גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישראל כץ: "תחבורה יוצרת נדל"ן ומחזקת את הפריפריה"

שר התחבורה בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס": "אנחנו נרשת את גוש דן ונרשת כל המדינה" ■ הבטיח תחנת רכבת ע"ש דונלד טראמפ ■ המשנה למנכ"ל משרד התחבורה: "היציאה מהפקק תתבצע ע"י מעבר למערכות הסעת המונים ותחבורה ציבורית"

"לפני 48 שעות היה הרב רזיאל שבח ז"ל בדרכו הביתה אל אשתו וששת ילדיו", כך פתח ואמר שר היום (ה') התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" בבנייני האומה בירושלים. "באותו הזמן חיכו מחבלים פלסטינים במארב, כדי לרצוח את היהודי הראשון שנקרה בדרכם. היהודי הצדיק, מציל החיים, נרצח בדם קר על ידי חיות האדם שרק באו לקחת חיים. נשים ידינו על הרוצח ושולחיו ונמצה איתם את הדין", הבטיח.

"אתמול הגיב שגריר ארצות הברית דיוויד פרידמן לרצח הנתעב, ואמר ש'החמאס תומך ברצח והרשות הפלסטינית מממנת את הרוצחים. אל תשאלו יותר למה אין שלום'", המשיך כץ. "הרשות הפלסטינית הפכה לחבורת רצח בע"מ שמממנת ומעודדת את הטרור הפלסטיני. רק בשנה החולפת מימנה למעלה ממיליארד שקלים מתקציבה למשפחות המחבלים. מציאות זו מחייבת את ישראל לחשיבה מחדש ולקבלת החלטות אסטרטגיות על מהלכים חד צדדים לשינוי המציאות, ובראש ובראשונה מול המציאות האבסורדית בעזה. יוזמת ה'אי-פרדות' מול עזה, אותה אני מוביל בשנים האחרונות, היא אינטרס ישראלי לפחות כמו שהיא אינטרס פלסטיני. הקמת האי מול חוף עזה תיתן לתושבי הרצועה מוצא הומניטרי וכלכלי לעולם, מבלי לסכן את ביטחונה של ישראל. הכוונה היא לבנות אי עם נמל ומתקני תשתית אזרחיים ולחבר אותו לרצועה באמצעות גשר, שעליו תהיה נקודת בידוק. הביטחון בים סביב האי והבידוק בנמל יישארו בידי ישראל, ואילו כוח שיטור בינלאומי יהיה אחראי לסדר הציבורי באי.

"האי, שיהיה בבעלות בינלאומית, לא ישנה את הסטטוס המשפטי הימי של ישראל ואת ההסכמים הקיימים, אבל יאפשר לישראל להשתחרר מכל אחריות למצב האזרחי בעזה. כמו כן, יוזמת האי תחזק את שיתוף הפעולה של ישראל ואת יחסיה עם המדינות באזור ובזירה הבינלאומית שייטלו חלק בפרויקט. בכוונתי לדרוש כי בישיבת הקבינט שתעסוק בנושא עזה תובא הצעת האי-פרדות אותה יזמתי להצבעה והכרעה".

בהמשך דבריו התייחס שר התחבורה לנושא התחבורה והתשתיות ואמר: "ב-8 השנים האחרונות שיניתי את פני המדינה, הוצאתי לדרך את תוכנית נתיבי ישראל, במטרה ברורה -  לחבר את מדינת ישראל לאורכה ולרוחבה ברשת כבישים. יחד עם המחלפים, הגשרים, הרכבות, שדות התעופה והנמלים החדשים. 

"עם כל החלטה שקיבלתי, בכל פרויקט שיצא לדרך, קמו הסקפטיים והסבירו לי למה אני טועה. תיזכרו בכותרות השליליות בתקשורת על רכבת העמק. כל אלו שטענו שהפרויקט לא משתלם. הם אמרו שלא משתלם להוציא כסף בפריפריה. אז אני חשבתי אחרת וראיתי לנגד עיניי את החזון לחזק את הפריפריה ולחבר את הארץ. ושימו לב לנתוני רכבת העמק, למרות טענות הסקפטיים: יותר משני מיליון נוסעים וקיצור זמני הנסיעות מיקנעם, בית שאן ועפולה ללב המפרץ ולתל אביב. ולא רק בהיבט התחבורתי, אני הבנתי אז, מה שאפשר להרגיש היום בכל אזור - תחבורה יוצרת נדל"ן, תחבורה מחזקת את הפריפריה. הביקוש לדירות עולה בצורה משמעותית ואנחנו רואים את זה בצפון, בבית שאן, בעפולה ביקנעם ובמגדל העמק בהיצע ובבניה מאסיבית באזור - כי יש ביקוש.

"התשתיות יצרו ביקוש חסר תקדים. פעילות הרכבת, אשר מחברת את כרמיאל לעכו ולחיפה הופכת את האיזור ליותר פופולרי בקרב משקיעי נדל"ן. גם בדרום השינוי מורגש. בתוך שנתיים מפתיחת תחנת הרכבת בנתיבות, גדל הביקוש פי שניים לדירות צעירים. באיזור באר שבע הגידול ברכישת הדירות נמדד בעלייה של 5% בהתאם לרבעון השני של 2017. ואנחנו ממשיכים. בכל מקום שתוכננו ותוקצבו תשתיות לשכונות חדשות, התשתיות יבוצעו עוד לפני המגורים. במקומות שלא, נאלץ לצערי לבצע באיחור ותוך כדי תנועה".

השר כץ התייחס גם לפרויקט הרכבת המהירה מתל אביב לירושלים ואמר: "הפרויקט שהוא לא פחות מאשר פרויקט לאומי - הרכבת המהירה מתל אביב לירושלים בעשרים ושמונה דקות בלבד, שבעזרת השם תפתח כבר בפסח הבא, ותגיע בהמשך עד למקום הקדוש ביותר, עד לתחנת הכותל הר הבית שכמו שהודעתי, תקרא על שם הנשיא טראמפ שהכיר בירושלים כבירתה של מדינת ישראל.

"אנחנו ממשיכים לחזק את התחבורה הציבורית על ידי רפורמת מוניות השירות שיוצאת לדרך בקרוב, 117 קווים חדשים ושדרוגם של הקיימים, ולראשונה יוכלו האזרחים לנסוע באמצעות הרב קו וליהנות מהסדרי התנועה המוזלים וההטבות בכרטיס. זאת בנוסף לרפורמה שתיכנס לתוקפה החל מפברואר הקרוב, רפורמת התעריפים הבין עירונית שתאפשר כרטיס יומי משולב ומוזל לכל רחבי הארץ.

"ולא רק שאנחנו מחברים את הפריפריה למרכז, אלא גם מחברים את מדינת ישראל לעולם באוויר - רפורמת "השמיים הפתוחים" שהובלתי, כולכם כל היושבים כאן, זוכרים מול אילו התנגדויות, מחברת את ישראל לעולם וממשיכה לשבור שיאים, עם נתון חסר תקדים: מעל לעשרים מיליון נוסעים בשנת 2017".

כץ המשיך למנות את הישגיו, "באשדוד ובחיפה נבנים לראשונה מזה שבעים שנה שני נמלים חדשים מתחרים שיופעלו על ידי חברות ענק בין לאומיות. הנמלים יצרו מהפכה חברתית דרך הוזלת יוקר המחיה, ייצור אלפי מקומות עבודה עבור האזרחים, יפתחו את התעשייה הישראלית, הם ירחיבו את סל השירותים ויהפכו את ישראל למרכז בינלאומי של תובלה ימית. במרכז הארץ ממשיכות ללא הפסקה העבודות על הרכבת הקלה בגוש דן לאחר 60 שנה שהבטיחו רכבת קלה בתל אביב.

"כשבאתי והחלטתי לפני שנתיים לפוצץ את גשר מעריב ולהוציא לדרך את העבודות, דרשו ממני הסקפטיים לעצור. כששאלתי למה לעצור? הרי הרכבת נחוצה מאוד. ענו לי: חצי מדינה תיחסם, יהיו פקקים מנתניה ועד אשדוד. ואני לא אזכיר הדיבורים על החולדות. גם זה היה. אבל לצילום פיצוץ הגשר, אף אחד לא הגיע, הייתי לבד.

"לסקפטיים השבתי והבטחתי שהפרויקט יוצא לפועל והנה, העבודות מתבצעות ומתקדמות במלוא התנופה. מפת השבחת הנדל"ן העתידית, ואני אומר לכו להשקיע איפה שיהיו תחנות בעתיד, במגורים ומסחר בתל אביב וגוש דן. זה קשור קשר ישיר למקום תחנות הרכבת החדשות".

מבחינת כץ, העבודה רק החלה, "אנחנו נרשת את גוש דן ונרשת כל המדינה. נוציא לדרך את הרכבות לקריית שמונה ולטבריה ועוד פרויקטים רבים נוספים. תקציב משרד התחבורה ל-2019 שיאושר היום בממשלה טומן בתוכו קפיצת מדרגה נוספת בכל הקשור לקידום מיזמי תשתיות ודגש גדול מאוד על קידום והזנקת התחבורה הציבורית. הובלתי מהפכה חסרת תקדים. ניצחתי את הבירוקרטיה ואת הספקנים. את ראשי הוועדים הכוחניים ואת הפוליטיקאים שחברו אליהם, את בעלי האינטרס ואת המונופולים וההון הגדול, ושיניתי את פני המדינה. במדינה של יזמים, גם המנהיגים חייבים לקחת אחריות וליזום. העבודה שלנו היא להציג חזון, להחליט ולבצע. ואנחנו מחויבים לתוצאות. זה הדין וחשבון שאנחנו חייבים לציבור. אין עתיד בצמרת הגבוהה לנבחר ציבור שעסוק רק בפוליטיקה ובדיבורים".

לצדו של כץ, דיבר המשנה למנכ"ל משרד התחבורה קובי בלינשטיין והתייחס גם הוא לנושאי העומסים על הכבישים והתחבורה הציבורית.

"היציאה מהפקק תתבצע על ידי מעבר למערכות הסעת המונים ותחבורה ציבורית", אמר בלינשטיין. "צריך להוציא פיזית את האנשים מהרכבים ולפנות את הכבישים, וזה עוד לפני כניסת התחבורה החכמה. הכיוון נעשה גם תקציבית. אם השנה התקציב בתחבורה ציבורית עבר פעם ראשונה מעבר להשקעה בכבישים, השנה מבצעים 700 מיליון יותר ובשנה הבאה מיליארד שקל יותר.

"מה הארסנל שלנו בתחום הזה? אנחנו מאיצים פרויקטים כמו 'מהיר לעיר', נתיבי תחבורה ציבורית בין עירוניים, ונעודד הרשויות המקומות לדחוף התחבורה הציבורית. זה מאוד קשה, במיוחד לפני בחירות ברשויות המקומיות. אף אחר לא רוצה את הבלגן הזה, אבל חתמנו עם 17 רשויות ונתחיל לבצע ונגביר ב-2018 וגם ב-2019. זה יאפשר נסיעה בתחבורה ציבורית, שתהיה עדיפה על ציר של רכב פרטי. בכל הקשור לרכבת הקלה, הדברים מאושרים ומתוקצבים לתכנון. 92 ק"מ של רכבות קלות וגם בירושלים. זה הפתרון הזמין ביותר למערכות הסעת המונים בתוך הערים. הקו האדום יהיה מוכן ב-2012. יש שבע מכונות מתחת לקרקע וייכנסו עוד שתיים. אנחנו בחלק מהשלבים אפילו מקדימים לוחות הזמנים".

עוד אמר בלינשטיין: "ברכבות הכבדות נמשיך להשקיע. הרכבת המזרחית עם תשע רכבות יוצא לדרך וגם קווי המטרו, הכוונה שב-2019 נצא לסטטוטוריקה, ומכיוון שהנושא הזה מורכב, מחפשים היום דברים איך נוכל להאיץ התכנון ולהקל על יציאה לביצוע. אנחנו בונים גם רשת אוטוסטרדה של אופניים על כבישים ראשיים, הכוונה היא לעודד את ראשי הערים. כל שביל אופניים שיבקשו ויתחבר לאוטוסטרדה אנחנו נממן כדי שאנשים יעזבו את הרכב הפרטי. כבר היום במטרופולין תל אביב יש 10% שמשתמשים בתחבורה לא ממונעת. כל זה אנחנו מעודדים בפרויקט אופנודן. ההשקעה תהיה גדולה ומוטה תחבורה ציבורית וזה הכיוון שאנחנו הולכים אליו במשרד התחבורה. בכל הקשור לנמלים, גם לשם יוצרים אוטוסטרדה, והכוונה להיות מוכנים עוד לפני שהנמלים יהיו מוכנים".

עוד כתבות

הולכת רגל מחוץ לבורסת טוקיו / צילום: רויטרס

בורסות אסיה צונחות על רקע האיום של טראמפ בהעלאת תעריפי המכס

נשיא ארה"ב אמר אתמול כי הוא "פשוט יעלה את המכס אפילו גבוה יותר" אם לא יושג הסכם עם סין ● נתוני יצוא מאכזבים ביפן באוקטובר ● צניחה במגזר הפיננסים באוסטרליה

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

אפל תרמה כמעט מחצית מעליית דאו ג'ונס ב-1,000 נקודות מאז יולי

הרנסנס במניית אפל, שעלתה השנה כבר בקרוב ל-70%, משקף את האופטימיות ביחס לעסקת סחר בין ארה"ב וסין, ואת התוצאות הרבעוניות האחרונות שמצביעות על חוזק בעסקי החברה מעבר למוצר הדגל שלה

טילים מעל בתי דמשק/  צילום: רויטרס, SANA

בתגובה לירי על רמת הגולן: צה"ל תקף מטרות איראניות בסוריה

מטוסי קרב של צה"ל תקפו עשרות מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס האיראני ולצבא הסורי ● מדובר צה"ל נמסר כי התקיפה היא תגובה לשיגור הרקטות על רמת הגולן ● במהלך התקיפה הושמדו סוללות הגנה אווירית סוריות, לאחר שירו על המטוסים. התושבים הונחו להישמע להוראות פיקוד העורף

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

הספירה לאחור החלה: האם טראמפ בדרך לעוד ארבע שנים בבית הלבן?

סיכויי טראמפ להיבחר מחדש טובים, למרות הסקנדלים ● אליזבת' וורן פונה לשכבות הנמוכות, למרות שאלה לא מודעים לסנאטורית ממסצ’וסטס ● ומה הקשר של "רוקדים עם כוכבים" לבחירות? ● "המדריך לטראמפיסט" - פודקאסט חדש לקראת בחירות 2020 לנשיאות ארה"ב ● האזינו

אופיר אקוניס, הליכוד / צילום: יח"צ

האם נציגי מפלגות ערביות כבר ישבו בוועדת חוץ וביטחון?

האם חברי מפלגות ערביות זכו להיכנס להיכל הביטחון של הכנסת? כן - אבל לא לקודש-הקודשים ● המשרוקית של גלובס

רצים למרחב המוגן / צילום: רויטרס

שוב ירי מסוריה, ומה עם תוכנית הממשלה להשקיע 5 מיליארד שקל במיגון הצפון?

מטח הרקטות לגליל ולגולן העלה שוב את הפערים בין המיגון הקיים ביישובי הצפון לבין זה הנדרש לאור האיומים העדכניים בזירה • תוכנית "מגן לצפון", שיצאה לדרך השנה והבטיחה בנייה של מרחבים ממוגנים ושיפוץ מקלטים על פני עשור, נותרה כמעט כולה על הנייר ותמתין לממשלה הבאה

חברת לומניס / צילום: יונתן בלום

קרן ההשקעות הזרה XIO מוכרת את חברת האסתטיקה הרפואית לומניס לפי שווי של מיליארד דולר לפחות

השליטה בחברה הישראלית, שנרכשה על ידי XIO ב-2015 לפי שווי של 520 מיליון דולר, תימכר לקרן הפרייבט אקוויטי האסייתית BPEA

דורי סגל וחיים כצמן / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר

דורי סגל עושה עסקים עם גזית גלוב: ישקיעו יחד מעל רבע מיליארד שקל בנדל"ן מניב בקנדה

גזית השיקה שותפות חדשה להשקעות בנדל"ן עם דורי סגל, שותפו של חיים כצמן לייסוד החברה, שגם שימש בעבר כמנכ"ל ● סגל יפרוש מחברותו רבת השנים בדירקטוריונים של גזית גלוב ושל חלק מהחברות הבנות

משטרת ישראל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המחוזי: המשטרה תורשה לבצע חיפוש בטלפונים של יועצי רה"מ עופר גולן ויונתן אוריך

זאת לצורך חקירת פרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר ● עופר גולן ויונתן אוריך בתגובה: "במקום שבית המשפט ייתן למשטרה סטירה על שהפרה במתכוון את זכויות היסוד שלנו - הוא נותן לה סוכריה. אבסורד"

דרור בשן, מנכ"ל פרוטליקס / צילום: יח"צ

מניית פרוטליקס קפצה ב-32% בציפייה לקיצור דרך לאישור תרופת הדגל שלה למחלת הפברי

הבקשה ל-FDA לשיווק התרופה בארה"ב תוגש באפריל 2020, קיצור של כשנתיים לעומת לוח הזמנים המקורי ● בכל מקרה פרוטליקס תמשיך בניסוי שלב III שלה, המתקיים כעת, ומשווה בין המוצר שלה למוצר המוביל את השוק ● בחברה מקווים שהמוצר לפברי יחל להימכר ב-2021

 

 

מכשיר אנדרואיד ישן / שאטרסטוק

חברה ישראלית חשפה פרצה באנדרואיד שאפשרה לצלם תמונות ללא רשות ולגשת למיקום המכשיר

חברת Checkmarx חשפה פרצת אבטחה בסמארטפונים עם מערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל ● הפרצה נוגעת לאפליקציית המצלמה, וניצול שלה יאפשר להאקרים לגשת אליה ללא הרשאה דרך אפליקציה זדונית ולצלם תמונות וסרטונים ללא ידיעת המשתמשים

משה כחלון ורוני חזקיהו / צילומים: כדיה לוי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

החשב הכללי מגלה: עמדנו בגירעון ב-2018 בזכות דיבידנד ענק מחברה ביטחונית

החשכ"ל חזקיהו הסביר איך קרה שהגירעון בדצמבר 2018 ירד לפתע ל-2.9%, כשבכל שאר החודשים מספטמבר 2018 ועד היום הגירעון היה גבוה מ-3% ● זה אפשר לשר האוצר כחלון לטעון, זמן קצר לפני ההחלטה על הבחירות, כי לא חרג בשקל מיעד הגירעון

הפגנת יוצאי אתיופיה  / צילום: מאיר המאירי

המחאה תתחדש? השוטר שירה למוות בסלומון טקה יואשם בגרימת מוות ברשלנות

כך הודיעה היום מח"ש לבני משפחתו של טקה ז"ל, שציפו כי השוטר יואשם בהריגה וקיבלו את ההחלטה במורת-רוח ● הירי בטקה, שהתרחש בסוף יוני, הצית מחאה נרחבת של יוצאי אתיופיה נגד המשטרה בכל רחבי הארץ

שוקי אברמוביץ  / צילום: איל יצהר

בדרך לעוד חברת פינטק: שוקי אברמוביץ' מונה ליו"ר גליליאו טק

אברמוביץ', פעיל ותיק בשוק ההון, יחליף בתפקיד היו"ר את שלומי טופז, בעל השליטה ומנכ"ל גליליאו טק ● השלד הבורסאי, שנסחר כיום בשווי שוק של כ-13 מיליון שקל, הסב באחרונה את תחום פעילותו ממיחזור פסולת לטכנולוגיה פיננסית

יעקב לוקסי לוקסנבורג / צילום: גיזי

סאני תמשיך לשווק בישראל את מכשירי סמסונג עד תום 2024; מציגה ירידה חדה ברווח

ההסכם עם החברה הקוריאנית, שעל הארכתו דיווחה סאני היום, אמור היה להסתיים בסוף 2020 ● כחלק מהארכת ההסכם נקבע כי אם סמסונג תחליט לשווק מחשבים ניידים בישראל, תינתן לסאני זכות סירוב ראשונה להפצתם בישראל

בית קולנוע בארה”ב/ צילום: רויטרס

משרד המשפטים האמריקאי מטלטל את תעשיית הפצת הסרטים בארה"ב

משרד המשפטים האמריקאי פועל לביטול צווים שנגעו לתעשיית הקולנוע מאז סוף שנות ה-40, במהלך שעשוי להיות בעל השלכות רחבות על הפצת סרטים, והתנאים שבהם הם מוקרנים על המסך הגדול

שירותי מחשוב / אילוסטרציה: Shutterstock

המחשוב לוהט: מניות חברות ה-IT שוברות שיאים, במקביל לשיפור ניכר בתוצאותיהן

בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של 2019, הכנסותיה של מלם-תים עלו ב-15% ל-1.6 מיליארד שקל, והרווח הנקי קפץ ביותר מפי שניים, ל-90 מיליון שקל ● המניה זינקה היום ב-10% בתגובה לדוחות הכספיים החיוביים

תשלום דמי מזונות משותפים/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ביה"ד הרבני בעקבות העליון: "לחייב אב בתשלום מזונות רק כשזה מקדם את טובת הילדים"

ביה"ד הרבני בחיפה ביטל את המזונות שנדרש לשלם אב לילדה שעברה את גיל 6 ונמצאת במשמורת משותפת ● הסיבה: כושר ההשתכרות של האם גבוה בהרבה מכושר האב ● בכך צעד ביה"ד צעד משמעותי לעבר "מהפכת השוויון בנטל המזונות" שהנהיג העליון

מייסדי אינטסייטס אלון ארבץ, גיא ניצן וגל בן–דוד / צילום: IntSights

חברת מודיעין הסייבר IntSights גייסה 30 מיליון דולר

את הסבב הובילה קרן הצמיחה קומרה קפיטל ● הגיוס הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-70 מיליון דולר

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

היום האחרון למנדט של בני גנץ: מה הסיכוי להקים ממשלה?

גנץ הודיע אמש כי "בחירות שלישיות הן דבר רע, אך לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים" ● אם ב-28 הימים שהיו לנתניהו וב-28 הימים שהיו לגנץ להקים ממשלה, נתניהו לא הסכים להתפשר, וגם גנץ לא הסכים - מה ישתנה ב-21 הימים הבאים? ● פרשנות