גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כספית: "כל פרשיות נתניהו קשורות לחוסר יכולתו להוציא ארנק"

בפאנל בכנס אילת לעיתונות תחת הכותרת "כל פרשיות נתניהו", התייחס עיתונאי "מעריב" ליחסו לרה"מ ואמר: "אני מודה שאני אובססיבי, אני עוקב אחריו מאז 1988 וחושב שהוא מסוכן לישראל" ■ יגאל דילמוני ממועצת יש"ע: "אני לא רואה שיכולה להיות בתקשורת אובייקטיביות כלפיי נתניהו או רעייתו"

בן כספית / צילום: איל יצהר
בן כספית / צילום: איל יצהר

עיתונאי "מעריב" בן כספית ריכז היום (ב') הרבה מתשומת-הלב במהלך פאנל תחת הכותרת "כל פרשיות נתניהו" שנערך במסגרת כנס אילת לעיתונות. כספית, שכותב רבות על נושאים שונים הקשורים לבנימין נתניהו ומשפחתו, אמר בפתח הדיון כי מבחינתו כל הפרשיות קשורות בטבורן לאותו עניין.

לדבריו, "אני קורא לזה בכלל פרשיית נתניהו. זאת פרשה אחת שקשורה לעניין הגנטי של חוסר היכולת לעשות את התנועה הזו של להוציא ארנק. רוב חבריי בתקשורת כל השנים אומרים: 'כן, אבל נתניהו פחדן, הוא מפחד להסתבך' - אני חושב שלא. הוא הרי חמק מאימת הדין בפעם הראשונה בתיק המתנות בזכות היועמ"ש הרחום אליקים רובינשטיין, ומה שמדהים זה ששום דבר לא השתנה. לטעמי כל הדברים האלה זאת פרשיה אחת גדולה". 

מנכ"ל חברת החדשות, אבי וייס, התייחס לאופן שבו מגיב נתניהו לחשדות נגדו ומשתמש בהן נגד התקשורת: "הצופה הסביר בבית חושב שהחשדות נולדו מהתקשורת. כי מה התגובה של נתניהו לתקשורת בסוף כל איטם כזה? 'שלטון מחליפים רק בקלפי', וזה למרות שבמשך חצי שנה ויותר לתקשורת לא היה מושג מה החשדות נגדו ובמה מדובר. כל הפרשיות נפתחו בחרי החקירות של המשטרה, וכל היתר זה פיק ניוז שלו. כשהוא מאשים את גיא פלג ואמנון אברמוביץ שהם מנסים להפיל שלטון שלא האמצעות הקלפי. העובדות הן הפוכות. אנחנו יותר מחצי שנה לא ידענו במה מדובר".

גיא פלג עצמו אמר כי "ברור שהתקשורת לא מניעה את חקירות נתניהו, אבל אני לגמרי מבין את נתניהו שמרגיש נרדף. אני אגלה לכם מה אמר לי עיתונאי בכיר מאוד שלא עובד בחברת החדשות על התמונות של נתניהו ומילצ'ן (שאמורות להוכיח את יחסי החברות ביניהם) שפרסמנו לא מזמן. אני אמרתי לו שזה אחלה סיפור, אז הוא אמר לי: 'כן, אבל זה מחזק אותו (את נתניהו)'. אז יש עיתונאים שיש להם אג'נדה. כשקיבלתי את התמונות של ביבי ומילצ'ן, הבנתי שאלה יהיו התמונות של הפרשה, ושמחתי אז באותו טירוף שבו שמחתי כשבישרו לי שמי שעומד בלב פרשת 2000 זה נוני מוזס. כי לי מה שעושה את זה, זה הסיפור".

יגאל דילמוני, חבר מועצת יש"ע, תפקד בפאנל על תקן מי שמבקר את יחס התקשורת לנתניהו: "גם לנו יש ביקורת על נתניהו, אבל אני מגיע לכנס הזה כמה שנים ושומע קולות אנטי נתניהו באופן בולט. הרי אמנון אברמוביץ איתרג את שרון ואמר שצריך לאתרג את ראש הממשלה בגלל מהליכים מדיניים, אני לא רואה שיכולה להיות בתקשורת אובייקטיביות כלפיי נתניהו או רעייתו". 

וייס: "ריקלין הוא המודל שלך לעיתונות?"

דילמוני: "זה לא קשור, אנחנו לא יודעים איך החקירות יסתיימו, אני לוקח את האיבה שיש כלפיי נתניהו בתקשורת, ואני מבין קצת מאחורי הקלעים, ואני לא מצפה לסיקור אובייקטיבי כלפיי נתניהו, יש פה הרבה אנשים שכועסים עליו על כל מיני דברים, ולכן אני לא חושב שיכול להיות סיקור אובייקטיבי. בוא נראה במה הוא חשוד. בתיק של מוזס אם יאשימו את נתניהו אפשר להאשים את כל העיתונאים שפה וחצי מהפוליטיקאים".

בהמשך התייחס כספית ליחסו לנתניהו ואמר: "אני מודה שאני אובססיבי, אני אבא ל-3 ילדים, ואם מישהו ירצה לפגוע בילד שלי, אני אהיה אובססיבי בניסיון לעצור אותו. אני בסך-הכול די ימני בעמדותיי, אבל אני עוקב אחרי נתניהו מ-1988, ואני חושב שהוא מסוכן למדינת ישראל. אני נלחם בכל כוחי, למרות שדעתי על נתניהו טובה יותר מרוב השרים שלו לאורך השנים, אלה שנשארו איתו ואלה שברחו. אני לא יודע איך ייגמרו הפרשות, המון אנשים אומרים לנו תפסיקו לכתוב נגדו, כל עוד תמשיכו הוא ימשיך להיבחר, אבל זה לא התפקיד שלי. אני לא צריך להוריד אותו מהשלטון, אני צריך לחשוף את האמת".

דילמוני: "הודית באובססיביות שלך, אז איך אתה אובייקטיבי?"

כספית: "אני לא ריפורטר, אני פובליציסט. אני מביע את דעתי. אין 'מועצת גודלי תקשורת'. יש בין העיתונאים תחרות קשה, ואני יכול לתת לכם עכשיו 100 כותרות 'אנטי שמאל' שהגיעו ממני". 

וייס סיכם כשאמר: "אם נתניהו היה שומע את הדיון הזה, הוא היה מרוצה, כשאנחנו מדברים על הנושא הזה, תמיד עולה הנרטיב שנתניהו רוצה: ימין או שמאל".

עוד כתבות

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

סקר הפרסומות: דניאלה פיק ו-yes כבשו את הצמרת

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין הכי מושקע בשבוע החולף - הפרסומת לפליי קארד עם השקעה של 1.2 מיליון שקל

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

"בישראל יש תרבות של 'תן לי, תן לי'": אדוארדו אלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט על ההשקעה בישראל

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

מבקר המדינה בעקבות העליון: האם נעשה שימוש בחילוטים כדי להפעיל לחץ על חשודים?

תופעת החילוטים המוגזמים שמבצעת המדינה ואשר נחשפה ב"גלובס", ממשיכה לטלטל את מערכת החוק • לאחר שורת פסיקות של בית המשפט, שהגבילה את האצבע הקלה על ההדק של הרשויות, מגיע מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ומקים לתחייה דו"ח גנוז על הנושא של קודמו בתפקיד

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: בדיקת מדיניות החילוטים חשובה, למרות שהמניע שלה לא ברור

ל"מהפכת החילוטים" מטרות ראויות, כמו סגירת צינור הכספים לעבריינות כלכלית ולארגוני פשיעה ● אולם נדמה שרשויות האכיפה איבדו קצת את הדרך לאחרונה ● פרשנות

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

חודש חיובי נוסף לישראליות בוול סטריט: מדד גלובס פרומתאוס עלה ב-3.8%

בחודש שעבר טיפס מדד ת"א 125 ב-3% והנאסד"ק הוסיף 4.5% לשיא חדש ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים זינק ב-11.7% ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה עלה ב-2.3% ● מניית יורוג'ן, המפתחת טיפולים למגוון סוגי סרטן בתחום האורולוגיה, זינקה ב-40% לאחר שהודיעה על הסכם בלעדי עם Agenus