גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תושבי אבו גוש פוחדים מהוותמ"ל ומתושבי מזרח ירושלים

"אנחנו לא יכולים לגור בעיר עם יהודים, אתה יודע מה יקרה אם תהיה התקרית הכי קטנה, וגם לא בכפר ערבי, כי הם חושבים שאנחנו בוגדים"

אבו גוש / צילום: אריאל ירוזולימסקי
אבו גוש / צילום: אריאל ירוזולימסקי

הכפר אבו גוש זכה לשגשוג והפך למותג של חומוס בעיקר אחרי האינתיפאדות, שחסמו את הגישה לחומוסיות בעיר העתיקה של ירושלים. למרות הדימוי הרומנטי שלו, היישוב הוא כבר מזמן לא כפר קטן. מאז 1982 זוהי מועצה מקומית שבה חיים כ-7,200 תושבים, כולם ערבים מוסלמים. קצב הגידול הטבעי בינוני ועומד על 2.7% (כמעט כמו בתל-אביב ופחות מירושלים). הדירוג החברתי-כלכלי של היישוב הוא 3 מתוך 10 לפי נתוני הלמ"ס.

כיום יש בישוב 2,670 יחידות דיור, ותוכנית המתאר של היישוב, שהוכנה על ידי יאיר אביגדור ואושרה בחודש אפריל 2017, קבעה יעד תוספת של 12,000 איש ב-1,800 יחידות דיור, עד שנת 2030.

אבל לפני כשבוע אושרה תוכנית של הותמ"ל (הוועדה למתחמים מועדפים לדיור), תמ"ל/ 1065 אבו גוש מערב, שמציעה הגדלה משמעותית של הכפר. תוכנית זו מצטרפת לתוכנית תמ"לית נוספת (תמ"ל/ 1052 אבו גוש מתחם צפוני), שאף היא מקודמת בימים אלה. אין זה מפתיע לגלות שראשי יישובי הסביבה, כמו גם תושבים לא מעטים מאבו גוש, חוששים שבירת החומוס הפסטורלית, מוקפת יערות האורן של קק"ל, הולכת לאיבוד.

התוכנית המערבית מתייחסת לאזור שבין הכפר הקיים ליישובים יד השמונה וקרית יערים ומתפרשת על שטח של 238 דונם. התוכנית מציעה בנייה של 603 יח"ד בצפיפות של כ-2.4 יחידות דיור לדונם. התוכנית הצפונית ממוקמת בין אבו גוש לישובים קרית ענבים ומעלה החמישה ומתפרשת על שטח של כ-431 דונם. הבנייה מציעה תוספת של 813 יח"ד בצפיפות של כ-2 יחידות דיור לדונם. דברי המבוא במסמכי ההוראות מדגישים מאוד את העובדה שההרחבות המוצעות בשתי התוכניות יוצאות דופן: אינן פוגעות בשטחים טבעיים ערכיים ואין להן נגיעה למרקם ההיסטורי, במרכז היישוב.

"אין לנו לאן ללכת"

סלים ג'בר, שכיהן כראש מועצת אבו גוש בשנים 1998-2013, נרעש וזועם על התוכנית המקודמת: "מה שקורה זה שהותמ"ל וגם המועצה רוצים למכור את אבו גוש. אנחנו, כל התושבים, מתנגדים בתוקף. רצינו את השטחים לדורות הבאים, לדורות ההמשך. אין לנו לאן ללכת. אנחנו לא יכולים לגור בעיר עם יהודים, אתה יודע מה יקרה אם תהיה התקרית הכי קטנה, וגם לא בכפר ערבי כי הם חושבים שאנחנו בוגדים, וזה לא נכון.

"מצד שני באו הותמ"ל, שר האוצר, שר השיכון ושר הפנים, ותקעו לנו סכין בגב. הם רוצים לעשות תוספת של עשרות ומאות תושבים שהם לא מאבו גוש. אנחנו צפופים ועוד מעט הכבישים לא יספיקו לנו. אנחנו רוצים לבחור את האנשים שבאים אלינו. יש לנו מנטליות אחרת, חינוך אחר".

- למי מיועדת השכונה החדשה?

"לא לאבו גוש. אני לא יודע מי יגור שם, אבל אין לנו מקום בשביל אף אחד. רק לבנים שלנו. לצערי זה מסחר, זה ביזנס. לאדריכלים, לעורכי דין וגם לכמה אנשים מאבו גוש, שאולי יקבלו משהו מהצד".

"זה בשביל האקסל של מינהל התכנון"

לא רק תושבי אבו גוש עצמה מתנגדים לתוכניות הותמ"ל, כי אם גם תושבי היישובים מסביב. עו"ד אייל מאמו אחראי להתנגדויות של המועצה האזורית מטה יהודה וקיבוץ מעלה החמישה: "התוכנית הזאת לא באה לענות לצרכים של אבו גוש. תוכנית המתאר הכוללנית של הישוב, שעוד לא יבש הדיו על אישורה (אפריל 2017), עסקה בצרכים של היישוב. אנחנו חושבים שגם שם הפריזו עם ההתפרסות על חשבון קרקע חקלאית פעילה ומניבה, אבל תוכנית המתאר לפחות עשתה את העבודה. פתאום מישהו מצניח את התמ"ל הזאת שאין לה קשר לצרכים של אבו גוש. מישהו עושה צחוק מעבודה.

"לא יעלה על הדעת שפתאום צריך עוד יחידות דיור באבו גוש. ברור שמי שיגיע לשם זה לא תושבי אבו גוש. זה בא לענות לטבלאות אקסל של מנהל התכנון. זה חלק ממהלך מבוהל של מינהל התכנון שמקדם תוכניות ללא צורך".

דניאל רונן, מרכז המשק של מושב יד השמונה שמתגוררים בו יהודים משיחיים ונוצרים מפינלנד, נחרץ ובוטה בהתנגדות שלו לתוכנית: "המדינה הגדירה את כל האזור הזה במושגים של ליבה שמורה. המשמעות היא שבין גוש דן וירושלים המתרחבת יהיה גוש ירוק. בכל מה שקשור לבנייה והתרחבות אנחנו חיים תחת זכוכית מגדלת ובונים בפינצטה ואז באה תוכנית כזאת, ואיך אומרים? לא רואה ממטר. באה עם D9 ומסתערת על היער וטורפת את כל הקונספט בצורה קיצונית".

הוא גם חושש מפני האוכלוסייה שתבוא לגור בשכונות החדשות.

"לדעתי לא יבואו לשם תושבי אבו גוש. ביישוב עצמו רוב הקרקעות הן פרטיות. במתחם הזה מדובר באדמות מדינה שהיו פעם של נוה אילן ולכן הם כל כך ששים על זה, כי הם יכולים להפוך את זה לדירות מהר. אבו גוש לא צריכים את זה. אז מה המשמעות של זה? מי שיבוא לפה הם לא אבו גוש. אני יודע שבמזרח ירושלים כבר מדברים על זה".

- מה הבעיה שאנשים ממזרח ירושלים יבואו לגור פה? לתל-אביבים מותר לגור בהרחבה של נוה אילן.

"ילד באבו גוש ביום העצמאות תולה דגל ישראל. אם אני אקח אותך עכשיו לבית חנינא, ליד הרכבת הקלה, אתה תראה גרפיטי "kill Israel" ליד הבית ספר שלו. סכין מטפטפת דם. האוכלוסייה שם כפו עליה את התעודה הכחולה".

- אבל אתם עצמכם נוצרים אוונגליסטים כמדומני.

"אני עצמי פיני, נוצרי, אבל מאמין בתנ"ך ובברית החדשה. אני לא נגד ערבים. אני נגד ערבים שנגד ישראל.

"לא יעלה על הדעת שפתאום צריך עוד יחידות דיור באבו גוש. זה ברור שמי שיגיע לשם זה לא תושבי אבו גוש. זה בא לענות לטבלאות אקסל של מנהל התכנון. זה חלק ממהלך מבוהל של מינהל התכנון שמקדם תוכניות ללא צורך"

השכונה המערבית המתוכננת באבו גוש/ הדמיה: אדריכל ארי כהן, משרד השיכון

עוד כתבות

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

נפגעי הקורקינטים - 21 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 13 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

טלי דביר לבנת / צילום: סתיו עזר

"להקים משרד ממשלתי לעסקים קטנים ובינוניים"

טלי דביר לבנת (39) היא מנהלת משרד פרסום ● "החוק לא דואג לתנאים הסוציאליים של העצמאיים בהמון נושאים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

גלי צהל בירושלים / צילום באדיבות משרד הבטחון

"כל פעם שאני פותח מיקרופון אני מפחד שייפלט משהו שייתפס כשמאלני"

ככל שמתקדמות החקירות צצים עוד חומרים המציגים קשרים בעייתיים בין מנהלי גופי השידור הציבוריים לבין הפוליטיקאים ● האם התקשורת הסתאבה, או שהחידוש הוא רק באור השמש שחושף את המנגנון? ● בינתיים, במסדרונות התאגיד וגל"צ מדברים על הטיה ימינה שמגיעה מלמעלה

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

כך נראו הרגעים הדרמטיים מאחורי הקלעים של ההכרעות בתיקי ראש הממשלה

איך התנהל תהליך קבלת ההחלטות בתיקי 1000, 2000 ו-4000, מי הם עשרות הפרקליטים שהיו מעורבים, איפה התנהלו הדיונים, מה היו טענות ההגנה המרכזיות, ומה היו ההתלבטויות שהובילו להחלטה של היועמ"ש אביחי מנדלבליט • "גלובס" חושף את התהליך המשפטי המורכב והחשוב ביותר שהתקיים בישראל בשנים האחרונות

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אמסלם תוקף: "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם סער"

דוד אמסלם הגיב להודעת גדעון סער, שאמר כי יתעקש על קיום פריימירז בליכוד במקרה של סבב בחירות נוסף: "לא זמן למאבקים פנימיים על-בסיס אגו ואספרציות אישיות" ● ח"כ יואב קיש וח"כ מיכל שיר תומכים גם הם בקיום פריימריז

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

איך יכול להיות שראש הממשלה נתניהו לא למד לקח מאולמרט?

הייתכן שפיקוח טוב יותר, אתיקה קפדנית וערכי שקיפות מושרשים, יכלו למנוע מראש הממשלה את ההתדרדרות הזו? מי יבטיח לישראלים שזה לא יקרה במשרד ראש הממשלה פעם נוספת ● פרשנות

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - דירות מחולקות במודיעין עלית / צילום: איל יצהר, גלובס

צ'ק של מאות מיליונים מדמרי, ומגדלי ענק בבורסה. כותרות הנדל"ן

כמה כסף שילמה חברת דמרי ושותפתה עבור מתחם האומן 17 בדרום תל אביב ומה ייבנה בעתיד בקרקע? מדוע קבע בימ"ש שחברה בקבוצת רכישה תפצה את שאר החברים ב-2.2 מיליון שקל? ואיפה קבע בימ"ש שיש לבטל תוכנית ענק של הוותמ"ל? ● השבוע שהיה בנדל"ן

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

אולם בית המשפט העליון./ צילום:ראובן קסטרו

סיר הלחץ של המשבר החוקתי ממשיך להתבשל

הפור נפל השבוע והמועד לדיון בפסילת "חוק יסוד הלאום" נקבע לקיץ ● כעת נותר רק לצפות באסון החוקתי המתרחש למולנו בהילוך איטי ● זה לא חוק יסוד הלאום שמטריד את השופטים ● אלה ההגבלות על כוחם שהם מבקשים למנוע ● ועל הדרך ידרסו את מה שבעבר ראו כקדוש