גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניתוחים בריאטריים: "לא לפחד מההליך, אלא מאי-בחירה בו"

ניתוח בריאטרי נחשב פתרון יעיל להשמנת יתר, ועדיין רבים ממשיכים לחשוש מפניו, על אף שמדובר בפרוצדורה רפואית ברמת סיכון נמוכה ■ "המועמד לניתוח מפחד מהליך שאחוז הסיבוכים בו קטן מאוד, ולא מודע לעובדה שאם לא יעבור את הניתוח, המצב שלו ילך ויחמיר"

ניתוחים בריאטריים. דחיפה ראשונה בדרך לירידה מהותית במשקל / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ניתוחים בריאטריים. דחיפה ראשונה בדרך לירידה מהותית במשקל / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף הרצליה מדיקל סנטר

השמנה היא מחלה לכל דבר, שממנה סובלת כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל. עם השנים הולכת ומתבהרת התמונה בנוגע לסכנות שהיא טומנת בחובה: לא רק שהיא מסוכנת בפני עצמה, היא גם מעלה את הסיכוי ללקות במחלות נלוות, מסוכנות אף הן, כמו יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב וכבד שומני. לא פלא, אם כן, שהרפואה מקצה כיום משאבים רבים למציאת פתרונות מתאימים וטיפולים יעילים נגד השמנה, ובייחוד נגד השמנת יתר.

"השמנה זו מחלה קשה, שנחשבת סיבה מובילה לתחלואה ואף לתמותה הניתנות למניעה", מסבירה ד"ר אילנית מלר, מנהלת המרכז לטיפול בעודף משקל בבית החולים בילינסון ומנתחת בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר. "יש הרבה מחלות נלוות ולא מעט מצבים בריאותיים מסוכנים הקשורים בה. למעשה, יותר מ-600 מחלות שונות מושפעות ממחלת ההשמנה, והסיכוי שלהן להופיע בקרב הסובלים מהשמנת יתר עולה בעשרות אחוזים לעומת אחוזים בודדים באדם שאינו סובל מהשמנת יתר".

ד"ר אילנית מלר/צילום: יח"צ

מהי השמנת יתר? ההגדרה לכך נקבעת לפי מדד ה-BMI, Body Mass Index - מדד מסת הגוף אשר נקבע על ידי שקלול גובהו של האדם, מבנה גופו, מינו ומשקלו. כאשר מדד זה נע בין 18.5 ל-25 הוא מצביע על משקל תקין שאינו מעלה סיכון לתחלואה נלווית; שיעור של 25ˉ30 מצביע על משקל עודף; מדד BMI של 30 ויותר מוגדר כהשמנה, ועל פי הנחיות משרד הבריאות BMI גבוה מ-40 או BMI גבוה מ-35 עם מחלות נלוות האופייניות להשמנת יתר, מאפשר התערבות כירורגית - קרי ניתוח בריאטרי, אשר מציע ירידה של 50%ˉ90 מעודף המשקל, הנמשכת גם שנים לאחר הניתוח.

"אין תרופה שמצליחה לטפל בהשמנה חולנית כמו ניתוח בריאטרי, ושנחשבת יעילה כמוהו", אומרת ד"ר מלר. "אלה ניתוחים שנחשבים היום ברמת סיכון נמוכה, המקבילה לרמת הסיכון בניתוחים זעיר-פולשניים מוכרים אחרים".

החששות מניתוח בריאטרי - האם הם מוצדקים?

ניתוחים בריאטריים נחשבים כיום לניתוחים האלקטיביים (ניתוחים שנעשים בצורה יזומה ולא בשל צורך דחוף) השכיחים ביותר בכירורגיה הכללית. כעשרת אלפי ניתוחים כאלה נעשים מדי שנה בישראל לבדה, ובידי המנתחים יש כיום ידע וניסיון רבים.

למרות כל זאת, נדמה כי מטופלים רבים חוששים לפנות לאופציה הניתוחית. החשש, בבסיסו, מובן: כל ניתוח שנעשה בהרדמה כללית גורם לחששות מסוימים ולחוסר ביטחון, כפי שמסביר פרופ' משה רובין, מנהל היחידה ללפרוסקופיה מתקדמת במרכז הרפואי 'שיבא' תל השומר ומנתח במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר: "אין זה משנה שהניתוחים הללו מתבצעים כבר עשרות שנים באחוזי הצלחה גבוהים. הפחד הוא מהניתוח עצמו, מההרדמה הכללית, מאובדן השליטה. זו תגובה טבעית לחלוטין, ותפקידנו כרופאים הוא להסביר לחולים לקראת מה הם הולכים ולפרט באיזה ניתוח בדיוק מדובר. אז הפחד יקטן".

נראה כי העניין החשוב שיש להתמקד בו בהקשר זה הוא ההשלכות שבהימנעות מהניתוח אל מול הסיכונים שהוא טומן בחובו, ובמילים אחרות: מה מסוכן יותר - לעבור את הניתוח או להמשיך ולחיות עם השמנת יתר?

פרופ' משה רובין. /צילום: יח"צ

ראשית נאמר כי גם בניתוח בריאטרי ישנו סיכון, כמו בכל ניתוח אחר: דימום, זיהום, דליפה או תסחיפים של קרישי דם עשויים להתרחש במהלך הניתוח. תסמינים ייחודיים לניתוח זה הם חוסר בוויטמינים, תת משקל, שלשול ונשירת שיער. אך חשוב לזכור: אלה סיכונים קטנים לאין שיעור בהשוואה לסיכון הבריאותי שבעצם קיומה של השמנת היתר החולנית. "המועמד לניתוח חושש מהליך שאחוז הסיבוכים בו נמוך מאוד, ולא מודע לעובדה שאם לא יעבור את הניתוח, המצב שלו ילך ויחמיר", מספר ד"ר חסן קיס, מנהל השירות לכירורוגיה לפרוסקופית ובריאטרית במרכז הרפואי אסף הרופא.

ד"ר קיס גם מדבר על הקשר שבין מידת ההצלחה והיעילות של הניתוחים הבריאטריים השונים בעיני הציבור (ישנם כיום ארבעה סוגי ניתוחים עיקריים), לבין הנטייה של מטופלים לבחור בניתוח כזה או אחר. "בכל תקופה יש אופנה מסוימת מבחינת הבחירה בסוג הניתוח", מספר ד"ר קיס המנתח גם הוא בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר, "וזאת מאחר שאין כרגע ניתוח אחד, דפיניטיבי ויסודי, שפותר את הבעיה. בשנות ה-90 היה זה ניתוח הטבעת, אחר כך ניתוח השרוול הפך פופולרי יותר ואחריו ניתוח מעקף הקיבה, כשכיום גם ניתוח 'מיני מעקף' נחשב מבוקש יותר מבעבר. הסיבה לשינויים הללו היא שבכל פעם מתגלה ניתוח עם השפעה רבה יותר או עם אחוזי הצלחה גבוהים יותר. לדוגמה, כשהתחלנו לבצע את ניתוח הטבעת הביקוש לו היה גבוה, כי הוא היה מוצלח מאוד ביחס לניתוחים שעשינו קודם לכן והיום הוא נחשב מבוקש פחות".

להגדיל את הסיכוי להצלחה בעזרת המטופל

כעת, אחרי כל מה שנכתב כאן, נותרת בעינה שאלה חשובה אחת: כיצד מפיגים את החששות בקרב המועמדים לניתוח בריאטרי? לדברי פרופ' רובין, ככל שההתנהלות מצד הצוות הרפואי תהיה שקופה יותר, כך הפחד יקטן והחשש יתפוגג. אומנם ברוב המקרים החששות לא ייעלמו לחלוטין, אך ההסברים יאפשרו למטופל להחליט בצורה מושכלת מה עליו לעשות. "אתה נפגש עם החולה, מספק לו את כל האינפורמציה, מספר מה בדיוק עומד לקרות ומציג בפניו כמה שיותר מידע על הניתוח", מפרט פרופ' רובין. "אז הפחד הופך פרופורציונלי יותר".

לדברי ד"ר מלר, חשוב לעבור את הניתוח במרכז שמתבצעים בו ניתוחים בריאטריים בתדירות גבוהה, ולבחור ברופא מנוסה, שכן ניסיון עשיר של המרכז ושל הרופא תורמים להעלאת אחוזי ההצלחה של הניתוח ולהפיכתו לבטוח יותר. "לא פחות חשוב - להתאים את הניתוח הנכון למטופל", היא מוסיפה, "בהתאם להרגלי האכילה שלו, לרקע הרפואי שלו וכדומה. אין ניתוח אחד אופטימלי לכל המטופלים, ולכן ההתאמה הזו יכולה לתרום רבות להצלחת התהליך".

