פרקליט המדינה הורה למשטרה לבדוק את החשדות נגד דני דנון

זאת בעקבות התחקיר של עמית סגל ■ בלב התחקיר עמד מערך ג'ובים במיליונים לפעילי ליכוד שהקים דנון על חשבון כספי ציבור בעמותת "עושים ציונות" יחד עם מקורבו יעקב חגואל, במטרה לקדם את מעמדו של דנון בתוך הליכוד, בתמורה למתן "ג'ובים" למקורבים וילדיהם

דני דנון / צילום: יוסי כהן
דני דנון / צילום: יוסי כהן

פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, הורה למשטרה לפתוח בבדיקת החשדות נגד השגריר באו"ם דני דנון - זאת בעקבות התחקיר של עמית סגל ששודר בשבוע שעבר במהדורה המרכזית - כך נחשף הערב (ב'). כבר בשבוע שעבר נחתו על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, 3 דרישות לפתוח בחקירה פלילית נגד דנון ומקורבו מהמועצה הציונית יעקב חגואל בעקבות התחקיר.

בלב התחקיר עמד מערך ג'ובים במיליונים לפעילי ליכוד שהקים דנון על חשבון כספי ציבור בעמותת "עושים ציונות" יחד עם מקורבו יעקב חגואל. מטרת המערך הייתה לקדם את מעמדו של דנון בתוך הליכוד, בתמורה למתן "ג'ובים" למקורבים וילדיהם.

בעקבות התחקיר, בו נחשפו ההקלטות והתכתובות שמעידות על המנגנון שהקים דנון, קראו באופוזיציה להחזירו לארץ ולחקור אותו. יו"ר העבודה והמחנה הציוני, אבי גבאי, טען בעקבות השידור כי "‏עמית סגל חשף עוד לבנה בחומת השחיתות המקיפה את הליכוד, הפעם של האיש שנתניהו מינה לשגריר באו"ם". גבאי הוסיף ואמר: "על השחיתות הזו, כמו על חוקי השחיתות ואובדן הבושה - העם ישלח אותם לאופוזיציה".

מיקי רוזנטל ממפלגתו הוסיף בזעם: "עוד שחיתות ועוד אחת. הליכוד נרקב מבפנים", וח"כ קסניה סבטלובה אמרה: "ככה בכירי הליכוד מוהלים שחיתות בציונות ופוגעים פגיעה אנושה בערכים בשמם הם כביכול פועלים - אבדה הבושה". חברי הכנסת ממרצ, ח"כ מיכל רוזין וח"כ מוסי רז, הודיעו כי "השימוש בהעברת כספים מהמוסדות הציונים לצרכים פוליטיים פנים מפלגתיים הן שחיתות ציבורית מהמעלה הראשונה. על היועץ המשפטי להורות על חקירה פלילית מיידית בנושא".

דנון עצמו טען בריאיון לדנה ויס כי "המועצה הציונית היא מחלקה בליכוד", ולמעשה לא הכחיש אף טענה שעלתה בתחקיר. לדבריו, "בתזמון לא מפתיע שודרה הכתבה. אני פעיל בשירות הציבורי למעלה מ-20 שנה בתפקידים רבים, מעולם לא נפל שום דופי בהתנהלות שלי. לפני תפקידי החשוב כשגריר באו"ם כיהנתי כ-9 שנים כיו"ר תנועת הליכוד העולמי. מי שמכיר את המוסדות הלאומיים יודע שיש חלוקה של מחלקות על בסיס מפלגתי, גם לתנועת הליכוד יש מחלקה אחת מתוך 11 מחלקות שבראשן עומד איש ליכוד".

דנון הוסיף: "במוסדות הלאומיים יש מקום לחברים גם מתנועת מרצ, גם מהעבודה וגם מהליכוד. אני מחויב להמשיך לפעול ולקדם את ערכי הציונות". דנון טען כי המועצה הציונית היא חלק מהמוסדות שלכל מפלגה יש, ולמעשה לא סיפק תגובה לטענות מדוע מאות ג'ובים חולקו לחברי מרכז ולבני משפחותיהם. הכסף, כפי שעלה בתחקיר, לא הלך לקידום אידיאולוגיה, אלא לקידום דנון מול גלעד ארדן, ציפי חוטובלי ובנימין נתניהו.

מטעמו של דנון לדיווח נמסר בתגובה: "כל פעולותיו של השגריר דנון בתפקידיו הציבוריים היו תמיד בהתאם לכל הכללים והנהלים ומן הסתם הבדיקה תאשר זאת גם כן. במקביל, אנחנו מקווים שבדיקה דומה תיערך גם במחלקות אחרות של ההסתדרות הציונית וקק"ל שבראשן עומדים נציגים פוליטיים ממפלגות אחרות כמו מרצ, המחנה הציוני ומפלגות נוספות".

צרו איתנו קשר *5988