גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טבע ישראלית? שיעור העובדים הישראלים אחרי הפיטורים - 8%

במשך עשרות שנים נחשבה טבע ל"מניית העם" ■ כיום כ-90% ממניות החברה כלל לא בבעלות ישראלית, ואם הפיטורים ייצאו לפועל - פחות מ-10% מעובדי טבע יהיו ישראלים

מפעל טבע בכפר סבא / צילום: תמר מצפי
מפעל טבע בכפר סבא / צילום: תמר מצפי

הפיטורים הנרחבים של בין 20%-30% מעובדי טבע בישראל, המבוצעים בידי מנכ"ל אמריקאי שרק לא מזמן נחת בישראל, מעלים את השאלה עד כמה טבע   היא עדיין חברה ישראלית. כשהחל אלי הורביץ ז"ל, מנכ"ל החברה המיתולוגי, במאמצי ההתרחבות של טבע לשוק הבינלאומי, הוא כבר הקדים לחשוב על העתיד והכניס לחברה כמה 'גלולות רעל' אשר אמורות היו למנוע את הוצאתה של החברה מפעילות בארץ.

אולם, האם הועילו גלולות הרעל לישראליות של החברה, או האם הרעילו בסופו של דבר את טבע עצמה?

לאחר שנים שבהם הייתה החברה הדומיננטית במדדים המובילים בבורסה, כיום היא נפלה למקום השני במדד תל-אביב 35, וגם זאת לאחר שהבורסה ביצעה מהלך להעלות את המשקל שלה באופן מלאכותי, כדי לא לזעזע מידי את המדדים. טבע כבר לא נחשבת ל"מניית העם". היא כבר לא השקעה בטוחה במיוחד או מקור גאוה לישראלי המחזיק בה, אלא חברה ככל החברות, מניה ככל המניות. 90% ממניות טבע כלל אינם נמצאים בידי ישראלים. מן ה-10% הנותרים, כמחצית נמצאים בידי משפחות המייסדים. הציבור, דרך המוסדיים הישראלים, מחזיק בה רק 5%, המהווים היום כ-800 מיליון דולר בלבד.

שיעור העובדים הישראלים מקרב עובדי טבע הוא רכיב נוסף בהגדרת הישראליות שלה. נכון לסוף דצמבר היו בחברה כ-6800 עובדים ישראלים מתוך 57,000 עובדים בסך-הכול, כלומר 12% מעובדי החברה הם ישראלים. זאת אף לאחר רכישת אקטביס שהביאה לחברה כ-14,000 עובדים חדשים, כמעט אף אחד מהם לא ישראלי. מאז 2011, עמד היקף כוח-האדם בישראל כמעט באופן קבוע על כ-6,900 עובדים, ושיעורו בכוח-האדם הכללי עמד על כ-16%. אם תכנית הקיצוצים אכן תצא לפועל ותפחית את היקף כוח-האדם בישראל ב-3000 עובדים ובעולם בכ-10,000 עובדים, שיעור הישראלים יהיה רק 8%.

מבחינת הנהלת החברה המצב גם הוא הולך ומשתנה. קאר שולץ הוא המנכ"ל הראשון שאין לו למעשה שום סנטימנט מובנה לישראל. ג'רמי לוין, שספג ביקורת על כך שהביא איתו גינונים זרים וסיים שת"פים עם סטארט-אפים מקומיים, בכל זאת היה יהודי חובב ישראל, שעבר מידית להתגורר בארץ והחל ללמוד עברית לאחר קבלת המינוי. אפילו היו"ר לשעבר פיליפ פרוסט, שזוהה כ'כוח אנטי-ישראלי', הוא יהודי פעיל בישראל וחברת אופקו שבבעלותו נסחרת גם היא בתל-אביב.