ד"ר חסן קיס /צילום: יח"צ

כפי שאפשר להבין, הצלחת הניתוח תלויה בהרבה גורמים, אך מי שמעוניין להגדיל את סיכויי הצלחתו ואת יעילותו - ובינינו, מי לא מעוניין בכך? - יצטרך לקחת בחשבון שעליו לערוך שינוי מסוים באורח חייו ולהתאימו למציאות החדשה. "הניתוח הבריאטרי הוא רק חלק מהפתרון ולא הפתרון כולו", מבהיר ד"ר קיס, "וזאת מאחר שאין עדיין ניתוח אחד שפותר את הבעיה לחלוטין. הניתוח הוא הדחיפה הראשונה בדרך לירידה של עשרות קילוגרמים במשקל. אחרי הניתוח, מידת ההצלחה תלויה, כמובן, גם בחולה עצמו".

לסיכומו של עניין כדאי לזכור כי להשמנת יתר, ובוודאי להשמנת יתר חולנית, ישנן השלכות רבות על בריאותנו, בהווה ובעתיד - שאותן ניתן למנוע בעזרת ניתוח בריאטרי. "ניתוחים בריאטריים מפחיתים את הסיכון לתמותה כתוצאה מהשמנת יתר בעשרות אחוזים", מסכמת ד"ר מלר. "לכן הפחד צריך להיות לא מהניתוח עצמו, אלא מכך שאפשרות זו לא תיבָּחר".

ד"ר אילנית מלר, מנהלת המרכז לטיפול בעודף משקל בבית החולים בילינסון, ומנתחת במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

ד"ר חסן קיס, מנהל השירות לכירורוגיה לפרוסקופית ובריאטרית במרכז הרפואי אסף הרופא, ומנתח במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

פרופ' משה רובין, מנהל היחידה ללפרוסקופיה מתקדמת במרכז הרפואי 'שיבא' תל השומר, ומנתח במרכז הרב-תחומי לטיפול במחלות ההשמנה בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר.

לאתר בית החולים הרצליה מדיקל סנטר

עוד כתבות

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

האותיות הקטנות שכדאי לעצמאים לקרוא בדרך למענק והמקרה השבדי: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסגר החל; משרד הבריאות ירחיב את מספר הבדיקות בבתי האבות

ממחר ב-15:00 ועד מחרתיים ב-7:00 לא ניתן יהיה לצאת מן הבית לצורך הצטיידות במזון ● תוקף ההחמרות הוא עד יום שישי ב-6:00 ● צו משרד הבריאות לחבישת מסכות ייכנס לתקוף בראשון בבוקר ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,248; מספר המתים - 65

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

תדברו על זה בליל הסדר: הגרלה מחודשת ל-418 דירות מחיר למשתכן

אחרי שבהגרלות קודמות של מחיר למשתכן לא היה להן ביקוש, משרד הבינוי והשיכון מוציא להגרלה חוזרת 418 דירות ב-11 ערים

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

דדי גלעד / צילום: Tyto Care

טייטו קר גייסה 50 מיליון דולר כדי לתת שירותים רפואיים מרחוק

החברה פיתחה מכשיר לבדיקת ריאות, לב, גרון ואוזניים שמאפשר לאדם לצלם את עצמו ולשלוח לרופא ● בחברה מתכננים לייצר פי שלושה יותר מכשירים מהתכנון כתוצאה מביקושים גבוהים בשל נגיף הקורונה

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

סיפורי ליל סדר בימים שלפני הקורונה

עברנו את פרעה, נעבור גם את הקורונה: שייקה לוי, דב מורן ואחרים על לילות סדר בלתי נשכחים

ליל סדר כזה לא היה לנו מעולם ● רגע לפני שהציבור מתיישב לשולחן הסגר, ביקשנו מבכירים במשק, אנשי רוח ופוליטיקאים לחזור אל ליל הסדר הזכור להם ביותר בחייהם ● בימים שלפני הקורונה

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק