גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניתוחים בריאטריים: "לא לפחד מההליך, אלא מאי-בחירה בו"

ניתוח בריאטרי נחשב פתרון יעיל להשמנת יתר, ועדיין רבים ממשיכים לחשוש מפניו, על אף שמדובר בפרוצדורה רפואית ברמת סיכון נמוכה ■ "המועמד לניתוח מפחד מהליך שאחוז הסיבוכים בו קטן מאוד, ולא מודע לעובדה שאם לא יעבור את הניתוח, המצב שלו ילך ויחמיר"

ניתוחים בריאטריים. דחיפה ראשונה בדרך לירידה מהותית במשקל / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ניתוחים בריאטריים. דחיפה ראשונה בדרך לירידה מהותית במשקל / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף הרצליה מדיקל סנטר

השמנה היא מחלה לכל דבר, שממנה סובלת כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל. עם השנים הולכת ומתבהרת התמונה בנוגע לסכנות שהיא טומנת בחובה: לא רק שהיא מסוכנת בפני עצמה, היא גם מעלה את הסיכוי ללקות במחלות נלוות, מסוכנות אף הן, כמו יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב וכבד שומני. לא פלא, אם כן, שהרפואה מקצה כיום משאבים רבים למציאת פתרונות מתאימים וטיפולים יעילים נגד השמנה, ובייחוד נגד השמנת יתר.

"השמנה זו מחלה קשה, שנחשבת סיבה מובילה לתחלואה ואף לתמותה הניתנות למניעה", מסבירה ד"ר אילנית מלר, מנהלת המרכז לטיפול בעודף משקל בבית החולים בילינסון ומנתחת בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר. "יש הרבה מחלות נלוות ולא מעט מצבים בריאותיים מסוכנים הקשורים בה. למעשה, יותר מ-600 מחלות שונות מושפעות ממחלת ההשמנה, והסיכוי שלהן להופיע בקרב הסובלים מהשמנת יתר עולה בעשרות אחוזים לעומת אחוזים בודדים באדם שאינו סובל מהשמנת יתר".

ד"ר אילנית מלר/צילום: יח"צ

מהי השמנת יתר? ההגדרה לכך נקבעת לפי מדד ה-BMI, Body Mass Index - מדד מסת הגוף אשר נקבע על ידי שקלול גובהו של האדם, מבנה גופו, מינו ומשקלו. כאשר מדד זה נע בין 18.5 ל-25 הוא מצביע על משקל תקין שאינו מעלה סיכון לתחלואה נלווית; שיעור של 25ˉ30 מצביע על משקל עודף; מדד BMI של 30 ויותר מוגדר כהשמנה, ועל פי הנחיות משרד הבריאות BMI גבוה מ-40 או BMI גבוה מ-35 עם מחלות נלוות האופייניות להשמנת יתר, מאפשר התערבות כירורגית - קרי ניתוח בריאטרי, אשר מציע ירידה של 50%ˉ90 מעודף המשקל, הנמשכת גם שנים לאחר הניתוח.

"אין תרופה שמצליחה לטפל בהשמנה חולנית כמו ניתוח בריאטרי, ושנחשבת יעילה כמוהו", אומרת ד"ר מלר. "אלה ניתוחים שנחשבים היום ברמת סיכון נמוכה, המקבילה לרמת הסיכון בניתוחים זעיר-פולשניים מוכרים אחרים".

החששות מניתוח בריאטרי - האם הם מוצדקים?

ניתוחים בריאטריים נחשבים כיום לניתוחים האלקטיביים (ניתוחים שנעשים בצורה יזומה ולא בשל צורך דחוף) השכיחים ביותר בכירורגיה הכללית. כעשרת אלפי ניתוחים כאלה נעשים מדי שנה בישראל לבדה, ובידי המנתחים יש כיום ידע וניסיון רבים.

למרות כל זאת, נדמה כי מטופלים רבים חוששים לפנות לאופציה הניתוחית. החשש, בבסיסו, מובן: כל ניתוח שנעשה בהרדמה כללית גורם לחששות מסוימים ולחוסר ביטחון, כפי שמסביר פרופ' משה רובין, מנהל היחידה ללפרוסקופיה מתקדמת במרכז הרפואי 'שיבא' תל השומר ומנתח במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר: "אין זה משנה שהניתוחים הללו מתבצעים כבר עשרות שנים באחוזי הצלחה גבוהים. הפחד הוא מהניתוח עצמו, מההרדמה הכללית, מאובדן השליטה. זו תגובה טבעית לחלוטין, ותפקידנו כרופאים הוא להסביר לחולים לקראת מה הם הולכים ולפרט באיזה ניתוח בדיוק מדובר. אז הפחד יקטן".