והיום? היו"ר ד"ר סול ברר הוא יהודי אשר פעל רבות לטובת תעשיית הביומד הישראלית עוד לפני שמונה ליו"ר טבע, אולם הוא בעל קשרים חזקים בשוק הפרמה הבינלאומי, והמנכ"ל קאר שולץ, כאמור חסר כל זיקה לישראל, עניין שהמהלך הקר שלו מבהיר ללא צל של ספק. השמות אבי ניסנקורן ושלי יחימוביץ' לא אומרים לו כלום. אמנם, תקנון החברה מחייב אותו לשהות בארץ והוא אכן שהה כאן את רוב זמנו מאז המינוי וגם פועל באופן פרקטי להעתיק את מגוריו יחד עם אשתו לישראל, אולם הוא עובר לישראל בשביל התפקיד בטבע, ולא עובר לטבע מאהבת ישראל.

אחרי תקופת פרוסט ולוין, ביקש הדירקטוריון הישראלי לשמור בכל מחיר על הצביון הישראלי של החברה. זו הייתה אחת הסיבות שבגללן נבחר ארז ויגודמן לתפקיד המנכ"ל. גם השוק קיבל בשמחה את הישראליות שלו, מתוך הנחה שכך ימנעו חיכוכים בדירקטוריון אשר פגעו בתפקוד החברה בתקופת פרוסט-לוין.

כשהגיע הזמן לבחור יו"ר, אמיר אלשטיין, ממשפחת המייסדים, ביקש להיבחר ליו"ר אולם פרוסט חסם את המהלך. אלשטיין הציע מספר יו"רים אפשריים נוספים מן הקבוצה המזוהה איתו, ולבסוף לאחר הצבעות רבות, נבחר פטרבורג כמועמד שהיה אפשרי לעיכול אצל שני הצדדים. וכך לרגעים נראה היה כי חזרה טבע לתור הזהב של הניהול הישראלי שלה, עד שהנהלה זו הכניסה את החברה למשבר הנוכחי.

כיום, אחרי פרישתו אתמול של ד"ר יצחק פטרבורג, דירקטוריון טבע מכיל שישה דירקטורים ישראלים: אלשטיין, גליה מאור, חמי פרס, דן זיסקינד וכן ג'ן מישל חלפון ומורי גולדברג המתגוררים בישראל.

יחד עם שולץ עצמו, שמונה לחבר בדירקטוריון ועובר להתגורר כאמור בארץ, מדובר בשבעה דירקטורים מתוך 13, מתוכם ארבעה שנחשבים לחלק מן ה"קבוצה הישראלית" שנחשבה בעבר דומיננטית בחברה וככוח השומר על ישראליותה (ונמגד - זו גם הקבוצה שהואשמה בהשארת החברה פורבינציאלית ולא מעורה בשוק הפארמה העולמי).

תקנון טבע קובע כי על רוב הדירקטורים של החברה להתגורר בישראל, והדירקטוריון הנוכחי מקיים זאת בקושי. הדירקטורים הישראלים הם ברובם הותיקים ביותר, ולכן הם יהיו הראשונים בתור להצבעה מחודשת על מועמדותם, ואירוע זה יהיה כנראה מהותי בהשפעתו על צביון החברה.

תקנון החברה קובע גם כי המרכז הניהולי של טבע יישאר בישראל, אלא אם הדירקטוריון יחליט על העברתו מישראל ברוב של 75%. הרוב המוחלט של הדירקטורים היום הם ישראלים או יהודים עם זיקה לישראל, ולכן מאוד לא סביר שתתקבל החלטה רשמית כזו, אולם באופן לא רשמי, החברה הולכת ומאבדת אחיזה בארץ.

הכול בידי שולץ

במצב שבו המשקיעים הם ברובם המוחלט זרים, וטבע עומדת קטנה ומהוססת עם חוב גדול, היא נמצאת בסכנה תמידית להשתלטות עוינת. מהלך הפיטורים אמור לשמור על עצמאותה, אך במחיר ערעור הבסיס הישראלי שלה.

שינוי המבנה הארגוני שמוביל שולץ, הוא לא רק פיטורים - מדובר בשינוי דרסטי של מבנה החברה, קיצוץ מאסיבי בשדרת ההנהלה, ערעור מבני הכוח הישנים בחברה מן היסוד. התהליך כזה, מוקד הכוח יכול לעבור למקום אחר, אפילו אם המטה הרשמי ממשיך להתנהל בישראל.

"טבע כבר נמכרה בעצם", אומר גורם מקורב לחברה. "היא נמכרה באופן לא מודע כשניטל החוב הגדול. עכשיו הכול בידי המנכ"ל".

שולץ כבר ערך תהליך רה-ארגון דומה, אם כי קצת יותר קטן, בחברת לונדבק, בה היה אחראי לפיטורים של כאלף עובדים, שהיוו 17% מכוח-האדם בחברה. תוך כדי התהליך הזה, לונדבק נשארה לגמרי דנית, כמו נובו נורדיסק בה טיפס שולץ כמעט עד כיסא המנכ"ל לפני שעבר ללונדבק. ייתכן שגם אם אינו ישראלי, שולץ מבין את משמעות החיבור של חברה לעם, וימנע מלקחת אותה לכיוון זה.

עוד כתבות

היו זמנים בהוליווד / צילום באדיבות פורום פילם

על המסך: הזחיחות של טרנטינו. מחוץ לפריים: כימיה בין פיט לדיקפריו

"היו זמנים בהוליווד" אינו סוחף כמו סרטיו הגדולים האחרים של טרנטינו, ונראה שהוא פשוט לא מבושל עד הסוף

סוחר מודאג בוול סטריט

סין החריפה את מלחמת הסחר, טראמפ הפיל את וול סטריט; הנאסד"ק צנח ב-3%

החרפה במלחמת הסחר: סין הודיעה היום כי בכוונתה להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות, בסך 75 מיליארד דולר ● טראמפ הורה לחברות אמריקאיות למצוא אלטרנטיבות לפעילותן בסין ● בעקבות ההודעה, חברות הרכב האמריקאיות, ביניהן טסלה, רשמו ירידות חדות עם תום המסחר

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

רשות ני"ע מקדמת: חברות ת"א 125 יורשו להנפיק אג"ח היברידיות שאינן להמרה

הרשות מפיצה היום מסמך היוועצות להערות הציבור בדבר התרת מכשיר פיננסי חדש שיאפשר דחייה בתשלום ריבית או קרן, ושנחות לאג"ח רגילות ● הרשות: "האג"ח ההיברידיות מקנות לתאגיד המנפיק גמישות מסוימת בנוגע למועד פירעון הריבית או הקרן"

כרמי גת/ צילום: איל יצהר

השכונות החדשות ריקות והגירעון משתולל: כך הפכה קריית גת לאויבת הכי גדולה של עצמה

השכונות החדשות ריקות מאדם, המרכז נטוש ומטונף, ראש העיר הוא תובע (ומפסיד) סדרתי והמחשבה שמפעל של אינטל יציל את העיר נראית מגוחכת מתמיד ● דרור פויר ביקר בקריית גת בשבוע שבו הודיעה העירייה בפייסבוק על פיטורים של 320 עובדים ומצא עיר שמשוועת לשינוי כיוון

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "לא נוסעים לאוקראינה לביקור שלא קשור למה שקורה כאן"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התראיין היום לתוכנית "פגוש את העיתונות" והתייחס למתיחות בדרום ולאירועים הפוליטיים האחרונים ● באשר לאפשרות לשבת עם המשותפת בממשלה, אמר גנץ: "אני רוצה לשרת את כל אזרחי ישראל, אך נשב רק עם אנשים שמכירים בישראל כיהודית ודמוקרטית, ויש בתוך המשותפת מי שמערערים על כך"

תנינים על הראש / צילום: נגה אלורו

צלילים צבעוניים וקסם של תנינים

לא מוכרחים להיות ילד כדי להשתתף וליהנות מהקסם שנוצר במופע "תנינים על הראש" של תזמורת מארש דונדורמה

עשן מיתמר מעל שמי סוריה, אתמול בלילה / צילום: רויטרס

חיל האוויר תקף מטרות בדמשק כדי לסכל פיגוע רחפנים של ישראל

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו כמה יעדים מדרום מזרח לדמשק, שתכננו להוציא פיגועים משטח סוריה לעבר מטרות ישראליות ● כיפת ברזל נפרסה בצפון ● נתניהו: "לאיראן אין חסינות בשום מקום" ● בסוריה טוענים: "סיכלנו מתקפה ישראלית" ● בטהראן טרם הגיבו

עמית זאב/ צילום: שלומי יוסף

"ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפי am:pm": המנכ"ל החדש של דור אלון רוצה למכור יותר מדלק

שוק תחנות הדלק? "המדינה מונעת בו תחרות", המחירים הגבוהים ב–am:pm? "תל אביב יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפים", האניגמטיות של הבעלים מוטי בן משה? "הוא אחד האנשים הכי אנליטיים שראיתי" ● עמית זאב, שהתחיל את דרכו בדור אלון בראיון עבודה שנבע מטעות, מתיישב על כס המנכ"ל, ופורס את האסטרטגיה שלו בראיון ראשון

שלמה רודב, יו"ר בזק / צילום: יח"צ

בזק תמחק 1.2 מיליארד שקל שציפתה לקבל במסגרת רכישת yes

זאת בעקבות הודעת רשות ניירות ערך כי הכרה בנכס המס היא בעייתית בעת הזו ● נכס המס נוצר כתוצאה מעסקת בזק-yes, והתנאים להכרה בו כנראה שאינם מתמלאים בשלב זה ● בנוסף הודיעה בזק על מחיקה של מיליארד שקל מהשווי של חברת-הבת פלאפון

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, באירוע השקת קמפיין בחירות בעברית / צילום: תמר מצפי, גלובס

יו"ר הרשימה המשותפת עודה: התנגדות בני גנץ אלי היא גזענות

שאלת ההיתכנות של קיום קואליציית מפלגות המרכז-שמאל שוב עולה לכותרות, וזאת בעקבות התבטאויות של יו"ר הרשימה המשותפת ויו"ר סיעת כחול לבן בנושא

 בניין בנק ישראל \ צילום:Shutterstock ס.א.פ קרייטיב

בנק ישראל לא צריך ולא יכול להילחם נגד מגמות השוק

האירועים הכלכליים של השבועיים האחרונים - ובראשם הפיחות המשמעותי והפתאומי של היואן הסיני מול הדולר האמריקאי והייסוף בשער החליפין של השקל מול אותו דולר - מעלים כמה שאלות ● האם מלחמת הסחר עלתה מדרגה? איך זה קשור אלינו? ולמה בנק ישראל לא מתערב במסחר במט"ח?

עמוס רוטנברג, משקיע נדל"ן בגרמניה, הונגריה וישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"עדיף לקנות בניין שלם מדירה בודדת ואם אפשר - כמה בניינים"

עמוס רוטנברג זנח את עסקי המסעדנות לטובת השקעות בנדל"ן ● אחרי 20 שנות השקעה יש לו כמה המלצות: קנו בניין שלם ואם אפשר מספר בניינים: "רגע הקנייה הוא החשוב ביותר בחיי השקעה. קחו כמה שיותר מימון מהבנקים" ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

הורים על הספקטרום / איור: חן ליברמן

הורים על הספקטרום: מה עובר על הורים שמגלים באמצע החיים שהילד אוטיסט וגם הם בעצם על הרצף

