גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבקר המדינה חוקר את הליך מינוי מנכ"ל המל"ג

חברים במל"ג מבקרים את ועדת האיתור וטוענים בין היתר: התפקיד הוצע לסגן נשיא הטכניון מתניהו אנגלמן באופן לא תקין ■ המל"ג: ועדת האיתור רשאית להציע לכל אדם שלדעתה מתאים להגיש מועמדות

נפתלי בנט / צילום: רוני שיצר
נפתלי בנט / צילום: רוני שיצר

מבקר המדינה פתח בחקירה על המתרחש לאחרונה במועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), שבראשה עומד שר החינוך נפתלי בנט. חוקרי המבקר בקשו לקבל מסמכים פנימיים הקשורים להליך מינוי מנכ"ל חדש למל"ג, משרה שאינה מאוישת מזה ארבעה חודשים, ולאופן שבו טופלה שאלת ניגוד העניינים של המנכ"ל היוצא של המל"ג, גדי פרנק - כך נודע ל"גלובס".

חברים במל"ג טוענים כי ההליך כולו נעשה באופן לא תקין, וכי לאחרונה הוצע התפקיד למתניהו אנגלמן, המשנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון, באופן הפוגע בעקרונות המכרז.

המל"ג, יחד עם הות"ת (ועדה לתכנון ותקצוב במסגרת המל"ג, הוועדה החשובה ביותר במל"ג), מנהלים תקציב של כ-12 מיליארד שקל ב-60 מוסדות אקדמיים. המל"ג פועלת מאז חודש אוקטובר ללא מנכ"ל. בישיבת המל"ג האחרונה, בסוף דצמבר, נמסר דיווח לפיו מקווים להכריז על מנכ"ל חדש עד סוף ינואר 2018. על הבעיות העיקריות בבחירת מנכ"ל חדש דווחו לראשונה ב"גלובס" על ידי עמירם ברקת ("המל"ג מחפשת מנכ"ל: 40 מועמדים - ואף מועמד מוסכם").

צינון פנימי למנכ"ל

מבקר המדינה ביקש לקבל פרוטוקולים של ועדת האיתור לבחירת מנכ"ל חדש למל"ג. זאת, לאור טענות לטיפול לקוי בהערכת המועמדים וכישוריהם, עובר להחלטה על המועמדים שעברו סינון אחרון. המבקר קיבל מסמכים, שחלקם, כך אומר בכיר המכיר את הפרשה, בכתב-יד.

כמו כן, המבקר בודק את ההליך של קביעת "צינון פנימי" למנכ"ל היוצא של המל"ג ב-8 השנים האחרונות, גדי פרנק. במארס הודיע פרנק על סיום תפקידו בחודש ספטמבר ועל חזרתו לאוניברסיטת ת"א לתפקיד מנכ"ל האוניברסיטה. בכך נוצרה בעיית ניגוד עניינים בהמשך תפקודו של פרנק במל"ג עד פרישתו, שהצריכה אישור של ועדה לאישור "צינון פנימי". המבקר בודק, האם הרכב הוועדה היה על פי דין, מדוע לא שותפו בוועדה לקביעת הצינון גם חברים חיצוניים למל"ג, ומה הייתה חוות הדעת של היועמ"ש הפנימית של המל"ג, עו"ד יעל טור כספא, שהייתה מקורבת לפרנק.

ועדת האיתור אמורה להציג לשר בנט את המועמדים המועדפים לתפקיד מנכ"ל המל"ג, מבין כ-40 מועמדים. בוועדת האיתור שבעה חברים: היו"ר פרופ' יפה זילברשץ, לשעבר דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן ומשנה לנשיא אוניברסיטת בר-אילן, שהיא יו"ר הות"ת; סגן יו"ר המל"ג אידו פרלמן, פרופסור אמריטוס בפקולטה לרפואה בטכניון; מנכ"ל האוניברסיטה העברית לשעבר משה ויגדור; פרופ' מונא מארון מאוניברסיטת חיפה. נציגי הציבור בוועדה הם עו"ד שרית דנה שהיתה המשנה ליועמ"ש; מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר אייל גבאי, והשופטת בדימוס שרה פריש.

בשלב הראשון של עבודת ועדת האיתור הסתמנו 3 מועמדים: יובל אלגרבלי, שירה לב-עמי ומשה שמעוני.

אלגרבלי הוא סמנכ"ל פיתוח בחברה משפחתית העוסקת בייצור תרופות, ובעברו שימש עוזר של הממונה על התקציבים במשרד האוצר. הוא זכה להמלצה של פרופ' מנואל טרכטנברג, שהיה יו"ר ות"ת.

שירה לב-עמי היא מנהלת אגף מערכות המידע במשרד הבריאות ועבדה בקרן רוטשילד שהקימה את האוניברסיטה הפתוחה.

שמעוני היה מנכ"ל משרד הדתות, סמנכ"ל משרד הפנים, מנכ"ל קמפוס ירושלים של הקריה האקדמית אונו ויו"ר הקמפוסים החרדיים של הקריה האקדמית אונו. לשמעוני יש ייחוס נוסף: הוא נשוי לבתה של עדינה בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף, שהקימה את המכללה החרדית הראשונה. בחוגים הדתיים טורחים לציין בלשון המעטה, שבר שלום איננה מהחביבות על יו"ר ועדת האיתור פרופ' זילברשץ.

אנשי המל"ג בוועדת האיתור תמכו באלגרבלי ולב-עמי. נציגי הציבור בוועדה טענו, כי יש בעיה בכישוריהם ועמידתם בתנאי הסף של היכרות עמוקה עם מערכת ההשכלה הגבוהה, ולדעתם כישוריו של שמעוני עדיפים.

בישיבת המל"ג בסוף אוקטובר נמסר לנוכחים על-ידי סגן יור המל"ג פרלמן כי עדיין לא נמצא מועמד מתאים. חילוקי הדעות בוועדת האיתור לא היו ידועים. חברים בוועדה טוענים שמדובר בדיווח לא נכון, שנמסר באופן הזה כדי להסתיר את חילוקי הדעות שהתגלעו בוועדה על כישורי המועמדים.

מי לא הוזמן?

בשלב זה, בעקבות תלונות של מועמדים ובעיקר של ד"ר אילן רחימי מהקריה האקדמית אונו, התגלה שלפחות 10 מועמדים עם כישורים ראויים כלל לא הוזמנו לשלב הראיונות. המל"ג נאלץ לפתוח את תהליך בחירת המנכ"ל ולהאריך את המועד הקובע לבחינת המועמדים ב-3 חודשים, עד אמצע דצמבר 2017.

חברים במל"ג טוענים כי לפני סגירת רשימת המועמדים, זילברשץ ופרלמן נפגשו עם משנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון, מתניהו אנגלמן, הזמינו אותו להציג מועמדות במכרז ולמעשה נתנו לו להבין כי יזכה בתפקיד. לדברי חברים במל"ג, יש בכך משום פגיעה בעקרונות המכרז ובמתמודדים האחרים. אנגלמן סירב להגיב לשאלות "גלובס".

במכתב שחברי מל"ג שלחו לשר החינוך לפני כחודש על אי מינוי מנכ"ל, נכתב בין היתר כי "מזה כחודשיים פועלת המל"ג/ות"ת ללא מנכ"ל למרות שהמנכ"ל היוצא הודיע בעוד מועד על פרישתו. נוכח חשיבות המנוי לתפקוד התקין של גופים אלה ראוי שיימסר לנו דיווח על תהליך האיתור ועל העיכוב".

המל"ג: המשרה לא הובטחה לאף מועמד

מהמל"ג נמסר בתגובה: "ועדת האיתור טרם סיימה את עבודתה ועל כן לא הוגשו המלצותיה לשר. בקרוב תתכנס הוועדה לדון בכל המועמדים. בהתאם להנחיות המקובלות, רשאים חברי ועדת האיתור לפנות מיוזמתם לכל אדם שלדעתם מתאים לתפקיד ולהציע לו להגיש מועמדות. מיותר לציין כי המשרה לא הובטחה לאף מועמד. יודגש כי המל"ג פועלת בשיתוף פעולה מלא בכל נושא עם משרד מבקר המדינה, כך גם בעניין זה.

"החוק המתייחס לצינון לאחר פרישה אינו חל על עובדי המל"ג. עם זאת, מרגע שעלתה אפשרות למועמדות מנכ"ל מל"ג לתפקיד מנכ"ל אוניברסיטת ת"א, הוצף ונבחן גם נושא הצינון. הנושא הובא לדיון בפני ועדת ההיתרים שהחליטה על צינון של 8 חודשים, שבחלקו יהיה צינון פנימי. במסגרת כך, נקבע כי מנכ"ל מל"ג ימנע ממעורבות בנושאים הקשורים לאוניברסיטת ת"א או לנושאים הקשורים במנכ"לי אוניברסיטאות, כמקובל בכל הסדרי ניגודי עניינים במל"ג/ות"ת".

מלשכת השר בנט לא נמסרה תגובה.

עוד כתבות

דונלד טראמפ / צילום:  רויטרס - Mike Segar

טראמפ הגדיל את מכסי היבוא על מוצרים שעשויים מפלדה ומאלומיניום

מכסי היבוא על מוצרים מפלדה יעלו ב-25% והמכסים על מוצרי אלומיניום יעלו בהיקף של 10% ● העלאה תיכנס לתוקף ב-8 בפברואר

פרופסור אריק גולדמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

"האינטרנט יעוצב בסופו של דבר על פי החזון של הממשלות, לא על ידי חברות הטכנולוגיה"

חברות הטכנולוגיה לא יודעות איך לשפר את ההתנהלות שלהן, הרגולטורים מנסים להראות שהם קשוחים, והמאבק ביניהם דווקא פוגע בחדשנות • פרופ' אריק גולדמן, חוקר מוביל בתחום המשפט והאינטרנט, משרטט בראיון ל"גלובס" את האתגרים בתחום: "האינטרנט עלול להשתנות לרעה"

הרכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

החשש מנגיף הקורונה מתגלגל לת"א: ירידות של 1.5% בבורסה

המדדים ת"א 35, ת"א 90 ומדד הבנקים מאבדים עד 1.5% ● מגה אור צפויה לחתום על רכישת חברת הקניונים ישפרו מידיה של חברת נכסים ובנין ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים נצבעו באדום בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 24-25 בינואר

סופ"ש באיכילוב: 12 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ג'ף בזוס / צילום: רויטרס  Shannon Stapleton

האינטרס הסעודי, הקשר הישראלי: פרטים חדשים על הפריצה לטלפון של האיש העשיר בעולם

הפגישה בין ג'ף בזוס לנסיך הסעודי שהולידה חילופי הודעות ווטסאפ, סיקור רצח העיתונאי שהפך ליריבות אישית והאפשרות שתוכנה זדונית של חברת הסייבר הישראלית NSO הולידה פרסום על רומן מחוץ לנישואים ● דוח חדש של האו"ם על פרשת הפריצה לטלפון של מייסד אמזון מאיים לערער מחדש את היחסים בין ארה"ב וסעודיה

דני עטר  / צילום: חיים ורסנו, יח"צ

חריגות הבנייה בביתו של יום קק"ל דני עטר יטופלו במסלול מינהלי

בפרקליטות החליטו כי יו"ר קק"ל דני עטר, בת זוגו ובנם ישלמו קנס מינהלי בגין בנייה לא חוקית שביצעו ביישוב גן-נר ● אם החריגות יטופלו, ייתכן כי הקנס לא יוטל ● בספטמבר הודיעה הפרקליטות על הגשת כתב אישום נגד עטר בכפוף לשימוע, אך לאחר השימוע הוחלט לעבור להליך מינהלי

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

תמונה של בזוס ללא חולצה והודעה פלרטטנית: אלו הראיות שנמצאות בידי התביעה בחקירת ניסיון הסחיטה

הכול נשאר במשפחה: לפי מקורות יודעי דבר, מי ששלח את ההודעות שהוחלפו בין מנכ"ל ומייסד אמזון לבת זוגו הוא לא אחר מאשר אחיה של סנשז ● האח: השגתי את המסרונים ואת התצלומים בדרכים חוקיות

מתוך הסרט / באדיבות  HBO

שומרים על הסטנדרט: שי גולדן בצפיית בינג' ב"שומרים" של HBO

"השומרים" היא סדרה אוונגרדית תובענית וכמעט מתנשאת, אך כדאי להתנסות בה בזכות שפתה הייחודית

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

גנץ סירב להגיע לבית הלבן עם נתניהו וקיבל הזמנה אישית מתוקנת

בהתייעצות עם חבריו להנהגת הרשימה התגלעו חילוקי דעות, וגנץ החליט שלא לכפות את עמדתו ● "גנץ הודיע בשישי כי לא ייעתר להזמנה לבוא עם נתניהו, אבל שוכנע לדחות את ההחלטה הסופית, ובמהלך השבת קיבל הזמנה נפרדת, ולכך נענה"

ג'ף הורינג / צילום: יח"צ

אינסייט רכשה מניות מון אקטיב בהיקף של 125 מיליון דולר

קרן ההשקעות האמריקאית רכשה מניות של חברת המשחקים מון אקטיב לפי שווי של 1.25 מיליארד דולר ● הקרן רכשה את המניות מבעלי מניות קיימים, והכסף לא נכנס לקופת החברה

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

התפשטות הווירוס המסתורי: מטופלים בישראל בודדו מחשש להידבקות

משרד הבריאות שב על אזהרתו להימנע מלהגיע לעיר ווהאן שבסין בעקבות התפרצות וירוס הקורונה. במשרד עדכנו כי כמה מטופלים שהגיעו מסין נבדקים בבתי החולים שיבא והדסה עין כרם, ואף הוכנסו לבידוד, עד להגעת תוצאות בדיקות המעבדה ● מקרה ראשון של הידבקות תועד גם באוסטרליה ● מניין המתים עומד כעת על 41

בנין הפרלמנט האוסטרי בוינה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תביעת ענק של משפחת רוטשילד נגד אוסטריה סביב נכסים שנבזזו ע"י הנאצים

היורשים טוענים כי עיריית וינה השתלטה על קרן צדקה מ-1905 שבבעלותה היו ארמון וקמפוס רפואי לטיפול פסיכיאטרי, ומכרה לעצמה את המבנים בעלות מופחתת ● היקף התביעה: 110 מיליון אירו

מלון PLAY, דן קיסריה, Market House, מלון ביי קלאב של רשת אטלס / צילומים: משרד אדריכלים דנה אוברזון, אורי אקרמן, נתן דביר

הנדל"ניסטים נוהרים לצ'ק אין: כך הפכה המלונאות לטרנד הלוהט של ענף הנדל"ן

חברות הנדל"ן המניב רוצות להרוויח מזרם התיירים המתחזק ולבזר סיכונים לאור עודף ההיצע המסתמן במשרדים, ומתחילות לפנות למלונאות: קונות בתי מלון, מסבות מבנים קיימים ומקימות חברות ניהול ● "התשואות במלונות פשוט טובות יותר היום" ● פרויקט מיוחד

פסטיבל האביב בצל נגיף הקורונה / צילום: רויטרס

בהלה ממגיפה באסיה, דוחות ענקיות הטק וריבית הפד: השבוע בשווקים

לקראת הודעת הריבית בארה"ב השבוע, כלכלני פועלים מעלים את האפשרות שהפד יוריד ריבית בצל החששות מהתפשטות נגיף הקורונה ● מרבית מדדי המניות בסין ירדו בעשרה ימים האחרונים בכ-5%, ובנוסף נרשמה ירידה בתשואות לפדיון של האג"ח הממשלתיות ● עונת הדוחות נמשכת: אמזון, מיקרוסופט, אפל ופייסבוק במוקד ● התחזית השבועית של "גלובס"

אונייה סינית מביאה סחורה לנמל קליפורניה. / צילום: רויטרס -  Lucy Nicholson

איך הסחר הבינלאומי הפך למילה גסה

ביקור של בוריס ילצין במרכול טקסני לפני 30 שנה שינה את מהלך ההיסטוריה ● למראה המבחר האין סופי, "הטיפה האחרונה של הכרתו הבולשביקית התאדתה" ● המרכולים בארה"ב הם מקדשי הסחר החופשי, אך סחר חופשי הפך לביטוי גס בעגה הפוליטית ● היש סיכוי שאמריקאים יחזרו ויאמצו אותו?

גיל בלוטרייך / צילום: איל יצהר, גלובס

מישורים: רווח של כ-33 מיליון שקל ממימוש נכס במיאמי

כשנה לאחר שנרכש מישורים מעדכנת על מימוש מוצלח של אחד מנכסיה בארה"ב ● מדובר, לפי מישורים, בחניון מסחרי במרכז העיר (דאון טאון) מיאמי בפלורידה, אותו היא צפויה למכור תמורת כ-104 מיליון שקל

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

משרד הבריאות מזהיר: יש להימנע מנסיעות לא הכרחיות לסין

בנוסף, משרד הבריאות קורא לישראלים השוהים בסין להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית במדינה ולכסות את הפה ואת האף במסכה כירורגית או בבד זמין אחר עד לבדיקת רופא ● המועצה לצרכנות: אין לגבות דמי ביטול מנוסעים שמבטלים חבילות נופש לסין

נתן חץ / צילום: איל יצהר

נתן חץ במגרש של הגדולים: בנק ג'יי.פי מורגן פועל למכירת החזקותיו בפעילות הנדל"ן המשותפת בארה"ב תמורת כ-900 מיליון דולר

עפ"י ההערכות, העסקה כוללת את חלקה של ג'יי.פי מורגן בחברת קאר, בהיקף של כ-700 מיליון דולר, וכן השקעה של כ-200 מיליון דולר נוספים, הנדרשת להתבצע לתוך החברה הנרכשת

מייסדי טריגו דניאל גבאי מימין ומיכאל גבאי משמאל / צילום: עמר הכהן

"אנחנו באים לסופרמרקט המסורתי ומסבים אותו לסופרמרקט אוטונומי"

הסטארט-אפ הישראלי טריגו ויז'ן כבר גייס 34 מיליון דולר, חתם על שיתוף פעולה עם טסקו, אחת מרשתות המזון הגדולות בעולם, ומתחרה ישירות באמזון גו, רשת החנויות האוטומטיות שפיתחה אמזון. כל זאת, בתוך פחות משלוש שנים מאז שהוקמה ב-2017 ע"י האחים מיכאל ודניאל גבאי

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

נגיף הקורונה: כאלפיים איש נדבקו עד כה בנגיף, 15 ערים בסין בהסגר

שני ישראלים ששבו מסין הוכנסו לבידוד עקב החשש כי נדבקו, אולם הבדיקות העלו כי השניים נקיים. תיירת סינית עדיין מאושפזת בבית החולים בית ג'אלה ברשות הפלסטינית ● ובהונג קונג מבטלים חגיגות ומזהירים: המדינה מתמודדת עם מצב חמור והממשלה נוקטת בצעדים דחופים במאבק נגד המשך ההתפרצות