חשד: עמיל מכס וסבל ניסו להסתיר סחורה מהמכס באשדוד

סבל ועמיל מכס באשדוד חשודים כי ניסו להעלים ארגז מבדיקת המכס, בשל העובדה שהחומר בתוכו מצריך אישורים מיוחדים ממכון התקנים

כלי רכב בנמל אשדוד / צילום: תמר מצפי
כלי רכב בנמל אשדוד / צילום: תמר מצפי

בית משפט השלום באשדוד הורה על מעצרם ושחרורם בערבות של סבל ועמיל מכס באשדוד, בחשד כי ניסו להעלים ארגז מבדיקת המכס, בשל העובדה שהחומר בתוכו מצריך אישורים מיוחדים ממכון התקנים. החקירה בתיק התבצעה על-ידי יחידת יס"מ (סמים ומכס) במכס אשדוד.

כמפורט בבקשת המעצר, דוד מלכה, המועסק כעמיל מכס בחברת כרמל שירותי יבוא, מבצע במסגרת עבודתו מספר פעולות עבור יבואנים המשתמשים בשירותי החברה. לפני כשבועיים הגיעה מכולה לבדיקה מקיפה של המכס. מלכה נכח בעת הבדיקה כנציג היבואן. המכולה הכילה, בין היתר, דבקים אשר על-פי הצהרת היבואן אינם דורשים אישור מיוחד.

החשוד התבקש על-ידי פקיד המכס להכין את המכולה לבדיקה ולשם כך ליצור שביל גישה אל הקרטונים בה. לאחר שפקיד המכס התפנה לפעולות נוספות שעליו לבצע, נצפה החשוד יחד עם החשוד הנוסף, הסבל רועי חזן העובד בחברת י.ק שירותים, שהגיע לבדיקת המכולה כמתנדב ולא כסבל, נכנסים למכולה למשך זמן ממושך ומבצעים מספר פעולות, שבסיומן הוציא מלכה קרטון ממנה, בעוד חזן משגיח ומתבונן שאף אחד לא רואה. עמיל המכס החשוד לקח את הקרטון והסתיר אותו מאחורי דלת המכולה הפתוחה, ולאחר מכן ניגש לשם הסבל חזן וערם קרטונים נוספים סביב הארגז המדובר.

לאחר פעולות אלה שהתבצעו על-ידי שני החשודים אותר הארגז שהוסתר, ובדיקתו העלתה כי הוא מכיל דבקים לחיווט חוטי חשמל, שייבואם מצריך אישור מיוחד ממכון התקנים. המכולה נבדקה באופן יסודי, ונמצאו בה 250 ארגזים המכילים 125,000 יחידות של דבקים אלה.

לפי בקשת המעצר, בחקירתו הודה עמיל המכס מלכה כי ידע שהמכולה מכילה דבקים שייבואם מצריך אישור מיוחד, כאשר אין בידיו של היבואן להשיג את האישורים האלה, ולצורך כך הוא התבקש על-ידו להסתיר את הארגזים המכילים את אותם דבקים כדי להימנע מהגשת האישורים הרגולטוריים הנדרשים.

לפי הבקשה, מלכה מסר כי ביצע זאת מספר פעמים בהזדמנויות שונות, כאשר באחת הפעמים הוא קיבל מהיבואן כ-3,000 שקל והיה אמור לקבל תשלום זהה גם במקרה זה (20482-01-18; 20506-01-18). 

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988