים שלימודי מורשת ומסורת הם חשובים. אני ראיתי במשך הזמן, שבמקום שבו הורים חילונים מתלוננים על הדתה, באים החרדים ואומרים שאת נושאי הזהות היהודית לומדים בישראל באופן שהוא כופר לדת. אם שני הצדדים מתלוננים, כנראה שהמצב בסדר".

- איך אתה מסביר שארגוני הורים חילונים פעילים בוועדה שלך והורים חרדים ודתיים מגיעים אליכם הרבה פחות?

"לציבור החרדי אין מבחר של מוסדות חינוך. בכל ישוב יש מוסד דתי או חרדי אחד והם נזהרים מלהסתכסך עם המוסד. אם מישהו יעז להתלונן על מוסד חרדי - הוא יהיה בבעיה".

- יש לך ביקורת על כך שבמערכת החינוך יש הפרדה ונתק בין קבוצות אוכלוסייה שונות?

"יש כמה תוכניות של חילופי תלמידים והיכרויות, אבל לצערי שר החינוך שם דגש על חינוך לזהות יהודית, וברגע שמישהו מציע מפגשים עם נוער ערבי קמות קבוצות שמתנגדות. המפגשים בין בני נוער מתקיימים לפעמים בארגוני נוער, אבל המצב לא אידיאלי והלכידות החברתית היא בהחלט אתגר גדול של החברה הישראלית. לצערי, מכירים היום את האחר אך ורק דרך הפגנות, ויכוחים פוליטיים, אסונות. לחרדים יש סטיגמות על חילונים, ולאחרים יש על ערבים ועל חרדים".

- איך פותרים את זה?

"זה לא באג'נדה של שר החינוך. סדר העדיפויות שלו הוא 5 יחידות במתמטיקה. אמנם יש את כור ההיתוך של הצבא, אבל לדעתי אסור שההיכרויות בין הפלגים השונים של החברה יתרחשו בפעם הראשונה רק בצבא".

- ההדחה של יגאל גואטה מהמפלגה פגעה בכם?

"זה היה לא טוב. אני קראתי ליו"ר המפלגה לא לקבל את התפטרותו. חשבתי שאם גואטה עשה טעות כלפי הציבור שלנו, הוא יכול היה להבהיר את זה ולגמור את העניין אבל גואטה התעקש שלא לפגוע במשפחתו, ובצדק, וזה התגלגל לכיוון לא טוב. אני חושב שכל הסיפור היה פיגוע מבחינתנו. הציבור הכללי רואה אותנו כלא פתוחים לעניינים נוספים בחברה - וזה מזיק לנו".

"ש"ס נגררת אחרי יהדות התורה"

- איך אתה מבין את המהלכים האחרונים של דרעי וליצמן בנושא השבת. אתם במו ידיכם מגדילים את מספר המנדטים של לפיד.

"לפעמים אנחנו צריכים להיות חכמים ולא רק צדקנים. הנושא של השבת למשל, הרי אנחנו לא באופוזיציה, אנחנו בממשלה, השרים יכולים להיכנס לתוך החדר ולסגור את זה בלי לעשות מהומות. לצערי, ש"ס נגררת פה אחרי יהדות התורה. פעם היה לנו ציבור מסורתי חילוני שאהב את הגישה שלנו והפתיחות שלנו לכלל החברה הישראלית. היום אנשים רואים שהסתגרנו בתוכנו, ולכן אנחנו גם יורדים בסקרים. כך גם בנושא השבת. אני חושב שאנחנו לא צריכים לסגת בשום דבר מן ההלכה, אבל צריך לדעת איך לנהל מאבקים ואיזה מסר להעביר לציבור. בנושא המרכולים ועבודות התשתית בשבת - ש"ס פשוט נגררת אחרי אחרים".

- אתה מתכוון להיות יו"ר ש"ס אחרי תקופת אריה דרעי?

"אריה דרעי ייצא נקי מכל הפרשה, זה הדבר החשוב ביותר. במידה והוא יצטרך לפרוש, אנחנו מנהיגי ציבור ונדע מה לעשות. את שואלת אותי אם אנשים לא חושבים על היום שאחרי? הם חושבים בתוכם, אבל זה לא הוגן לעסוק בזה כל עוד אין שום החלטה של הרשויות".

- היית חבר ועדת חוץ וביטחון, אתה מאמין שנתניהו לוקח את המדינה לכיוון נכון מבחינה מדינית?

"כמי שהוביל בתוך המפלגה שלנו פורומים של הידברות ושיחות עם פלסטינים, חלקתי מאוד על נתניהו בתחילת הדרך. לא אהבתי את ההתנשאות שלו, וגם לא את הסגנון התקיף - אבל בשנים האחרונות מתוך הביקורים שלי במדינות זרות, אני רואה שיש הערכה רבה כלפיו, והעובדה שהוא מדבר בקשיחות ובזקיפות קומה מרשימה גם בבירות העולם. אם ישראל מנסה להסביר בהתרפסות מדוע אנחנו אשמים, אז מדינות העולם זורמות עם הקו נגדנו. אבל כאשר אנחנו משדרים בטחון, זה משפר את מצבנו".

- ש"ס תיפתח אי פעם לנשים מועמדות? הרי אתה עובד פה בלשכה עם נשים שהן מועסקות ויועצות שלך, יש לך גם מנהלת ועדה ודוברת ועדה - אז מה הבעיה?

"התהליכים איטיים, אולי בעוד 30 שנים המפלגה תיפתח לנשים. אני לא מאמין שפתיחת השורות לנשים תביא לנו יותר מנדטים. זה הייחוד של ש"ס, אנחנו לא מפלגה רגילה, אלא משהו אחר. בכל מקרה, אצלנו הדברים הם לפי ההנהגה התורנית, ושם זה ייתקע".

- אולי תהיה אתה חלק מההנהגה התורנית של התנועה ותוביל שינוי.

"אם הייתי רב, אז לא הייתי ח"כ".

ש"ס: שסע פנימי והידרדרות דרמטית בתמיכה הציבורית

בבחירות האחרונות קיבלה ש"ס 7 מנדטים - המספר הזה זיכה אותה בשני תפקידי שרים בממשלת נתניהו הנוכחית - שר הפנים אריה דרעי ושר הדתות דוד אזולאי. ואולם מאז, המפלגה מדשדשת בסקרים זמן רב, עד לרמת ירידה מתחת לאחוז החסימה.

ברקע למשבר:

מותו של מייסד התנועה, הרב עובדיה יוסף, באוקטובר 2013, שלאחריו המפלגה התפצלה ולא הצליחה להתאושש.

פילוג פוליטי בין המנהיגים הרוחניים של המפלגה, הרב שלמה עמאר, רבה הראשי של ירושלים שנחשב למנהיג ציבור משפיע במיוחד, הרב שלום כהן, ראש מועצת חכמי התורה של ש"ס, הנחשב לנוקשה וקפדן, והרב מאיר מאזוז, מנהיגה הרוחני של מפלגת יחד של יו"ר ש"ס לשעבר אלי ישי.

חקירת משטרה נגד יו"ר המפלגה אריה דרעי בחשד לעבירות מס, הפרת אמונים ומרמה. רעייתו, יפה דרעי, חשודה במעורבות בפרשת "מפעלות שמחה", עמותה שהיא עומדת בראשה.

אופיה של ש"ס כמחוברת ומעורבת עם הציבור החילוני עורער בשנים האחרונות. ציבור הבוחרים הטבעי של המפלגה מכיל משפחות רחבות ובהן חילונים, חרדים ודתיים לאומיים. הריחוק מן הציבור החילוני קיבל ביטוי בסילוקו של חבר הכנסת לשעבר יגאל גואטה מן המפלגה ובמאבקים על דמותה של השבת.

יעקב מרגי

תפקיד: יו"ר ועדת החינוך בכנסת

אישי: בן 57, נשוי ואב לשניים, תושב שדה צבי

מקצועי: היה בעבר חשב כלכלי בכור הגרעיני, לאחר מכן מנכ"ל ש"ס, השר לשירותי דת

בתוך ש"ס: מקורב לרב שלמה עמאר, הרב הראשי של ירושלים. בתחילת דרכו הפוליטית היה מקורב לאלי ישי. כאשר דרעי חזר לתנועה הוא חיזק את הקשרים עם מרגי, שנטש את ישי

עוד משהו: עשה טירונות יחד עם משה כחלון והמשיך במקביל אליו בצבא ובשירות המילואים

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

עליות בבורסה: מדד ת"א 35 חצה את שיא כל הזמנים; גילת מזנקת ב-15%

מדד ת"א 35 עולה ב-0.4% לרמה של 1,724 נקודות, ת"א 90 מטפס ב-0.2% ● מניית מבטח שמיר מובילה את העליות ומזנקת בכ-10% במחזור גבוה ● טבע מאבדת 4.5%, נייס עולה ב-5.6%

