יש ריח של בחירות באוויר, רק לא ברור איזה בחירות

ריח בחירות? איזה בחירות? כלליות? פריימריז? ממלא-מקום לראש הממשלה בנימין נתניהו, כאשר ואם בכלל? ■ השבוע שהיה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו / צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ
ראש הממשלה, בנימין נתניהו / צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

METOO. יום שני בבוקר: משה כחלון, שר אוצר, מכנס תדרוך עיתונאים דחוף ודרמטי. רפורמה במכסים למוצרים תחרותיים, קיצוץ של 800 מיליון שקל.

יום שני בערב: פגישת צמרת עם ועד המורים. השביתה נגמרה, כל המורים יקבלו העלאות שכר. נפתלי בנט, שר חינוך: "מאז שנכנסתי לתפקיד רציתי שהורים יגידו לילדיהם, 'כשתגדל, לך תהיה מורה''.

יום שלישי: הפרומו "שר התחבורה צפוי להודיע בימים הקרובים על...".

יום רביעי: ישראל כ"ץ, שר תחבורה ומודיעין, מכנס מסיבת עיתונאים דחופה ומתלהבת - רפורמה בתעריפי התחבורה הציבורית, עוד סבסוד, עוד מוניות שירות, גם בשבת, כולל רב-קו. אותו רביעי: תדרוך כתבים צפוף, כחלון וקרנית פלוג, נגידה, "חושפים" "תוכנית משולשת" למעבר מבנק לבנק בלחיצת כפתור.

יום חמישי: חיים כץ, שר עבודה ורווחה, שולח הודעה סנסציונית. "הנשים להייטק". מבטיח להעניק לכל אישה בישראל לימודי תכנות בחינם, כולל "הכשרה איכותית, ליווי ותמיכה עד להשמה מיטבית בעבודה... ללא כל עלות". בשבוע הבא - ההמשך. עוד ביום חמישי: יואב גלנט, שר שיכון, מבשר על "תוספת" 1 מיליארד שקל לדיור הציבורי. מתברר שזה גיוס אג"ח לעמידר.

ריח בחירות? איזה בחירות? כלליות? פריימריז? ממלא-מקום לראש הממשלה בנימין נתניהו, כאשר ואם בכלל?

הבחירות של רון חולדאי. בתחילת השבוע העניקה עיריית תל-אביב את פרס סוקולוב למצוינות בתקשורת לאיתי אנגל, נדב איל, רונן ברגמן ויואל מרקוס. אין ספק, איכות מדרגה ראשונה. רק שאלה: ועדת השופטים לא מצאה איכות תקשורתית ראויה לפרס אצל אף עיתונאית? דתי/יה? ערבי/ה? פריפריה? עלייה אתיופית? עלייה רוסית?

סוקולוב מתהפך. האיש (1859-1936), "מחלוצי העיתונות העברית", ניסח את עקרונות האתיקה העיתונאית: "הייתי רוצה שהעיתונאות תחזור לאמות המידה הנעלות של אמת ודיוק, חדשות ללא משוא פנים, שאינן 'צבועות' בדעות קדומות או באינטרסים". כך קרה שבאמצע שבוע זה, 81 שנה אחרי מותו, פרסם המכון לדמוקרטיה את מדד אמון הציבור ולפיו 72% מהציבור לא מאמינים לתקשורת.

חיילים - לוחמים - קטינים. עשרות חברי כנסת מכל הסיעות תומכים בהצעת חוק להעלאת גיל איסור מכירת מוצרי טבק מ-18 ל-21. כך, צעירים וצעירות בני 18 יתגייסו לצבא, יעברו מסלולי לחימה, יילחמו, יגנו, יתקפו ולפעמים יישפטו - אבל אסור יהיה להם לקנות סיגריות. לשם כך הם ישלחו את אמאבא או את המפקד/ת.

ארז ויגודמן. טבע. לפני שנתיים. "איש השנה של 'גלובס' 2015 הוא ארז ויגודמן, מנכ"ל ענקית הפרמצבטיקה טבע, שקיבל לידיו את שרביט הניהול של החברה לפני כשנתיים, לאחר משבר מהגדולים בתולדותיה - כלפי פנים וכלפי חוץ. או אז טבע הייתה לא רחוקה מלקבל הצעת השתלטות עוינת, ועתה היא הרחק משם, לאחר ששבה לרכישות הענק של יותר מ-40 מיליארד דולר, בדרך לקפיצת המדרגה הבאה". 5.12.2015.

הטוקבקים אז: "בחירה מצוינת", "שאפו ובריאות לאיש!!!", "ללא ספק בחירה נכונה" ועוד ועוד תשבחות והילולים. רק אחד, "עודד", חרג מהזרם וכתב: "ויגודמן, האיש והאגו. הרושם שלי שהוא קופץ גבוה מדי וככל שקופצים גבוה כך הנפילה יותר כואבת. הלוואי ואתבדה".

טבע, ישראל. ואחרי שנשפוך חמתנו על היגואר, השכר, הבונוסים, מס אפסי, הטבות, אגו ודירקטורים גדולים ויקרים שמתחפרים בחוריהם - יישארו שאלות האמת: איזו מדינה זו שיש בה מקומות עבודה רק במרכז, שנשים בנות 45 וגברים בני 50 לא מתקבלים בה לעבודה מפאת גילם, שלמקושרים ולמכובדים נהוגה בה מדיניות מסים חשאית ופרוטקציונרית, שממשיך להתקיים בה שוק מעוות, נצלני וקצר רואי של בונוסים מפוצצים ומצנחים מזהב גם לאלה שנזקם, מתברר בדיעבד, גדול מתרומתם? כך בטבע, בבנק לאומי, בעוד שנה אולי גם בפועלים, במזרחי-טפחות ועוד ועוד רבים ולא-טובים.

רכישות מקוונות. 14 מיליארד שקל. דו שיח. פרופ' יעקב עמיהוד, NYU: "זה לא הוגן להפלות לרעה יצרנים ישראלים וחנויות ישראליות. בימים הראשונים של קניות מקוונות כאן היה ויכוח ציבורי על מיסוי ע"י המדינות. בתחילה לא היה נגבה מס קנייה מקומי. עכשיו, כשאני קונה באמזון, כל דבר שחייב במס קנייה מקומי, אני משלם מס של מדינת ניו יורק והעיר ניו יורק - שאני מניח שאמזון מעבירה להם. הפטור שהוכרז עליו בארץ אינו הוגן לבעלי העסקים המקומיים. מגבלת ה-75 דולר זו שטות כי אנשים מפצלים הזמנות. טוב שיש תחרות זולה ונוחה מחו"ל, זה מחליש את המונופולים המקומיים, עוקף את היבואנים הגדולים והבלעדיים, אבל לא נכון, לא בסדר, שמסבסדים את זה באמצעות פטור ממע"מ. לכן אני מסכים עם התעשיינים ולשכות המסחר".

מקומית (אני) במייל חוזר: "כל כך הרבה שנים הם ניצלו לרעה את מעמדם המקומי המקושר והמונופוליסטי, שלא תזיק להם 'מכה' שתעשה סדר חדש והוגן בארץ".

תשובת הפרופסור: "נקמה היא לא שיטה טובה. נגיד שאני איש צעיר, רק עכשיו פתחתי חנות חדשה, לא גזלתי אף אחד - אבל את הלקוחות שלי ממסים בעוד שאלה שקונים בדואר פטורים ממס . איפה הצדק?".

stella-k@globes.co.il

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988