גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשות המסים: זו עמדתנו בנוגע למיסוי הנפקות בשיטת בלוקצ'יין

עפ"י הטיוטה שפרסמה הרשות, שלבי ההכרה בהכנסות של חברות המנפיקות אסימונים ומתחייבות להעניק בעתיד שירותים או מוצרים בתמורה לאותם אסימונים שהונפקו, לצורכי מס, יהיו בהתאם לאופי פעילותה של החברה ולפי המודל העסקי שלה

ביטקוין / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
ביטקוין / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

רשות המסים פרסמה היום (ד') טיוטת חוזר מקצועי להתייחסויות הציבור, המסדירה ומפרטת את היבטי המיסוי בכל הנוגע לחברות אשר מגייסות כספים בדרך של ICO על בסיס טכנולוגיית הבלוקצ'יין.

על-פי הטיוטה, שלבי ההכרה בהכנסות של חברות המנפיקות אסימונים ומתחייבות להעניק בעתיד שירותים או מוצרים בתמורה לאותם אסימונים שהונפקו, לצורכי מס, יהיו בהתאם לאופי פעילותה של החברה ולפי המודל העסקי שלה.

בין היתר נקבע כי התמורה המתקבלת מהנפקה תירשם כהכנסות נדחות או הכנסות מראש (מעין מקדמה מלקוח) בחברה המנפיקה - ואלה ירשמו על-פי שווי התקבולים שהתקבלו ביום ההנפקה (במזומן ו/או שווה מזומן, וזאת על-פי שוויים ביום ההנפקה). זאת, בניכוי הוצאות שיש לייחס במישרין להנפקת האסימונים אך ללא ההוצאות ששימשו בפיתוח עצמי של הפלטפורמה.

במקרה שהחברה מעניקה שירותים או מוכרת מוצרים בתמורה לאסימונים המונפקים, נקבע בטיוטה כי ההכנסות מראש יוכרו כהכנסה בהתאם לקצב מתן השירותים או הספקת המוצרים. 

"רשות המסים עוקבת אחר ההתפתחויות הטכנולוגיות". משה אשר. / איור: גיל ג`יבלי

בלוקצ'יין-נסיקת ערך

הנפקת אסימונים וריטואליים (Tokens) לציבור (Initial Coin Offering - ICO) היא דרך לגייס מימון למיזמים עסקיים. הנפקת האסימונים ומעקב אחר העסקאות שנעשו בהן, מתאפשרת באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ'יין (Blockchain) - טכנולוגית אבטחה ממוחשבת המאפשרת פעילות עסקית מאובטחת באינטרנט ואימות של טרנזקציות עסקיות בין צדדים שונים ללא צורך בישות ניהול מרכזית. את הגורם המנהל מחליפים "בלוקים" מוצפנים של מידע הנוצרים באמצעות שיתוף מבוסס רשת תקשורת מסוג עמית לעמית.

בחודשים האחרונים הכריזו עשרות חברות על כניסה לפעילות בתחום, או שהוסיפו לשמן את המילה "בלוקצ'יין" - ורובן נסקו מיידית.

התופעה הכניסה את הרגולטורים במדינה למרוץ להסדרת התחום. כך, לאחרונה פרסמה רשות ניירות ערך טיוטת הוראה לציבור, הכוללת צעדים דרמטיים בנוגע לחברות בורסאיות הפועלות בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים. על-פי ההצעה של רשות ניירות ערך לתיקון זמני לתקופה של שנתיים בתקנון הבורסה, מניות של חברות שעיקר פעילותן הוא השקעה, החזקה או כרייה של מטבעות קריפטוגרפים, כמו ביטקוין, את'ר ומטבעות דיגיטליים אחרים, שההון העצמי שלהן נמוך מ-100 מיליון שקל ושאינן מחזיקות בדוחות כספיים לתקופה של לפחות 3 שנים אחורה - לא תוכלנה בכלל להיסחר בבורסה, ומניות של חברות כאלה אף יימחקו מהמסחר.

כעת הגיע תורה של רשות המסים להסדיר את ההיבטים המיסויים של כריית והנפקת מטבעות ואסימונים וירטואליים. טיוטת החוזר של רשות המסים מבהירה את אופן המיסוי שחל על חברה המנפיקה אסימונים וירטואליים (TOKENS) ועל המשקיעים שרוכשים את האסימונים, ומאפשרת להם ודאות מיסויית הן בהיבטים של ההנפקה והן בהיבטים של המסחר המשני והשימוש באסימונים. הטיוטה מתייחסת להיבטי מס הכנסה, לרבות חוק עידוד השקעות הון, וכן להשלכות חוק מע"מ.