אורלי לוי-אבקסיס, העבודה-גשר-מרצ  / צילום: ניר סלקמן

כמה חמורה האבטלה הסמויה של חדרי הניתוח הציבוריים בישראל

בעוד התורים לטיפול מתארכים, חדרי ניתוח ציבוריים עומדים לפעמים שוממים - בעיקר אחה"צ • למרות שורת יוזמות ממשלתיות לצמצום התופעה, עדיין לא ברור אם חל שיפור בניצול החדרים: משרד הבריאות אינו אוסף מידע • "המשרוקית" פנתה לבתי החולים ומצאה שיפור חלקי בלבד

דירות חדשות בבנייה. 20% מהתשלום בעת החתימה על החוזה, ו־80% בכניסה לדירה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

רשות המסים עדכנה את מס הרכישה על דירות מגורים: אלה מדרגות המס החדשות

בהתאם לשיעור עליית המדד רשות המסים עדכנה את גובה מדרגות מס הרכישה על דירות מגורים: בכמה מס יחויב רוכש דירה יחידה במחיר של 2.2 מיליון שקל?

טסלה 3. / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הרשויות בארה"ב יבדקו את רכבי טסלה בשל האצה לא רצויה

מנהל הבטיחות בכבישים בארה"ב מסר כי יבדוק 127 תלונות שהוגשו לאחרונה המבקשות לחקור אי סדרים הנוגעים להאצה לא רצויה של חלק מדגמי הרכב החשמלי ● הדוח שהוגש כולל דיווחים על 110 תאונות שגרמו לפציעות של 52 אנשים

נהריה מוצפת / צילום: רם גוטליב

ענף הביטוח בעין הסערה: איך ההצפה בנהריה קשורה לשינויים בענף הביטוח?

ניהול מוצלח של חברת ביטוח, המאזן בין רווחיות בטווח הקצר לאתגרי הטווח הארוך, הוא מהמשימות הניהוליות המורכבות ביותר שהזירה העסקית יכולה לזמן בעת הנוכחית ● רגולציית יתר עלולה להוביל לירידה בתחרותיות בענף ולפגוע במבוטחים ● דעה

פרויקט מגורים חדש בחיפה / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

דירות שני החדרים עושות קאמבק, ולא רק בתל אביב: מי קונה אותן ולאילו יזמים זה משתלם

בשנתיים האחרונות חלה עלייה חדה במספר הדירות הקטנות, בנות 2-3 חדרים, שנבנות בארץ ● מי קהל היעד שלהן (רמז: לא רק משקיעים), ולמה לא כל היזמים מצטרפים לטרנד?

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

הלחץ מצד אמזון, נייק ואיקאה לא עזר: מושל טנסי יחתום על חוק שמונע זכות אימוץ מלהט"בים

החוק מגן על סוכנויות אימוץ ומעונות שלא מעניקים שירות למשפחות להט"בים ● למרות המחאה, החברות לא הודיעו שהן מתכננות לשנות את פעילותן בטנסי בתגובה להודעת המושל

ח'ליפה חפתר, ראש הצבא הלובי הלאומי  / צילום: Philippe Wojazer, רויטרס

נפט, גז ופליטים: "ועידת שלום" לעתיד לוב נפתחת בברלין

נשיא רוסיה פוטין, נשיא טורקיה ארדואן, שר החוץ האמריקאי פומפאו ונציגים בכירים רבים אחרים מתכנסים היום בברלין לוועידה מיוחדת באירוח הקאנצלרית מרקל בנוגע לעתיד לוב ● שר החוץ האיטלקי לואיג'י די-מאיו: "לאירופה יש הכי הרבה מה להפסיד"

טראמפ מתבונן על ליקוי חמה / צילום: רויטרס

פרשנות: הצ'ק השמן שהאנושות תרשום אם טראמפ יבחר לכהונה נוספת

כהונה נוספת של טראמפ משמעותה איבוד זמן יקר, שבו לא רק שפליטות הפחמן של אחת המדינות הכי מזהמות בעולם לא תרד, אלא תעלה, ותבלום את ההתקדמות הגלובלית לעצירת משבר האקלים ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

המטה של BioNTech / צילום: יח"צ

אקזיט קטן בכת"ב: ניאון נרכשת תמורת מניות

חברת החזקות הביומד כלל תעשיות ביוטכנולוגיה הודיעה כי חברת הפורטפוליו שלה ניאון ת'רפיוטקס, הנסחרת בנאסד"ק, בה מחזיקה כת"ב 4%, נכנסה לעסקת החלפת מניות עם חברת BioNTech, במסגרתו תקנה ביונטק את ניאון לפי שווי של 67 מיליון דולר

ג'ף בזוס / צילום: רויטרס  Shannon Stapleton

בהינף יד: אמזון מבקשת להמציא מחדש את האופן שבו אנו משלמים

ענקית הטק בונה מסופים בחנויות שיאפשרו לקונים לקשור את המידע מכרטיסי האשראי שלהם לכף־היד ● במילים אחרות, הקונה יוכל לשלם בהינף יד, בלי להוציא כרטיס או טלפון חכם

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

מרים כבסה / צילום: יונתן בלום, גלובס

על בדידות ועל הצלחה: "המחיר של יצירה שלי בארץ הוא רבע ממה שהוא בניו יורק, ואני שמחה שזה שפוי"

החזרה לישראל אחרי 18 שנה, שיברון הלב עקב הפרידה מבת זוגה הקוריאנית, השימוש ברעידות הנשימה כדי לצייר, הכנסייה שקנתה ● מרים כבסה, מהאמניות הישראליות המצליחות בעולם, בראיון אישי ל"ליידי גלובס" על הבדידות ועל ההצלחה

אלון קצף  / צילום:תמר מצפי

דיוידשילד-פספורטכארד נהפכת לחברת ביטוח - ואייל בן שלוש יכהן בה כיו"ר

החברה, שנמצאת בבעלות אלון קצף וחברת הביטוח האמריקאית White Mountains, קיבלה את אישור רשות שוק ההון ● החברה תפעל ישירות מול הציבור, וגם תמשיך במכירת ביטוח דרך סוכנים

טראמפ בעצרת בחירות באריזונה / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

כך בנה טראמפ את חומת (התשלום) במו ידיו, והציל את העיתונות

העיתונאים וכלי התקשורת העלו את החשש שדבריו של הנשיא ידרדרו לכדי אלימות ישירה ● עם זאת, השפה של הנשיא הביאה לתופעה מדהימה לא פחות: מספר המנויים והצופים בכלי התקשורת זינק למעלה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד 

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

הבנקים המממנים נוטים לטרפד את רכישת תהל, הנתונה בקשיים תזרימיים, בידי קבוצת שיכון ובינוי

ל"גלובס" נודע כי בימים אלו מתקיימים דיונים בין תהל לבין הבנקים לגבי מתווה התמיכה בחברה ● הצעת שיכון ובינוי לא התייחסה להשקעה במניות החברה-האם תהל גרופ אינטרנשיונל (TGI), אלא להשקעה בחברה-הבת תהל גרופ, וייתכן שלכן החליטו בבנקים שלא לאמץ את המתווה

דונלד טראמפ / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

זו הכלכלה, טמבלים: 3 שנות נשיאות, 5 מגמות בולטות בכלכלה האמריקאית

בתום שלוש שנים בבית הלבן, הכלכלה האמריקאית נמצאת בנסיקה בפרמטרים רבים: אבטלה, עוני, תעסוקה, מדדי הבורסה ועוד • השאלה המרכזית היא האם הגאות צריכה להיות משויכת לטראמפ שלוקח עליה קרדיט, או שמדובר בהמשך מגמה שהחלה בתקופת אובמה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

אפריקה בידי לוקסי: לפידות קפיטל הבטיחה גיוס של 115 מיליון שקל באג"ח להמרה

חברת ההשקעות של יעקב לוקסנבורג השלימה את כל המקורות הדרושים לה לרכישת הבעלות המלאה בקבוצת אפריקה ישראל ● עם הגופים שהשתתפו במכרז המוסדי נמנים ילין לפידות, קרן נוקד וקרנות הנאמנות של אי.בי.אי ומור

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

התקלה בוואטסאפ תוקנה חלקית: חלק מהמשתמשים חזרו לשגרה

(עדכון) - דיווחים על תקלה בשליחת מדיה באפליקציה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות