גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השמאים מציגים: פיגוע באתיקה של המקצוע

מועצת השמאים החליטה לאפשר קבלת שכר טרחה לפי תוצאות ■ הפרקליטות הוציאה חוו"ד חריפה נגד ההחלטה, ולפיכך נקבע דיון נוסף בסוגיה ■ השרה שקד: "אחליט לאחר קבלת המלצות בנושא"

שמאים / איור: גיל ג'יבלי
שמאים / איור: גיל ג'יבלי

החלטה שהתקבלה לאחרונה במועצת השמאים, שמשמעותה שינוי כללי האתיקה של שמאי המקרקעין, מעוררת סערה בענף. ב-21 בנובמבר החליטה המועצה לבטל את תקנת האתיקה המרכזית בתקנות של שמאי המקרקעין, וקבעה כי שמאים יוכלו לגבות שכר טרחה לפי תוצאות התהליך. על כך אומר גורם משפטי בכיר ל"גלובס" כי "דווקא על רקע גילויי השחיתות ברשויות המקומיות, החלטת מועצת השמאים לאפשר שכר טרחה לפי תוצאות היא פיגוע באתיקה של המקצוע והזמנה לשחיתות".

מועצת השמאים היא סטטוטורית וחברים בה 11 נציגים ממשרדי המשפטים והאוצר ונבחרי ציבור. למועצה סמכות לקבוע תקנים מקצועיים ותקנות אתיקה, כולל סמכויות ענישה עד כדי סילוק שמאי מהמקצוע.

"פגיעה של ממש במקצוע השמאות"

בחודשים האחרונים מונו אנשים חדשים לתפקידים הבכירים בענף השמאות: שרת המשפטים איילת שקד מינתה את שמאי המקרקעין אוהד עיני לתפקיד השמאי הממשלתי הראשי; שקד מינתה גם את עו"ד דוד שני, סגן מנהל לשכת רישום המקרקעין, לתפקיד יו"ר מועצת השמאים; ולתפקיד יו"ר לשכת שמאי מקרקעין נבחר חיים מסילתי המקורב לשר האוצר משה כחלון. מסילתי הוביל במסע הבחירות שלו אג'נדה של שיפור שכרם של שמאי המקרקעין, כמו האפשרות לגבות שכר טרחה על-פי תוצאות, החזרת שיטת "השומות המוסכמות" שבמרכזה מו"מ לא שקוף בין השמאי, נציג הנישום, לבין העירייה; וכן הגדלת שכר השמאים בבדיקת שווי דירות עבור הבנקים למשכנתאות. גם היו"ר הקודם של השמאים, אוהד דנוס, הוביל מסע בחירות עם אג'נדה כזו, אולם נתקל בהתנגדות והיוזמות לא הגיעו למועצה. מסילתי נהנה מתמיכה של השמאי הממשלתי עיני ביוזמות אלה, והראשונה שהובאה לאישור המועצה היא כאמור שכר טרחה לפי תוצאות.

כל חברי המועצה, מלבד עו"ד כרמית יוליס, הממונה על הנדל"ן במחלקת ייעוץ וחקיקה (אזרחי) במשרד המשפטים, הצביעו בעד ביטול התקנה האוסרת שכ"ט בהתאם לתוצאות. עיני אפילו תמך בגישה האומרת שאין צורך לתת גילוי נאות בשומה על כך ששכר הטרחה בגינה הוא תלוי תוצאות.

יוליס יצאה בחריפות נגד ההחלטה, ובמכתב ששלחה למועצה ואשר הגיע לידי "גלובס", נאמר כי "עמדה זו (ביטול התקנה האתית, מ.ל) יש בה כדי לפגוע פגיעה של ממש במקצוע שמאות המקרקעין. לאחר שנים בהן החקיקה העצימה את מקומו החשוב של מקצוע זה, יש בחקיקת משנה המוצעת כאמור כדי להביא לפיחות במעמד המקצוע, עד כי לקבלתה עשויים להיות, לטעמי, השלכות משמעותיות". מנגד, ישנם חברים במועצה שטוענים שבפועל, במקרים רבים, דווקא לקוחות של השמאים הם אלה שדורשים להפעיל מנגנון של שכר טרחה מותנה בתוצאות. מדובר בעיקר בעימותים מול העיריות בהיטלי השבחה ובתביעות על ירידת ערך בגלל פגיעה מתוכנית (סעיף 197), וכן בפיצויים בגין הפקעות.

הפרוטוקול לא פורסם

יוליס כאמור, מתריעה מפני ביטול התקנה. "אין מדובר עוד בנאמנות מקצועית לקביעה שמאית שמצופה ממומחה, אלא באמירה שמותאמת ללקוח ולתוצאות המיוחלות של ההליך", היא כותבת במכתבה וקובעת כי ביטול התקנה "עלול לייתר כליל את הצורך בקביעת שומות לקרקע באמצעות שמאי מקרקעין, ולהביא לנזק עתידי לתחום שמאות המקרקעין, הגם שלעת הקרובה הוא עשוי בהחלט להועיל לחלק מהשמאים ולאפשר להם להתפרנס ביתר רווחה".

יוליס אף מדגישה כי גם על בעלי מקצוע אחרים חל איסור על התניית שכר טרחה בתוצאות, למשל מומחים רפואיים ורואי חשבון, וכי איסור כזה חל גם בכללי איגוד השמאים האמריקאי.

"ככל שלא יהיה מדובר עוד במי שמטרתו להפיק חוות דעת מקצועית בלתי מותלית, וככל ששכר הטרחה יהיה מותנה בתוצאות ההליך, תעלה כמובן השאלה מדוע, אם כן, יש צורך בהצגת חוות דעת שמאית כזו בפני הגורם המכריע", כותבת יוליס. לגבי הטיעון שהושמע במהלך הדיון במועצת שמאי המקרקעין, לפיו "מטרת המהלך היא לסייע למעוטי יכולת", מביעה יוליס תמיהה ואומרת: "במצב דברים בו שמאי המקרקעין לא יצליח להביא לתוצאה המיוחלת ללקוחו האם הוא לא יקבל שכר כלל, או שמא ההצעה מניחה כי שכר שמגלם את טרחתו של השמאי ממילא ישולם לו, בעוד ש'יתרת השכר' תגיע לידיו רק אם יביא למטרה לשמה הועסק? ביחס למצב ההפוך, וככל שהשמאי ייטב להגיע לתוצאה שעולה בקנה אחד עם האינטרס של הלקוח - האם יוכל לגבות שכר טרחה בכל שיעור מההצלחה? האם גם גביית שכר טרחה בשיעור של 50% או 70% מהשומה שתתקבל בסופו של יום גם היא מקובלת וראויה? וכיצד הנ"ל מתיישב עם המטרה בדבר הסיוע לאותם מעוטי יכולת? ההצעה לא מגדירה מיהו אותו נישום ממעמד סוציו-אקונומי נמוך וכיצד יוגדר", היא קובעת.

לסיכום מבקשת יוליס כי "לאור הקשיים שהוצפו במסמך ייקבע דיון נוסף בסוגיה זו. דיון נוסף נדרש לאור המשמעות של המלצת המועצה ולאור העובדה שלא ניתנה הדעת לכלל ההשלכות של שינוי הכלל".

נציין, כי בעקבות מכתבה של יוליס לא פורסם פרוטוקול הישיבה שבה התקבלה ההחלטה, והוחלט לקיים ביום רביעי הקרוב ישיבה נוספת של מועצת שמאי המקרקעין כדי לדון בסוגיה.

השרה שקד התבקשה להבהיר אם יש למשרד המשפטים ולה אישית עמדה בנושא, ומשרד המשפטים מסר בתגובה כי "מועצת שמאי המקרקעין פועלת בשורה של נושאים, בין היתר, כגוף ממליץ לשרת המשפטים, כך למשל, ביחס לתיקון המוצע בתקנות האתיקה. במסגרת זו, לפני כשבועיים התקבלה החלטה במועצה להמליץ לשרת המשפטים לשנות את תקנות האתיקה, כך שיבוטל האיסור לגבי קביעת שכר טרחה של שמאים בהתאם לתוצאות ההליך. להחלטה זו התנגדה גב' יוליס, ראש אשכול נדל"ן בייעוץ וחקיקה, שהיא חברת מועצה. ההצעה שנויה במחלוקת מהותית בין הנציגים השונים של משרד המשפטים. בהמשך לכך, הועברה עמדתה של גב' יוליס בכתב לחברי המועצה והוחלט על קיום דיון חוזר בעניין זה שיתקיים השבוע.

"לאחר קיום הדיון הנוסף תועבר המלצה מסודרת לשרת המשפטים בעניין זה, וככל שיהיה צורך בכך תועבר אל השרה גם העמדה המשפטית מטעם היועץ המשפטי לממשלה. לאחר הבאת ההמלצות בפניה, תוכל שרת המשפטים לגבש את עמדתה בעניין".

חיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי מקרקעין, אומר כי "מדובר בשינוי תקנה צרכני ממדרגה ראשונה. שינוי התקנות יעודד את הציבור לשכור לטובתו שמאי מקרקעין בהליכים רלוונטיים, שכן התשלום על עבודתו ייעשה על-פי מידת ההצלחה בתיק של הנישום. שיטה זו מפיגה חששות רבים אצל הצרכנים, ובסופו של דבר תועיל לכל הצדדים. יש לזכור כי ההצעה נמצאת עדיין בדיונים סופיים. המועצה בוחנת את השלכות ההצעה על ציבור הצרכנים ועל ציבור השמאים, ואנו מעריכים שבקרוב תתקבל הכרעה בנושא".

"מקורבי שרת המשפטים מתערבים בעבודת המועצה"

מועצת שמאי המקרקעין פועלת מכוח חוק שמאי המקרקעין עם סמכויות סטטוטוריות, ומונה כאמור 11 חברים: היו"ר עו"ד דוד שני שמונה על-ידי שרת המשפטים איילת שקד; יו"ר לשכת שמאי מקרקעין עו"ד חיים מסילתי; השמאי הממשלתי הראשי אוהד עיני; עו"ד כרמית יוליס; נציגי האקדמיה ד"ר יגאל צ'רני מאוניברסיטת חיפה, ויעקב אודיש שהיה השמאי הממשלתי בעבר; השמאית הראשית במס שבח אורנית קלרו; עו"ד ירון גרופמן נציג ציבור; יצחק שפיגל ויעקב הלוי מלשכת השמאים; ומירי כהן נציגת שר האוצר מהצוות של אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור הלאומי.

חברים במועצה מצביעים על כך ש"שני מקורבים לשרה שקד מתערבים בעבודת המועצה ללא סמכות". האחת היא קרן רבי, הממונה על מינהלת היחידות המקצועיות במשרד המשפטים, והשני הוא יועץ השרה שקד הרצל יחזקאל. לדבריהם, מצד אחד רבי הכניסה שיפורים בעבודת המועצה, למשל בתחום השקיפות, אבל מצד שני "היא תפסה פיקוד על עבודת המועצה ולמעשה מנהלת את סדר היום של המועצה".

רבי ויחזקאל, כך נטען, "מתערבים בתחומים שאינם בסמכותם, למשל, במגעים עם סטודנטים המתלוננים על מבחני ההסמכה, ובכך עוקפים את סמכות ועדת ערר האחראית על עניין זה".

מלשכת שרת המשפטים נמסר: "יועצה של השרה שקד, הרצל יחזקאל, לא התערב בהליך הבחינה של השמאים. הוא קיבל פניות ציבור ועל-פי הנוהג העביר אותן לגורמים הרלוונטיים כדי שיבחנו את הטענות על-פי שיקול דעתם הבלעדי".

עוד כתבות

ניתוח פלסטי הוא לא סוף הסיפור /  צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

פלסטיקאי אמריקאי שביצע הונאת ביטוח ומס בהיקף כ-4 מיליון דולר - הוסגר לארה"ב

הרופא, דיוויד מורו, שנעצר בישראל בחודש יוני 2019, ירצה בארה"ב 20 שנות מאסר, לאחר שהורשע בבית משפט פדראלי בקשירת קשר לביצוע הונאה ובדיווח כוזב בדוח מס הכנסה

מפגש פורום משאבי אנוש /  צילום:  איל יצהר

תפקידיו החדשים של הממונה על משאבי אנוש

פורום של כ-20 אנשי משאבי אנוש וייעוץ ארגוני בכירים התכנסו כדי לדבר על האתגרים החדשים שלהם בעולם העבודה: מדוע זה לגיטימי שעובד יבקש לעבוד מהבית או במשרה חלקית, איך נערכים לעולם של סוגים שונים של חוזי העסקה ומה היתרון של התנסות של עובדים בתפקידים שהם ממש לא מכירים

חן ליכטנשטיין  / צילום: תמר מצפי

ירידה של עד 20% ברווח המתואם של אדמה ב-2019 למרות הכנסות שיא של קרוב ל-4 מיליארד דולר

הרווח החשבונאי של חברת מוצרי ההדברה ב-2019 צפוי להיות נמוך בהרבה בשל הפחתות בעלות אופי חד פעמי ● לדברי החברה השלמת שדרוג והעתקת אתרים ישנים יביאו לחיסכון שנתי מהותי בעלויות החברה של 34-47 מיליון דולר לפני מס, החל מ-2020

פז אשדוד / צילום: רפי קוץ

עידן ניר שטרן בפז נפתח עם הפסד תפעולי בבית הזיקוק באשדוד ומכירת פזקר לאינרום

ההפסד התפעולי הרבעוני המוערך באשדוד, בהיקף של 60 מיליון שקל - על רקע השבתת מתקנים ועליית מחיר הנפט ● ההסכם למכירת החברה הבת פזקר, המייצרת מוצרי איטום ובידוד לענפי הבנייה, תמורת כ–135 מיליון שקל: ● פז משקיעה 10 מיליון דולר בחברת האנרגיה הנקייה של בני לנדא

בני הזוג נתניהו עם הנשיא פוטין / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה והנשיא פוטין חנכו את האנדרטה לזכר מגיני לנינגרד

בטקס השתתפו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הנשיא ראובן ריבלין, שרי ממשלה, ראש עיריית ירושלים משה ליאון ונציגי ארגוני וטרנים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בניינים חדשים באור עקיבא (הבניינים לא קשורים למדובר בכתבה) /  צילום: איל יצהר

רמ"י ביטלה מכרזי קרקעות למאות דירות באור עקיבא

הסיבה: מחלוקת סביב טיהור השפכים בשכונה שעלולה לעצור בנייה של כ-2,200 דירות נוספות ביישוב

ג’רום פאואל / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

בעזרת הפד: בנקים עולמיים שוב נוהרים לשוקי הריפו

דוח לשכת היציבות הפיננסית מצביע על האטה ניכרת בצמיחת מכשירי "בנקאות צללים" מרכזיים, שמהווים את הסיכונים הגדולים ביותר למערכת הפיננסית העולמית ● הבנקים העניקו ב-2018 הלוואות ריפו ב-5.9 טריליון דולר, זינוק של 21%, ונטלו הלוואות קצרות טווח ב-6 טריליון דולר, גידול של 15%

מה אפשר לקנות ב-900 אלף שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-900 אלף שקל בדרום ישראל?

קוטג' בדימונה, דירת 5 חדרים בערד או דירת 4 חדרים באשקלון ובאר שבע

טראמפ בעצרת בחירות במישיגן / צילום:  Leah Millis : צילום

מה גרם לדונלד טראמפ לצייץ 142 פעם ביום אחד?

הרוב המוחלט של ציוצים התמקד במשפט ההדחה וכללו ציוצים מקוריים לצד שיתופים (ריטוויט) של ציוצים אחרים ● השיא הקודם בבית הלבן עמד 123 ביום אחד ● לטראמפ 71 מיליון עוקבים בטוויטר

תצוגת האופנה האחרונה של ז'אן-פול גוטייה / צילום: Charles Platiau, רויטרס

ארון קבורה, דוגמניות על וחזיית הקונוסים של מדונה: ז'אן-פול גוטייה נפרד

אחרי 50 שנה של קריירה פורצת דרך, מעצב העל ז'אן-פול גוטייה צעד אתמול בפעם האחרונה על המסלול בתצוגת אופנה מרהיבה ● צפו בתמונות

דני כהן, קרן ויולה / צילום: תמוז רחמן

שותף מנהל בקרן ויולה: "לא אשקיע בסטארט-אפ שאין לו שיווק גאוני"

דני כהן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון ויולה, שובר את המיתוס וטוען: "חברה צריכה קודם כל שיווק מעולה - ורק אחר-כך מוצר טוב" ● הוא גם מתנגד לתפיסת הסטארט-אפיסט הצעיר: "בחברות הגדולות שהשקענו בהן, היזמים מעל גיל 40" ● מתוך הפודקאסט של ערן גפן "חצי שעה של השראה"

פקקי תנועה באיילון/ צילום: איל יצהר

אלו הם הכבישים שבהם משרד התחבורה רוצה להפעיל נתיב פלוס

במשרד התחבורה בוחנים את הרחבת "נתיב פלוס" לכבישים נוספים, כשבין היתר שוקל המשרד לייעד נתיבים לתחבורה ציבורית ונסיעה שיתופית בכבישים 1 ו-4 ● המשרד מקדם את הנתיבים החדשים למרות שלא מתבצעת אכיפה מספקת בקיימים: אחד מכל 4 נהגים בנתיב נוסע בו בניגוד לחוק

שלמה איזנברג / צילום: תמר מצפי, גלובס

מלם תים צופה הכנסות בהיקף כולל של עד מיליארד שקל בפרויקט הקמת מרכזי ההספקה לצה"ל

תספק לזכיין שירותי תקשוב, הצפויים להסתכם להערכתה ב-20-40 מיליון שקל לשנה על פני כל תקופת הפרויקט

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

ההחלטה הראשונה השנה של לגארד: הריבית באירופה ללא שינוי

הריבית על הפיקדונות נותרה על מינוס 0.5%, והבנק צופה כי הריביות ישארו בטווח הנוכחי ואף יירדו עד אשר האינפלציה תעלה ל-2% ● הבנק הודיע על בחינה מחודשת של המדיניות המוניטרית לראשונה מאז 2003

מייק פנס / צילום: קרלוס באריה, רויטרס

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: השואה - הכתם הגדול ביותר בהיסטוריה

פנס נאם בטקס המרכזי של 'פורום השואה' ביד ושם ואמר: "אי אפשר לבקר באושוויץ, ולחצות ולראות את הנעליים, את המשרפות, את קרון הרכבת ואת תצלומי הנשים, גברים וילדים מובלים לתוך המוות בלי לשאול 'איך הם יכלו לעשות זאת'"

מלון סוליי באילת / צילום: יח"צ

יותר תיירים, יותר לינות - סיכום 2019 במלונות בישראל

4.5 מיליון ה תיירים שהגיעו לישראל ב-2019 שיפרו גם את מספר הלינות שהגיעו לשיא: בשנה זו נרשמו כ-12.1 מיליון לינות תיירים ב מלונות בישראל, עליה של 4.7% לעומת שנת 2018

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בירידות: פנינסולה ומיטב זינקו ב-8% ו-10% בהתאמה

מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90 ● מיטב דש קפצה לאחר שרכשה מניות פנינסולה במסגרת ההנפקה ב-115 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.8%, אנלייט ירדה ב-1.7%, דלק ירדה בכ-1%, טבע קפצה ב-2.6% ואופקו הלת' בזינוק של 7%

אלי כהן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

אין תקציב מדינה מאושר. האם ההשקעה באזרחים יורדת?

שר הכלכלה אלי כהן טען שבלי תקציב מאושר וממשלה קבועה, כל המגזרים במשק מקבלים פחות כסף. למה הוא מתכוון? ● המשרוקית של גלובס

רוגל אלפר  / צילום: איל יצהר, גלובס

רוגל אלפר: "אני אמות בתפקיד הזה - לא רואה כלי תקשורת אחר שיעסיק אותי"

טרול? "יש כיבוש, יש אפרטהייד, יש פשיזם. אני אומר את הדברים כפשוטם" ● מה ישראלי בעיניך? "אני הישראלי היפה" ● ומה לאלו ולביקורת טלוויזיה? "חובתי המוסרית והמקצועית" ● מבקר הטלוויזיה של "הארץ" סוגר 5 שנים בתפקיד ומסביר בפודקאסט "אוף דה רקורד" למה הוא לא פרובוקטור ● האזינו