נראה כי העניין החשוב שיש להתמקד בו בהקשר זה הוא ההשלכות שבהימנעות מהניתוח אל מול הסיכונים שהוא טומן בחובו, ובמילים אחרות: מה מסוכן יותר - לעבור את הניתוח או להמשיך ולחיות עם השמנת יתר?

פרופ' משה רובין. /צילום: יח"צ

ראשית נאמר כי גם בניתוח בריאטרי ישנו סיכון, כמו בכל ניתוח אחר: דימום, זיהום, דליפה או תסחיפים של קרישי דם עשויים להתרחש במהלך הניתוח. תסמינים ייחודיים לניתוח זה הם חוסר בוויטמינים, תת משקל, שלשול ונשירת שיער. אך חשוב לזכור: אלה סיכונים קטנים לאין שיעור בהשוואה לסיכון הבריאותי שבעצם קיומה של השמנת היתר החולנית. "המועמד לניתוח חושש מהליך שאחוז הסיבוכים בו נמוך מאוד, ולא מודע לעובדה שאם לא יעבור את הניתוח, המצב שלו ילך ויחמיר", מספר ד"ר חסן קיס, מנהל השירות לכירורוגיה לפרוסקופית ובריאטרית במרכז הרפואי אסף הרופא.

ד"ר קיס גם מדבר על הקשר שבין מידת ההצלחה והיעילות של הניתוחים הבריאטריים השונים בעיני הציבור (ישנם כיום ארבעה סוגי ניתוחים עיקריים), לבין הנטייה של מטופלים לבחור בניתוח כזה או אחר. "בכל תקופה יש אופנה מסוימת מבחינת הבחירה בסוג הניתוח", מספר ד"ר קיס המנתח גם הוא בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר, "וזאת מאחר שאין כרגע ניתוח אחד, דפיניטיבי ויסודי, שפותר את הבעיה. בשנות ה-90 היה זה ניתוח הטבעת, אחר כך ניתוח השרוול הפך פופולרי יותר ואחריו ניתוח מעקף הקיבה, כשכיום גם ניתוח 'מיני מעקף' נחשב מבוקש יותר מבעבר. הסיבה לשינויים הללו היא שבכל פעם מתגלה ניתוח עם השפעה רבה יותר או עם אחוזי הצלחה גבוהים יותר. לדוגמה, כשהתחלנו לבצע את ניתוח הטבעת הביקוש לו היה גבוה, כי הוא היה מוצלח מאוד ביחס לניתוחים שעשינו קודם לכן והיום הוא נחשב מבוקש פחות".

להגדיל את הסיכוי להצלחה בעזרת המטופל

כעת, אחרי כל מה שנכתב כאן, נותרת בעינה שאלה חשובה אחת: כיצד מפיגים את החששות בקרב המועמדים לניתוח בריאטרי? לדברי פרופ' רובין, ככל שההתנהלות מצד הצוות הרפואי תהיה שקופה יותר, כך הפחד יקטן והחשש יתפוגג. אומנם ברוב המקרים החששות לא ייעלמו לחלוטין, אך ההסברים יאפשרו למטופל להחליט בצורה מושכלת מה עליו לעשות. "אתה נפגש עם החולה, מספק לו את כל האינפורמציה, מספר מה בדיוק עומד לקרות ומציג בפניו כמה שיותר מידע על הניתוח", מפרט פרופ' רובין. "אז הפחד הופך פרופורציונלי יותר".

לדברי ד"ר מלר, חשוב לעבור את הניתוח במרכז שמתבצעים בו ניתוחים בריאטריים בתדירות גבוהה, ולבחור ברופא מנוסה, שכן ניסיון עשיר של המרכז ושל הרופא תורמים להעלאת אחוזי ההצלחה של הניתוח ולהפיכתו לבטוח יותר. "לא פחות חשוב - להתאים את הניתוח הנכון למטופל", היא מוסיפה, "בהתאם להרגלי האכילה שלו, לרקע הרפואי שלו וכדומה. אין ניתוח אחד אופטימלי לכל המטופלים, ולכן ההתאמה הזו יכולה לתרום רבות להצלחת התהליך".

ד"ר חסן קיס /צילום: יח"צ

כפי שאפשר להבין, הצלחת הניתוח תלויה בהרבה גורמים, אך מי שמעוניין להגדיל את סיכויי הצלחתו ואת יעילותו - ובינינו, מי לא מעוניין בכך? - יצטרך לקחת בחשבון שעליו לערוך שינוי מסוים באורח חייו ולהתאימו למציאות החדשה. "הניתוח הבריאטרי הוא רק חלק מהפתרון ולא הפתרון כולו", מבהיר ד"ר קיס, "וזאת מאחר שאין עדיין ניתוח אחד שפותר את הבעיה לחלוטין. הניתוח הוא הדחיפה הראשונה בדרך לירידה של עשרות קילוגרמים במשקל. אחרי הניתוח, מידת ההצלחה תלויה, כמובן, גם בחולה עצמו".

לסיכומו של עניין כדאי לזכור כי להשמנת יתר, ובוודאי להשמנת יתר חולנית, ישנן השלכות רבות על בריאותנו, בהווה ובעתיד - שאותן ניתן למנוע בעזרת ניתוח בריאטרי. "ניתוחים בריאטריים מפחיתים את הסיכון לתמותה כתוצאה מהשמנת יתר בעשרות אחוזים", מסכמת ד"ר מלר. "לכן הפחד צריך להיות לא מהניתוח עצמו, אלא מכך שאפשרות זו לא תיבָּחר".

ד"ר אילנית מלר, מנהלת המרכז לטיפול בעודף משקל בבית החולים בילינסון, ומנתחת במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

ד"ר חסן קיס, מנהל השירות לכירורוגיה לפרוסקופית ובריאטרית במרכז הרפואי אסף הרופא, ומנתח במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

פרופ' משה רובין, מנהל היחידה ללפרוסקופיה מתקדמת במרכז הרפואי 'שיבא' תל השומר, ומנתח במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

לאתר בית החולים הרצליה מדיקל סנטר

עוד כתבות

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

בית המשפט המחוזי נגד משרד הביטחון: "פעל במגמתיות כדי להסתיר פרטי ההתקשרות עם מכון מנדל"

המחוזי קיבל את בקשת ארגון לביא שטען לחוסר שקיפות מצד משרד הביטחון ● "להתעלמות מבקשות המידע יש מחיר"

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

סגירה חיובית באירופה; שנחאי זינקה יותר מ-2% לאחר הורדת ריבית בסין

שורת הקלות בסין בניסיון להתמודד עם השפעות הווירוס הקטלני ● סינגפור מנמיכה את תחזית הצמיחה שלה ל-2020 ● כלכלת יפן התכווצה ברבעון הרביעי של 2019 בקצב שנתי של 6.3% ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל יום הנשיא

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

קו הכסף: כך הרוויחו יזמי הרכבת הקלה בירושלים מיליארד שקל על חשבון המדינה

בעלי המניות של הזכיינית סיטיפס עשו עסקה חלומית בזמן שהמדינה שילמה שכר לימוד אסטרונומי ● בין המרוויחים: קרן המורים והגננות שעשתה סיבוב מדהים עם תשואה של מאות אחוזים תוך פחות מ-4 שנים

הפגנה של מקומיים נגד המפעל של טסלה / צילום: PAWEL KOPCZYNSKI, רויטרס

מאסק מול הגרמנים: המפעל הראשון של טסלה באירופה מעורר סערה עוד לפני שנפתח

המפעל הראשון והמדובר של טסלה באירופה, והרביעי בסך-הכול בעולם, יוקם דווקא בעיירה גרונהיידה, לא הרחק מברלין ● למה נבחרה דווקא היא, כיצד תתיישב השמרנות הגרמנית עם אחת החברות פורצות הדרך בתעשיית הרכב, ואיך זה קשור לפצצות ולנמלים ● קן לציפור, גרסת אילון מאסק

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

בגלל בהלת הקורונה מנו ספנות תידחה את הפלגותיה במספר שבועות

"מאחר ועונת ההפלגות טרם החלה ולאור הרגישות הציבורית, הוחלט לדחות במספר שבועות את פתיחת העונה לסוף חודש אפריל במקום לתחילתו" ● עוד נמסר כי החברה תאפשר לקבל החזר כספי על ביטולים

מסיושי סאן, מנכ"ל סופטבנק / צילום: Takehito Kobayashi, רויטרס

אישור עסקת המיזוג של ספרינט וטי-מובייל רחוקה מאוד מהניצחון שמייסד סופטבנק ביקש להשיג

"במיזוג של ספרינט עם טי-מובייל היה קושי אדיר", אמר מסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק, אחרי החלטת בית המשפט בארה"ב, "אבל לפחות הרווחנו ממנו המון כסף" ● כמה סאן נסוג מהיעדים השאפתניים שלו לספרינט? כנראה שמאוד

גיל שרון, אבי גבאי, איציק בנבנישתי, רן גוראון וטל גרנות־‏גולדשטיין / צילום: ליאור מזרחי, תמר מצפי, רמי זרנגר ושלומי יוסף. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

בלי תשתיות ובלי טלוויזיה: למה כולם מתעניינים פתאום דווקא בגולן טלקום?

סלקום, פרטנר ופלאפון מנהלות מגעים לרכישת המפעילה הקטנה והרווחית שהנכס העיקרי שלה הוא הלקוחות • המיזוג ההגיוני ביותר, עסקית ורגולטורית, הוא בין סלקום לגולן טלקום - מה שלא מפריע למתחרות לקפוץ לזירה ולהעלות את מחיר העסקה

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

רוחאני: "איראן לעולם לא תנהל מו"מ תחת לחץ"

את הדברים הללו אמר חסאן רוחאני במסיבת עיתונאים לקראת הבחירות לפרלמנט האיראני שיתקיימו בשישי הקרוב

אפליקציה של ויזה / צילום: יח"צ

האם ויזה גילתה דרך להרוג בעדינות חברות פינטק חדשות?

הבנקים מחויבים לאפשר לחברות פינטק להתקשר אל חשבונות הלקוחות שלהם, אבל איך זה מתבצע בפועל? ● חברת Plaid היא אחת מיצרניות צינורות התקשורת שעונות על הצורך ● האם ויזה קנתה את החברה כדי לפתח אותה או כדי להרוג אותה בעדינות? ● האזינו 

רשות המסים תחייב דיווח בזמן אמת על כל עסקה / צילומים: איל יצהר, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חובת הדיווח בזמן אמת על עסקאות של 5,000 שקל: בעלי העסקים ובעלי המקצוע כמרקחה

חשיפת "גלובס" על התוכנית לחייב כל בעל עסק בדיווח בזמן אמת, מסעירה את בעלי העסקים • גם אנשי המקצוע מסכימים כי מדובר בצעד מסורבל שייצור תלות במערכת הממוחשבת של רשות המסים ולא בטוח כי יפתור את בעיית החשבוניות הפיקטיביות • ואיך התוכנית מסתדרת עם הבטחות הפוליטיקאים להקל על עסקים קטנים

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

נכסים ובניין ואי.די.בי סיכמו על יחס ההמרה של הלוואת הבעלים ל-IDB

הסיכום מהווה את השלב הראשון בעסקת בעלי העניין שמקדם אדוארדו אלשטיין למכירת חלקה של אי.די.בי ב-IDBG לידי נכסים ובניין

הפגנה של פעילים לאומניים במדינת ג'ורגיה שבארה"ב / צילום: רויטרס

בשנה החולפת: הוכפלה התעמולה נגד מיעוטים בארה"ב

לפי דו"ח חדש של הליגה למניעת השמצה, תועדו 2,713 מקרי תעמולה גזענית של תומכי "העליונות הלבנה" באמריקה בצורה של עלונים ומדבקות ב־2019 – יותר מפי 2 מאשר ב-2018

אריה דרעי / צילום: רפי קוץ

מחשש להתפשטות הקורונה: דרעי הרחיב את צו איסור הכניסה לאזרחים זרים

שר הפנים קבע כי ימנע כניסתם לישראל של זרים ששהו בשבועיים האחרונים בתאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו ● זאת, בנוסף לצו התקף לגבי סין וברקע החלטת משרד הבריאות על הרחבת בידוד הבית לשבים ממדינות אלה

רפת / צלם: תמר מצפי

משבר העגלים עם הרשות הפלסטינית מחכה להכרעת הבוחר

הפסקת יבוא העגלים מישראל לרשות הפלסטינית הוא אחד משורת צעדי המחאה הכלכליים שנוקטת הרשות, אך הוא מאיים להידרדר למלחמת סחר של ממש ● הסכמות חלקיות כבר יש ועתה ממתינים לדרג המדיני

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת דוחה יישום הוראות תקן חשבונאי לחברות הביטוח; מניותיהן קופצות בבורסה בתל אביב

הממונה על שוק ההון, משה ברקת, דוחה את יישום הוראות תקן חשבונאי 17 לחברות הביטוח ● אייל דבי, לאומי שוקי הון: "ההקלה שניתנה לחברות מהווה גם הקלה למשקיעים"

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

לקראת המעבר לאולפנים החדשים: חשש בחדשות 13 מפני גל פיטורים

בהנהלת החברה מסרבים להתחייב שלא ייצאו בחודשים הקרובים למהלך של פיטורי צמצום - "והדבר", כך טוען הוועד, "מדליק נורה אדומה של ממש"

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה: אלקטריאון זינקה ב-16%, מניות הביטוח קפצו

מניות הביטוח זינקו על רקע דחייה של יישום תקן חשבונאי בהוראת רשות שוק ההון ● סאמיט התחזקה בכ-6% על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון ● בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת ● בי.ג'י.איי נסקה בכ-40% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן

עומס תנועה בניו יורק./  צילום: Mary Altaffer AP

קץ האוטופיה של אובר וליפט: כך התנפצו ההבטחות להפחתת העומס בכבישים

עוד ועוד ערים בארה"ב, בהן ניו יורק, סן פרנסיסקו ושיקגו, מטילות מסים חדשים על נסיעות במסגרת חברות ההיסעים המקוונות, לאחר שמחקרים חדשים הראו כיצד הן מקפיצות את העומס על הכבישים לעתים אפילו בעשרות אחוזים