גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נכשל ניסיון להקפאת תוכנית המגדלים בכיכר אתרים בת"א

הסיבה: היעדר אישור של ועדת החופים למגדלים החורגים מהמותר בקו הים, והיעדר אישור של אונסק"ו ■ חולדאי: "המתנגדים מתעלמים מטובת הציבור, העיקר שלא יסתירו את הים"

הדמיית התוכנית לכיכר אתרים / צילום: יחצ
הדמיית התוכנית לכיכר אתרים / צילום: יחצ

דיון סוער שהתקיים אתמול (ב') במועצת עיריית תל-אביב-יפו על תוכנית הבנייה השנויה במחלוקת בכיכר אתרים, הביא לעימות בין חולדאי לשותפתו בקואליציה סיעת מרצ. הדיון התקיים בעקבות הצעה לסדר שהגישה חברת המועצה ציפי ברנד, בין השאר בשל החרגת כיכר אתרים מגובה הבינוי המותר לבנייה ברצועת חוף הים (40 קומות במקום 25), ללא אישור של הוועדה לשמירה על סביבה חופית (ולחו"ף).

ברנד, חברת סיעת "שימו לב הורים" במועצה, הציעה להקפיא את המשך קידום התוכנית למשך חצי שנה, עד לבירור מספר סוגיות שלטענתה טרם נבדקו ולא היו ידועות בעת ההצבעה על אישור התוכנית לפני שנתיים. סוגיה נוספת שאליה התייחסה ברנד היא בחינה של התוכנית על ידי אונסק"ו העולמי, שדרש בעבר הכנת תסקיר השפעה על המורשת בטרם יתקיים דיון בתוכנית. בנוסף העלתה ברנד תהיות בנוגע להערכת השווי שעל פיה אושרה מכירת חניון העירייה בכיכר אתרים ליזם.

בהצעה לסדר טענה ברנד כי בפועל הוועדה המקומית מקדמת במרץ את תוכנית המגדלים בכיכר אתרים, שיזמה קבוצת JTLV בראשות עמיר בירם, הכוללת הקמת 3 מגדלים ומגדל נוסף שתקים רשת קרלטון במקום המלון הנוכחי שייהרס. לתוכנית מתנגדת קבוצת תושבים המתגוררים בסמוך לכיכר אתרים, שהקימה את קבוצת הפייסבוק "לא למגדלים בכיכר אתרים". המתנגדים הגיעו לדיון שקיימה מועצת העיר בהצעה של ברנד, אשר זכתה גם לתמיכת סיעת מרצ בראשות מיטל להבי, שותפתו לקואליציה של חולדאי. הצעתה של ציפי ברנד להקפיא את התוכנית בגלל סוגיות שטרם נבדקו, נבעה בין היתר לאחר תחקיר בנושא שחשף אתר xnet.

"הרבה מאבקים"

בדיון כינה חולדאי את ההצעה לסדר של ברנד "פייק ניוז" והשיב לקריאות המתנגדים מחוץ לאולם המליאה. "צעקות הרבה יותר חזקות שמעתי כשהיינו צריכים לפנות את אולם אוסישקין, וצעקות הרבה יותר חזקות כשהיינו צריכים לפנות את הטיילת כדי לעשות טיילת חדשה. אמרו שאנחנו הולכים להרוס את הים, והיום 99% מתושבי תל-אביב-יפו מרוצים.

"למה הם מרוצים? מפני שב-20 השנים שאני ראש עירייה, הצלחנו לפנות את הים וליצור רצף מהרצליה ועד בת ים. זה דרש הרבה מאבקים פוליטיים, כולל עם אלה שצועקים פה היום. מרצ הצביעה גם בעד תוכנית כיכר אתרים. אז מה השתנה היום שהיא נגד? התאריך, שמגיע פעם בחמש שנים. לפני הבחירות תמיד סיעת מרצ מחפשת נושא שבגללו תוכל להסביר למה היא לא יכולה להישאר באותה קואליציה שבה ישבה ארבע שנים.

"אני מכין אתכם שגם בנובמבר 2022 יהיה שוב נושא כזה, ומרצ תסביר שהיא נגד נושא שהייתה במשך ארבע שנים בעד. למה? כי היא התחרטה. גם כשרצינו לפנות את הדולפינריום היה למרצ מה להגיד. מה שמעניין אותנו זה לייצר מציאות שבה מי שהולך בשדרות בן-גוריון, מצליח לרדת אל הים בצורה פתוחה.

"כמה הפגנות היו לי על בריכת גורדון? אז מה? האם בגלל צעקות לא נתעסק בעניין עצמו? לפתיחת ים יש מחיר, כמו שלפינוי-בינוי יש מחיר, כי אי-אפשר לעשות פינוי-בינוי בלי לבנות עוד. אפשר גם להחליט שלא עושים כלום ומשאירים את הכיכר בשיממונה. זה מה שהמתנגדים רוצים. הם מעדיפים להתעלם מטובת הציבור, העיקר שלא יסתירו להם את הנוף לים. כשאני נבחרתי לראשות העיר הייתה אווירה ציבורית כזאת שעל כל כריתת עץ היו פה שאילתות ומומחים שנתנו נאומים חוצבי להבות, שהיו כולם לשווא. עובדה ש-40% מהעצים בתל-אביב ניטעו בתקופתי".

"הצבעה ערכית ועניינית"

המתנגדים לתוכנית צעקו מחוץ לאולם הדיון סיסמאות כגון "הולילנד". חולדאי ענה למתנגדים: "גם את זה אמרו עלי. לכו למשטרה. ומי שלא יילך למשטרה, שלא יספר שהוא איש אמיץ. מצידי שהפרויקט לא יהיה. אתם חושבים שאני צריך אותו כדי להיבחר? אני כבר לא צריך אותו. אבל הציבור יחליט, ונציגי הציבור זה חברי המועצה. היזמים יהיו חייבים ללכת לולחו"ף, והם יילכו, אין להם ברירה". חולדאי הציע להסיר את ההצעה של ברנד מסדר היום, וההצעה אכן הוסרה.

לדברי חברת המועצה מיטל להבי, יו"ר סיעת מרצ, היא אכן תמכה בהצעה להקפיא את התוכנית, אך אין בכוונתה לפרוש מהקואלציה: "בהצעה של ציפי ברנד היו נקודות ענייניות, והיה נכון לדעתי להקפיא את התוכנית ואת מכירת החניון ליזם עד להבהרת המידע החסר והצגת מסמכים נלווים בשקיפות. הצבענו בעד ההצעה אך היא נדחתה.

"ההצבעה שלנו הייתה גם ערכית וגם ענייניית. אנחנו עדיין סבורים שלהתעכב על השאלות ששאלו בחודשים האחרונים סביב הפרויקט זה דבר לגיטימי, ביותר. אין פירוש הדבר שאנחנו מפרקים את הקואליציה. אנחנו מחוייבים לעקרונות הקואליציה כמו שאנחנו מחוייבים לעקרונות שלנו. בסך-הכול למרצ ולסיעת העבודה שממנה מגיע חולדאי יש הרבה עקרונות משותפים בסוגיות מהותיות כמו שבת, שוויון וכו".

מעיריית תל-אביב נמסר בתגובה: "אמש התקיימה ישיבת מועצת העיר תל-אביב-יפו, כאשר נושא תוכנית הבנייה בכיכר אתרים כלל לא היה על סדר היום. יתרה מכך, מועצת העיר כלל אינה המקום לדון בנושא זה, אלא בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שם התקיים דיון תכנוני שבו גם נציגי סיעת מרצ תמכו בקידום התוכנית. מכל מקום ההליך התכנוני טרם הסתיים ולעניין אישור הולחו"ף - הנושא נבדק ונקבע זה מכבר כי התוכנית תועבר לאישורה.

"כמו כן, בניגוד לניסיון לקשור בין הנושאים, מכירת חלקה של העירייה בחניון כיכר אתרים הינה נושא נפרד מההליך התכנוני אשר מלווה בשיתוף ציבור ונעשה באופן פתוח ושקוף בדומה לכל הליך תכנוני בסדר גודל שכזה. מכירת החניון נכפתה על העירייה במסגרת הליכים משפטיים הנמשכים שנים רבות ולאחר שערעור העירייה נדחה. המתווה שגובש כפשרה הינו מאוזן ומאפשר ודאות באשר להליך ולתמורה שתקבל העירייה, ובנוסף מאפשר לשמור על האינטרס הציבורי ולהבטיח כי ימשיך להתנהל במקום חניון ציבורי".

עוד כתבות

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

פאואל: "ריבית שלילית לא מתאימה לכלכלה האמריקאית"

בעדות שנשא פאואל בסנאט, ציין יו"ר הפד לחיוב את שוק התעסוקה ובמיוחד את שיעור האבטלה הנמוך, שנמצא בשפל של 50 שנה ● לדבריו, "הסיכונים למערכת הפיננסית בארה"ב נותרו נמוכים"

הנשיא דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

ג'ון בולטון: אינטרסים פיננסיים מכתיבים מדיניות טראמפ כלפי טורקיה

טראמפ אירח אתמול את ארדואן בבית הלבן והכריז: "אני אוהד גדול של נשיא טורקיה" ● ארדואן מתח ביקורת על הקונגרס האמריקאי מעל בימת הבית הלבן ● טראמפ: "יש לנו יחסים מצוינים עם הכורדים"

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

איחוד יצרנית החזיות בוגארט הגדיל את הכנסות דלתא אך פגע בשיעור הרווח הגולמי

הכנסות חברת ההלבשה התחתונה גדלו ב-20% ברבעון השלישי של 2019 ביחס לרבעון המקביל והגיעו ל-446 מיליון דולר ● בנטרול סעיפים חד-פעמיים הרווח הנקי נשחק ב-13% ל-14.5 מיליון דולר ● בפעילות בארה"ב הציגה דלתא שיפור רבעוני של 5% במכירות, שהגיעו ל-114 מיליון דולר

סוחר בבורסת פרנקפורט / צילום: רויטרס

נטייה שלילית באירופה על רקע מחסום נוסף בשיחות ארה"ב-סין

גרמניה הצליחה להימנע ממיתון טכני ● מגמה מעורבת באסיה על רקע נתונים מאכזבים של הייצור התעשייתי בסין ● הונג קונג מאבדת 0.8% ● ארה"ב דורשת ויתורים גדולים יותר מצד סין בתמורה להסרת מכסים ● ירידה חדה במספר המשרות החדשות באוסטרליה באוקטובר

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

רבוע כחול נדל"ן מאשרת חשיפת "גלובס": מגעים מתקדמים לרכישת מניות משפחת גינדי בקניון TLV

החברה עשויה לרכוש את זכויותיה של קבוצת גינדי בקניון TLV ובחברת המגורים, במסגרת עסקה כוללת להסדרת כלל העניינים העומדים על הפרק בין הצדדים

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן ומנכ"ל בזק, דודו מזרחי / צילום: כדיה לוי, רונן טופלברג

האם התוכנית החדשה לפרסית סיבים אופטיים תוכל לעמוד באתגרי המציאות הישראלית

משרדי האוצר והתקשורת הראו חשיבה מחוץ לקופסה בתוכניתם להקים קרן שתממן פריסת סיבים אופטיים באזורים לא כלכליים • האם זו הדרך הנכונה להנחת התשתית לקפיצה הדיגיטלית שדרושה לישראל, והאם חברות תקשורת יכולות לוותר על הכנסות למען הקרן?

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

הארגון שהפסיד בעתירה על סימון מוצרים מיו"ש: "החלטה מבישה שנבעה מסיבות פוליטיות"

ביה"ד של האיחוד האירופי הנחית השבוע מכה על היצוא הישראלי, כשקבע כי חובה לסמן מוצרים מיהודה ושומרון, ממזרח ירושלים ומרמת הגולן, בשל היותם "שטחים כבושים" ● באירופה הנזק לישראל יהיה יותר תדמיתי מאשר כלכלי

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

חזרה לשגרה במעברים ארז וכרם שלום

(עדכונים שוטפים) - לפי דיווחים פלסטינים, הפסקת האש, שהושגה בתיווך מצרי, נכנסה לתוקפה החל מהשעה 05:30 בבוקר; מעט לאחר השעה 06:00 נשמעה התרעת צבע אדום בעוטף עזה ● כל מוסדות החינוך חוזרים מחר לשגרה.