המודעות לאבחון אוטיזם הביאה לכך שמספר הילדים המאובחנים כאוטיסטים בישראל עלה בעשור האחרון ב–170% ● לעלייה באבחון יש גם תופעת לוואי: הורים שהבינו בעקבות האבחון של ילדיהם שגם הם נמצאים על הספקטרום, ומתמודדים בשנות ה–30 וה–40 לחייהם עם ההבנה הזו ● חלקם חשדו בכך תמיד וחשו הקלה עצומה, לחלקם זה היה תהליך קשה ומכביד

יאיר לפיד  / צילום: איל יצהר, גלובס

לפיד יתקשה להאמין, אבל בן גוריון ובגין הסתדרו גם בלי שריוּן לראש הרשימה

במפלגות של היום, שבהן כמעט לא מערערים על סמכות המנהיג, מי זוכר איך נראו התנועות של פעם ● מנהיגי מפא"י וחרות, בניגוד לגנץ, לליברמן וללפיד, היו חשופים לתחרות מהרגע הראשון ● את עמדתם הם השליטו במאבק, לא דרך סעיפים בתקנון ● המשרוקית של גלובס

נשיאי סין וארה"ב, שי וטראמפ, בוועידת G20 / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

הסלמה במלחמת הסחר: סין מטילה מכסים בסך 75 מיליארד דולר על ארה"ב

בתגובה לכוונתו של טראמפ להטיל מכסים בגובה 10% על סחורות מסין בהיקף של 300 מיליארד דולר, סין מחריפה את מלחמת הסחר ● סין מתכוונת להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות בסך 75 מיליארד דולר בשיעור של 5% עד 10%

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל שופרסל על סרטון ההתעללות בעובד הרשת: "אירוע חמור מאין כמותו שסותר את כל הערכים שלנו"

ביממה האחרונה הופץ סרטון שבו עובד של הרשת מתעד עובד נוסף מתעלל בעובד בעל צרכים מיוחדים תוך שהוא קושר את ידיו באמצעות ניילון נצמד וחובט בו ● מנכ"ל שופרסל: "צפינו בסרטון מזעזע. האירוע החמור הזה הועבר לטיפולה של משטרת ישראל. העובדים שסרחו התנהגו בברוטליות וזומנו לשימוע לפני פיטורים"

רונה רמון / באדיבות: קרן רמון

בשביל רונה רמון: בין יישוב דתי, כפר ערבי וקיבוץ

פרויקט חדש שהוציא לפועל צוות נחשון מתנועת בני עקיבא נחנך לאחרונה, והוא מנציח את בני משפחת רמון וחורט את זכרם על אדמת הארץ

מפגין בסאן פאולו שורף את המפה של יבשת אמריקה בעקבות אדישותו של נשיא ברזיל לשריפות ביערות הגשם / צילום: רויטרס

בעקבות הלחץ הבינלאומי: בולסונארו שולח כוחות צבא לאמזונס

עדיף מאוחר מאשר לעולם לא? כנראה שכן. אך ההחלטה של נשיא ברזיל הגיעה אחרי נזק כבד שכבר נגרם לחמישית משטח יערות הגשם באמזונס ● עפ"י מומחים, המקור לשריפות ביערות הגשם נובע מפעילות של בני אדם ● ליערות הגשם תפקיד חשוב במאבק בשינויי האקלים

אביחי סטולרו / איור: גיל ג'יבלי

השותף השקט: איך הפך פעיל שוק ההון המסתורי אביחי סטולרו לשותף של רפאל בחברת מל"טים

הוא נע בתזזיתיות בין אין-ספור תחומי פעילות, חובר בקלילות מעוררת פליאה לאנשי עסקים בכירים ויותר מכל סולד מחשיפה תקשורתית ● אביחי סטולרו הפתיע את השוק כשצלח את כל המכשולים והפך יחד עם רפאל לבעלים של חברת המל"טים אירונאוטיקס, ועדיין נדמה שבסיפור שלו יש יותר סימני שאלה מתשובות

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות כספיים אחרים, כמו למשל עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות