גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"יש פה אלמנט של לה-לה לנד, תוך שנה עלול לקרוס ערוץ"

כך אמר אבי וייס, מנכ"ל חברת החדשות, בפאנל על פיצול ערוץ 2 בכנס אילת לעיתונות ■ יו"ר הרשות השנייה הנכנסת, יוליה שמאלוב-ברקוביץ': "אנחנו רוצים להפחית רגולציה. נילחם בעמלות הפרסום ונאפשר תוכן שיווקי"

אבי וייס מנכל חדשות ערוץ 2 /צילום: איל יצהר
אבי וייס מנכל חדשות ערוץ 2 /צילום: איל יצהר

כמעט חודש לאחר פיצול ערוץ 2, האווירה בפאנל בכנס אילת לעיתונות לא הייתה אופטימית, גם בפאנל שהיה נטול כל נציגות של אחד משלושת הערוצים המסחריים.

"הערוצים עצמם - אני חושב שהם הצלחה מסחררת, אבל הם מפסידים המון-המון כסף", אמר אבי וייס, מנכ"ל חברת החדשות (לשעבר חדשות 2), שמוחזקת על-ידי קשת ורשת. "יש פה אלמנט לא קטן של לה לה לנד. אני חושש שבתקופה של שנה אולי פחות יקרוס פה ערוץ. אני חושב שבסוף הכול יתכנס לאותו מבנה, השוק לא יכול להחזיק 3 ערוצים".

מי שניסתה להכניס מעט אופטימיות לדיון הייתה יו"ר הרשות השנייה החדשה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ, למרות שהבהירה בתחילה כי קשה לדבר על רקע העבודה שהיא טרייה בתפקיד.

"באופן כללי הטלוויזיה בישראל מראה רוב הזמן את הדברים השליליים. וגם אתה כמי שעומד בראש החדשות התחלת בזה שמאוד גרוע - ותראה איזה יופי. יש לך עלייה של 25% ברייטינג (המצרפי). לי הייתה תחושה מכל מי שדיבר פה שלא צריך לפתוח את השוק לתחרות. היה צריך להשאיר דואופול, מבחינת הרייטינג זה אולי אפילו מונופול, וכולם פתאום מתרעמים למה לפתוח לתחרות. במקום לבוא ולהגיד שהכול רע, ואנחנו מחר נסגרים, אני כרגולטור בשיתוף עם מועצת הרשות מתכוונים לבוא ולעשות את האיזון הזה, וכן, אנחנו מתכוונים להפחית את הרגולציה", אמר היו"ר החדשה, שבהמשך אף פירטה מעט בעניין.

עינב שיף, מבקר הטלוויזיה של "ידיעות אחרונות", אמר בהקשר הזה: "תמיד כשיש יותר אופציות, זה יותר טוב. כש'ארץ נהדרת' מתחרה ב'מירוץ למיליון', אנחנו יכולים להבין את הכוח האמיתי שלה מחוץ לאפיק 22. האפקט הראשוני הוא תזזית היסטרית ופאניקה בלוח השידורים. אבל השינוי שאנחנו רואים הוא בעיקרו מדומה - ולמה? כרגע אנחנו רואים מפגן שואו אוף מאוד חזק של קשת ורשת, ואנחנו אומרים יופי לנו. יתחילו הפסדים, יתחילו קיצוצים, כבר עכשיו יש אינפלציה בתוכניות אולפן שעולות שקל וחצי. ועוד לא הזכרתי שהתכנים של אבי וייס (תכני חברת החדשות) משודרים 3 שעות ביום בשני ערוצים שונים".

וייס, ויחד איתו תמי רווה, יו"ר חברת החדשות, התייחסו למצב הלא נורמלי הזה. רווה סיפרה על הוועדה שבראשה היא עומדת שנועדה לתאם בין קשת לרשת את פעילות החברה המשותפת: "אתם צודקים שזה לא מצב נורמלי. מרגע שבאמת הבנו את חומרת המצב וראינו ששני הזכיינים שלנו, שעד אז עבדו בשיתוף-פעולה יוצא מהכלל, עכשיו נלחמים ראש בראש לחיים ולמוות, אז הקמנו ועדה בראשותי ביחד איתם. בהתחלה הדיונים היו מאוד מלאי חששות, וכל אחד שמר על הפינה שלו, ברוב הנושאים לא הגענו להסכמות. במשך הזמן האווירה התרככה. הגענו במרבית הנושאים להסכמות. הפריצות לשידור ברייקים פריצות למבזקים. אין ספק שהוועדה הזאת לא מתפרקת. והיו כבר כמה נושאים אחרי הפיצול שהגיעו אלינו, ואנחנו עושים כמיטב יכולתנו לפתור אותם, ואני חושבת שאנחנו די מצליחים".

ויס אמר בהקשר זה: "זה אכן יותר מסובך. עד היום מה שקרה זה שכשיש אירוע, אני מתקשר למנכ"ל שמשדר באותו יום, ומחליטים אם פורצים. מה שהחלטנו שיקרה עכשיו זה שאני מציע, ומי שרוצה לוקח. יכול להיות שלאחד יהיה מצב שיש לו גמר 'האח הגדול', והוא יגיד שהוא לא לוקח, ורק השני ייקח. אבל אני ממש לא דואג, כי אין סיכוי שמישהו מהם (ממנכ"לי קשת ורשת) ייתן לשני לחגוג בלעדיו".

בהמשך פירטה שמאלוב-ברקוביץ לגבי הקלות הרגולציה המתוכננות: "קודם כל, אני חושבת שכולם יודעים שהשר קרא מדבר על כך שהוא רוצה להקטין את הרגולציה ולשחרר את הערוצים. אנחנו מתכוונים להפחית את הרגולציה. אחת הנקודות שאנחנו רוצים לעזור לערוצים מסחריים זה בכל הנושא של עמלות פרסום. גם בכובעי הקודם כחבר כנסת הייתה לי הצעת חוק לגבי עמלות הפרסום. צריך להגביל את העמלות. אני לא אפרט עכשיו מה הדרך. ערוצים שמשקיעים כל-כך הרבה כסף בתוכניות, ובסוף מגיעים משרדי הפרסום ולוקחים 25-30% לעצמם, זאת בעיה קשה.

"עניין נוסף זה נושא התוכן השיווקי, צריך לפתור את זה מיידית. יהיו תוכניות שלא יהיה בהן תוכן שיווקי, ויהיו תוכניות שצריך לאפשר את זה בהן, ובלבד שתהיה שקיפות".

שמאלוב-ברקוביץ התייחסה גם לערוצים ואמרה שהם צריכים להפחית הוצאות: "הגיע הזמן לבוא ולתכנן את הוצאות השידור במדינת ישראל ביחס לאוכלוסייה שנמצאת כאן. להפחית את הוצאות השידור. זה יקרה גם ככה עם הזמן, כדי שהערוצים ישרדו. והאינטרס הציבורי זה להביא כמה שיותר דעות. ואפרופו חדשות - אני מאוד מעריכה את החדשות ואת אבי, אבל לפצל בלי לפצל את החדשות - ברור שהייתה פה בעיה. אולי צריך לחשוב על זה לפני תום 3 השנים (שבהן מותר לחברה לפעול במשותף)".

וייס התייחס לעניין המגוון ולמצב הכלכלי בשוק ואמר: "אני בעד (עוד ערוצים ומגוון), אבל אין בעל הון אחד שישקיע עכשיו בשוק הטלוויזיה בישראל או יקים ערוץ חדש. אין צ'אנס בעולם שמישהו פה ירוויח כסף. זה בור של עשרות מיליוני שקלים. אנחנו רואים מה קורה עכשיו לערוץ מצוין - ואני אמור את זה לא לתפארת המליצה - שתראו מה קורה לו בפריים בתשע בערב (הכוונה לערוץ 10). למהדורה שלו יש אותה כמות תחרות (כי החדשות לא פוצלו), אבל מה קורה לפריים של ערוץ 10? 'המקור' ירד מ-8-9% ל-3-4%. 'גב האומה', הדבר של ערוץ 10, עושה 5-6%. כלומר, 50% מהצופים של ערוץ 10 הלכו. אני לא אומר את זה בשמחה, זאת סכנה גדולה לשוק הטלוויזיה".

עוד כתבות

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

שר החוץ ישראל כ"ץ לצד מקבילו הרוסי, שר החוץ סרגי לברוב / צילום: סטאפנו מלוני

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקש מעמיתו, שר החוץ הרוסי לברוב: שהנשיא פוטין יתן חנינה לנעמה יששכר

עוד ביקש כ"ץ מלברוב לאפשר יותר ביקורים לבני משפחתה של יששכר ● בתחילת אוקטובר בית המשפט ברוסיה גזר על יששכר עונש של 7.5 שנות מאסר בשל החזקת סמים קלים

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

מרצדס A180 / צילום: יח"צ

אם כבר לזחול ב-15 קמ"ש, אז לפחות לעשות את זה בסטייל

הגרסה הזולה ביותר של מרצדס בישראל לא מציגה ביצועים מלהיבים אך מחפה על כך עם סביבת מחייה מסוגננת

 

 

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"