גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

7 שנים לאחר שהתפוצצה פרשת הולילנד, מגיע שלב הנפגעים

שנים ארוכות לאחר שהתפוצצה פרשת הולילנד, והוקפאה הבנייה, התוכנית המחודשת לשכונה קיבלה תוקף ■ היזמים - שמחזיקים בזכויות לעוד 454 דירות במתחם - טוענים כי זכויותיהם נפגעו

פרוייקט הולילנד  / צילום: אבי שאולי
פרוייקט הולילנד / צילום: אבי שאולי

למעלה מ-7 שנים לאחר שהתפוצצה פרשת הולילנד בירושלים והביאה להקפאת הבינוי הנותר (ושליחת המעורבים הרבים בפרשה למאסר ארוך), קיבלה לאחרונה התוכנית המחודשת במתחם תוקף. את התוכנית החדשה יזמה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, במקרה יחיד שבו הוועדה המחוזית היא היוזמת, שומעת ההתנגדויות, והמאשרת.

מי שאמורים לממש את הזכויות שנותרו במתחם על פי התוכנית החדשה הם איש העסקים רמי לוי, המחזיק בחלק מהמתחם שאותו רכש בביש מזל גדול 3 שבועות בלבד לפני שהתפוצצה הפרשה, וכן חברת הולילנד פארק, הכוללת את פולאר (60%) קרדן נדל"ן (30%) ובנק לאומי (10%), שמחזיקים בחלק אחר במתחם. בסה"כ אוכלסו עד היום בפרויקט הולילנד 650 דירות, כולן של הולילנד פארק, ונותרו לבנייה עוד 454 דירות - 254 של הולילנד פארק ועוד 200 דירות של לוי.

למרות שלאף אחד מהם לא היה כל קשר לפרשת השחיתות המפורסמת, התוכנית שקיבלה כעת תוקף שונה לעין ערוך מהתוכנית המאושרת שחלה על הקרקע בעת שרכשו אותה. לטענת היזמים, התוכנית שקיבלה תוקף פוגעת קשות באיכות הבינוי של הבניינים שאמורים לקום, ולמעשה מהווה פגיעה כלכלית בזכויות החוקיות, שלא בצדק.

קיצוץ במגרשים לטובת זיקת הנאה

עד 2010 הספיקה חברת הולילנד פארק להקים 8 בניינים (7 בניינים ומגדל) ונותרו בבעלותה בחלק המערבי של המתחם 4 מגרשים, המיועדים להקמת 4 בניינים נוספים.

אלא שבשנת 2010 התפוצצה פרשת הולילנד, והוועדה המחוזית הקפיאה את האפשרות לממש את זכויות הבנייה שנותרו והחליטה ליזום תוכנית חדשה. בגרסתה החדשה, שהופקדה בשנת 2014, בוטלו כל זכויות הבנייה שהיו להולילנד פארק. החברה הגישה התנגדות לתוכנית הפוגעת, ובינתיים גם בית המשפט העליון זיכה את החברה ונושאי המשרה בה מאשמה בפרשה.

באוגוסט 2016 הודיעה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז ירושלים, כי החליטה להחזיר את זכויות הבנייה לבניית הדירות במתחם, אך עם שינויים. מלבד הנזק הגדול שנגרם ליזמים בשל העיכוב הממושך, התוכנית החדשה כוללת הפקעה של מגרש שלם שבבעלות הולילנד פארק לצורכי ציבור, וזאת בהסכמת החברה. כך, לחברה נותרו 3 מגרשים לבניית אותן 254 הדירות. אלא שהוועדה המחוזית לא הסתפקה בכך, וקבעה כי מלבד המגרש שהופקע, שרוחבו 33 מטרים, שתי רצועות נוספות משני המגרשים לצדיו של המגרש המופקע, המיועדים לבניית הבניינים, יופקעו גם הן לטובת זיקת הנאה לציבור.

אדריכל החברה אורי זרובבל קבע בחוות דעת שנתן כי לא ניתן יהיה להקים על כל אחד משני המגרשים שקוצצו בניין סביר. ובמילים אחרות, הקיצוץ במגרשים לטובת זיקות הנאה ימנע מהחברה את היכולת לממש את זכויות הבנייה המאושרות ויגרום לה נזק של עשרות מיליוני שקלים לפחות. נוסף לכך, לאחד המגרשים שנגרעת מהם רצועה לטובת זיקת הנאה, כבר ניתן היתר בנייה בשנת 2008, והחברה הסתמכה על כך וביצעה במגרש עבודות חפירה ודיפון בשווי 10 מיליון שקל - השקעה שתרד לטמיון.

נוסף לכך, בתוכנית החדשה נקבעו תנאי שלביות. תנאי לאכלוס הבניינים החדשים הוא הקמה של מבני ציבור ע"י עיריית ירושלים. לחברה אין ערבות כי העירייה תקים את מבני הציבור טרם סיום בניית הבניינים החדשים, ועל כן תנאי השלביות מעמיד אותה בסיכון, שבו בניית הבניינים תסתיים אך לא ניתן יהיה לאכלסם כל עוד לא הוקמו בנייני הציבור על ידי העירייה.

הולילנד פארק העלתה את טענותיה בדבר הקושי לממש את התוכנית בגרסתה החדשה, ובחודש יולי האחרון, החליטה הוועדה המחוזית לפרסם את התוכנית למתן תוקף, תוך הוספת "סעיף גמישות". בהחלטתה ציינה הוועדה כי "מתוך הטענות עלה כי ישנם אילוצים של תכנון מפורט לביצוע וכי קיבוע מיקום זיקות ההנאה עלול להקשות על ביצוע התוכנית".

עם זאת, הוועדה ציינה בהחלטתה כי היא סבורה "כי יש לאפשר גמישות מסוימת: ניתן יהיה לשנות את מיקום זיקות ההנאה בשלושת המגרשים, ובלבד שסך שטח זיקות ההנאה לא יפחת מ-1.26 דונם. חלק מזיקת ההנאה ייועד לשם יצירת גישה ראויה ומעבר מכביש אבי יונה אל פנים המתחם. שטחי זיקות ההנאה במגרשים אלה יהיו ככל הניתן ברצף לשטחים ציבוריים או למעברים קיימים". עוד נקבע בהחלטה כי סטייה מהוראות אלה תהייה סטייה ניכרת ושימוש בסעיפים אלה יהיו מחייבים באישור מתכננת המחוז.

"החברה בוחנת כל סעד אפשרי"

אלא שלטענת היזמים, התוכנית שקיבלה תוקף (וטרם פורסמה ברשומות) לא עברה שינויים מהותיים, ו"סעיף הגמישות" אינו פותר את הבעיות שנוצרו בתוכנית החדשה, ואינו מאפשר את מימוש הזכויות המאושרות לבנייה בבניינים סבירים, משום שהוועדה מתעקשת על "קיצוץ" בתכסית הבניינים המאושרים לבנייה, למרות שכבר הפקיעה מגרש שלם.

הגרסה החדשה אף כוללת טעויות שאותן מגדירים בהולילנד פארק "מביכות", כמו למשל שטבלת זכויות הבנייה, הכוללת שטחים לבנייה מעל ומתחת לקרקע, אינה מציינת אפילו מ"ר אחד של שטחים לבנייה מתחת לקרקע, מה שעל פניו לא מאפשר בניית החניות המאושרת לבנייה.

בנוסף טוענת הולילנד פארק כי הופחתו מזכויות הבנייה המאושרות למעלה מ-9,000 מ"ר שטחי שירות. כמו כן, השינויים שכוללים שלביות שמסכנת את החברה באי יכולת לאכלס את הבניינים במקרה שבו עיריית ירושלים לא תקים מבני ציבור, נותרו על כנם.

בהולילנד פארק מסרו כי הם בוחנים בימים אלה פנייה לערכאות משפטיות ולהגשת תביעה לפיצויים בגין הנזק שבתוכנית: "אנו שמחים שהוועדה הבינה שלקיחת הזכויות ל-254 הדירות המאושרות לבנייה הייתה טעות. עם זאת, החברה מצרה על כך שעל מנת לכפר על הטעות, בחרה הוועדה המחוזית לפגוע בצורה משמעותית בזכויות שהחזירה, ולצערנו הרב אם גירסה זו שאושרה למתן תוקף תתפרסם כך ברשומות, הדבר יחייב את החברה להילחם להשיב לה את כל הזכויות שהיו לה, ושבית המשפט העליון קבע שהיא זכאית להן.

"החברה אם כן בוחנת כל סעד אפשרי, לרבות תביעת פיצויים על הנזקים שנגרמו וייגרמו לה, ומי שישלם אותם הם כמובן תושבי ירושלים. על כן חבל שהוועדה המחוזית סבורה כי התנהלות שכזאת היא ראויה".

מהוועדה המחוזית ירושלים נמסר: "כחלק מתכנון איכותי אשר מסתכל על כלל הצרכים הדרושים לתושב, הוועדה רואה חשיבות בחיבור המתחם עם שאר חלקי העיר ולכן קבעה כי שטחים מהמתחם יוקצו עבור מעברים ציבוריים עבור הולכי הרגל בתוך המתחם ואליו.

"בעניין הטענה על טעויות בטבלת זכויות הבנייה, הוועדה התבססה על חוות הדעת של מחלקת הרישוי של עיריית ירושלים שקבעה כמה שטחי בינוי נותרו במתחם. באשר לצורך בהקמת מבני הציבור, כמו בכל תוכנית ששמה את האדם במרכז, גם בתוכנית זו, קבעה הוועדה כי שטחי הציבור יוקמו בד בבד עם הדירות כדי לתת מענה לתושבים האמורים לאכלס את המתחם".

עוד כתבות

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית

גילי רענן וליאור סיימון מסייברסטארטס / צילום: יח"צ יוסי זליגר

גילי רענן מגייס 100 מיליון דולר לקרן שנייה ומצרף את ליאור סיימון כשותפה

סיימון, לשעבר בקרן ארבור האמריקאית, מצטרפת לקרן סייברטארטס, אותה הקים רענן ב-2018 ● בקרן השקיעו יזמים ומנהלים בכירים בעולם הסייבר

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מעדכן את הצמיחה על רקע החזרה לשגרה המהירה מהצפוי

לא שולל הורדת ריבית נוספת, ומעריך שהאבטלה לא תחזור לרמות של לפני המשבר לפני 2022 ● "קצב הסרת המגבלות בפועל היה מהיר משהערכנו, אולם אנו ממשיכים להעריך שעד סוף יוני עיקר המגבלות יוסרו"

נשיא להב עו"ד רועי כהן ושר הכלכלה עמיר פרץ / צילום: להב, יח"צ

העוול ההיסטורי יתוקן בקרוב? חקיקת דמי אבטלה לעצמאים כבר בחוק ההסדרים הקרוב

בדיון בוועדת העצמאים והעסקים הקטנים, קבע שר הכלכלה עמיר פרץ כי הצעת חוק ממשלתית לדמי אבטלה לעצמאים תוגש כבר במהלך החודש הקרוב

קברים טריים במנאוס בברזיל / צילום: Felipe Dana, Associated Press

על מסלול התרסקות: כך הפכה ברזיל למדינה מוכת הקורונה השנייה בעולם

בולסונרו נקט במדיניות של התעלמות ממגפת הקורונה מימיה הראשונים: הוא הטיף ליציאה לעבודה ופיטר את שר הבריאות שדגל בריחוק חברתי ● אם לא די בכל אלה, בדומה לטראמפ, הוא מטיף לציבור להשתמש בכדורים נגד מלריה ● בינתיים המתים נערמים בקברי אחים ● מה צופן העתיד לאזרחים ולנשיאם?

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

גיליאד מציגה תוצאות מעודדות ואוקספורד מתקדמת בניסוי החיסונים

תוצאות של הניסוי המבוקר הראשון הראו שהתרופה מקצרת את זמן ההחלמה ● במקביל, המרוץ לחיסון מתקדם בחברות מסחריות ובגופי מחקר: אוניברסיטת אוקספורד חתמה על הסכם ייצור ושיווק עם אסטרהזנקה

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

דעה: משפט נתניהו מציב את המשפט בצבת הפוליטיקה - וזו סכנה גדולה

על התיקו הבלתי נסבל שעולה ממצב בו ראש ממשלה מכהן מועמד לדין ● וגם, למזלנו המערכת השיפוטית בשלב זה מפגינה מקצועיות ובטווח הקצר לפחות מפגינה עמידות ראויה לשבח בפני לחצי שני הצדדים. אך יש לחשוש לעתיד

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2015 על רקע אי דיווח של בזק והסתרת מידע שלילי על רפורמת השוק הסיטונאי והנזק שהרפורמה תגרום לחברה

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך ● זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי וצופה צמיחה מהירה ב-2021 בהנחה שלא יהיה גל תחלואה נוסף

בבנק ישראל מעריכים כי שיעור האבטלה במחצית השנייה של 2020 צפוי לעלות ל-8.5% ● חטיבת המחקר צופה התכווצות של 4.5% בתוצר בשנת 2020 אך צמיחה מהירה ב-2021 ● היקף ההשבתה של המשק הצטמצם לכ-19% באמצע מאי לעומת 36% בשיא המשבר

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

סניף של אלבר / צילום: איל יצהר, גלובס

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נוספים זומנו לשימוע לפני העמדה לדין פלילי

הפרקליטות זימנה לשימוע את מנכ"ל אלבר הקודם ינון עמית, את המנכ"ל הנוכחי אורן אלעזרא ואת היו"ר אלי אלעזרא לצד חשודים נוספים בפרשת הייבוא המקביל של רכבים ורשיונות ייבוא במירמה ● מדובר אלבר נמסר: "בעלי החברה נפלו קורבן להונאה ושמם שורבב לפרשה שהם לא חלק ממנה"

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

פרשנות: אמריקה נגד "המפלגה הקומוניסטית של סין"

פתאום, 50 שנה לאחר שהאידיאולוגיה נשלחה אל פינה רחוקה, ארה״ב מגלה שהסכסוך שלה עם סין הוא בעצם מאבק בין העולם החופשי לדיקטטורה הגדולה ביותר עלי אדמות ● האם זה גילוי זמני של ימי בחירות בארה״ב, או שעצם ההגדרה של היחסים בין מעצמות העל עומדת להשתנות?

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מחדל כפל הקצבאות: האם במשרד האוצר יצליחו למצוא 100 מיליון שקל עבור החלשים ביותר בחברה?

שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ התחייב למצוא פתרון תקציבי למקבלי קצבאות שנכנסו למעגל האבטלה בעקבות הקורונה, ואינם זכאים ל"כפל קצבאות", אך לא ידוע כמה כסף יוקצה ומתי ● ייתכן שמקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וקצבאות מזונות יידרשו אפילו להשיב את מענק הקורונה

ענת מוגילבסקי, יואב צוקר, ניל"י גולדפיין, מיכל פייגנבוים, ירין יחזקאל, גלי הכרמלי / צילום: יח"צ

כך ממתגים חברות ועובדים: מדוע גם עובדים ומנהלים צריכים למתג את עצמם

איך חברות הופכות את עצמן לאטרקטיביות, והאם הן יצלחו את מבחן הקורונה • תוכנית עבודה: סדרת שידורי הלייב של "גלובס"

אזור התעשייה בת ים / צילום: גיא נרדי

אושרו 532 יחידות דיור באזור התעסוקה של העיר בת ים

מטרת התוכנית שהופקדה הינה להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים ● בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה והקמת שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

650 דורשי עבודה חדשים נרשמו ביממה האחרונה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה כ-101 אלף דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על כ-180 אלף

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

בענף התיירות כבר מתחילים להניע מנועים, וזאת על אף חוסר הוודאות של המדינה

על אף שהסרת ההנחיות לחובה בבידוד לשבים או לנכנסים ארצה לא נראית באופק, וחרף הדרישה שהזכאים להיכנס לגבולות המדינה מחוייבים בדרכון ישראלי, ענף התעופה מתחיל להראות סימנים של חזרה לפעילות ● אילו חברות תעופה וסוכנויות נסיעות כבר מציעות דילים לקיץ ולאן