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

מגמה חיובית בתל אביב; דלק בולטת, טאואר מתקנת

יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים מטפסות בכ-6% ומניית בעלת השליטה קבוצת דלק עולה בכ-4.5% ● טאואר מתחזקת אחרי ירידה של כ-4% שרשמה אתמול על רקע פרסום דוחותיה ● דלתא, גלוברנדס וקבוצת גאון מזנקות בעקבות דוחות

אורי גייגר / צילום: יחצ

אקסלמד שואפת לשבור שיא לקרן מכשור רפואי: גיוס 400 מיליון דולר

הקבוצה, המשקיעה בחברות מכשור רפואי, מקימה קרן רביעית שתפעל לפי המודל הייחודי שפיתחה: צירוף טכנולוגיות חדשניות למערכי שיווק של חברות מדשדשות • המייסד והשותף המנהל, ד”ר אורי גייגר, מסביר אילו חברות הוא מחפש, מה היתרון של ניו יורק על עמק הסיליקון ומדוע המוסדיים צודקים בכך שלא השקיעו עד כה בקרנות רפואיות שיצאו מישראל

רויטל סויד, העבודה–גשר / צילום: כדיה לוי

אם אוחנה חשף את סודו של חפץ במתכוון, האם יש לו חסינות?

האיום של ניר חפץ לתבוע את שר המשפטים אמיר אוחנה בגלל המידע שחשף עליו עורר תהייה: האם אוחנה, שדיבר מעל במת הכנסת, לא זכאי לחסינות פרלמנטרית? מתברר שלא תמיד ● המשרוקית של גלובס

הג’יהאד האסלאמי / צילום: Ibraheem Abu Mustafa, רויטרס

הג’יהאד האסלאמי הפלסטיני - ארגון קטן שמנסה לשחק בגדול

מאז עליית החמאס לשלטון ברצועת עזה, הג'יהאד האסלאמי אינו חדל לזנב בו, בפומבי ובחשאי, ישירות ובעקיפין • הג'יהאד עושה לחמאס את מה שעשה החמאס בשעתו לפתח, ואינו מאפשר לחמאס להשלים את המעבר מארגון צבאי לגוף פוליטי אזרחי שיכול לקדם מהלכים מדיניים ● דעה

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפסדי WeWork תפחו ל-1.25 מיליארד דולר ברבעון בעקבות פתיחת משרדים חדשים

ההפסדים של We, הבעלים של חברת חללי העבודה המשותפים, גדלו יותר מפי שניים ברבעון השלישי ● ההסבר העיקרי לגידול בהפסדים הוא שמספר המשרדים ברשת צמח לשיא, והחברה לא הצליחה לשלוט בעלויות

שאול שני / צילום: איל יצהר

ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית תמורת מזומן ומניות

ריבון קומיוניקיישנס הנסחרת בנאסד"ק דיווחה על מגעים למיזוג עם הישראלית של שאול שני תמורת 32.5 מיליון מניות של ריבון ועוד 324 מיליון דולר במזומן

נדל"ן בחו"ל / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כיצד לתכנן את השקעתך בנדל"ן בחו"ל

הריבית האפסית והירידה בתשואה על השקעות בנדל"ן בישראל הביאו ישראלים רבים להשקיע בנדל"ן בחו"ל ● בהשוואה לעבר קל היום בהרבה להשקיע, בין אם באופן ישיר או באמצעות חברה ● לכל מבנה עסקה יש השלכות מס שונות ותכנון מס לקוי עלול לאיין את הרווח שנוצר מההשקעה

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

הרשימה המשותפת והמחנה הדמוקרטי נפלו למלכודת של נתניהו

בנאומו היום בצהריים, סיכל סופית נתניהו את האפשרות לממשלת מרכז-שמאל וחידד את הפערים הקיימים בין כחול לבן לשתי מפלגות השמאל ● פרשנות