ברמת החברה המנפיקה, טיוטת החוזר מסדירה את מקור ההכנסה במסגרת ההנפקה ואת אופן ההכרה בהכנסה וכן קובעת את המועדים לכך בהתאם לנסיבות השונות ולמודלים העסקיים המוכרים בתחום. נוסף על כך, טיוטת החוזר מפרטת את אופן הדיווח לצורכי מס במקרים של הענקת אסימונים לעובדים. כך למשל, טיוטת החוזר קובעת כי כספי ההנפקה מהווים הכנסה בידי החברה המנפיקה, אך מועד הכרת ההכנסה במקרים מסוימים יידחה למועד הספקת המוצר ו/או השירות. אותה קביעה חלה על-פי הטיוטה גם לגבי החיוב במע"מ במקרה של הספקת מוצר, אשר נקבע כי יוטל במועד הספקת המוצר, למעט חריגים.

באשר למחזיקים במטבעות הווירטואליים, כבר בינואר 2017 פורסמה טיוטת חוזר רשות המסים בנושא "מיסוי פעילות במטבעות וירטואליים". עם זאת, טיוטת החוזר מפרטת את השלכות המס ואירועי המס השונים אשר יכול וינבעו למחזיקי האסימונים לרבות במסחר המשני שיכול ויתפתח; וכן נקבעו המועדים להכרה בהכנסה ובהוצאה - עלות בידי המחזיק.

בין היתר מציינת הרשות גם בטיוטה כי "מכירת האסימונים בשוק המשני תהווה הכנסה הונית או הכנסה פירותית, בהתאם להוראות הפקודה, ובהתאם לכך יש לסווג את הרווח או ההפסד מהמכירה". עוד נכתב כי "אדם אשר הכנסותיו ממכירת אסימונים מגיעות לכדי עסק, יסווגו הכנסותיו כהכנסה פירותית" (עליה חלות מדרגות מס בשיעור שעשוי להגיע ל-50%).

עוד קובעת רשות המסים כי עסקאות בהן התמורה משולמת באסימונים אחרים, כדוגמת הביטקוין, יטופלו לצורכי מס כעסקת חליפין (ברטר) על-פי שווי הנכסים המוחלפים במועד העסקה.

מנהל רשות המסים, משה אשר, אמר היום כי "רשות המסים עוקבת אחר ההתפתחויות הטכנולוגיות ופועלת על-מנת לתת מענה בכל הנוגע להשלכות המיסוי הנובעות מפעילות במטבעות וירטואליים והנפקות של אסימונים דיגיטליים. בכך יש כדי להגביר את הוודאות והשקיפות המיסויית למי שפועל בתחום".

טיוטת החוזר של רשות המסים מתפרסמת בימים פחות מלהיבים בשוק המטבעות הווירטואליים, בהם נרשמו ירידות ערך משמעותיות במחיריהם. מחירו של הביטקוין, המטבע הראשון והמוביל בשוק המטבעות הדיגיטליים, המשיך לצנוח היום, ובשעות הצהריים נסחר במחיר של כ-10,300 דולר.

הביטקוין איבד כמעט 50% משוויו בחודש האחרון, אחרי שבאמצע דצמבר נסחר במחיר של כ-20 אלף דולר. שווי השוק הכולל של הביטקוין מוערך כיום בכ-174 מיליארד דולר. מלבד הביטקוין, כל 20 סוגי המטבעות הדיגיטליים המובילים בעולם צנחו גם הם בעשרות אחוזים ביומיים האחרונים. 

בשנת 2017 גויסו יותר מ-3.7 מיליארד דולר ב-235 הנפקות ראשוניות של מטבעות דיגיטליים (ICO) בעולם. סוגיות הרגולציה והמיסוי מביאות חברות שיוצאות להנפקה, לעשות זאת במדינות כמו שווייץ, גיברלטר, איי קיימן או סינגפור, שנחשבות לנוחות לפעילות בתחום. בישראל, עד היום בוצעו הנפקות ICO בודדות בלבד, נוכח קשיים ומכשולים רגולטוריים ומיסויים, לרבות מיסוי כספי ההנפקה מ"השקל הראשון" - וזאת בשונה מהליך סטנדרטי של גיוסי הון.

עוד כתבות

ג'ף בזוס / צילום: רויטרס  Shannon Stapleton

בהינף יד: אמזון מבקשת להמציא מחדש את האופן שבו אנו משלמים

ענקית הטק בונה מסופים בחנויות שיאפשרו לקונים לקשור את המידע מכרטיסי האשראי שלהם לכף־היד ● במילים אחרות, הקונה יוכל לשלם בהינף יד, בלי להוציא כרטיס או טלפון חכם

גילת לווינים / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לקראת אקזיט של 2 מיליארד שקל? מניית גילת לוויינים זינקה על רקע מגעים לרכישתה

גם מניית מבטח שמיר, בעלת המניות השנייה בגודלה בגילת, זינקה היום בבורסה ● בעלת המניות הגדולה בגילת היא קרן פימי בראשותו של ישי דוידי, המחזיקה ב-34.1% מהון המניות

דונלד טראמפ / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

זו הכלכלה, טמבלים: 3 שנות נשיאות, 5 מגמות בולטות בכלכלה האמריקאית

בתום שלוש שנים בבית הלבן, הכלכלה האמריקאית נמצאת בנסיקה בפרמטרים רבים: אבטלה, עוני, תעסוקה, מדדי הבורסה ועוד • השאלה המרכזית היא האם הגאות צריכה להיות משויכת לטראמפ שלוקח עליה קרדיט, או שמדובר בהמשך מגמה שהחלה בתקופת אובמה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל

הדיון בחסינות נתניהו מתקרב: אדלשטיין יכנס את המליאה בשבוע הבא

מליאת הכנסת תכונס ביום שלישי הבא ● אדלשטיין: "הליך הדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה הפך למזוהם"

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

השופט הפך החלטתו: אסר על המשטרה לחפש בטלפונים של בכירי קמפיין הליכוד

השופט מסארווה שינה את החלטתו בעקבות פסיקה של שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון שקבע כי החיפוש המוקדם בטלפונים של מנהלי הקמפיין היה שלא כדין, כיוון שלא בוצע באמצעות צו שיפוטי ולחלופין לא הובהר להם כי זכותם להתנגד לחיפוש, וכי התנגדות זו לא תשמש כראייה נגדם

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

מנדלבליט מסרב לבקשת נתניהו לקבל את מלוא חומרי החקירה

היועמ"ש לסנגורי רה"מ: "חומרי החקירה הרבים שהועמדו לרשותכם במסגרת ליבת חומרי החקירה מקיפים את כל הנדרש עבור בקשת החסינות" ● מטעם נתניהו נמסר בתגובה: "מי שממשיך להתנהל בחוסר שקיפות, כנראה רוצה להשיג תוצאה ידועה מראש"

פרויקט מגורים חדש בחיפה / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

דירות שני החדרים עושות קאמבק, ולא רק בתל אביב: מי קונה אותן ולאילו יזמים זה משתלם

בשנתיים האחרונות חלה עלייה חדה במספר הדירות הקטנות, בנות 2-3 חדרים, שנבנות בארץ ● מי קהל היעד שלהן (רמז: לא רק משקיעים), ולמה לא כל היזמים מצטרפים לטרנד?

מטריושקה בסנט פטרסבורג. החלפות בלתי נגמרות בשלטון / צילום: רויטרס, Alexander Demianchuk

דעה - "רוסיה היא חידה עטופה בתעלומה בתוך אניגמה": מה הכוונות האמיתיות של פוטין?

מה הוא רוצה? למה הוא מתכוון? בשביל מה לו? נשיא רוסיה עושה מה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה, אבל למרבה הסקרנות הוא משתדל להיראות כמי שמכבד את שלטון החוק ● רוסיה מוסיפה להתחבט בין לגיטימיות לאפקטיביות ● דעה

הגנרל חליפה חפתר / צילום: Costas Baltas, רויטרס

ועידת השלום בברלין: הפסקת אש בלוב ויישום אמברגו הנשק שהטיל האו"ם

ועידת השלום התכנסה היום במטרה להפסיק את הלחימה בלוב ● שני הצדדים הנלחמים בלוב והמדינות שמספקות להם נשק הסכימו לאמץ את אמברגו האו"ם על העברת נשק

משה גברילוב / צילום: סיון פרג'

מטבע לקנדוק: משה גברילוב מצטרף לחברת הקנאביס הרפואי

וגם: מלרן פרויקטים ומסחר פתחה את היום בבורסה בתל אביב

קובי אלפי  / צילום: מורן ויזל

"השוק המקומי ממשיך להיות זול ואטרקטיבי ביחס לרמת התמחור של שוק המניות העולמי"

לדברי קובי אלפי מבית ההשקעות אלפי בנדק, סביבת תמחור הכסף מאוד נמוכה ונוחה למגזר העסקי: "השוק הספיק להפנים במהלך השנה החולפת שהריבית נמצאת בשליטה ואינה צפויה לעלות בקרוב" ● ואילו סקטורים ומניות מומלצות לדעתו?

מטוס התובלה של אל על  / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

ביהמ"ש אישר ייצוגית נגד אל על ו-3 חברות תעופה בגין "קרטל המטענים"

עמותת הצלחה טוענת כי תיאום מחירים בין אל על, בריטיש איירוויז, לופטהנזה וסוויס גרמו לנזקים של כ-613 מיליון שקל

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

ויקיפדיה / צילום: שאטרסטוק

לאחר שלוש שנים: הוסרה החסימה של ויקיפדיה בטורקיה

לפי פסק הדין של בית המשפט בטורקיה, החסימה מנוגדת לחוקה הטורקית ומפרה את חופש הביטוי ● טורקיה חסמה את האנציקלופדיה המקוונת לאחר שבוויקיפדיה סירבו להסיר תכנים לפיהם ממשלת טורקיה תמכה בקבוצות טרוריסטיות

עידן עופר ותחנת כוח של OPC במישור רותם / צילומים: איל יצהר, רפי קוץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בזכות הגז: כך השתלט עידן עופר בתוך חודשיים על שוק תחנות הכוח הקטנות

חודשיים חלפו מאז יצא לדרך המהלך שנועד לקדם הקמת תחנות כוח פרטיות, והקרב בין היזמים בשיאו • עידן עופר הולך וכובש נתחי שוק בזכות המחיר הזול שישלם על הגז ממאגרי תנין וכריש • המתחרים טוענים כי מדובר ביתרון לא לגיטימי • OPC: אנו מגישים ללקוחותינו את ההצעה התחרותית ביותר

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

בדיקת "גלובס": רפורמת התביעות הייצוגיות הצליחה, אבל אולי יותר מדי

מבדיקת "גלובס" מתברר כי המהלך של איילת שקד, לחייב בתשלום אגרה על ייצוגיות, הוביל לירידה של 44% מהבקשות - במקביל לעלייה משמעותית בבקשות שפטורות מאגרה ולניהול הליכים "מאחורי גבו" של ביהמ"ש ● האם מטרת הרפורמה להילחם בתביעות הסרק הושגה? לא בטוח ● חלק ראשון

אורלי לוי-אבקסיס, העבודה-גשר-מרצ  / צילום: ניר סלקמן

כמה חמורה האבטלה הסמויה של חדרי הניתוח הציבוריים בישראל

בעוד התורים לטיפול מתארכים, חדרי ניתוח ציבוריים עומדים לפעמים שוממים - בעיקר אחה"צ • למרות שורת יוזמות ממשלתיות לצמצום התופעה, עדיין לא ברור אם חל שיפור בניצול החדרים: משרד הבריאות אינו אוסף מידע • "המשרוקית" פנתה לבתי החולים ומצאה שיפור חלקי בלבד

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

הבנקים המממנים נוטים לטרפד את רכישת תהל, הנתונה בקשיים תזרימיים, בידי קבוצת שיכון ובינוי

ל"גלובס" נודע כי בימים אלו מתקיימים דיונים בין תהל לבין הבנקים לגבי מתווה התמיכה בחברה ● הצעת שיכון ובינוי לא התייחסה להשקעה במניות החברה-האם תהל גרופ אינטרנשיונל (TGI), אלא להשקעה בחברה-הבת תהל גרופ, וייתכן שלכן החליטו בבנקים שלא לאמץ את המתווה

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חילופים בהנהלת יינות ביתן: דוד סבן ימונה לסמנכ"ל הכספים במקום איל וינברג

רו"ח איל וינברג כיהן בתפקיד כשנה וחצי ● סבן כיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל הכספים באיקאה

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

על רקע הגאות במניות נדל"ן: אזורים ואאורה מפשירות תוכניות להנפקת קרן ריט

אזורים מקדמת הנפקת פעילות השכרת דירות לטווח ארוך, ודיווחה כי חברה בת הגישה טיוטת תשקיף "לצורך הנפקתה לציבור כקרן השקעות במקרקעין" ● אאורה דיווחה כי היא "ממשיכה לפעול להקים קרן להשקעות במקרקעין", לאחר שבשבוע שעבר דיווחה כי "טרם התגבשו התנאים להקמת קרן הריט או למכירת נכסים לקרן"