גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חודש לפיצול ערוץ 2: קשת מובילה, אך רשת לא מוותרת

5 מתוך 7 התוכניות הנצפות ביותר בנובמבר היו תוכניות ריאליטי ■ הגידול בהיצע התוכניות האטרקטיביות הגדיל ב-33% את השימוש בצפייה נדחית ■ ממוצע הפריים של תאגיד השידור "כאן" צנח ל-2.2%

"חתונה ממבט ראשון" של קשת. חצתה את רף ה־20% / צילום: אסף תמם
"חתונה ממבט ראשון" של קשת. חצתה את רף ה־20% / צילום: אסף תמם

חודש מאז פיצול ערוץ 2, והמגמות שבהן ניתן היה להבחין בשבועות הראשונים הולכות ומתייצבות. קשת מובילה ברצועת הפריים-טיים (20:00-23:00) אם כי לא בפער עצום. ההישג הגדול ביותר שלה הוא היתרון המובהק במשדרי החדשות המשותפים ובעיקר במהדורת החדשות המרכזית. כ-58% מצופי המהדורה המרכזית של חברת החדשות בחודש האחרון עשו זאת באפיק 12, ורק כ-42% עשו זאת באפיק 13.

היתרון מתחיל עוד קודם לכן, ברצועת הפרה-פריים (19:00-20:00), שעליה דובר רבות. בעוד גיא פינס ו"התוכנית כלכלית" בהגשת קרן מרציאנו משיגות בחודש האחרון נתון דו-ספרתי של 10.5%, "לפני החדשות" בהגשת אודי סגל ולוסי אהריש מספקת נתון שנמוך בכמעט 80% - 5.9% בלבד.

בנתוני הפריים-טיים הפערים כאמור נמוכים יותר, וברשת יכולים למצוא בכך מעט נחמה: אף שהם יוצאים לקרב של 21:00 מנקודת פתיחה נמוכה יותר, הם מצליחים לצמצם פערים בהמשך הערב. אבל גם כאן קשת מסיימת את החודש הראשון וידה על העליונה: בין 20:00 ל-23:00 היא מנצחת בפער של כ-17%, ובין 21:00 ל-23:00 הפער לטובתה קטן יותר ועומד על כ-9%.

הרייטינג הממוצע של הצפייה

ומה קיבל הקהל בחודש הראשון של הפיצול? התשובה לא מפתיעה - ריאליטי, ריאליטי ועוד קצת ריאליטי. הפיצול הכפיל ואף למעלה מכך את מספר תוכניות הריאליטי שמקבל הצופה - מארבע תוכניות בשבוע ממוצע בערוץ 2 לתשע תוכניות בערוצי קשת ורשת - והקהל מצביע בשלט.

כמעט כל ניסיון להציב מול אחת מענקיות הריאליטי תוכניות אחרות הסתיים בניצחון מוחץ לתוכנית המציאות. חמש מבין שבע התוכניות הנצפות ביותר הן תוכניות ריאליטי, ומי שמצליחות לשבור מעט את השורה הן רק "אבודים" של צופית גרנט ברשת ו"ארץ נהדרת" של קשת.

"אבודים", שנחלשה במשדר האחרון שלה, היא ללא ספק בעלת הנתונים המפתיעים ביותר מאז הפיצול: ספק אם מישהו הימר שהיא תהיה התוכנית הנצפית ביותר של רשת בחודש הראשון, ומי שמדורגת במקום השלישי הכולל עם 18.8%. מלבדה מכניסה רשת לטבלה גם את "המירוץ למיליון" ואת "אקס פקטור".

שאר שבע התוכניות בטבלה שייכות לקשת, ובראשן שתי התוכניות היחידות שמצליחות להציג ממוצע חודשי של יותר מ-20%: "חתונה ממבט ראשון", מותג ריאליטי חדש שמצליח לכבוש את הטבלה, ו"הכוכב הבא לאירוויזיון" שבמקום השני.

איך מתמודדים הצופים עם הגידול בהיצע התוכניות החזקות והאטרקטיביות? מנתוני ועדת המדרוג עולה כי בחודש האחרון נרשם גידול משמעותי בשימוש של הצופים בצפייה הנדחית. כידוע, נתוני הרייטינג של ועדת המדרוג כוללים את הצפייה עד 2 בלילה, כולל צפייה בתוכניות מוקלטות. בחודש הראשון נרשם גידול בסך הצפייה בברודקאסט (קשת, רשת, ערוץ 10 וכאן), וזה עמד על כ-61.5% מכלל הצפייה בטלוויזיה בערב נתון, מתוכם 3.6% מגיעים מצפייה נדחית, בעוד בחודש שלפני הפיצול תרמה הצפייה הנדחית רק 2.7% לסך הצפייה בברודקאסט - גידול של 33%. רובה המוחלט של הצפייה הנדחית מוקדש לתוכניות של רשת וקשת שמשפרות כך את הרייטינג שלהן בכ-10%, ומרחיבות את הפער מול ערוץ 10.

ערוץ 10 לא נשבר

ערוץ 10 מציג בסיום החודש הראשון לפיצול ממוצע צפייה של 6% בפריים-טיים, בדיוק הנתון שעליו דיברו שם ערב הפיצול. זה לא אומר שהוא עובר ימים קלים, ובדיוק כמו שני מתחריו ניתן להניח במידה רבה של ודאות שהוא מפסיד כסף כמעט מדי ערב, אבל כשהקרב הוא לא על מי ירוויח אלא על מי יישבר ראשון, יש לכך משמעות.

התוכנית הנצפית ביותר של הערוץ בחודש האחרון היא "פנים אמיתיות" של אמנון לוי, שמגיעה ל-6.9% ורושמת ירידה קלה יחסית של 11.5% לעומת נתוניה לפני הפיצול. שתי הבאות בתור, "המסע המופלא של גידי ואהרוני" עם 6.8% ו"גב האומה" עם 5.9%, כבר רושמות ירידה של כמעט 25% בנתוניהן.

המהדורה המרכזית של הערוץ, ששודרה בשבוע הראשון ללא פרסומות, שומרת על נתון של 8.8% בדומה לזה שהציגה קודם לכן, ובדומה לנתון של המהדורה המרכזית של חברת החדשות ברשת לבדה (9%). מובן שמול הנתון המצרפי של המהדורה בשני הערוצים - שגדל בכ-30% - הפער התרחב משמעותית.

כרגע הנפגע הגדול של הפיצול הוא השידור הציבורי, שרושם ירידה חדה בנתוניו. אם באוקטובר הגיע ממוצע התוכניות ששודרו בערוץ בין 21:00 ל-23:00 ל-3.6%, הרי שבחודש הראשון לפיצול נרשמה צניחה של כמעט 40% ל-2.2%. מהדורת החדשות המרכזית איבדה כ-25% וירדה מנתון ממוצע של 5.4% ל-4% בלבד.

עשר התוכניות הנצפות ביותר מאז פיצול ערוץ 2

עוד כתבות

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

הארגון שהפסיד בעתירה על סימון מוצרים מיו"ש: "החלטה מבישה שנבעה מסיבות פוליטיות"

ביה"ד של האיחוד האירופי הנחית השבוע מכה על היצוא הישראלי, כשקבע כי חובה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, ממזרח ירושלים ומרמת הגולן, בשל היותם "שטחים כבושים" ● באירופה הנזק לישראל יהיה יותר תדמיתי מאשר כלכלי

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ וליברמן בסיום הפגישה: אין תשובה מדויקת על מתווה הנשיא

עדיין לא חלה התקדמות כלשהי לכיוון הקמת ממשלה ● ביום רביעי הקרוב יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

צמיחה של 27% בתחום הענן דחפה את הכנסות נייס; מעלה תחזית רווח שנתית

הכנסות של 152 מיליון דולר מתחום הענן סייעו לנייס להציג ברבעון השלישי עלייה של 8% בהכנסות ל-387 מיליון דולר ● המנכ"ל ברק עילם: ההכנסות מפעילות הענן הן 40% בקירוב מהכנסות החברה ומשקפות את ההצלחה הגדולה שלנו בתחום"

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: אפליקציית Colu מסיימת מחר את הטבת הצבירה המוגדלת ביפו

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

ראשת מועצת גני תקווה, ליזי דלרי'צה / צילום: אביגיל עוזי

"התחבורה בישראל היא 100 שנה אחורה, צריך פתרונות בתוך היישוב"

כך אמרה ל"גלובס" ראשת מועצת גני תקווה ליזי דלרי'צה לאור החלטת המועצה השבוע לקדם בניית 1,200 דירות בצפון היישוב כחלק מרובע חדש שיכלול גם רבע מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר

עו“ד איה לביא / צילום: שלומי יוסף

המרכז לנפגעי כתות מבקש להצטרף לערעור עו"ד שהונתה במיליונים את לקוחותיה

עו"ד איה לביא הגישה ערעור לעליון על 3 שנות המאסר שנגזרו עליה, לאחר שהודתה בגניבת 4.2 מיליון שקל מלקוחות ● המרכז לנפגעי כתות: "על ביהמ"ש להתחשב בכך שלביא הושפעה במעשיה מחברות בכת" ● עם זאת, סנגורה מבהיר: "לביא לא חברה בשום כת"

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

שלושה ימי שיגורי רקטות: נזק ישיר המוערך בעשרות מיליוני שקלים עד כה

ברשות המסים טיפלו עד כה ב-67 תביעות בגין נזק ישיר שנגרם לאזרחים ● מדובר בנזק לרכוש בעקבות שיגורי הרקטות ולא בנזקים עקיפים בגין אובדן ימי עבודה, תשלומי שכר לעובדים או הפסדי רווחים

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"