גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המדינה מצפה שהערבים לא יבנו, לא יגדלו, לא יתחתנו? | דעה

אכיפה ללא בנייה ותכנון - פגיעה באמון האוכלוסייה ■ המדינה מצפה שהערבים פשוט לא יבנו, לא יגדלו, לא יתחתנו?

פועלים באתר בנייה / צילום: Bernadett Szabo, Reuters
פועלים באתר בנייה / צילום: Bernadett Szabo, Reuters

האם המדינה חשבה מספיק על היום שבו התיקון האחרון לחוק התכנון והבנייה, שעוסק בהגברת אכיפת עבירות התכנון והבנייה, יופעל במלוא המרץ ביישובים הערביים?

על פי אותו תיקון, שנכנס לתוקף לפני כחודשיים, פקחי הוועדות יהפכו כמעט לשוטרים, יעכבו אנשים, יחרימו כלי רכב ויתנו צווי הריסה במקום ועל אתר. באותו תיקון נשללה סמכות בית המשפט לעכב צו הריסה - זולת במקרים מיוחדים, ומנגד הודרכו השופטים לחייב אזרחים, שבנו ללא היתר או גרים בבית שאין לו היתר, בקנסות של מאות אלפי שקלים על כל דירה לצד שליחתם מאחורי סורג ובריח.

מטרת החוק, כפי שהצהירו הוגיו, להשליט חוק וסדר במגזר הערבי שגואה וגועש באלפי מבנים בלתי מורשים. אבל כיצד תיראה אכיפת חוק מיידית ודורסנית ביישובים שלא תוכננו עשרות בשנים?

המדיניות ששררה עד לפני מספר שנים במגזר הערבי הייתה "לתכנן שלא לתכנן". כך קבעה ועדת אור עוד בשנת 2000. גם היום רק לכמחצית מהיישובים הערביים ישנן תוכניות מתאר, אך גם מכוחן לא ניתן לקבל היתרי בנייה. כדי לקבל היתרי בנייה, נדרש לחכות גם לאישור תוכניות מפורטות לאיחוד וחלוקה בקרקעות פרטיות. על פי אותו מסלול, אזרח ערבי מחכה כעשרים שנה עד שיקבל היתר בנייה על הקרקע הפרטית שלו. כך הפך היתר הבנייה במרבית היישובים הערביים לחלום הרחוק מן הירח.

כדי להצדיק את התיקון טענו מקדמיו, שבמגזר הערבי אין אכיפה יעילה. ולא היא. מדי שנה נהרסים כמאתיים מבנים ביישובים הערביים. שיעור גדול מהאזרחים הערביים מועמדים לדין מדי שנה בגין בניית קורת גג ללא היתר והם "נוהרים" באלפי לבתי המשפט ברחבי הארץ וחוזרים לביתם וידם על ראשם. ואם בכך לא סגי, מיפוי שערכתי גילה כי האזרחים הערביים שילמו בחמשת השנים האחרונות כ-50 מליון שקל קנסות על עבירות תכנון ובנייה.

למה חותרת המדינה, אם כן, מאותו תיקון? להגביר את רמת העוני במגזר הערבי שמחצית ממנו ממילא מתחת לקו העוני? למלא את בתי הסוהר בעצורים ואסירים ערביים שכל חטאם בכך שבנו קורת גג למשפחתם? שהערבים פשוט לא יבנו, לא יגדלו, לא יתחתנו?

מקדמי החוק ממתיקים את הגלולה בהחלטת הממשלה מס' 922 להקצות יותר ממליארד שקלים ליישובים הערביים, לרבות בתחום התכנון והבנייה. החלטה זו ניתנה כדי להפחית את הביקורת הבינלאומית על ישראל בגין יחסה המפלה כלפי המיעוט הערבי. בכל מקרה ההחלטה היא בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי. בגלל הזנחה רבת שנים מצד המדינה, היישובים הערביים מפגרים מאוד בהשוואה ליישובים היהודיים, בתשתיות, בחינוך, בדיור, בתעשיה, ברווחה ובביטחון אישי. החלטת הממשלה היא איפוא פלסטר לפצע אחד בגוף מלא פצעים, ואין ביכולתה לגשר על התהום שבין היישובים הערביים ליישובים היהודיים במדינה.

האזרחים הערביים אינם מבקשים להיות מעל החוק. אינם מבקשים להתיר להם לבנות שלא כחוק. הם מבקשים להסתכל על מלוא התמונה ולא במשקפיים הצרות של אכיפת חוק. יש להחמיר עם אדם שבנה ללא היתר מקום שהיה ביכולתו לקבל היתר ולא דאג לכך, ולא עם אדם שהמדינה מונעת ממנו במכוון לקבל היתר בנייה כדי שיחיה בכבוד ובשלום כמו כל אדם אחר בעולם.

אכיפה צריכה להיות תלוית תכנון. יש לקדם תחילה את התכנון וכנגזרת מכך לאכוף בנייה המסכלת את התכנון. כך הצהיר היועץ המשפטי לממשלה בצאתו מישיבה עם נציגי העדה הדרוזית. יש לנהוג כך עם כלל היישובים הערביים. יש לחשוב על תכנון ופיתוח. יש לחשוב איך בונים את האמון עם האוכלוסייה הערבית ולא איך הורסים אותה והופכים אותה לאויב.

■ הכותב מומחה לענייני תכנון ודיור, ודוקטורנט למשפטים באוניברסיטת תל אביב

עוד כתבות

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

טראמפ ומקרון בוועידת נאט"ו / צילום: רויטרס

בשולי כנס 70 שנה לנאט"ו: במערב יש קצת חדש

הדמוקרטיות המערביות מציינות 70 שנה לברית שהצילה אותן מן הקומוניזם ● אבל התקוטטות טראמפ-מקרון מעיבה על המסיבה ● נשיא צרפת חושב שנאט"ו סובלת ממוות מוחי, ונשיא ארה"ב חושב שמקרון צריך להתבייש לו ● האם הגיע הזמן להחליף את "האופציה האטלנטית" ב"אופציה אירופית"?

סטיבן מנושין, שר האוצר האמריאי / צילום: ג'ייסון לי, רויטרס

ארה"ב חוששת מהצעות לשינויים בינלאומיים של חוקי המיסוי

כך כתב שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין במכתב ל-OECD ● מנושין קרא למדינות להשעות את המסים שהן מתכננות על שירותים דיגיטליים עד שיגובש הסכם בינלאומי

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

"גינת ההסתדרות" / הדמיה: חוי לבנה

אחרי עשרות שנים: המדשאה של בניין ההסתדרות בת"א נפתחת לציבור; ככה זה הולך להיראות

אחרי עשרות שנים בהן בניין ההסתדרות ברחוב ארלוזרוב היה תחום בגדר, החליטו בארגון העובדים להסיר את הגדרות המקיפות אותו ולאפשר מעבר חופשי ושימוש ציבורי במדשאה רחבת הידיים שבמתחם ● המהלך קודם בעזרת עיריית ת"א

שוק הכרמל בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

בדרך לתייר ה-5 מיליון? תל אביב על המפה בדירוגים עולמיים גם בגזרת הפוד'יס

שני דירוגים חדשים מציבים את הקולינריה של תל אביב בעשירייה הפותחת שלהם בזכות המטבח הטבעוני המגוון, הברים, שוק הכרמל והפתיחות שמאפיינת את העיר העברית הראשונה ● ומי עוד ברשימות?

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

מנהלת ועדת הבחירות אורלי עדס / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי, יח"צ

ועדת הבחירות: לא נוכל לקיים בחירות תוך 45 יום מהחלטת הכנסת

במסיבת עיתונאים בכנסת אמרה עדס כי במאמץ רב ניתן אולי לקצר את תהליך ההכנה ל-75 ימים: "יהיה קשה וגבולי מאוד אבל אפשרי"

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

קים קרדשיאן ובר רפאלי בקמפיין של קרולינה למקה ברלין  / צילום: יח"צ

עכשיו זה רשמי: קסטרו וקרולינה למקה נפרדים מקים קרדשיאן

קים קרדשיאן לא סיפקה את הסחורה וקסטרו מסיימת עמה את ההתקשרות

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור