גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניתוחים בריאטריים: "לא לפחד מההליך, אלא מאי-בחירה בו"

ניתוח בריאטרי נחשב פתרון יעיל להשמנת יתר, ועדיין רבים ממשיכים לחשוש מפניו, על אף שמדובר בפרוצדורה רפואית ברמת סיכון נמוכה ■ "המועמד לניתוח מפחד מהליך שאחוז הסיבוכים בו קטן מאוד, ולא מודע לעובדה שאם לא יעבור את הניתוח, המצב שלו ילך ויחמיר"

ניתוחים בריאטריים. דחיפה ראשונה בדרך לירידה מהותית במשקל / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ניתוחים בריאטריים. דחיפה ראשונה בדרך לירידה מהותית במשקל / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף הרצליה מדיקל סנטר

השמנה היא מחלה לכל דבר, שממנה סובלת כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל. עם השנים הולכת ומתבהרת התמונה בנוגע לסכנות שהיא טומנת בחובה: לא רק שהיא מסוכנת בפני עצמה, היא גם מעלה את הסיכוי ללקות במחלות נלוות, מסוכנות אף הן, כמו יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב וכבד שומני. לא פלא, אם כן, שהרפואה מקצה כיום משאבים רבים למציאת פתרונות מתאימים וטיפולים יעילים נגד השמנה, ובייחוד נגד השמנת יתר.

"השמנה זו מחלה קשה, שנחשבת סיבה מובילה לתחלואה ואף לתמותה הניתנות למניעה", מסבירה ד"ר אילנית מלר, מנהלת המרכז לטיפול בעודף משקל בבית החולים בילינסון ומנתחת בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר. "יש הרבה מחלות נלוות ולא מעט מצבים בריאותיים מסוכנים הקשורים בה. למעשה, יותר מ-600 מחלות שונות מושפעות ממחלת ההשמנה, והסיכוי שלהן להופיע בקרב הסובלים מהשמנת יתר עולה בעשרות אחוזים לעומת אחוזים בודדים באדם שאינו סובל מהשמנת יתר".

ד"ר אילנית מלר/צילום: יח"צ

מהי השמנת יתר? ההגדרה לכך נקבעת לפי מדד ה-BMI, Body Mass Index - מדד מסת הגוף אשר נקבע על ידי שקלול גובהו של האדם, מבנה גופו, מינו ומשקלו. כאשר מדד זה נע בין 18.5 ל-25 הוא מצביע על משקל תקין שאינו מעלה סיכון לתחלואה נלווית; שיעור של 25ˉ30 מצביע על משקל עודף; מדד BMI של 30 ויותר מוגדר כהשמנה, ועל פי הנחיות משרד הבריאות BMI גבוה מ-40 או BMI גבוה מ-35 עם מחלות נלוות האופייניות להשמנת יתר, מאפשר התערבות כירורגית - קרי ניתוח בריאטרי, אשר מציע ירידה של 50%ˉ90 מעודף המשקל, הנמשכת גם שנים לאחר הניתוח.

"אין תרופה שמצליחה לטפל בהשמנה חולנית כמו ניתוח בריאטרי, ושנחשבת יעילה כמוהו", אומרת ד"ר מלר. "אלה ניתוחים שנחשבים היום ברמת סיכון נמוכה, המקבילה לרמת הסיכון בניתוחים זעיר-פולשניים מוכרים אחרים".

החששות מניתוח בריאטרי - האם הם מוצדקים?

ניתוחים בריאטריים נחשבים כיום לניתוחים האלקטיביים (ניתוחים שנעשים בצורה יזומה ולא בשל צורך דחוף) השכיחים ביותר בכירורגיה הכללית. כעשרת אלפי ניתוחים כאלה נעשים מדי שנה בישראל לבדה, ובידי המנתחים יש כיום ידע וניסיון רבים.

למרות כל זאת, נדמה כי מטופלים רבים חוששים לפנות לאופציה הניתוחית. החשש, בבסיסו, מובן: כל ניתוח שנעשה בהרדמה כללית גורם לחששות מסוימים ולחוסר ביטחון, כפי שמסביר פרופ' משה רובין, מנהל היחידה ללפרוסקופיה מתקדמת במרכז הרפואי 'שיבא' תל השומר ומנתח במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר: "אין זה משנה שהניתוחים הללו מתבצעים כבר עשרות שנים באחוזי הצלחה גבוהים. הפחד הוא מהניתוח עצמו, מההרדמה הכללית, מאובדן השליטה. זו תגובה טבעית לחלוטין, ותפקידנו כרופאים הוא להסביר לחולים לקראת מה הם הולכים ולפרט באיזה ניתוח בדיוק מדובר. אז הפחד יקטן".

נראה כי העניין החשוב שיש להתמקד בו בהקשר זה הוא ההשלכות שבהימנעות מהניתוח אל מול הסיכונים שהוא טומן בחובו, ובמילים אחרות: מה מסוכן יותר - לעבור את הניתוח או להמשיך ולחיות עם השמנת יתר?

פרופ' משה רובין. /צילום: יח"צ

ראשית נאמר כי גם בניתוח בריאטרי ישנו סיכון, כמו בכל ניתוח אחר: דימום, זיהום, דליפה או תסחיפים של קרישי דם עשויים להתרחש במהלך הניתוח. תסמינים ייחודיים לניתוח זה הם חוסר בוויטמינים, תת משקל, שלשול ונשירת שיער. אך חשוב לזכור: אלה סיכונים קטנים לאין שיעור בהשוואה לסיכון הבריאותי שבעצם קיומה של השמנת היתר החולנית. "המועמד לניתוח חושש מהליך שאחוז הסיבוכים בו נמוך מאוד, ולא מודע לעובדה שאם לא יעבור את הניתוח, המצב שלו ילך ויחמיר", מספר ד"ר חסן קיס, מנהל השירות לכירורוגיה לפרוסקופית ובריאטרית במרכז הרפואי אסף הרופא.

ד"ר קיס גם מדבר על הקשר שבין מידת ההצלחה והיעילות של הניתוחים הבריאטריים השונים בעיני הציבור (ישנם כיום ארבעה סוגי ניתוחים עיקריים), לבין הנטייה של מטופלים לבחור בניתוח כזה או אחר. "בכל תקופה יש אופנה מסוימת מבחינת הבחירה בסוג הניתוח", מספר ד"ר קיס המנתח גם הוא בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר, "וזאת מאחר שאין כרגע ניתוח אחד, דפיניטיבי ויסודי, שפותר את הבעיה. בשנות ה-90 היה זה ניתוח הטבעת, אחר כך ניתוח השרוול הפך פופולרי יותר ואחריו ניתוח מעקף הקיבה, כשכיום גם ניתוח 'מיני מעקף' נחשב מבוקש יותר מבעבר. הסיבה לשינויים הללו היא שבכל פעם מתגלה ניתוח עם השפעה רבה יותר או עם אחוזי הצלחה גבוהים יותר. לדוגמה, כשהתחלנו לבצע את ניתוח הטבעת הביקוש לו היה גבוה, כי הוא היה מוצלח מאוד ביחס לניתוחים שעשינו קודם לכן והיום הוא נחשב מבוקש פחות".

להגדיל את הסיכוי להצלחה בעזרת המטופל

כעת, אחרי כל מה שנכתב כאן, נותרת בעינה שאלה חשובה אחת: כיצד מפיגים את החששות בקרב המועמדים לניתוח בריאטרי? לדברי פרופ' רובין, ככל שההתנהלות מצד הצוות הרפואי תהיה שקופה יותר, כך הפחד יקטן והחשש יתפוגג. אומנם ברוב המקרים החששות לא ייעלמו לחלוטין, אך ההסברים יאפשרו למטופל להחליט בצורה מושכלת מה עליו לעשות. "אתה נפגש עם החולה, מספק לו את כל האינפורמציה, מספר מה בדיוק עומד לקרות ומציג בפניו כמה שיותר מידע על הניתוח", מפרט פרופ' רובין. "אז הפחד הופך פרופורציונלי יותר".

לדברי ד"ר מלר, חשוב לעבור את הניתוח במרכז שמתבצעים בו ניתוחים בריאטריים בתדירות גבוהה, ולבחור ברופא מנוסה, שכן ניסיון עשיר של המרכז ושל הרופא תורמים להעלאת אחוזי ההצלחה של הניתוח ולהפיכתו לבטוח יותר. "לא פחות חשוב - להתאים את הניתוח הנכון למטופל", היא מוסיפה, "בהתאם להרגלי האכילה שלו, לרקע הרפואי שלו וכדומה. אין ניתוח אחד אופטימלי לכל המטופלים, ולכן ההתאמה הזו יכולה לתרום רבות להצלחת התהליך".

ד"ר חסן קיס /צילום: יח"צ

כפי שאפשר להבין, הצלחת הניתוח תלויה בהרבה גורמים, אך מי שמעוניין להגדיל את סיכויי הצלחתו ואת יעילותו - ובינינו, מי לא מעוניין בכך? - יצטרך לקחת בחשבון שעליו לערוך שינוי מסוים באורח חייו ולהתאימו למציאות החדשה. "הניתוח הבריאטרי הוא רק חלק מהפתרון ולא הפתרון כולו", מבהיר ד"ר קיס, "וזאת מאחר שאין עדיין ניתוח אחד שפותר את הבעיה לחלוטין. הניתוח הוא הדחיפה הראשונה בדרך לירידה של עשרות קילוגרמים במשקל. אחרי הניתוח, מידת ההצלחה תלויה, כמובן, גם בחולה עצמו".

לסיכומו של עניין כדאי לזכור כי להשמנת יתר, ובוודאי להשמנת יתר חולנית, ישנן השלכות רבות על בריאותנו, בהווה ובעתיד - שאותן ניתן למנוע בעזרת ניתוח בריאטרי. "ניתוחים בריאטריים מפחיתים את הסיכון לתמותה כתוצאה מהשמנת יתר בעשרות אחוזים", מסכמת ד"ר מלר. "לכן הפחד צריך להיות לא מהניתוח עצמו, אלא מכך שאפשרות זו לא תיבָּחר".

ד"ר אילנית מלר, מנהלת המרכז לטיפול בעודף משקל בבית החולים בילינסון, ומנתחת במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

ד"ר חסן קיס, מנהל השירות לכירורוגיה לפרוסקופית ובריאטרית במרכז הרפואי אסף הרופא, ומנתח במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

פרופ' משה רובין, מנהל היחידה ללפרוסקופיה מתקדמת במרכז הרפואי 'שיבא' תל השומר, ומנתח במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

לאתר בית החולים הרצליה מדיקל סנטר

עוד כתבות

תחנות הכוח הפחמיות בחדרה / צילום: אייל יצהר

על רקע הביקורת: רשות החשמל תמליץ להסב את תחנות הכוח הפחמיות

לאחר שפרסמה דו"ח שגרר תגובות זועמות של ארגוני הסביבה והתכתשות ציבורית עם המשרד להגנת הסביבה, רשות החשמל עשויה להמליץ לשר האנרגיה להסב את תחנות הכוח הפחמיות ולהפכן מבוססות גז, וכן להרחיב את הפיתוח והשימוש באנרגיות מתחדשות

מוחמד ברכה / צילום: איל יצהר, גלובס

"ללא תכנון אורבני, היישובים הערביים יהפכו למחנות עובדים"

כך אמר  מוחמד ברכה, ראש ועדת המעקב של החברה הערבית, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● יו"ר בנק הפועלים, עודד ערן: "בשל מצוקת הדיור בחברה הערבית, השקנו מוצר המאפשר לצעירים ערבים לרכוש דירה, גם כשלא ניתן לרשום משכנתא בטאבו"

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

יותר מ-200 רקטות לאורך היום; פיקוד העורף: ניתן לקיים לימודים בגוש דן ובשפלה

מטחים כבדים נרו מעזה במהלך היום, בעקבות חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● צה"ל תקף ברצועה ● שליח האו"ם יגיע מחר לאזור ● לא יתקיימו מחר לימודים בעוטף עזה והדרום

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

יום נוסף של שיאים בוול סטריט, בהובלת פייסבוק ודיסני

הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי ● בנאומו במועדון הכלכלי של ניו יורק טראמפ תקף את הפד, האשים את סין ברמאות ואמר כי מחסומי הסחר של האיחוד האירופי גרועים משל סין ● דיסני עלתה לאחר שהשיקה שירות סטרימינג חדש ● פייסבוק עולה לאחר שהודיעה על שירות תשלומים חדש ● מדד דקס עלה ב-0.8%, בלונדון עלה הפוטסי 100 ב-0.7% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5%

עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מנהל תקין  / צילום: איל יצהר, גלובס

"להפסיק את העסקת המקורבים ברשויות המקומיות הערביות"

כך אמר עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מינהל תקין, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● ברהום ג'ראיסי: "הבעיה הכלכלית-חברתית בחברה הערבית היא תוצאה של מדיניות מ-1948 ועד היום להשאיר אותה כחברה חלשה"

מכונת דפוס של דולרים/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

השקל נחלש מול הדולר והאירו על רקע ההסלמה הביטחונית

הדולר קופץ ב-0.5% מול השקל לרמה של 3.516 שקלים, והאירו מוסיף 0.55% לערכו לרמה של 3.881 שקלים ● פריקו: "אי-הוודאות בשווקים על רקע המצב הביטחוני גורמת לביקוש ער לדולר"

בניין נובולוג / צילום: נובולוג, יח"צ

נובולוג רוכשת מעופר עמר, מנכ"ל מדיקוויפ, את יתרת מניות החברה תמורת כ-31 מיליון שקל

חברת שירותי הבריאות רוכשת כעת את מניות המיעוט, בשיעור של 30%, לאחר שרכשה לפני כשנתיים את מניות השליטה, בשיעור של 70%, תמורת 45.5 מיליון שקל ● מדיקוויפ מספקת שירותי בריאות וציוד מבוססי טכנולוגיה לשיפור איכות חיי המטופלים בביתם, ומניעת אשפוזים מיותרים בבתי החולים

ירוטי כיפת ברזל מעל שמי אשקלון /צילום:  REUTERS/ Amir Cohen

האם ישראל ערוכה כלכלית להתמודדות ביטחונית ממושכת

חוסר היציבות שאותו חווים תושבי העוטף כבר שנים ארוכות, מחייב את הכנסת והממשלה להיות ערוכים עם רשת ביטחון כלכלית ומגוון פתרונות למעסיקים ולעובדים ● דעה

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

רצפת המכירה של המחר, כנס עושים שוק, גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"ארגונים חייבים להקצות את המשאבים לחדשנות ומי שלא יעשה כן יישארו מאחור"

מנכ"ל ריטייל אינוביישן קלאב אורן פארן סיפר באירוע עושים שוק של "גלובס" כי כיום פועלים בארץ 350 סטארט-אפים בתחום בריטייל ● מיכאל גבאי מ-Trigo טען כי "בסטארט-אפים מבינים שלעבוד בישראל זה משהו שבסופו של דבר יעזור להם כשחקנים בינלאומיים"

אנשים מתגוננים בעת אזעקה בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

ההחלטה הכלכלית היקרה של פיקוד העורף

מפקד פיקוד העורף קיבל החלטה שעלותה נאמדת במיליארדי שקלים - השבתת העבודה מתל אביב ודרומה • מי ישלם את החשבון: קופת המדינה, המעסיקים או העובדים? • ההסלמה במצב הביטחוני חייבת להוות נקודת מפנה ביחס לחקיקה הקיימת בתחום ● דעה

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

המצב הביטחוני: דיזנגוף סנטר נפתח, קניונים אחרים פתוחים למחצה

(עדכון) - בשעות הבוקר מתחם דיזנגוף סנטר בת"א היה סגור במלואו, וגם חלק ניכר מהחנויות הסמוכות ברחוב נותרו סגורות - אירוע חריג שלא זכור כמותו בשנים האחרונות ● בקניון עזריאלי ת"א כמחצית מהעסקים היו סגורים הבוקר, בעוד שעסקי המזון ובתי הקפה נפתחו

ורה סילבה, פרופ' מוניק פנחס, ח"כ אורית פרקש הכהן, ד"ר נורית גל והדס מרזל  / צילום: ארן דולב

מי הכניסו אנרגיות חדשות להתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה

בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה באילת ובו התקיים מושב שעסק במידת הייצוג של נשים בתחומי החשמל והאנרגיה

ישראל כ"ץ בעצרת האו"ם / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

משרד החוץ מגיב להחלטת בית הדין האירופי: בית הדין האירופי נגרר לקמפיין פוליטי נגד ישראל

יקב פסגות: החלטת בית הדין נגועה באפליה נגד ישראל, גאים בתרומתנו למאבק נגד ההחלטה

 

 

רינת גזית  / צילום: פנאקסיה

נכנסים לקנאביס: בכירים נוספים מצטרפים לתעשייה

רינת גזית מונתה לדירקטורית בלתי תלויה בפנאקסיה ישראל, מפעל ייצור הקנאביס בלוד ● טוגדר, המגדלת קנאביס רפואי וקיבלה לאחרונה אישור להתחיל בגידול לצרכים מסחריים, הודיעה על מינוי יואב אליישוב למנהל תחום הפארמה בחברה

ויצמן שירי  / צילום: תמר מצפי

ההרפתקה הבורסאית החדשה של ויצמן שירי: רוכש שלד בורסאי כדי לצקת לתוכו פעילות קנאביס באפריקה

שירי, שבעבר הוביל את חברת הנדל"ן תשואה 10 שקרסה עם חובות כבדים, מתכוון למכור לשלד נקסט ג'ן פעילות בבעלותו ובמרכזה נכס נדל"ן בבאר שבע וכן "גידול וייצוא קנאביס רפואי בעיקר במדינת לסוטו"

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

אייסייט זכתה בחוזה של 15 מיליון דולר לאספקת מערכות ליצרן רכב אמריקאי

החברה פיתחה מערכת ראיית מכונה למעקב אחרי הנהג ברכב אוטונומי ● אייסייט לא נקבה בשם היצרן, אך מדובר בשני דגמי רכב חדשים, שייצורם מיועד להתחיל ב-2021

 

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר

חיסול שיעלה מאות מיליונים לישראל: איך ההסלמה במצב הביטחוני תשפיע על הפעילות הכלכלית

בכל יום של השבתה מלאה מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל ● במקרים של הסלמה במצב הביטחוני, ישנן תופעות לוואי נוספות ● ממה נגרם עיקר הנזק היום, מהו הנזק הנוסף שייגרם וישפיע לטווח הארוך יותר ואיך יגיבו סוכנויות דירוג האשראי?

אביב כוכבי צילום: ארז חרודי – עושים צילום

מי מוסמך להחליט על פעולות צבאיות שעלולות להצית עימות נרחב?

יש לברך על הבאת הפעולה לאישור הקבינט במקרה הזה, אולם גבולות הסמכות אינם ברורים ותהליכי קבלת החלטות הרות גורל אינם מעוגנים כראוי בחוק • הבלבול הזה אינו בריא למדינה השואפת להתנהל בצורה מתוקנת ● דעה

ח"כ יוסף גבארין, מפלגת חד"ש / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש מצב שכל אדם שני בחברה הערבית הוא עני"

הדברים נאמרו בפאנל "אתגרים של עוני, אבטלה, ופשיעה בחברה הערבית" שנערך בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" בהנחיית אחסאן הנו